Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Będą bronić mławskiego nieba. Pokaz w piątek


W piątek 23 sierpnia, tuż przed obchodami oficjalnymi, zobaczymy scenkę z sierpnia 1939 r. Instruktorzy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, ówczesnej powszechnej organizacji proobronnej, będą prowadzili szkolenie przeciwlotnicze dla żołnierzy i cywili, w taki sposób, jak przeprowadzano je w przededniu wojny.


Podczas pokazu członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu przedstawią historię Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Wyjaśnią na czym polegało dozorowanie w obronie powietrznej przed 1939 r. Przypomną i pokażą, że kursy prowadzone przez Ligę opierały się – z jednej strony – na nauce rozpoznawania bojowych samolotów polskich i niemieckich za pomocą tablic sylwetkowych, z drugiej – na ćwiczeniu sprawnej obsługi ręcznego karabinu maszynowego Wz.28 Browning, wykorzystywanego w 1939 roku w działaniach przeciwlotniczych. Adepci sztuki musieli także opanować naukę celowania do obiektów ruchomych (tzw. samolotu celu) oraz umiejętność korzystania z tabliczek pomiarowych, do określanie odległości od nadlatujących płatowców.

Scenkę zaprezentuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, kierowana przez Pawła Murawskiego, która działa pod patronatem Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz jest członkiem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1993 r. w Łodzi – Oddział w Radomiu. Paweł Murawski uczestniczył we wszystkich rekonstrukcjach 1939 roku w Mławie.

źródło: UM Mława

Zobacz także…

Zobacz program obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Strzelec
Strzelec
3 lata temu

Już szkoda gadać… przenieście te obchody jak kilka ta temu były organizowane na Uniszkach Zawadzkich przy pomniku Piechura. Miasto nie będzie zakorkowane, ludzie nie będą komentowali, za trasą E-7 nie będzie widać i po problemie. Rekonstrukcja na polach bitwy BYŁA I SIĘ ZMYŁA. Były możliwości rozwoju
i ogólnopolskiej, nawet ogólnoeuropejskiej (grupy z innych państw przyjeżdżały) imprezy militarnej. Tylko… jedno ale… nic tylko cisną się na usta cytaty z naszych klasyków literatury… „Miałeś, chamie, złoty róg, (…) ostał ci się ino sznur” i jeszcze jeden „Kończ waść, wstydu oszczędź”… Chyba to najdobitniej podsumowuje tą Naszą przygodę z Bitwą pod Mławą. Pozdrawiam i miłośników militariów zapraszam do innych miast, gdzie z roku na rok są lepsze imprezy.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Hm chce zwrócić uwagę
A trochę sie na tym znam bo zajmuję się tym hobbystycznie
Ze policja zakupiła kilka w zależności od źródełka 9 moze 15 rkm ow wz 28
I rozdysponowała je komendom wojewódzkim na wschodzie bo tam bandy grasowały
Ale hm kupiła je bez lawet p lot
Raczej to nie policjantki miały strzec polskiego nieba
A wiec to trzeba usiąść i spokojnie przemyśleć

Egon
Egon
3 lata temu

Zapytajcie UM ile ta „obrona” kosztuje ?

anka
anka
3 lata temu
Reply to  Egon

edukacja dzieci i młodzieży jest BEZCENNA.

Egon
Egon
3 lata temu
Reply to  anka

To czemu zrezygnowano z bitwy w Uniszkach? Skoro ta edukacja jest taka bezcenna? Inscenizacja nalotu na mlawe miała sens gdy była Radkowska teraz od kilku lat robią jakiś cyrk w którym nie wiadomo o co chodzi.

Ignorant
Ignorant
3 lata temu

Hm. Może głupie ale zwrócę panom uwagę bo trochę sie na tym znam bo sie ym zajmuję hobbystycznie
RKM wz 28 został zakupiony dla polskiej policji w ilosci kilku 9 do 15 zaleznie od źródełka głównie dla komend wojewódzkich na wschodzie ale. Bez statywow do strzelań przeciwlotniczych

Irytujący
Irytujący
3 lata temu
Reply to  Ignorant

Zapraszam jutro na pokaz LOPP, gdzie wszystko zostanie wyjaśnione 🙂

Egon
Egon
3 lata temu
Reply to  Irytujący

Hehe obawiam się że w Mławie jednak granatowi nieba nie bronili. Ale jak mówią pieniądze nie śmierdzą

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x