Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
meblolux

Dzień Sybiraka. Zapisujemy ich imiona w pamięci pokoleń


Mszą świętą, obecnością i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Sybiraków, a także akademią w sali kina mławianie upamiętnili dzień 17 września – rocznicę agresji ZSRR w sojuszu z Niemcami na Polskę. 17 września to jednocześnie od 2003 roku Światowy Dzień Sybiraka. Trzeba pamiętać o tej historii, bo tych, którzy przeżyli koszmar pobytu na nieludzkiej ziemi jest z roku na rok coraz mniej. Tradycyjnie już, organizatorem obchodów był mławski oddział Związku Sybiraków.


Po mszy św. odprawionej w kościele pw. Św. Trójcy wojskowa orkiestra, kompania honorowa poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przemaszerowali na parafialny cmentarz pod pomnik Sybiraków. Historię IV rozbioru Polski przypomniał Grzegorz Dzikowski, syn prezesa Związku Sybiraków w Mławie, Stefana Dzikowskiego. Specjalnie na tę uroczystość list wystosował też premier Mateusz Morawiecki.  Apelem poległych i salwą honorową zebrani uczcili pamięć o tych, którzy Sybiru nie przeżyli.

Ostatnim akcentem uroczystości była akademia w sali kina. Tu odznaki Honorowe Sybiraków otrzymały osoby zasłużone dla Związku Sybiraków. Okolicznościowy program artystyczny przygotowała młodzież z mławskich szkół.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

8
KOMENTARZE

avatar
1500
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Proszę opisać dokładnie za jakie zasługi dla sybiraków te osoby zostały wyróżnione

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Uważaj bo się dowiesz!!!–według mnie dostały za to że są z klucza politycznego,ze są dyrektorami , posłami ,kierownikami, bo zasług nie mają żadnych chyba że za to że są uroczystościach, i składają wiązanki, które sami nie finansują, bo robią to inne organizację, i tak to jest w tej polityce. Jedyną pozytywną cechą tych uroczystości jest to, że było dużo młodzieży, bo jest to dla nich lekcja historii. Tylko że lekcją historii nie jest ta uramiłówka z wręczaniem, medali za zasługi–bo zasług dla sybiraków, nie mają ŻADNYCH, A JEDYNĄ ZASŁUGĄ JEST TO ŻE BYWAJĄ NA TAKICH APELACH PAMIĘCI.

Heniek
Gość
Heniek

A ta Karpińska z Pisu to nie w robocie?

???
Gość
???

Woli chodzić ze Starostą w parze…

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Ta Pani liczy bardzo na to że, jak będzie się pokazywać w tak „WYBITNYM” TOWARZYSTWIE TO DOSTANIE SIĘ DO SEJMU R.P– proszę Pani za wysokie progi na Pani nogi. A TAK PRZY OKAZJI czy musi Pani –ZAŚMIECAĆ OKOLICZNE OGRODZENIA POSESJI BANERAMI –ze swoim wizerunkiem,

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Hmm ta Pani przynajmniej wiesza banery na prywatnych posesjach za zgodą ich właścicieli. Natomiast banery wojnarowskiego widziałem na remizach OSP placach zabaw przy szkołach Świetlicach wiejskich itp. Nie wspomnę o rozdawaniu ulotek i miodu przy Ogólniaku przed występem kabaretu. Takie zachowanie pochwalasz???. A tak przy okazji PSL i Kukiz w sondażach 4 % ludzie 13 Was za tą wspaniałą pracę podsumują i do sejmu nie wyjdziecie. Tak że dla Was to za wysokie progi.

prostownik
Gość
prostownik

Takiego pPrOstaka to dawno nie słyszałem. Lubisz na kobitkach się wyżywać? Bez mamusi się chowałeś?

XAWERY
Gość
XAWERY

prostownik–WIDAĆ ŻE Z TATĄ SIĘ CHOWAŁEŚ BARANIE. dziadek ma rację.