Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pamięć o rotmistrzu Pileckim będzie trwać


Postać rotmistrza Witolda Pileckiego zapisała się trwale na kartach dziejów tej nieodległej przecież historii Polski, pomimo wysiłków powojennej władzy w Polsce, by skazać go na śmierć po raz drugi poprzez zapomnienie.  W ostatnim czasie pojawiają się jednak różne działania, które postać tego bohaterskiego żołnierza i człowieka przywołują i to nie tylko poprzez publikacje historyczne.


Wymieniając kilka z tych inicjatyw warto tu przypomnieć, że Parlament Europejski ustanowił – co prawda nie jednogłośnie, ale znaczącą większością głosów – 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na pamiątkę egzekucji w tym dniu w 1948 roku rtm. Pileckiego.

Postać rtm. Pileckiego upamiętniana jest też lokalnie. Na naszym terenie za patrona przyjęła go Szkoła Podstawowa w Wyszynach Kościelnych.

Odbywają się również imprezy sportowe, których patronem jest rtm. Pilecki. Niedawno jedna z nich miała też mławski akcent. Wśród niemal 600 uczestników  pięciokilometrowego XII Biegu rtm. Pileckiego rozegranego w Warszawie znalazło się mławskie małżeństwo – Ewa i Jerzy Grzebscy. Jerzy Grzebski ukończył bieg na 3 pozycji w swojej kategorii wiekowej (M60) a w ogólnej klasyfikacji na 191 miejscu. Ewa Grzebska w swojej kategorii wiekowej (K50) zajęła 8 miejsce.

– Bieg Rotmistrza Pileckiego to wyjątkowa impreza sportowa, ale też patriotyczna. Mówiła o tym cała oprawa biegu, a przed jego rozpoczęciem otwarcie historycznej wystawy i sama obecność gości honorowych, Zofii Pileckiej-Optułowicz oraz Andrzeja Pileckiego, dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego – mówi Jerzy Grzebski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x