Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Petycje o podwyżki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli odrzucone, każda w innym stylu


Petycje złożone do samorządów powiatu i miasta przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w sprawie podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków dla nauczycieli zostały odrzucone. Każda rada zrobiła to jednak w zupełnie innym stylu. W powiecie podjęciu decyzji towarzyszyła dość ożywiona dyskusja, a mieście przewodniczący rady  uznał, że nie ma takiej potrzeby.


ZNP złożył stosowne, podobnie brzmiące wnioski równocześnie do rady powiatu i rady miasta. Prosił o rozważenia możliwości podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego o 9,6% oraz dodatku funkcyjnego za wychowawstwo dla nauczycieli. Środki finansowe na podwyżki stanowić by miały kwoty już zapisane w budżetach placówek oświatowych, niejako „zaoszczędzone” z niewypłaconych za okres tegorocznego strajku wynagrodzeń.

Taką petycję w odrzuciła rada powiatu na sesji w dniu 14 sierpnia. Jednak zarówno radni jak i obecni na sesji związkowcy mogli zabrać głos i skorzystali z tej możliwości, pomimo, że petycja była omawiana podczas posiedzeń komisji przed sesją. Już na sesji związkowcy bronili swojego wniosku, a wątpliwości co do uzasadnienia stanowiska rady miał radny Tomasz Chodubski i Jan Salwa. Powiat w uzasadnieniu stanął na stanowisku, że nauczyciele otrzymają od września obiecaną przez rząd podwyżkę., co sprawia że inne regulacje nie są konieczne. Ostatecznie w powiatowym głosowaniu dwójka radnych opowiedziała się przeciw uznaniu petycji za bezzasadną, dwa głosy były wstrzymujące.

Odmienne podejście do procedury rozpatrzenia petycji przyjął na sesji w dniu 20 sierpnia przewodniczący rady miasta Lech Prejs. – Nie będziemy w tym punkcie prowadzili dyskusji, bo wszyscy radni zostali z tym zapoznani – zapowiedział przewodniczący. Jak się później okazało nie do końca było to twierdzenie prawdziwe, bowiem radni nie otrzymali pisma ZNP a jedynie projekt uchwały o odrzuceniu petycji wraz z uzasadnieniem. Konkluzją tegoż ostatniego jest zdanie „ na chwilę obecną brak jest możliwości sfinansowania podwyższenia o 9,6% wynagrodzenia nauczycieli od 1 czerwca 2019”. Tu również w głosowaniu, nie było wśród ogółu radnych jednomyślności. Ta jednomyślność była w koalicji burmistrza Kowalewskiego, która zgodnie odrzuciła wniosek. Od głosu wstrzymała się jedynie czwórka radnych opozycji.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
27 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia
Klaudia
11 miesięcy temu

Nie no sory, n le mają podwyżki od września i jeszcze niektórzy piszący by chcieli żeby dostali rekompensaty za strajk? No ludzie gdzie logika? Obiektywnie to sprawiedliwa decyzja. Bo ja k można dawać pieniądze za nie podjęcie pracy.

Turysta
Turysta
11 miesięcy temu

Matematyke Polacy potrafią ale w jedna strone: umia liczyc CZYJES pieniądze. Swoje tylko jako zysk i to darmowy.
Ci, którzy tak dopingują PiSowi będą musieli nauczyć się matematyki dokładnie. W ZUS już kasy nie ma, na 500 plus zapozyczaja się…..,Wielbicieli PiS-u, niedlugo bedziecie liczyc tak w swoich portfelach, ze wam dym z uszu pojdzie. Bedziecie mieli te swoje rozdawane przez pis pieniążki w formie oddawania w podwyżkach, które już są i będą większe. Wszystkie rozdawane Wam w tej chwili, będą wracały w cenach opłat, zaplat itp. Mydla wam oczy , sami więcej biorac, zeby nie powiedziec gorzej, a wy ochlapami sie cieszycie. PrzyczynIacie się do rUJnowania tego Państwa.
przez takich jak Wy i Oni, WSZYSCY BEDZIEMY Z REKA W NOCNiKU.
Ale dobrze. Niech PiS zdominuje Polskę do konca. Jak dostaniecie w D….., to wtedy się nauczycie. Polakowi czasem trzeba w mordę dac żeby otrzezwial. Przepraszam za wyrażenie. Bić się potrafimy ale rządzić NIE. Polaka trzeba za mordę prowadzić, zero całkowitej wolności bo glupawki rozumu dostają. Tyle w temacie.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Turysta

No nie jednak w naszej kochanej Mlawie, sa jeszcze ludzie tak jak osoba piszaca pod nikiem TURYSTA, ktorego ocene tej naszej rzeczywistosci, czyta sie z wielka przyjemnoscia, czysta prawda, nic dodac nic ujac, a jedynie mozna chwalic, za trafne ipisanie rzeczywistosci, , tylko jak przyjdzie ten kryzys, to straca wszyscy I na koniec ma PAN/I/ racje, ze POLAKA TRZEBA ZA MORDE, TRXYMAC KROTKO, BO JAK DOSTANIE WUECEJ WOLNOSCI TO GLUPIEJE.

Hemi
Hemi
11 miesięcy temu
Reply to  Turysta

Wiesz dlaczego PiS znalazł wreszcie pieniądze na ambitne programy socjalne i na wyrównywanie poziomu dochodów w społeczeństwie ?

Ponieważ zabrał je przekręciarzom i kombinatorom,w szczególności tym,którzy kręcili tzw. karuzele VAT-owskie oraz robili przewały na lewym paliwie.

Za programy społeczne rzadu PIS płacą więc nieuczciwi i oszuści, co należy tylko pochwalić.

Aj ak było za Donka i Platformy ? Gdy brakowało kasy na ośmiorniczki i drogie wina,bach podnieśli VAT wszystkim uczciwym ludziom, stawka podstawową z 22% do 23%, stawka zredukowana z 7% na 8%.

Widzisz różnicę?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Osmiorniczki to Pikuś przy tym co PiS robi.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Turysta

Turysta nie przejmuj się tymi minusami, bo widzisz takich nieuków jak piszący i panoszący się na tym portalu jak” hemi” na prawdę trzeba trzymać za mordę, bo tacy jak on oni nie myślą przyszłościową , zadowoleni są z tego co tu i teraz,

Turysta
Turysta
11 miesięcy temu

Napisze brzydko” wisi mi to kalafiorem” minusy , bo dominuja w tym miescie pisowcy, czyli oczywiste jakie myslenie, od razu widać, że tacy nie mają pojęcia o ekonomii. Szkoda, że inteligencja wymiera

Obiektywnie
Obiektywnie
11 miesięcy temu
Reply to  Turysta

Pis ci nie pasuje a kto c i pasuje PO?za ich czasow nic nie drozalo ? Drozalo rownoez zawsze bedzie drozec .Pol Polski sprzedali. A Zus zawsze bedzie mial kase .Roznica jest tala pis troche pomaga biednym moze nie do konca 500 plus dobrze funkcjonuje bo ja bym nie dal kasy osobom lezaxym w domu. Ale PO przez tyle lat nic nie robilo.

dzidek
dzidek
11 miesięcy temu

Panie przew. Rady, to nie Pana rola jest ograniczanie, dyskusji, a tym bardziej wystapien na Sesji, zaprosxonym gosciom, jak I mieszkancom, a zasady jakie wedlug Panskiego widzimisie zostaly przez P.ogloszone brzmia wrecz nie wiarygodnie, bo jal mozna, utrudniac, zabranie glosu, mieszkancom, I ograniaczac ich wystapuenia mowiac, ze zabieraja glos bo chca aie pokazac komu? Panu?, a juz to ze jesli ktos z poza rady ma jakies pytania to ma je zglaszac nie na sesji,tylko 2 pytania moze zglosic na pusmie do biura Rady, a wtedy naczelnicy lub Birmistrz udxieli odpowiedzi, w jaki spisob to juz Panska tajemnica, z tymi Panskimi ustaleniami zapiznalem sie na innym portu z rana, tylko ze pizniej te panskie wypociny I ustalenia zniknely. Trzeba przyznac po dluzsxych obserwacjach,panskiego prowadzenia, obrad===, ZE RADNI POPELNILI BLAD, POWIERZAJAC PANU TO STANOWISKO, ,BO PAN DO TEJ FUNKCJI ZUPELNIE NIE PASUJE, POPROSTU NIE POEINIEN BYC PAN PRZRWODNICZACYM RADY, I REPREZENTOWAC JEJ GREMIUM, bo do noszenia I skladania wiazanek To Pan sie sprawdza I nic wiecej. STANOWISKO PRZEWOIDNICZACEGO RADY MIASTA===POWINNO PANA ZOBOWIAZYWAC, DO GODNEGO REPREZENTOWANIA , ALE JAK DO TEJ PORY, TO WIDAC ZE NA TO PAN NIE ZASLUZYL. SPRAWOWANIE TEJ FUNKCJI PO PROSTU, PANA PRZEROSLO

spidy
spidy
11 miesięcy temu
Reply to  dzidek

Jaka rada taki szef, jaki burmistrz taka rada…

Huehuehue
Huehuehue
11 miesięcy temu

Mina „pana” pierwszego z prawej bezcenna. Ludzie, on głosuje przeciwko podwyżce dla samego siebie!!! Hahaha! Koniec świata!

Zorientowana
Zorientowana
11 miesięcy temu
Reply to  Huehuehue

Tak niestety jest w polityce. Odkładasz na bok przekonania i interes ogółu i robisz co ci każą jeśli jesteś nisko w hierarchii. Tylko ci najwyżej mogą karty rozdawać.
No, ale o czym my tu mówimy, w mławskich realiach ta radka to nie żadna polityka. Ja już nawet nie wspomnę na co zamierza się przesunąć te pieniądze zaoszczędzone na nauczycielach bo to jest dramat…

Z bliska
Z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Huehuehue

Ten P.Nauczyciel Dyr. L.O glosuje bo mu tak kazal, szef koalicji rxadzacej Kowalewski,

Green
Green
11 miesięcy temu

„bodajś cudze dzieci uczył” oraz „zapomniał wół, jak cielęciem był”
Oczy wam dietami zarosły

Kontrola
Kontrola
11 miesięcy temu

Na jednym tylko zdjęciu widać kilku nauczycieli pracujących na codzień w szkole, poza tym udziałowiec w zarządzie prywatnej szkoły, jeden dyrektor itp. To jest cyrk, dowodzi to temu ze umówione wszystko było w kuluarach a głosowania to pozoranctwo, w normalnej rzeczywistości każdy głosowałby za podwyżka dla kolegów i koleżanek i przecież samego siebie tak?
Tak czy nie?
Normalne ze tak. Faktem jest ze grzeją stołki w radzie ale wiecznie ich grzać nie będą.
Przyjdźcie we wrześniu do szkoły i popatrzcie im w oczy. To juz za tydzień. Dalej tacy ważni będziecie chodzić?

Z bliska
Z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Kontrola

Kontrola, to zadna, nowosc przed kazda Sesja, zbiera sie rzadzaca koalicja, I omawia program sesji, jedniczesnie, podjete sa decyzje dotyczace glosowan. Tak to jest cyrk, ale my wyborcy nic n a to nie poradzimy,.skoro takim ludziom jak na zdjeciu, dalismy wladze, no to oni z niej korxystaja, ale zmysla o sobie, a w przysxlych wyborach, powinnismy nie glosiwac na nauczycieli, ich miejsce jest w szkole,

Marcin
Marcin
11 miesięcy temu

Bardzo dobrze się rada zachowała, petycja ZNP jest bez sensu, bezzasadna. Podwyżki mają od września

Z bliska
Z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Marcin poki jeszcze, jest czas, to zmien tok swego myslenia, I nie wystawiaj sie na posmiewisko.bo przy podejmowaniu decyzji, trzeba naprawde MYSLEC, I przestac byc Radnym , na kazde zawolanie. Igladajac to zdjecie bedziecie wiedzieli ze na tego kandydata na posla, nie nalezy marniwac glosu, bo to takie bezwolne ciele mele.

Kacper
Kacper
11 miesięcy temu

ta „rada” to jest śmiechu warta

korniszon
korniszon
11 miesięcy temu
Reply to  Kacper

Z nielicznymi wyjątkami – Idealna rada do pi**dzenia w stołki i podnoszenia rąk na zawołanie. Smacznej diety.

sdf
sdf
11 miesięcy temu

Czy pan radny Tomasz Chodubski nie jest przypadkiem nauczycielem? I jest przeciw? Ciekawostka.

Nowy
Nowy
11 miesięcy temu

Siedzi tylu nauczycieli w Radzie Miasta i głosują przeciwko;) Brawo WY,

Nauczyciel
Nauczyciel
11 miesięcy temu
Reply to  Nowy

Czytaj ze zrozumieniem. Podwyżka jest bezzasadna bo Rząd przyjął już podwyżki od września dla nauczycieli.

Z bliska
Z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Nauczyciel

Nie uswiadamiaj kogos, jak sam ni e zrozumiales intencji wnioskodawcow, jedynie Chodubski, zarzadaal wyjasnien, twoje myslenie jest bledne.

Nowy
Nowy
11 miesięcy temu
Reply to  Nauczyciel

Wiem o czym piszę, podwyżki oczywiście daje Rząd ale zaoszczędzone pieniądze przez miasto w wyniku strajku można „oddać nauczycielom” … w innej formie. podpisałeś się jako Nauczyciel – chyba nim nie jesteś bo każdy normalny człowiek chce zarabiać więcej.

Mlawiak
Mlawiak
11 miesięcy temu

Dostaja podwyżki i jeszcze mało

Sorka
Sorka
11 miesięcy temu
Reply to  Mlawiak

Każdy w tym kraju chciałby więcej. Ty tez chciałbyś więcej a krzyczałbys jakby zabierali.
Pewnie stwierdzisz ze takim to dobrze wakacje ferie i podwyżki, trzynastki. Jak odpowiedzą ci trzeba się bylo uczyć to tez byś miał, to w odpowiedzi będzie: a gdzie tam za żadne skarby godziny bym z dzieciarnią nie wytrzymał.
Tak to już jest wśród naszych życzliwych rodaków.