Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ratowo zaprasza. Happening i turniej rycerski


Pobernardyński Zespół klasztorny w Ratowie po raz koleiny zaprasza w niedzielę 8 września na Europejskie Dni Dziedzictwa. W programie przewidziano zwiedzanie zabytkowego kompleksu klasztornego, happening „Ratowo czas zatrzymany w murach” oraz tradycyjnie piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa.


„Polski splot” to hasło towarzyszące 27. Europejskim Dniom Dziedzictwa. Nawiązuje ono do splotu, którym stało się państwo polskie w 1918 roku, łączące na nowo naród, znajdujący się pod trzema zaborami. Organizatorzy tegorocznych EDD w ratowskim sanktuarium nawiązują do tego hasła w happeningu „Ratowo – czas zatrzymany w murach”, podczas którego pojawią się postacie z różnych okresów historycznych, w tym także z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. W sposób symboliczny polski splot może jednak uosabiać również przeplatającą się już od czasów średniowiecza kulturę dworską i plebejską, a także dorobek kulturowy wszystkich obywateli, którzy na przestrzeni wieków, od zarania dziejów aż po dzień dzisiejszy, współtworzyli Rzeczpospolitą.

Tradycyjnie rozpoczynamy mszą św. by powierzyć mieszkańców Europy opiece św. Antoniego, który już ponad osiemset lat temu, w czasie swoich podróży, niósł Europejczykom Dobrą Nowinę, przestrzegał przed zagrożeniami a także współtworzył obecny europejski ład, inicjując chociażby walkę z lichwą czy instytucjonalną pomoc najuboższym– informuje ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zwiedzić pobernardyński kompleks klasztorny odnowiony w 2019 kompleksowo m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, a także wziąć udział w pikniku rycerskim „Śladami Pawła z Radzanowa” – jednego z niezłomnych rycerzy Księstwa Mazowieckiego, który swoje gniazdo rodowe miał w oddalonym od Ratowa o 3 km. Radzanowie.

W programie pikniku przewidziano m.in. turniej rycerski, konny i pieszy, zabawy dworskie i plebejskie, konkurs na najwytworniejszą damę dworu i najdzielniejszego rycerza, gawędy o historii Ratowa i okolic. Natomiast w ramach happeningu „Ratowo czas zatrzymany w murach” pojawią się postacie z różnych okresów historycznych, ważnych dla ratowskiego kompleksu.

Osiemnastowieczny zespół klasztorny, unikatowy zabytek architektury i plastyki okresu rokoko. zostanie w tym dniu udostępniony do zwiedzania już od godz. 9.00. Natomiast dni dziedzictwa zostaną uroczyście zainaugurowane o godz.12.00 mszą św. w intencji mieszkańców Europy, bezpośrednio po której rozpocznie się piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”.

Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

 

 

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x