Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Petycje o podwyżki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli odrzucone, każda w innym stylu


Petycje złożone do samorządów powiatu i miasta przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w sprawie podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków dla nauczycieli zostały odrzucone. Każda rada zrobiła to jednak w zupełnie innym stylu. W powiecie podjęciu decyzji towarzyszyła dość ożywiona dyskusja, a mieście przewodniczący rady  uznał, że nie ma takiej potrzeby.


ZNP złożył stosowne, podobnie brzmiące wnioski równocześnie do rady powiatu i rady miasta. Prosił o rozważenia możliwości podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego o 9,6% oraz dodatku funkcyjnego za wychowawstwo dla nauczycieli. Środki finansowe na podwyżki stanowić by miały kwoty już zapisane w budżetach placówek oświatowych, niejako „zaoszczędzone” z niewypłaconych za okres tegorocznego strajku wynagrodzeń.

Taką petycję w odrzuciła rada powiatu na sesji w dniu 14 sierpnia. Jednak zarówno radni jak i obecni na sesji związkowcy mogli zabrać głos i skorzystali z tej możliwości, pomimo, że petycja była omawiana podczas posiedzeń komisji przed sesją. Już na sesji związkowcy bronili swojego wniosku, a wątpliwości co do uzasadnienia stanowiska rady miał radny Tomasz Chodubski i Jan Salwa. Powiat w uzasadnieniu stanął na stanowisku, że nauczyciele otrzymają od września obiecaną przez rząd podwyżkę., co sprawia że inne regulacje nie są konieczne. Ostatecznie w powiatowym głosowaniu dwójka radnych opowiedziała się przeciw uznaniu petycji za bezzasadną, dwa głosy były wstrzymujące.

Odmienne podejście do procedury rozpatrzenia petycji przyjął na sesji w dniu 20 sierpnia przewodniczący rady miasta Lech Prejs. – Nie będziemy w tym punkcie prowadzili dyskusji, bo wszyscy radni zostali z tym zapoznani – zapowiedział przewodniczący. Jak się później okazało nie do końca było to twierdzenie prawdziwe, bowiem radni nie otrzymali pisma ZNP a jedynie projekt uchwały o odrzuceniu petycji wraz z uzasadnieniem. Konkluzją tegoż ostatniego jest zdanie „ na chwilę obecną brak jest możliwości sfinansowania podwyższenia o 9,6% wynagrodzenia nauczycieli od 1 czerwca 2019”. Tu również w głosowaniu, nie było wśród ogółu radnych jednomyślności. Ta jednomyślność była w koalicji burmistrza Kowalewskiego, która zgodnie odrzuciła wniosek. Od głosu wstrzymała się jedynie czwórka radnych opozycji.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
27 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia
Klaudia
2 lata temu

Nie no sory, n le mają podwyżki od września i jeszcze niektórzy piszący by chcieli żeby dostali rekompensaty za strajk? No ludzie gdzie logika? Obiektywnie to sprawiedliwa decyzja. Bo ja k można dawać pieniądze za nie podjęcie pracy.

Turysta
Turysta
2 lata temu

Matematyke Polacy potrafią ale w jedna strone: umia liczyc CZYJES pieniądze. Swoje tylko jako zysk i to darmowy.
Ci, którzy tak dopingują PiSowi będą musieli nauczyć się matematyki dokładnie. W ZUS już kasy nie ma, na 500 plus zapozyczaja się…..,Wielbicieli PiS-u, niedlugo bedziecie liczyc tak w swoich portfelach, ze wam dym z uszu pojdzie. Bedziecie mieli te swoje rozdawane przez pis pieniążki w formie oddawania w podwyżkach, które już są i będą większe. Wszystkie rozdawane Wam w tej chwili, będą wracały w cenach opłat, zaplat itp. Mydla wam oczy , sami więcej biorac, zeby nie powiedziec gorzej, a wy ochlapami sie cieszycie. PrzyczynIacie się do rUJnowania tego Państwa.
przez takich jak Wy i Oni, WSZYSCY BEDZIEMY Z REKA W NOCNiKU.
Ale dobrze. Niech PiS zdominuje Polskę do konca. Jak dostaniecie w D….., to wtedy się nauczycie. Polakowi czasem trzeba w mordę dac żeby otrzezwial. Przepraszam za wyrażenie. Bić się potrafimy ale rządzić NIE. Polaka trzeba za mordę prowadzić, zero całkowitej wolności bo glupawki rozumu dostają. Tyle w temacie.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  Turysta

No nie jednak w naszej kochanej Mlawie, sa jeszcze ludzie tak jak osoba piszaca pod nikiem TURYSTA, ktorego ocene tej naszej rzeczywistosci, czyta sie z wielka przyjemnoscia, czysta prawda, nic dodac nic ujac, a jedynie mozna chwalic, za trafne ipisanie rzeczywistosci, , tylko jak przyjdzie ten kryzys, to straca wszyscy I na koniec ma PAN/I/ racje, ze POLAKA TRZEBA ZA MORDE, TRXYMAC KROTKO, BO JAK DOSTANIE WUECEJ WOLNOSCI TO GLUPIEJE.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  Turysta

Wiesz dlaczego PiS znalazł wreszcie pieniądze na ambitne programy socjalne i na wyrównywanie poziomu dochodów w społeczeństwie ?

Ponieważ zabrał je przekręciarzom i kombinatorom,w szczególności tym,którzy kręcili tzw. karuzele VAT-owskie oraz robili przewały na lewym paliwie.

Za programy społeczne rzadu PIS płacą więc nieuczciwi i oszuści, co należy tylko pochwalić.

Aj ak było za Donka i Platformy ? Gdy brakowało kasy na ośmiorniczki i drogie wina,bach podnieśli VAT wszystkim uczciwym ludziom, stawka podstawową z 22% do 23%, stawka zredukowana z 7% na 8%.

Widzisz różnicę?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu
Reply to  Hemi

Osmiorniczki to Pikuś przy tym co PiS robi.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  Turysta

Turysta nie przejmuj się tymi minusami, bo widzisz takich nieuków jak piszący i panoszący się na tym portalu jak” hemi” na prawdę trzeba trzymać za mordę, bo tacy jak on oni nie myślą przyszłościową , zadowoleni są z tego co tu i teraz,

Turysta
Turysta
2 lata temu

Napisze brzydko” wisi mi to kalafiorem” minusy , bo dominuja w tym miescie pisowcy, czyli oczywiste jakie myslenie, od razu widać, że tacy nie mają pojęcia o ekonomii. Szkoda, że inteligencja wymiera

Obiektywnie
Obiektywnie
2 lata temu
Reply to  Turysta

Pis ci nie pasuje a kto c i pasuje PO?za ich czasow nic nie drozalo ? Drozalo rownoez zawsze bedzie drozec .Pol Polski sprzedali. A Zus zawsze bedzie mial kase .Roznica jest tala pis troche pomaga biednym moze nie do konca 500 plus dobrze funkcjonuje bo ja bym nie dal kasy osobom lezaxym w domu. Ale PO przez tyle lat nic nie robilo.

dzidek
dzidek
2 lata temu

Panie przew. Rady, to nie Pana rola jest ograniczanie, dyskusji, a tym bardziej wystapien na Sesji, zaprosxonym gosciom, jak I mieszkancom, a zasady jakie wedlug Panskiego widzimisie zostaly przez P.ogloszone brzmia wrecz nie wiarygodnie, bo jal mozna, utrudniac, zabranie glosu, mieszkancom, I ograniaczac ich wystapuenia mowiac, ze zabieraja glos bo chca aie pokazac komu? Panu?, a juz to ze jesli ktos z poza rady ma jakies pytania to ma je zglaszac nie na sesji,tylko 2 pytania moze zglosic na pusmie do biura Rady, a wtedy naczelnicy lub Birmistrz udxieli odpowiedzi, w jaki spisob to juz Panska tajemnica, z tymi Panskimi ustaleniami zapiznalem sie na innym portu z rana, tylko ze pizniej te panskie wypociny I ustalenia zniknely. Trzeba przyznac po dluzsxych obserwacjach,panskiego prowadzenia, obrad===, ZE RADNI POPELNILI BLAD, POWIERZAJAC PANU TO STANOWISKO, ,BO PAN DO TEJ FUNKCJI ZUPELNIE NIE PASUJE, POPROSTU NIE POEINIEN BYC PAN PRZRWODNICZACYM RADY, I REPREZENTOWAC JEJ GREMIUM, bo do noszenia I skladania wiazanek To Pan sie sprawdza I nic wiecej. STANOWISKO PRZEWOIDNICZACEGO RADY MIASTA===POWINNO PANA ZOBOWIAZYWAC, DO GODNEGO REPREZENTOWANIA , ALE JAK DO TEJ PORY, TO WIDAC ZE NA TO PAN NIE ZASLUZYL. SPRAWOWANIE TEJ FUNKCJI PO PROSTU, PANA PRZEROSLO

spidy
spidy
2 lata temu
Reply to  dzidek

Jaka rada taki szef, jaki burmistrz taka rada…

Huehuehue
Huehuehue
2 lata temu

Mina „pana” pierwszego z prawej bezcenna. Ludzie, on głosuje przeciwko podwyżce dla samego siebie!!! Hahaha! Koniec świata!

Zorientowana
Zorientowana
2 lata temu
Reply to  Huehuehue

Tak niestety jest w polityce. Odkładasz na bok przekonania i interes ogółu i robisz co ci każą jeśli jesteś nisko w hierarchii. Tylko ci najwyżej mogą karty rozdawać.
No, ale o czym my tu mówimy, w mławskich realiach ta radka to nie żadna polityka. Ja już nawet nie wspomnę na co zamierza się przesunąć te pieniądze zaoszczędzone na nauczycielach bo to jest dramat…

Z bliska
Z bliska
2 lata temu
Reply to  Huehuehue

Ten P.Nauczyciel Dyr. L.O glosuje bo mu tak kazal, szef koalicji rxadzacej Kowalewski,

Green
Green
2 lata temu

„bodajś cudze dzieci uczył” oraz „zapomniał wół, jak cielęciem był”
Oczy wam dietami zarosły

Kontrola
Kontrola
2 lata temu

Na jednym tylko zdjęciu widać kilku nauczycieli pracujących na codzień w szkole, poza tym udziałowiec w zarządzie prywatnej szkoły, jeden dyrektor itp. To jest cyrk, dowodzi to temu ze umówione wszystko było w kuluarach a głosowania to pozoranctwo, w normalnej rzeczywistości każdy głosowałby za podwyżka dla kolegów i koleżanek i przecież samego siebie tak?
Tak czy nie?
Normalne ze tak. Faktem jest ze grzeją stołki w radzie ale wiecznie ich grzać nie będą.
Przyjdźcie we wrześniu do szkoły i popatrzcie im w oczy. To juz za tydzień. Dalej tacy ważni będziecie chodzić?

Z bliska
Z bliska
2 lata temu
Reply to  Kontrola

Kontrola, to zadna, nowosc przed kazda Sesja, zbiera sie rzadzaca koalicja, I omawia program sesji, jedniczesnie, podjete sa decyzje dotyczace glosowan. Tak to jest cyrk, ale my wyborcy nic n a to nie poradzimy,.skoro takim ludziom jak na zdjeciu, dalismy wladze, no to oni z niej korxystaja, ale zmysla o sobie, a w przysxlych wyborach, powinnismy nie glosiwac na nauczycieli, ich miejsce jest w szkole,

Marcin
Marcin
2 lata temu

Bardzo dobrze się rada zachowała, petycja ZNP jest bez sensu, bezzasadna. Podwyżki mają od września

Z bliska
Z bliska
2 lata temu
Reply to  Marcin

Marcin poki jeszcze, jest czas, to zmien tok swego myslenia, I nie wystawiaj sie na posmiewisko.bo przy podejmowaniu decyzji, trzeba naprawde MYSLEC, I przestac byc Radnym , na kazde zawolanie. Igladajac to zdjecie bedziecie wiedzieli ze na tego kandydata na posla, nie nalezy marniwac glosu, bo to takie bezwolne ciele mele.

Kacper
Kacper
2 lata temu

ta „rada” to jest śmiechu warta

korniszon
korniszon
2 lata temu
Reply to  Kacper

Z nielicznymi wyjątkami – Idealna rada do pi**dzenia w stołki i podnoszenia rąk na zawołanie. Smacznej diety.

sdf
sdf
2 lata temu

Czy pan radny Tomasz Chodubski nie jest przypadkiem nauczycielem? I jest przeciw? Ciekawostka.

Nowy
Nowy
2 lata temu

Siedzi tylu nauczycieli w Radzie Miasta i głosują przeciwko;) Brawo WY,

Nauczyciel
Nauczyciel
2 lata temu
Reply to  Nowy

Czytaj ze zrozumieniem. Podwyżka jest bezzasadna bo Rząd przyjął już podwyżki od września dla nauczycieli.

Z bliska
Z bliska
2 lata temu
Reply to  Nauczyciel

Nie uswiadamiaj kogos, jak sam ni e zrozumiales intencji wnioskodawcow, jedynie Chodubski, zarzadaal wyjasnien, twoje myslenie jest bledne.

Nowy
Nowy
2 lata temu
Reply to  Nauczyciel

Wiem o czym piszę, podwyżki oczywiście daje Rząd ale zaoszczędzone pieniądze przez miasto w wyniku strajku można „oddać nauczycielom” … w innej formie. podpisałeś się jako Nauczyciel – chyba nim nie jesteś bo każdy normalny człowiek chce zarabiać więcej.

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu

Dostaja podwyżki i jeszcze mało

Sorka
Sorka
2 lata temu
Reply to  Mlawiak

Każdy w tym kraju chciałby więcej. Ty tez chciałbyś więcej a krzyczałbys jakby zabierali.
Pewnie stwierdzisz ze takim to dobrze wakacje ferie i podwyżki, trzynastki. Jak odpowiedzą ci trzeba się bylo uczyć to tez byś miał, to w odpowiedzi będzie: a gdzie tam za żadne skarby godziny bym z dzieciarnią nie wytrzymał.
Tak to już jest wśród naszych życzliwych rodaków.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x