Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Będą bronić mławskiego nieba. Pokaz w piątek


W piątek 23 sierpnia, tuż przed obchodami oficjalnymi, zobaczymy scenkę z sierpnia 1939 r. Instruktorzy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, ówczesnej powszechnej organizacji proobronnej, będą prowadzili szkolenie przeciwlotnicze dla żołnierzy i cywili, w taki sposób, jak przeprowadzano je w przededniu wojny.

Podczas pokazu członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu przedstawią historię Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Wyjaśnią na czym polegało dozorowanie w obronie powietrznej przed 1939 r. Przypomną i pokażą, że kursy prowadzone przez Ligę opierały się – z jednej strony – na nauce rozpoznawania bojowych samolotów polskich i niemieckich za pomocą tablic sylwetkowych, z drugiej – na ćwiczeniu sprawnej obsługi ręcznego karabinu maszynowego Wz.28 Browning, wykorzystywanego w 1939 roku w działaniach przeciwlotniczych. Adepci sztuki musieli także opanować naukę celowania do obiektów ruchomych (tzw. samolotu celu) oraz umiejętność korzystania z tabliczek pomiarowych, do określanie odległości od nadlatujących płatowców.

Scenkę zaprezentuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, kierowana przez Pawła Murawskiego, która działa pod patronatem Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz jest członkiem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1993 r. w Łodzi – Oddział w Radomiu. Paweł Murawski uczestniczył we wszystkich rekonstrukcjach 1939 roku w Mławie.

źródło: UM Mława

Zobacz także…

Zobacz program obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Strzelec
Strzelec
11 miesięcy temu

Już szkoda gadać… przenieście te obchody jak kilka ta temu były organizowane na Uniszkach Zawadzkich przy pomniku Piechura. Miasto nie będzie zakorkowane, ludzie nie będą komentowali, za trasą E-7 nie będzie widać i po problemie. Rekonstrukcja na polach bitwy BYŁA I SIĘ ZMYŁA. Były możliwości rozwoju
i ogólnopolskiej, nawet ogólnoeuropejskiej (grupy z innych państw przyjeżdżały) imprezy militarnej. Tylko… jedno ale… nic tylko cisną się na usta cytaty z naszych klasyków literatury… „Miałeś, chamie, złoty róg, (…) ostał ci się ino sznur” i jeszcze jeden „Kończ waść, wstydu oszczędź”… Chyba to najdobitniej podsumowuje tą Naszą przygodę z Bitwą pod Mławą. Pozdrawiam i miłośników militariów zapraszam do innych miast, gdzie z roku na rok są lepsze imprezy.

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu

Hm chce zwrócić uwagę
A trochę sie na tym znam bo zajmuję się tym hobbystycznie
Ze policja zakupiła kilka w zależności od źródełka 9 moze 15 rkm ow wz 28
I rozdysponowała je komendom wojewódzkim na wschodzie bo tam bandy grasowały
Ale hm kupiła je bez lawet p lot
Raczej to nie policjantki miały strzec polskiego nieba
A wiec to trzeba usiąść i spokojnie przemyśleć

Egon
Egon
11 miesięcy temu

Zapytajcie UM ile ta „obrona” kosztuje ?

anka
anka
11 miesięcy temu
Reply to  Egon

edukacja dzieci i młodzieży jest BEZCENNA.

Egon
Egon
11 miesięcy temu
Reply to  anka

To czemu zrezygnowano z bitwy w Uniszkach? Skoro ta edukacja jest taka bezcenna? Inscenizacja nalotu na mlawe miała sens gdy była Radkowska teraz od kilku lat robią jakiś cyrk w którym nie wiadomo o co chodzi.

Ignorant
Ignorant
11 miesięcy temu

Hm. Może głupie ale zwrócę panom uwagę bo trochę sie na tym znam bo sie ym zajmuję hobbystycznie
RKM wz 28 został zakupiony dla polskiej policji w ilosci kilku 9 do 15 zaleznie od źródełka głównie dla komend wojewódzkich na wschodzie ale. Bez statywow do strzelań przeciwlotniczych

Irytujący
Irytujący
11 miesięcy temu
Reply to  Ignorant

Zapraszam jutro na pokaz LOPP, gdzie wszystko zostanie wyjaśnione 🙂

Egon
Egon
11 miesięcy temu
Reply to  Irytujący

Hehe obawiam się że w Mławie jednak granatowi nieba nie bronili. Ale jak mówią pieniądze nie śmierdzą