Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Płonie składowisko odpadów Novago w Kosinach Bartosowych. Aktualizacja


Po raz kolejny w przeciągu kilkunastu dni płonie składowisko odpadów w Kosinach Bartosowych należące do Novago. Do akcji gaśniczej zadysponowano osiem zastępów straży pożarnej. Dość silny wiatr utrudnia gaszenie, powoduje też, że kłęby białego, gryzącego dymu czuć nawet w znacznej odległości od składowiska.


Na miejscu pożaru jest osobiście komendant powiatowy straży st. bryg. Jarosław Kuciński. Przypomnijmy, poprzedni pożar na składowisku miał miejsce 6 sierpnia, objął powierzchnię około 220 metrów kwadratowych i został zakwalifikowany jako pożar średni. Wówczas policji nie udało się ustalić przyczyny pożaru. Najprawdopodobniej doszło do samozapłonu biomasy – paliwa alternatywnego, składowanego na hałdzie.

Jak podaje straż pożarna, obecny pożar jest zlokalizowany, jego powierzchnia to ok. 1500 metrów kwadratowych, a dogaszanie zajmie jeszcze wiele godzin.

Aktualizacja:

Po zakończeniu działań gaśniczych na składowisku odpadów straż pożarna  podała, że powierzchnia pożaru wyniosła 3200 m2. Działania trwały 5 godzin 18 minut. Uszkodzeniu uległo kilka węży strażackich, a  wartość uratowanego mienia oszacowano na ponad 700 tys. złotych.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
chinczyk
chinczyk
3 lata temu

Najnowsza technologia, umieszczenie odpadów w Chmurze, a jakie przy tym zyski dla chińskiego właściciela, ciekawe ile kosztuje tona wywiezienia takich odpadów

Misza
Misza
3 lata temu

Powtórzę swój komentarz który wpisałem przy poprzednim artykule o pożarze w Novago.
(…)”Osoby pracujące w bezpośrednim kontakcie z odpadami na składowiskach po-winny korzystać z oddzielnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych oraz szatni przepustowych(odzież robocza –umywalnia z natryskami –szatnia czysta). Po-nadto składowisko winno być zaopatrzone w stanowiska do mycia obuwia roboczego, aby odpadynie były wnoszone do pomieszczeń socjalnych czy biur ”
Niech się tym Novago jakaś inspekcja zajmie. Przecież tam nie ma nawet czym się umyć, bo woda jest skażona. Ludzie pracują w pyle mają do ochrony tylko prostą maseczkę, która nic praktycznie nie daje. Sprzęt wymaga modernizacji. Operator musi wchodzić do zapchanego młyna i ręcznie usuwać śmieci. Gdyby sprzęt był sprawny w 100% to takich rzeczy przy odpowiednim podawaniu śmieci do młyna praktycznie można uniknąć. Dziwne, że jeszcze nie było poważnego wypadku z udziałem pracownika.
Można jeszcze dodać mobbing. Myślę, że to stwierdzenie nie jest nadużyciem. Czy nie dziwi nikogo fakt, że po powrocie kierownika Pana G. w firmie posypały się L4 i spora ilość wypowiedzeń? Kierowniku G. weź się pan za robotę, zadbaj o bezpieczeństwo ludzi, zadbaj o godziwe wynagrodzenie. Można odnieść wrażenie, że wysyłanie ludzi na przerabianie metrów w dokach to chyba pana priorytetowy cel w tej pracy. Chamskie zachowania, odzywki i podejście do podwładnych przemilczę. Wszyscy doskonale to widzą.

MaxSegregatus
MaxSegregatus
3 lata temu

W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako „in house”. Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie – są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach… Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt – że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach..

Green
Green
3 lata temu

Przy takim zarządzaniu Novago nigdy nie będzie miało składowiska ze statusem RIPOK

HD
HD
3 lata temu

Piekarz słynny działa, panR.

Inny
Inny
3 lata temu

Do Anonima – to ciekawe co piszesz ale coś za często zdarzaja się te przypadki ? Teraz z perspektywy lat zastanawiam się czy nie lepiej było postawić spalarnię śmieci jak chciano to uczynić przynajmniej było by pod kontrolą ich spalanie, obecnie zdarzają się niekontrolowane pożary ? Anonim a może by tak zainwestować w ochronę ppoż ? Bo po twoim wpisie sądzę, że tam pracujeez. Mój sarkazm wynika wyłącznie z tego, że coraz częściej w Polsce zdarzają się przypadki właśnie pożarów wysypisk śmieci ?

AntyKo
AntyKo
3 lata temu
Reply to  Inny

Inny – bo zaraz w każdym mieszkańcu włącza się mławski „chłopek roztropek”. Wysypisko czy spalarnia to daleko od miasta, u nas nie wolno, bo truje. A jak ma truć to innych, gdzieś na wsi. A my tylko będziemy produkować góry śmieci i zabierać nam je stąd! Aha, i koniecznie tanio, a najlepiej za darmo.

Anonim
Anonim
3 lata temu

Czy wy ludzie wiecie co piszecie ? Macie jakieś chore wyobrażenie tego co tam się dzieje i wymyślacie podpalania czy inne głupie historie. Proponuję poczytać co składowane jest na składowisku i, że takie rzeczy mogą się zdarzać .

AntyKo
AntyKo
3 lata temu
Reply to  Anonim

Anonimie, mylisz się, po to są odpowiednie technologie, by takie rzeczy się nie zdarzały. Przypadkowo to może się zdarzać u mnie na podwórku, a nie na profesjonalnym wysypisku.
Warto poczytać i się podszkolić.

Kazik
Kazik
3 lata temu

Co się dzieje ?! Nikt za d.pę im się nie weźmie?! Bedą sobie co tydzień płonąc śmieci !!! Nawet jak był samozapłon, to gdzie są kontrole w celu przciwdziałania takim zdarzeniom?! Robią co chcą i w twarz nam się śmieją…

mazowszanka
mazowszanka
3 lata temu

A co?Utylizacja po chinsku.Czysty zysk,bez zbednych kosztow,i o to chodzilo.Polacy nie potrafia robic interesow?Niektorzy tak.Handel zawsze byl zyskowny.

mławianka
mławianka
3 lata temu
Reply to  mazowszanka

Nie mów, że to utylizacja po chińsku, bo to utylizacja po polsku. Tak było i za poprzedniego właściciela. Nic się w tym zakresie nie zmieniło.
Zatruwają środowisko, trują ludzi za nasze pieniądze, bo my za te śmieci płacimy, a oni za te pożary żadnych kar nie ponoszą – biznes, czysty zysk.

Rozgoryczony
Rozgoryczony
3 lata temu

Tzn. Wzięli się za utylizację odpadów?!?
Już nie będzie musiała firma Novago wywozić odpadów do Ciechanowa czy Płońska! Raz na jakiś czas pożar i po sprawie! A jakie zyski bo mniej do wywiezienia!

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x