Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

To dobra wiadomość. W Mławie przybędzie 131 drzew


Zwykle niestety pisaliśmy o kolejnych przypadkach usuwania drzew z miejskiego, coraz bardziej betonowego krajobrazu naszego miasta. Ta wiadomość jednak brzmi optymistycznie.

jmj7 czyszczenie kostki brukowej i elewacji Mława i okolice
Reklama


Miasto posadzi 131 szt lipy drobnolistnej „Böhlje”. Nasadzenie drzew planowane jest w pasach zieleni przy zewnętrznych krawędziach pasa drogowego Alei Marszałkowskiej.  Nie obejmie jednak całej jej długości, ale odcinek od skrzyżowania z ulicą Studzieniec do skrzyżowania z ulicą Kopernika.

Na wykonanie tego zadania miasto zaplanowało kwotę 120 tys. zł, z czego 60 tys. zł stanowi dotacja ze środków Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2019.

Z prostego wyliczenia wynika, że koszt posadzenia jednego drzewka to 916 złotych. Nie jest to kwota mała, zwłaszcza że cena samej sadzonki waha się w granicach  300 – 400 zł, w zależności jak dużą chcemy zakupić.

Lipa drobnolistna ‚Böhlje’ to drzewo dorastające do 18 m wysokości i 8-10 m szerokości. Charakteryzuje się sercowatymi zielonymi liśćmi, które jesienią przybierają ciepłe odcienie żółtego. Kwitnie latem. Kremowe, drobne, ale liczne kwiaty są pachnące i bardzo miododajne. Wymaga stanowisk słonecznych o podłożu żyznym i dostatecznie wilgotnym. Odmiana całkowicie mrozoodporna.

Teraz czekamy na podobną inicjatywę w samym centrum miasta.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

17
KOMENTARZE

avatar
1500
BRUDAS
Gość
BRUDAS

Przy szpitalu pomiędzy ulicami Olsztyńska-PCK-Szpitalna/po byłym bloku pielęgniarek /unijny ecosystem w stylu mławskim-brak właściciela -pewnie też zarósł bródem. UMYJ SIĘ CHŁOPIE I ZRÓB PORZĄDEK NA DZIAŁCE

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Niech się miasto weźmie za trawniki, na Torta oset w uszy koli. Wstyd.

anonimek
Gość
anonimek

na rondzie przy policji i nowych „trawnikach” na Lelewela też.Jeszcze nie oddane a już zarosło chwastami.

krzak
Gość
krzak

Jestem bardzo ciekawy co na to Rada. Myślę, że drzewa można by posadzić w mieście aby służyły mieszkańcom. Sadzenie drzew pod lasem świadczy o gospodarzu. Zapewne jeszcze w tej kadencji Rada z Burmistrzem zaczną robić asfaltowe ulice w lesie mławskim bo uznają to za zasadne. Proponuję zakupić cysternę oleju na uzupełnienie poważnych niedoborów.

mławianka
Gość
mławianka

Sadzenie drzew przy Alei Marszałkowskiej uważam za marnotrawstwo pieniędzy z kasy miejskiej!!! Kto podjął taką decyzję? Kto ją przypieczętował? Pod lasem sadzi się drzewa, żeby deweloperzy budujący nowe bloki mieli ładnie zagospodarowany teren wokół, a w mieście tnie się drzewa na drapaka, albo całkowicie wycina. Nie lepiej byłoby je posadzić przy ul. Lelewela, albo przy handlowcu czy też zrobić więcej małych ocienionych skwerów z normalnymi ławkami? Należałoby zagospodarować ładnie teren za MDK, między ul Chrobrego, St. Rynkiem, Padlewskiego i Żwirki, a nie wywozić drzewa do lasu, żeby chuligani oprócz dewastowania ławek i koszów na śmieci niszczyli drzewka kupione za naszą… Czytaj więcej »

Mława
Gość
Mława

Ta decyzja jest na polecenie pana A.Przecież trzeba osłonić jego nowy budowany dom od ulicy.

mławianka
Gość
mławianka

Też o tym pomyślałam 😛
U nas robi się wszystko pod pana A czy L, czy też deweloperów, żeby żyło im się lepiej, a zwykły pan K. nie sobie marchewkę skrobie.

Zakochany w Sławku
Gość
Zakochany w Sławku

Bardzo dobra decyzja. Brawo, brawo, brawo.

Green
Gość
Green

po co wozić drzewo do lasu, jak ulica Lelewela jest łysa jak…np kolano

woow
Gość
woow

super, nareszcie dobra informacja. na Słowackiego

kmz
Gość
kmz

120 tys. zł na drzewa, jak obok rośnie cały las… A droga dla rowerów dalej w tragicznym stanie, pozapadana kostka.

Hemi
Gość
Hemi

Posadzenie drzewa to połowa sukcesu jedynie.

Nawadnianie przez pierwsze 2-3 lata w czasie suszy, to jest podstawa, zanim drzewa mocniej się ukorzenią. Inaczej po pewnym czasie zostaną same kikuty. O tym trzeba pamiętać.

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Hemi–raz na tydzien zrobisz drzewkom prysznic kropidłem i będą rosnąć jak na drożdżach

mławianka
Gość
mławianka

Lipy to powinny rosnąć na placu przy handlowcu. Tam zawsze były lipy, a nie jakieś mizeroty, które i za 20 lat cienia nie dadzą. Ta rewitalizacja przy handlowcu to prosi o pomstę do niebios. Partacki projekt i spartaczona robota. Szkoda na nią tylko naszej kasy, ale cóż mławianie wybierają na burmistrza człowieka, który potrafi tylko ich doić z kasy i to wszystko.

Mławian
Gość
Mławian

Dodajmy,że ten cały projekt terenu wokół handlowca nie jak się ma z otaczającymi budynkami. Pasuje jak świni siodło. Za takie marnowanie naszych pieniędzy ktoś powinien odpowiedzieć

mławianka
Gość
mławianka

Tylko kto powinien za to beknąć?
– pan i władca, który jest zachwycony z tego wiekopomnego dzieła?
– i przed kim powinien odpowiedzieć?
– przed swoimi wyborcami, którzy po raz czwarty wynieśli go na piedestał i z którymi w ogóle się nie liczy, bo są dla niego tylko maszynkami do głosowania?

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

po pierwsze pierwotny projekt, tego terenu nie został zrealizowany–zgodnie z tym projektem, pawilony handlowe, miały być podwyższone o jedno piętro, w cały ciągu, a handlowiec odnowiony–a pomysłodawca, tego projektu w Urzędzie Miasta już nie pracuje, został zwolniony przez KOWALEWSKIEGO– no i kółko się zamyka, a odpowiedzialnych za takie wykonanie jak to w Mławie bywa BRAK, mimo że dokumenty mówią co innego.