Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

To dobra wiadomość. W Mławie przybędzie 131 drzew


Zwykle niestety pisaliśmy o kolejnych przypadkach usuwania drzew z miejskiego, coraz bardziej betonowego krajobrazu naszego miasta. Ta wiadomość jednak brzmi optymistycznie.


Miasto posadzi 131 szt lipy drobnolistnej „Böhlje”. Nasadzenie drzew planowane jest w pasach zieleni przy zewnętrznych krawędziach pasa drogowego Alei Marszałkowskiej.  Nie obejmie jednak całej jej długości, ale odcinek od skrzyżowania z ulicą Studzieniec do skrzyżowania z ulicą Kopernika.

Na wykonanie tego zadania miasto zaplanowało kwotę 120 tys. zł, z czego 60 tys. zł stanowi dotacja ze środków Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2019.

Z prostego wyliczenia wynika, że koszt posadzenia jednego drzewka to 916 złotych. Nie jest to kwota mała, zwłaszcza że cena samej sadzonki waha się w granicach  300 – 400 zł, w zależności jak dużą chcemy zakupić.

Lipa drobnolistna ‚Böhlje’ to drzewo dorastające do 18 m wysokości i 8-10 m szerokości. Charakteryzuje się sercowatymi zielonymi liśćmi, które jesienią przybierają ciepłe odcienie żółtego. Kwitnie latem. Kremowe, drobne, ale liczne kwiaty są pachnące i bardzo miododajne. Wymaga stanowisk słonecznych o podłożu żyznym i dostatecznie wilgotnym. Odmiana całkowicie mrozoodporna.

Teraz czekamy na podobną inicjatywę w samym centrum miasta.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
17 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BRUDAS
BRUDAS
2 lata temu

Przy szpitalu pomiędzy ulicami Olsztyńska-PCK-Szpitalna/po byłym bloku pielęgniarek /unijny ecosystem w stylu mławskim-brak właściciela -pewnie też zarósł bródem. UMYJ SIĘ CHŁOPIE I ZRÓB PORZĄDEK NA DZIAŁCE

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu

Niech się miasto weźmie za trawniki, na Torta oset w uszy koli. Wstyd.

anonimek
anonimek
2 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

na rondzie przy policji i nowych „trawnikach” na Lelewela też.Jeszcze nie oddane a już zarosło chwastami.

krzak
krzak
2 lata temu

Jestem bardzo ciekawy co na to Rada. Myślę, że drzewa można by posadzić w mieście aby służyły mieszkańcom. Sadzenie drzew pod lasem świadczy o gospodarzu. Zapewne jeszcze w tej kadencji Rada z Burmistrzem zaczną robić asfaltowe ulice w lesie mławskim bo uznają to za zasadne. Proponuję zakupić cysternę oleju na uzupełnienie poważnych niedoborów.

mławianka
mławianka
2 lata temu

Sadzenie drzew przy Alei Marszałkowskiej uważam za marnotrawstwo pieniędzy z kasy miejskiej!!!
Kto podjął taką decyzję?
Kto ją przypieczętował?
Pod lasem sadzi się drzewa, żeby deweloperzy budujący nowe bloki mieli ładnie zagospodarowany teren wokół, a w mieście tnie się drzewa na drapaka, albo całkowicie wycina.
Nie lepiej byłoby je posadzić przy ul. Lelewela, albo przy handlowcu czy też zrobić więcej małych ocienionych skwerów z normalnymi ławkami? Należałoby zagospodarować ładnie teren za MDK, między ul Chrobrego, St. Rynkiem, Padlewskiego i Żwirki, a nie wywozić drzewa do lasu, żeby chuligani oprócz dewastowania ławek i koszów na śmieci niszczyli drzewka kupione za naszą kasę. Ciekawe kto będzie podlewał te drzewka, jeśli przy handlowcu nie ma komu podlewać.
Ot moje spostrzeżenia.

Mława
Mława
2 lata temu
Reply to  mławianka

Ta decyzja jest na polecenie pana A.Przecież trzeba osłonić jego nowy budowany dom od ulicy.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Mława

Też o tym pomyślałam 😛
U nas robi się wszystko pod pana A czy L, czy też deweloperów, żeby żyło im się lepiej, a zwykły pan K. nie sobie marchewkę skrobie.

Zakochany w Sławku
Zakochany w Sławku
2 lata temu

Bardzo dobra decyzja. Brawo, brawo, brawo.

Green
Green
2 lata temu

po co wozić drzewo do lasu, jak ulica Lelewela jest łysa jak…np kolano

woow
woow
2 lata temu

super, nareszcie dobra informacja. na Słowackiego

kmz
kmz
2 lata temu

120 tys. zł na drzewa, jak obok rośnie cały las… A droga dla rowerów dalej w tragicznym stanie, pozapadana kostka.

Hemi
Hemi
2 lata temu

Posadzenie drzewa to połowa sukcesu jedynie.

Nawadnianie przez pierwsze 2-3 lata w czasie suszy, to jest podstawa, zanim drzewa mocniej się ukorzenią. Inaczej po pewnym czasie zostaną same kikuty. O tym trzeba pamiętać.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi–raz na tydzien zrobisz drzewkom prysznic kropidłem i będą rosnąć jak na drożdżach

mławianka
mławianka
2 lata temu

Lipy to powinny rosnąć na placu przy handlowcu. Tam zawsze były lipy, a nie jakieś mizeroty, które i za 20 lat cienia nie dadzą. Ta rewitalizacja przy handlowcu to prosi o pomstę do niebios. Partacki projekt i spartaczona robota. Szkoda na nią tylko naszej kasy, ale cóż mławianie wybierają na burmistrza człowieka, który potrafi tylko ich doić z kasy i to wszystko.

Mławian
Mławian
2 lata temu
Reply to  mławianka

Dodajmy,że ten cały projekt terenu wokół handlowca nie jak się ma z otaczającymi budynkami. Pasuje jak świni siodło. Za takie marnowanie naszych pieniędzy ktoś powinien odpowiedzieć

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Mławian

Tylko kto powinien za to beknąć?
– pan i władca, który jest zachwycony z tego wiekopomnego dzieła?
– i przed kim powinien odpowiedzieć?
– przed swoimi wyborcami, którzy po raz czwarty wynieśli go na piedestał i z którymi w ogóle się nie liczy, bo są dla niego tylko maszynkami do głosowania?

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  Mławian

po pierwsze pierwotny projekt, tego terenu nie został zrealizowany–zgodnie z tym projektem, pawilony handlowe, miały być podwyższone o jedno piętro, w cały ciągu, a handlowiec odnowiony–a pomysłodawca, tego projektu w Urzędzie Miasta już nie pracuje, został zwolniony przez KOWALEWSKIEGO– no i kółko się zamyka, a odpowiedzialnych za takie wykonanie jak to w Mławie bywa BRAK, mimo że dokumenty mówią co innego.

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x