Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miejska gra „Śladami mławskiego rzemiosła”


W sobotę 7 września oraz tydzień później – 14 września 2019 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej we współpracy z Mławskim Szczepem ZHR „Sumatra” przygotowało grę miejską.


Gra odbywała się pod hasłem „Śladami mławskiego rzemiosła” i miała na celu przypomnienie młodzieży dawnych zawodów rzemieślniczych. Przygotował ją adiunkt muzeum, drużynowy ze szczepu ZHR Paweł Zakrzewski.

Uczestnicy zebrali się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w parku miejskim. Tu zostali podzieleni na grupy, otrzymali mapy miasta z zaznaczonymi pięcioma punktami, do których mieli dotrzeć i wykonać zadania. Pierwszy punkt mieścił się już przy fontannie w parku i związany był z cechem zdunów. Kolejne dotyczyły garncarzy, ślusarzy, krawców i stolarzy.

Uczestnicy m.in. odpowiadali na pytania, jakimi narzędziami posługiwali się zdunowie, jakie przedmioty wykonywali stolarze, dlaczego zanikał cech krawców. Mieli też zadania praktyczne – ulepienie z masy solnej kubka na szkolne przybory, dopasowanie z pęku kluczy jednego, otwierającego kłódkę, przyszycie 3 guzików w linii prostej oraz wykonanie 10 klamerek do ubrań.

W pierwszej edycji gry „Śladami mławskiego rzemiosła” 7 września zwyciężyła grupa Dzikich Wieprzy; w drugiej, 14 września – Kijowych Dziobaków. Zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Europejskie Dni Dziedzictwa, Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie oraz muzeum.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x