Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Upominki Handmade Lucky&Berry

PiS zapowiada podział woj. mazowieckiego.  Co to oznacza dla Mławy?


Trwa cykl konwencji wyborczych PiS z udziałem najważniejszych polityków tego rządzącego obecnie ugrupowania. Na czwartkowej konwencji w Siedlcach z ust Prezesa Jarosława Kaczyńskiego padła zapowiedź podziału województwa mazowieckiego na dwa. Jedno, miałoby obejmować Warszawę i najbliższe okolice, drugie – pozostałe tereny dzisiejszego województwa mazowieckiego.


– Jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju, nie tylko w słowach ale i czynach. Mazowsze jako region jest uznawane za bogate, ale te dane są zawyżone przez wyniki bogatej Warszawy. Dlatego stołeczną aglomerację trzeba będzie wydzielić z województwa – powiedział Jarosław Kaczyński.

Dyskusja o dysproporcjach wewnątrz najbogatszego województwa mazowieckiego toczyła się już od kilku lat, również na północnym Mazowszu, czego odzwierciedleniem była choćby konferencja zatytułowana „Podział województwa mazowieckiego – błąd społeczny i ekonomiczny?” zorganizowana przez PWSZ w Ciechanowie w 2016 roku. W 2018 roku Mazowsze zostało podzielone, ale tylko statystycznie. Ten podział miał ogromne znaczenie dla sposobu podziału środków unijnych na obszarze Polski. Mazowsze już w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

Nowy podział statystyczny obowiązuje od stycznia 2018 roku. Województwo mazowieckie, stanowiące dotychczas jedną jednostkę, zostało podzielone na dwie jednostki statystyczne: region Warszawski stołeczny – obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim oraz region Mazowiecki regionalny – obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego. W efekcie liczba jednostek poziomu NUTS 2 wzrasta w Polsce z 16 do 17.

Jak taki podział wpłynie na stan powiatów położonych na rubieżach województwa trudno dziś jednoznacznie stwierdzić. Zapewne zależeć to będzie od szczegółowych rozwiązań, które obowiązywały by w nowym województwie.

Zmiana granic administracyjnych i tworzenie nowych jednostek samorządu pociągnie za sobą również konieczność nowych wyborów władz samorządowych.

red

źródło: mat. PiS/PAP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

36
KOMENTARZE

avatar
1500
Anonimowo
Gość
Anonimowo

rozumiem że jak za 5 lat zabraknie pieniędzy to też będzie wina tego niemieckiego tuska

halo
Gość
halo

Czytam komentarze i ręce opadają. Jakaż wielka POkomusza nienawiść leje się z tych pustych głów i pustych ust. Dla KOMUCHÓW IM GORZEJ DLA POLSKI , IM GORZEJ DLA MŁAWY jest najlepszym rozwiązaniem. Natomiast każda próba zmian na lepsze wywołuje wściekłe wycie. A jacy oni wszyscy mądrzy 😀 , jak się znają na wszystkim 😀 Wolą z Mławy zrobić najgorszy grajdoł bez dochodów aby „dowalić” PiS. Dysproporcja między Warszawą, a resztą regionu Mazowsza jest ogromna. Warszawa i dziewięć okolicznych powiatów około warszawskich ma aż 152 procent średniej unijnej PKB. Jest to poziom, który w Unii Europejskiej osiąga chociażby Wiedeń. Z kolei… Czytaj więcej »

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Halo. zapomiales chyba ze partia PIS, to sa wlasnie KOMUNISCI I ZLODZIEJE czyzby to juz ulecialo ci z tej pustej pisiwskiej lepetyny, prxyjdzie takI czas ze ta wiara w sukc esy pisu wyjdzie ci bokiem, my nie chcemy z Mlawy robic grajdolu, bo za tej wladzy nasze miasto nim jest, musi byc naprawde u ciebie kiepsko ze wzrokiem skoro tego nie dostrzegasz /konieczna wizyta u okulisty/ w Mlawie najwazniejsze jest to ze bardzo dobrze prosperuja w ramach P.P.P deweloperzy, gdyby nie te komuchy, to gdzie ty bys dzisiaj byly, nawiedzony inteligencie, pewnie wyl bys gdzies pod plotem u jakiegos gospodarza,… Czytaj więcej »

mławianka
Gość
mławianka

Czytam Twoje komentarze i ręce opadają. Jakaż wielka pisowska nienawiść leje się z tej pustej głowy i pustych ust… A jakiś ty mądry , jak się znasz na wszystkim , aby po pisowsku „dowalić wszystkim.

halo
Gość
halo

mławianko czy to ty jesteś tą mławianką która nie lubi PiS-u bo PiS nie wpuszcza uchodźców ? 😀 Czekasz biedactwo na „ubogacenie” a tu nic, nikt się nawet nie obejrzy. Jaki ten PiS zły 😀

Wiesiek
Gość
Wiesiek

halo czy ty czasem razem z kaczorem w łóżku nie spałeś bo takie głupoty tu piszesz jak on opowiada bajki dla sępów pobierających darmowe utrzymanie

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Twój nick halo—świadczy o tym że nie robisz sobie nic z uwag innych, ale winieneś pamiętać, ŻE WŁAŚNIE ZA HALO TO W MORDĘ WALĄ—może to zbyt ostre, ale do ciebie pasuje jak ulał, pisowski obrońco, naprawdę trzeba być ślepcem aby nie dostrzegać tego zła, które wylewa się na nas wszystkich z tego pisowskiego grajdołu obłudy i kłamstwa, a wszystko przez wodzów PIS okraszone jest miliardami złotych, które trafiają do naiwnych, których także w naszym mieście nie brakuje.

Mika
Gość
Mika

Dzielić, dawać, dzielić… Szczerze powiem, nie wiem czy to będzie korzystne rozwiązanie. Na pewno będzie dużo chaosu. Czas pokaże.

Hemi
Gość
Hemi

Dla Mławy, jak i podobnych miejscowości ma Mazowszu, podział statystyczny woj. Mazowieckiego oznaczać może wyłącznie korzyść w postaci większych możliwości ubiegania się w przyszłości o różne środki pomocowe, dotacje unijne, granty, kredyty preferencyjne, itp. Nie jest tajemnicą, że bogata i ludna (2 mln mieszkańców) Warszawa) sztucznie podnosi statystykę zamożności calego regionu, co sprawia, że Mazowsze szybciej niż potrzeba zostałoby odcięte od unijnych funduszy strukturalnych. Dobrą decyzją kierownictwa PiS oddala takie ryzyko i związku z tym zasługuje na aprobatę. Czy również że strony opozycji? Można wątpić, skoro na kandydata na premiera wskazana została p. Kidawa, przedstawicielka tzw. „warszawki”, która niewiele wie… Czytaj więcej »

Anonim
Gość
Anonim

Hemi, wróć na „ambonę” i tam agituj, przecież to wam świetnie wychodzi.
Nie pleć bzdur człowieku.
PIS wam za dużo dał i na o wiele za dużo pozwolił.
Modlić się i to w worku pokutnym za to co robicie z Polską.

Hemi
Gość
Hemi

W worku pokutnym to powinniście chodzić wy, z opozycji zarówno liberalnej PO (i jej protoplaści z UW i UD) oraz lewicowej (SLD) za ponad 25 lat waszych rządów, które przyniosły korzyści jedynie nielicznym, dobrze ustawionym. Od 2015 r. sprawy kraju idą w dobrą stronę, na wszystkich płaszczyznach: gospodarczej, społecznej, historycznej, również samorządowej. Co do meritum, sądzisz, że jeśli w sąsiedztwie jakiś bogacz zbuduje chałupę za 5,4 mln zł, to wasza średnia zamożność będzie wynosić 3 mln zł? Statystycznie pewnie tak, i co z tego. Warszawa to jest duże miasto z własnymi sprawami, które nie są sprawami mniejszych miejscowości na Mazowszu,… Czytaj więcej »

Anonim
Gość
Anonim

Nie należę do żadnej partii i nie jestem żadną opozycją panie Hemi. Jestem normalnym zwykłym obywatelem, który potrafi samodzielnie, logicznie myśleć i nie musi słuchać ani jednych, ani drugich, a więc nie mów do mnie „wy”.
Zaś to co wy wyrabiacie z Polską i jak wszystko przekręcacie to się w głowie nie mieści. Zamiast brać się za politykę weźcie się lepiej i zróbcie porządki na swoim własnym podwórku… z pedofilami i módlcie się o własne zbawienie.

Wiesiek
Gość
Wiesiek

Popieranie idiotyzmu dla zasady wierny pislamowi uważam za totalną głupotę.

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

Hemi, tak ci TVPiS zamydlił oczy, że nawet nie wiesz, że Warszawa w statystykach unijnych jest wydzielana z mazowieckiego. Albo wiesz i świadomie manipulujesz.
Nie oszukuj mławian, bo ci nie są głupi i nie dadzą się oszukać takim zagrywkom pod publiczkę.

Hemi
Gość
Hemi

Pierwszy krok, podział statystyczny, drugi krok, podział administracyjny. Nie wiem gdzie tu manipulacja, skoro wszystko w tekście jest napisane.

Duże aglomeracje, w szczególności stołeczne, są czesto wyodrębniane administracyjnie z otaczajacych je terenów, które mają inne problemy i innego typu sprawy są tam na porządku dziennym. Jest to normalne i próba robienia z tego szumu dowodzi albo niezrozumienia albo jakiegoś niezdrowego zacietrzewienia.

Anonim
Gość
Anonim

Zauważ, że Hemi to ksiądz, a wiec takim jak on rządy PIS są na rączkę. Za żadnych rządów tyle nie dostali od Państwa, co za PIS. Pasibrzuchy.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Nie ma sie co dziwic, skoro w koscielw jest miejsce, dla pedofili, to jest tskze miejsce dla takich baranow jak hemi

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

No i stało się—GŁUPOTA CHLUSNĘŁA WODOSPADEM–Hemi, jesteś mistrzem w opisywaniu absurdów, obecnej Władzy PIS, myślę że „ambona”,jest jedynym miejscem dla ciebie z której możesz prowadzić agitację, i pleść takie bzdury, powinieneś hemi zwrócić uwagę na to że ostatnie badania wskazują że kościołowi ufa tylko 20% POLAKÓW

smiech
Gość
smiech

….jeszcze trzeba składac papiery na dotacje a w WML jest z tym cięzko .Lepiej powołać vice burmistrza hahahahhahah

Mlawiak
Gość
Mlawiak

I bardzo dorze tak powinno być dawno .

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

Typowa kampanijna zagrywka pod publiczkę. Ale niektórzy łykną, jak widać. Obiecują wam wszystko, byle byście tylko oddali na nich głos.

Mlawiakk
Gość
Mlawiakk

5 lat temu obiecali 500 i spełnili. Wiek emerytalny też zmniejszyli. Na pewno zrobili dużo więcej dobrego niż złego ( bo nie wszystko mi się w ich pisowskiej polityce podobny) a poprzednicy co zrobili dla zwykłych obywateli??!! Tylko wszystko sprzedawali NIEMCOM. A ty dziadek z bliska jeśli można wiedzieć na kogo będziesz konkretnie głosował?

Wiesiek
Gość
Wiesiek

Przez te 4 lata to zapisdzielce wrócili do zasad komunizmu to od czego po II wojnie chcieliśmy odejść. Czy sie robi czy sie leży każdemu sie należy.

mławianka
Gość
mławianka

Tak, dali pospólstwu ochłapy z pańskiego stołu i przekupili tym pospólstwo. Jesteś tego doskonałym dowodem. Tanio się sprzedałeś Mławiaku. Pociesz się, bo nie tylko ty tak tanio dałeś się sprzedać. W przyszłej kadencji dobiorą ci się do tyłka, tylko za jakie grzechy ja i mi podobni mają też cierpieć – za twoje grzechy?. Będziesz robił za miskę ryżu jak to mówi były bankier.

Hemi
Gość
Hemi

Ubliżanie ludziom od „pospólstwa” wydaje się ryzykownym pomysłem na przekonywanie do swoich racji. Osobiście jednak lepieję być z tym pospólstwem, czyli z ludem, niż zgrywać pseudonowoczesnego pseudoświatowca, który łyka bez refleksji wszystkie pomysły podsuwane tu za pieniądze euro lewactwa: homozwiązki, aborcja na życzenie, przepisy karne za lajki w Internecie krytyczne wobec napływu migrantów (jak w De), seksedukacja od przedszkola. Itp. itd. A popierania programu 500+ nie ma się co wstydzić, przeciwnie, to właśnie (pomoc materialna państwa w wychowywaniu dzieci) jest pomysł z Zachodu, ktory warto przejąć. Nie homo-związki i nie deprawację dzieci, ale właśnie pomoc rodzinie. I tak się dzieje… Czytaj więcej »

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Mławiak–dla zaspokojenia twej ciekawości powiem ci że na pewno nie będę głosował na PIS—bo na komunistów i złodzieji pisowskich nie głosuje, poprzednicy zrobili jedną najważniejszą rzecz, przeszli przez kryzys światowy suchą stopą, w tamtym czasie nie mogli realizować, tego co robi PIS, tylko to wszystko odbije nam się wszystkim czkawką, jak przyjdzie spłacać te miliardy.

Hemi
Gość
Hemi

To jest jakiś świat na głowie, Matrix, odwrócona rzeczywistość. PiS tyle ma wspólnego z komuną i zlodziejstwem, że i z jednym i z drugim zaciekle walczy, mimo kreciej roboty że strony nadzwyczajnej kasty prawniczej, która w oparciu o różne prawnicze tricki próbuje perfidnie torpedować korzystne dla społeczeństwa zmiany. Proste przykłady : – pozbawienie eSBeków przywilejów emerytalnych, – usuwanie TW z eksponowanych stanowisk państwowych, – drastyczne zaostrzenie kar za złodziejstwo i oszustwa, w tym podatkowe, z karą 25 lat pozbawienia wolności włącznie; przypominam, że „autorytety prawnicze ” kojarzone z opozycją krytykowały zaostrzenie kar jako rzekomo sprzeczne z prawami człowieka (!!), –… Czytaj więcej »

Wiesiek
Gość
Wiesiek

Hemi złapali złodzieja a on mówi, że to nie jego ręką. Dalej broń tych złodziei może dostaniesz posadę w jakiejś Spółce Skarbu Państwa. Pieniądze i Stanowiska. Wstyd i Chańba.

Mlawiakk
Gość
Mlawiakk

Złodzieje to byli właśnie za poprzedniego rządu i wszystko wyprzedawali. A wiadomo że swoim latwią sranowiska cwaniaczki. Tak jest za każdym razem. Mi i moim 99 % znajomym żyje się dużo lepiej. A jak komuś starcza żyć tylko z 500+ to niech tak sobie żyje co was to tak boli?! Ja biorę 500+ i normalnie pracuje jak większość młodych małżeństw. Najgorzej to boli to tych co już dzieci nie mają albo mają dorosłych Iza przeproszeniem żal dup… ściska. Ale ty dzieci z 500+ na wszystkich emerytury będą robiły. A dziadek z bliska najgorzej płacze bo jest już dziadkiem i on… Czytaj więcej »

Wolność
Gość
Wolność

Chłopcze nie miałeś okazji żyć za komuny to nie znasz tych czasów i nie wiesz o czym piszesz. To obecny rząd pcha nas do dawnych czasów. Niby wszyscy równo,a oni na górze bizancjum. Wciskają taka samą ciemnotę jak kiedyś komunisci. Prosty lud łatwo te kłamstwa łyka. A oni sie śmieją z nas bo nasze pieniadze wydają dla utrzymania swoich stanowisk. Chcesz 1000, chcesz 2000, chcesz 3000 zł – kto by nie chciał. Wszystko obiecają.

Hemi
Gość
Hemi

Są to takie fantasmagorie, że trudno traktować je poważnie. PiS przywraca komunę, niby jak? Sprowadza wojska sowieckie? One od lat nie istnieją. Reaktywuje SB? Niektórzy przyjaciele totalnej opozycji pewnie by chcieli, ale to mrzonki. Przywraca gospodarkę uspołecznioną? Bzdury, prywatny kapitał nigdy nie miał się w Polsce lepiej. Przywraca cenzurę z Mysiej? Przecież możesz te swoje rewelacje bez przeszkód zamieszczać.

Jak mówiła nauczycielka z podstawówki, kłamać też trzeba umieć.

mławianka
Gość
mławianka

Mlawiakk, tu nie chodzi o to że dostajecie 500+, tylko o to, że za 500+ sprzedaliście swoje mózgi i przestaliście zauważać rzeczywistość.

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Mławiak—jeśli płaczę to najwyżej po przeczytaniu twych wypocin, bo trudno w Mławie znaleśc takich BARANÓW jak Ty chyba że sami się ujawniają, tak żyłem w czasach kiedy nie było 500+, ale wtedy żyło się o wiele spokojniej, bo miej było tych którzy czekali aż coś im państwo da, dał ci PIS, to idz do sklepu i kup ze dwie małpki, wypijesz i poczujesz się lepiej. W tamtym czasie ludzie mieli prace i nie czekali na ochłapy, mnie nic nie boli a jeśli ciebie żal dupę ściska to niebezpieczne idz do lekarza, bo może być gorzej z twoim zdrowiem, trzeba mieć… Czytaj więcej »

Mławiak
Gość
Mławiak

Dziadek jaki ty jesteś chory psychiczne na punkcie tego jak nie nawidzisz pisu. Byś zrobił komuś krzywdę bo ktoś woli PiS co? Czemu tyle nienawiści w tobie? Twoje wpisy wcale nie powinny się ukazywać

dzidek
Gość
dzidek

Mławiak tak przy okazji. Jeśli masz problem, z sobą to zadzwoń po karetkę, od tego są sanitariusze, a nie forum dyskusyjne na portalu.

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Tak nie nawidzę tych pisowskich oszołomów–ale chory nie jestem, bo chorzy psychicznie są ci co popierają PIS, EKIPĘ OSZUSTÓW KLAMCÓW I ZLODZIEJI.