Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Marek Kiełbiński Czas na posła z Mławy 13 października głosuj na 13
Logo
meblolux
Marek Kiełbiński PiS wybory 2019

Będą bronić mławskiego nieba. Pokaz w piątek


W piątek 23 sierpnia, tuż przed obchodami oficjalnymi, zobaczymy scenkę z sierpnia 1939 r. Instruktorzy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, ówczesnej powszechnej organizacji proobronnej, będą prowadzili szkolenie przeciwlotnicze dla żołnierzy i cywili, w taki sposób, jak przeprowadzano je w przededniu wojny.

Jolanta Karpińska pozycja 19 PiS Powiat Mławski zasługuje na posła wybory 2019


Podczas pokazu członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu przedstawią historię Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Wyjaśnią na czym polegało dozorowanie w obronie powietrznej przed 1939 r. Przypomną i pokażą, że kursy prowadzone przez Ligę opierały się – z jednej strony – na nauce rozpoznawania bojowych samolotów polskich i niemieckich za pomocą tablic sylwetkowych, z drugiej – na ćwiczeniu sprawnej obsługi ręcznego karabinu maszynowego Wz.28 Browning, wykorzystywanego w 1939 roku w działaniach przeciwlotniczych. Adepci sztuki musieli także opanować naukę celowania do obiektów ruchomych (tzw. samolotu celu) oraz umiejętność korzystania z tabliczek pomiarowych, do określanie odległości od nadlatujących płatowców.

Scenkę zaprezentuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, kierowana przez Pawła Murawskiego, która działa pod patronatem Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz jest członkiem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1993 r. w Łodzi – Oddział w Radomiu. Paweł Murawski uczestniczył we wszystkich rekonstrukcjach 1939 roku w Mławie.

źródło: UM Mława

Zobacz także…

Zobacz program obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

8
KOMENTARZE

avatar
1500
Strzelec
Gość
Strzelec

Już szkoda gadać… przenieście te obchody jak kilka ta temu były organizowane na Uniszkach Zawadzkich przy pomniku Piechura. Miasto nie będzie zakorkowane, ludzie nie będą komentowali, za trasą E-7 nie będzie widać i po problemie. Rekonstrukcja na polach bitwy BYŁA I SIĘ ZMYŁA. Były możliwości rozwoju i ogólnopolskiej, nawet ogólnoeuropejskiej (grupy z innych państw przyjeżdżały) imprezy militarnej. Tylko… jedno ale… nic tylko cisną się na usta cytaty z naszych klasyków literatury… „Miałeś, chamie, złoty róg, (…) ostał ci się ino sznur” i jeszcze jeden „Kończ waść, wstydu oszczędź”… Chyba to najdobitniej podsumowuje tą Naszą przygodę z Bitwą pod Mławą. Pozdrawiam… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Hm chce zwrócić uwagę
A trochę sie na tym znam bo zajmuję się tym hobbystycznie
Ze policja zakupiła kilka w zależności od źródełka 9 moze 15 rkm ow wz 28
I rozdysponowała je komendom wojewódzkim na wschodzie bo tam bandy grasowały
Ale hm kupiła je bez lawet p lot
Raczej to nie policjantki miały strzec polskiego nieba
A wiec to trzeba usiąść i spokojnie przemyśleć

Egon
Gość
Egon

Zapytajcie UM ile ta „obrona” kosztuje ?

anka
Gość
anka

edukacja dzieci i młodzieży jest BEZCENNA.

Egon
Gość
Egon

To czemu zrezygnowano z bitwy w Uniszkach? Skoro ta edukacja jest taka bezcenna? Inscenizacja nalotu na mlawe miała sens gdy była Radkowska teraz od kilku lat robią jakiś cyrk w którym nie wiadomo o co chodzi.

Ignorant
Gość
Ignorant

Hm. Może głupie ale zwrócę panom uwagę bo trochę sie na tym znam bo sie ym zajmuję hobbystycznie
RKM wz 28 został zakupiony dla polskiej policji w ilosci kilku 9 do 15 zaleznie od źródełka głównie dla komend wojewódzkich na wschodzie ale. Bez statywow do strzelań przeciwlotniczych

Irytujący
Gość
Irytujący

Zapraszam jutro na pokaz LOPP, gdzie wszystko zostanie wyjaśnione 🙂

Egon
Gość
Egon

Hehe obawiam się że w Mławie jednak granatowi nieba nie bronili. Ale jak mówią pieniądze nie śmierdzą