Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wspominamy 1 września sprzed 80 lat [posłuchaj komunikatu]


Dowódca 1 batalionu 80 pp walczącego pod Mławą we wrześniu 1939, mjr Bronisław Schlichtinger, wspominał: „Godzina 4.00 – meldunek z granicy: kompania piechoty i grupa konnych przekroczyła granicę – co robić? Odpowiedziałem: Strzelać!” Jednocześnie od dowódcy pułku przyszło potwierdzenie: Wisła ruszyła. Rozpoczęła się wojna z Niemcami.


odbędą się kolejne uroczystości w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. Przy pomniku piechura w Uniszkach Zawadzkich zostaną zapalone 864 znicze, natomiast w mławskim parku zagra Kapela z Targówka.

Spotkanie przy pomniku piechura rozpocznie się w niedzielę 1 września o godz. 15.00. Zostaną tam zapalone 864 znicze symbolizujące znanych z nazwiska poległych bohaterów bitwy pod Mławą. Osoby zainteresowane udziałem w uroczystości będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu autokarem do Uniszek Zawadzkich. Autokar zatrzyma się na przystanku przy ul. Stary Rynek w Mławie o godz. 14.15. Odjazd zaplanowano na godz. 14.45. Powrót z Uniszek Zawadzkich ok. godz. 16.00.

Posłuchaj rządowego komunikatu o wybuchu wojny:

Pełny komunikat o wybuchu II Wojny Światowej, z dnia 1 września 1939 roku czyta Zbigniew Świętochowski, komunikat specjalny nagrany 29 sierpnia czyta Józef Małgorzewski.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x