Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

KOMR w Dąbku. Tworzycie coś piękniejszego niż tylko leczenie


Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane (SM) w Dąbku obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. To wyjątkowe miejsce i tworzą je wyjątkowi ludzie. Chorych nie tylko rehabilitują, ale stwarzają im prawdziwie domową atmosferę. W ciągu tych 25 lat pracy ośrodka przewinęło się przez niego ponad 12 tys. pacjentów.


Jubileuszowe uroczystości odbyły się w piątek 23 sierpnia. Była uroczysta, polowa msza św., którą sprawowali dziekani mławscy – księża Sławomir Krasiński i Kazimierz Ziółkowski  a po niej występy artystyczne, a jubileuszową uroczystość przypominać będzie zasadzony z tej okazji dąb. Nie zabrakło też wyrazów wdzięczności i wyróżnień.  Najważniejsze z nich wraz z Elżbietą Lanc, członkinią Zarządu Województwa wręczał marszałek Adam Struzik.

Na mocy uchwały Semiku Wojewódzkiego KOMR otrzymał medal „Zasłużony dla Mazowsza”. Odznaczenie to przekazane zostało na ręce obecnego dyrektora Włodzimierza Wojnarowskiego i jego poprzedników: Antoniego Nowickiego  i Dariusza Węcławskiego.  Gratulacyjne dyplomy z rąk marszałka Struzika odebrało też kilkudziesięciu pracowników ośrodka, pracujących tu od początku jego istnienia. Marszałek Struzik podkreślił rodzinną atmosferę, jaką od lat tworzą tu dla chorych pracownicy ośrodka. – Bardzo dziękuję tym, którzy przyczynili się do rozwoju ośrodka. Tu jest taka rodzinna atmosfera, która mi się podoba. Tworzycie coś piękniejszego niż tylko leczenie – mówił marszałek.

Przy tej okazji, ośrodek otrzymał również obietnicę dodatkowych środków, które przeznaczone być mają na zakup ortezy do oceny i nauki chodu (lokomatu).

Ciepłych słów dla placówki i personelu nie szczędzili też pensjonariusze, uczestniczący w uroczystościach. W ich imieniu wyraziła to Helena Kładko, wiceprezes Polskiego Towarzystwa   Stwardnienia Rozsianego, której córka jest pacjentką ośrodka. Ogromne brawa i kwiaty otrzymał również Antoni Nowicki twórca tej placówki.

Oprócz oficjalnej części obchodów organizatorzy zadbali też o artystyczny wymiar uroczystości. Dla pensjonariuszy i gości śpiewała  Alicja Węgorzewska (mezzosopran), dyrektor naczelny i artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej, a na skrzypcach grał Bogdan  Kierejsza. Oprawę mszy św. i w autorskim koncercie wystąpili Marta i Paweł Stawińscy z Mławy. Zagrała również orkiestra dęta  Ochotniczej Straży Pożarnej w Stupsku a na zakończenie słuchaczy rozbawił  zespół „Dąbkowiacy” z Dąbka.

KOMR w Dąbku jest obok podobnego ośrodka w Bornym Sulinowie jednym z dwóch tego typu w Polsce. Pierwszych pacjentów przyjął w 1994 roku. Starania o jego utworzenie podjęto wiosną 1991 roku. Zaangażowani w to przedsięwzięcie byli ówczesny wojewoda ciechanowski Andrzej Wojdyło i wiceminister pracy Joanna  Staręga-Piasek. Kształt organizacyjny nadał ośrodkowi jego pierwszy dyrektor Antoni Nowicki.  

Od 1999 r.  Dąbek podlegał samorządowi powiatu mławskiego, jednak z racji swojego krajowego statusu już w 2004 roku trafił pod opiekę samorządu województwa. Już w 2006 roku rozpoczęła się rozbudowa ośrodka, a liczba miejsc dla pensjonariuszy zwiększyła się z 50 do 80.  Ośrodek zlokalizowany jest nieco na uboczu, ale niedaleko od drogi krajowej nr 7. Leży w pięknym, 7-hektarowym parku ze stawami. Ośrodek prowadzi kompleksową rehabilitację chorych na SM, ale uczy też jak żyć z tą chorobą. Dysponuje świetnym  wyposażeniem do m.in. hydroterapii i krioterapii, oferuje też hipoterapię. Pracuje w nim wysoko wykwalifikowaną kadra ponad 120 pracowników. Szacuje się, że w naszym kraju stwardnieniem rozsianym dotkniętych jest nim ok. 50 tys. osób. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku na okrutną chorobę.

JK

« 1 z 3 »

.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
RENCISTA
RENCISTA
2 lata temu

PANOWIE A KIEDY NA EMERYTURĘ?

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  RENCISTA

Nie mają czasu.
Tak w ogóle to na co im emerytura? Przecież się nie przemęczają. Darmowe wojaże mają, nawet urlopu biedaki nie mają czasu wykorzystać, bo a to tu sympozjum, a to tam konferencja.

zolta zaba
zolta zaba
2 lata temu

Dyr. Wojnarowski niezatapialny…

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  zolta zaba

Tak to na ogół bywa z tymi na stołeczkach. Zawód – dyrektor i tyle w temacie.

R....
R....
2 lata temu
Reply to  zolta zaba

Po dyr nie piszemy kropki.
Poza tym, chyba należy cieszyć się, iż taki ośrodek istnieje. Jedyny w kraju. To jest ogromna pomoc dla tych ludzi. Przesłanie redaktora w tym artykule raczej jest inne niż szczucie. Zamiast gratulowac jak zwykle ZAJADLIWOSC. Jakie to prymitywne:/. Ważne by ten dyrektor kierował właściwie ośrodkiem. A robi to dobrze.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x