Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jak segregować odpady i dlaczego są takie drogie? Kiedy kanalizacja na Wólce?


Jak prawidłowo segregować odpady, by nie mieć kłopotu z ich odbiorem i dlaczego w Mławie są takie drogie? Kiedy będą zakończone prace z budową sieci kanalizacyjnej na Wólce i kiedy można będzie się podłączać? Między innymi takie pytania padały za zebraniu Osiedla nr 8 Obrońców Mławy, które odbyło się w miniony piątek.Urząd miasta reprezentowała dwójka naczelników wydziałów: Elżbieta Zembrzuska i Przemysław Więckiewicz.  Pomimo zaproszenia wystosowanego przez przewodniczącego zarządu osiedla Kamila Przybyszewskiego na zebraniu nie pojawił się żaden przedstawiciel firmy Novago ani Zielonego Miasta a więc firm bezpośrednio odbierających odpady.

Najgorętsza dyskusja wywiązała się przy omawianiu spraw związanych z segregacją odpadów.

– Po 25 czerwca, kiedy zostały podniesione stawki za odbiór odpadów, firmy, które tym się zajmują, z wielką mocą i zaangażowanie sprawdzają, co mieszkańcy wrzucają. I okazuje się, że to co do tej pory znajdowało się w tych workach nie przystaje do tego jak to firma widzi – zapowiedział temat Kamil Przybyszewski.

Wyjaśniająca tę kwestię naczelnik wydziału środowiska Elżbieta Zembrzuska zapowiedziała, że urząd miasta dopiero przygotowuje specjalną broszurę, w której znajdą się szczegółowe wskazówki związane z odpadami.  Podkreśliła, że firma ma prawo kontrolować i w pewnych przypadkach nie odbierać odpadów. Takie przypadki niewłaściwej segregacji  mogą być podstawą do późniejszej decyzji administracyjnej burmistrza, który może zmienić wtedy deklarację mieszkańca i naliczać opłaty za odbiór odpadów zmieszanych. – Póki co, nie są wdrażane takie procedury, ale nie może być tak, że mieszkaniec tylko deklaruje. Wszystkie odpady, co do których rodzą się wątpliwości, odkładamy do zmieszanych – podkreśliła naczelnik Zembrzuska. Pani naczelnik zapowiedziała również, że urząd miasta analizuje dostępne dane również z jednostek miejskich  i w budzących podejrzenia przypadkach, mieszkańcy będą wzywani do złożenia wyjaśnień odnośnie zadeklarowanej liczby osób zamieszkujących w budynku.

Powrócił również temat nowych, wysokich cen za odbiór odpadów.

– Skąd takie wysokie ceny? Łódź, Żuromin, Przasnysz mają niższe. Chcemy płacić, chcemy się wywiązywać, ale dlaczego u nas tak drogo?  – pytała Alina Gulczyńska, która przypomniała też o przegranej przez miasto przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawie podwyżki cen za ścieki i wodę.

– Dlaczego w Szreńsku śmieci są po 11 złotych, a odbiera je ta sama co w Mławie firma Novago?

Naczelnik Zembrzuska odpowiadając na pytania zarzuciła, że wybrane ceny przywołane są tendencyjnie tylko te najniższe. Co do Szreńska zastrzegła, że nie zna danych, ale przypuszcza, że przyczyna jest mała ilość w stosunku do Mławy wytwarzanych tam odpadów. Wyjaśnienia właściwie na tym się zakończyły, bo pani naczelnik zapowiedziała, że ma inne obowiązki i nusio opuścić zebranie. Przez mieszkańców zostało to skwitowane „ I tak nic się nie dowiedzieliśmy”!.

Co do kanalizacji naczelnik Więckiewicz poinformował, że prace powinny zakończyć się zgodnie z terminem umowy, a więc do listopada. Mieszkańcy podłączać będą się mogli dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, a więc zapewne na przełomie roku.

JK  

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

41
KOMENTARZE

avatar
1500
Wojnówka
Gość
Wojnówka

A Śmieci w Wojnówce ?????? po dawnej sortowni odpadów????????????????

Wojnówka
Gość
Wojnówka

ja się pytam Pani G. co z śmieciami w Wojnówce ?????!!!!!!

Ktosiek
Gość
Ktosiek

Po 15 ukraincow mieszka w wynajmowanych domach czy ktos z nich placi 600zl za smieci? Czy może nalezaloby jednak wrocic do płatności za metr sześcienny ? To juz chyba nie czasy komuny, zeby jeden płacił za drugiego.

brawo
Gość
brawo

za odpady powinni płacić ludzie zameldowani a te dane posiada UM-ILE płacą wynajmujący całe piętrówki dla UKRAINY-CZY TO TAK TRUDNO KONTROLOWAĆ-PANIE BURMISTRZU WYSŁAĆ PRACOWNIKÓW DO ROBOTY W TEREN-ZAROBIĄ NA SIEBIE

mławianka
Gość
mławianka

Nawet zameldowanych nie umieją policzyć i dodać, a Ty chcesz żeby Ukrainę dodawali. 5 osób zameldowanych, a śmieci liczone od jednej osoby, bo ileś lat temu ta osoba mieszkała sama i tak zgłosiła – ot mławska rzeczywistość. Dzieci się rodzą w rodzinach, ale rodzina nie dolicza nowych członków rodziny, bo oświadczenie sprzed 5 lat nadal ważne. Urzędnicy w UM nic nie robią w tym zakresie, tylko wyliczają, że w Mławie bardzo dużo śmieci wywozi się w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nikogo to nie dziwi, nikogo to nie interesuje, byle interes się kręcił. Urzędnicy powinni ruszyć d.py zza swoich biurek i… Czytaj więcej »

Luśka
Gość
Luśka

Zachowanie p. Zembrzuskiej w stosunku do zebranych to przejaw złego wychowania, braku kultury osobistej i złamanie zasad współżycia społecznego. Czy gdyby odniosła się w taki sposób do pracodawcy jak do zebranych, to naraziłaby się na konsekwencje, czy na tumiwisizm ?. Kodeks pracy nakazuje pracownikowi wykonywać pracę na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w sposób staranny i sumienny. Ta pani reprezentowała Urząd i odniosła się w grubiański sposób do zebranych, dlatego powinna ponieść konsekwencje, chyba że zrobiła to z premedytacją, za jego przyzwoleniem.

mławianka
Gość
mławianka

Ta pani po prostu zapomniała kto jest jej pracodawcą. Pracodawcą tej pani są w sumie mieszkańcy, bo to oni finansują jej płace. To samo jest z burmistrzem.
W UM prawie wszyscy nastawieni są negatywnie na szarego Kowalskiego, a w szczególności tego z Wólki.
Napisałam „prawie” – proszę dokładnie czytać.
Czy wzięli się już za realizację dwóch projektów obywatelskich na Wólce (park i jedna tężnia)????

dzidek
Gość
dzidek

Szanowna–mławianko!!!! masz rację że w UM są negatywnie nastawieni, w szczególności, do mieszkańców Wólki, może nie tyle do mieszkańców ile do waszych przedstawicieli, P. PRZYBYSZEWSKIEGO I P, NOWOTCZYŃSKIEJ, KTÓRZY SWYMI DZIAŁANIAMI i incjatywami nie tylko na rzecz mieszkańców Wólki, ale całego miasta, według mławskiej władzy zatruwają im spokojne życie, i nic nie robienie, a swoją arogancją, i zachowaniem na zebraniu tak jak,wykazała P. LUŚKA, dała tylko dowód, że P. Zembrzuska, winna ponieść konsekwencję—I CO PAN NA TO PANIE BURMISTRZU KOWALEWSKI, czy nie jest Panu wstyd że ma Pan takich urzędników.???? CZAS NA TO ABY PAN ZREALIZOWAŁ TE PROJEKTY OBYWATELSKIE, ile… Czytaj więcej »

mławianka
Gość
mławianka

Dzidek, nie pisz w odpowiedzi na mój komentarz: „waszych”, bo ja mieszkam daleko od Wólki i z Wólki nie pochodzę. Dla mnie Mława jest jedna, dla władz niestety nie. Jestem tylko obserwatorką poczynań władz i widzę jak władzę bodą wszelkie inicjatywy wólczan, bo to widać gołym okiem. Nie potrzebne jest tu ani oko, ani szkiełko mędrca.

dzidek
Gość
dzidek

/=mlawianka, przeciesz JA jestem tego samego zdania co TY, wiec nie wiem o co CI chodzi. DLA MNIE TEZ MLAWA JEST JEDNA, tylko ze z twego postu wynika, ze mimo ze popierasx jncjatywy WOLCZAN, to znciskiem piszesx ze mieszkasz w Mlawie I jestes daleko od WOLKI. TO NAPISZE CI TAK MLAWA JEST JEDNA , A WOLKA TO TAKZE MLAWA, I WOLCZANIE SA hRODIWITYMI MLAWIAKAMI,

mławianka
Gość
mławianka

To czemu piszesz „waszych”?

Dzidek
Gość
Dzidek

Bo napisalem, to w kontekscie I w polaczeniu z Wolczanami, ze Przybyszewski I P.Nowotczynska, sa Waszymi przedstawicielami t.z.Wolczan, nie spodziewalem sie, ze odezwie sie ktos z centrum miasta, ktoremu tsk trudno zrozumiec sens mego postu, itrzrba mu wkladac lopata sp glowy a y zrozumial.WYSTARCZY!! mlawianko

MaxSegregatus
Gość
MaxSegregatus

W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako „in house”. Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie – są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach… Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej… Czytaj więcej »

Anonim
Gość
Anonim

Mieszkaniec gminy zyskuje, ale gospodarz gminy, miasta nic na tym nie zyskuje, a u nas liczy się co innego – niestety.
Taka prawda.
Dba się o to skąd są realne pieniądze… ale nie dla mieszkańców.
Łapka, łapkę myje.

dzidek
Gość
dzidek

A u nas w Mlawie, a kogoz obchodza, mieszkancy, asza wladza wychodzi z zalozenia, ze niech placza, a placic, musza,aby bogacil sie naszym kosztem prywaciarz. Bo w Mlawie, obowiazuj, program PARTNERSTWA PUBLICZNO PRYWATNEGO ale dotyczy tylko mlawskich deweloperow, ktorzy w imponujacym tempie buduja bloki,a jednoczesnie swoja pozycje, w mlawskim biznesie, n.p deweloper ktory na miejscu bylej lecznicy wybudowal, co prawda piekny blok, I zadbal wokol, o jego zagospodarowanie, ale zostawil potworny balagan, pomiedzy. Hodnikiem a ogrodzeniem, trj posesji=== CZAS NA UPORZADKOWANIE, TEGO PASA, KTORY SZPECI CALY WIDOK TEGO TERENU.

Taki los łosi
Gość
Taki los łosi

A wybraliście do rządzenia człowieczka interesownego a nie działającego pro publico bono.

dzidek
Gość
dzidek

Oto cala prawda o tym wyborze, wybrano czlowieka ktory przesiadl sie z roweru, na fotel Burmistrza, a ze jest intetesowny, to wiadomo od dawna, tylko ze nie wszyscy mieszkancy chca to zauwazyc, I w ramach P.P.P ==interes sie kreci, tylko zysk dla miasta, jest kiepski????

czytnik
Gość
czytnik

Dobrze, że nie wybrano organisty, bo by przy takich cenach za śmieci cienko piał… 🙂

drobnymkroczkiem
Gość
drobnymkroczkiem

Do Kontrola. Podziwiam twój sokoli wzrok. Ja nawet w okularach nie jestem w stanie ze zdjęcia nic odczytać co na tablicy. Ale, ale, czy nie jest to przypadkiem zaniedbanie dyrekcji szkoły, że wpuszcza do takiej sali obce osoby, a tam jak wół wiszą dane osobowe? To chyba jest właściwy adresat twoich uwag. Ale widzę że poniedziałeczek w ratuszu i jednostkach zaczynamy od codziennika 🙂 Czytajcie, może coś trafi, choć wątpię

Piotr
Gość
Piotr

Podniesli ceny,rada miasta je zaakceptowala a teraz dopiero beda broszury przygotowywac.Smiechu warte,od czego wy tam jestescie od picia kawy i jedzenia paczkow.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Niestety. Jak sie ma takiego Przew.Rady, jak PREJS, to leps,ych efektow nie mozna sie spodziewac, pytasz Piotr od czego oni tam sa, ano od tego aby co m=c, pobierac kase, a do tego kawe I paczki maja gratis. Tak I to z nasxych pieniedzy. Radni ktorzy by naprawde, cos kolwiek mysleli, to tak przygotowano uchwale powinni odrzucic, I zarzadac, dokladnych wyliczen.

Gość
Gość
Gość

No i macie mławianie swój „jasny wybór”. Jest on tak jasny jak segregacja odpadów w Mławie.

dzidek
Gość
dzidek

Masz racje GOSCIU, a zgodnie z przyslowiem, CIERP CIALO COS CHCIALO==sami zgotowalismy sobie ten los, no ale na przyszly rok Pan Kowalewski,znowu wystapi na estradzie, rozda, setki usmiechow, dla gawiedzi, dyskopolowej,I bedzie OKY.

DoPiero
Gość
DoPiero

„urząd miasta dopiero przygotowuje specjalną broszurę, w której znajdą się szczegółowe wskazówki związane z odpadami” SERIO?? Od czego wy tam w ratuszu jesteście? Od układów z developerami?

Kontrola
Gość
Kontrola

Poza żenujacym poziomem wypowiedzi pana prowadzącego spotkanie trzeba tu zwrócić uwagę na spore zaniedbanie w postaci przedstawienia na zdjęciu danych osobowych 4 uczniów klasy w której odbywa się zebranie. Te zdjęcia idą w Polskę, dlaczego zamazuje się rejestracje aut na zdjęciach wypadków a dane w postaci imion i nazwisk wiszą jak wół na ścianie i o to już osoba odpowiedzialna za artykuł nie zadbała?

DoPiero
Gość
DoPiero

Sama jesteś żenująca z tymi wypocinami.

Relax
Gość
Relax

Bardzo słabe prowadzenie zebrania. Jakieś krzyki. Kto to prowadził?

M.M
Gość
M.M

Powiem tak: nie raz miałam okazję rozmawiać z P. Kamilem. Nie sądzę by nie posiadał umiejętności wypowiadania się czy też prowadzenia zebrania. Ten młody człowiek jest bardzo aktywnym mieszkańcem. Niestety, kto mówi głośno rzeczy niewygodne innym, czy nie mówi jak reszta, innymi słowy ” nie kracze jak reszta stada” poddany jest zwykle krytyce choć nie u każdego. Szanuje ludzi, ktorzy potrafią wyartykulowac własne zdanie a jeśli jeszcze użyć przy tym argumentow- tym bardziej. Większość tj ta część, która mówi ” nie bo nie”. Bo boi się być prawdziwym, po prostu sobą i mieć własne zdanie na konkretny temat a to… Czytaj więcej »

dzidek
Gość
dzidek

Powiem Pani tak—bo taka jest prawda. KAMIL JEST SOLĄ W OKU TYCH RATUSZOWYCH KLAKIERÓW KOWALEWSKIEGO. przeraża ich jego aktywność w działaniach na rzecz mieszkańców, czemu przedstawiciele Ratusza dali wyraz swej arogancji i buty na zebraniu, a P. ZEMBRZUSKA winna, sie za takie zachowanie pożegnać z pracą, natomiast Pan Przemysław Więckiewicz przybył chyba jako kwiatek do kożucha i do pomocy tej niby P. NACZELNIK I JAKO kontroler, szukał dziury w calym i na portalu pisze bzdury, by to spotkanie przedstawić w złym świetle–no i takich mamy przedstawicieli tej mławskiej Władzy, gdybym był na miejscu P.KAMILA TO ZA TĄ BUTĘ I AROGANCJĘ… Czytaj więcej »

dzidek
Gość
dzidek

A najwięcej krzyczała P Naczelnik ZEMBRZUSKA, próbował jej wtórować asystent WIĘCKIEWICZ, a ze nie mógł się przebić prze P. Zembrzuską to dał wyraz na portalu pisząc posty pod nickiem KONTROLER. I TO SĄ PRZEDSTAWICIELE MŁAWSKIEJ WŁADZY—-WSTYD!!! a tym bardziej wstyd że takie zachowania toleruje BURMISTRZ.

dzidek
Gość
dzidek

KAMIL nie przejmuj sie tymi postami slgusow,KOWALA, rob swoje.

Nierodo
Gość
Nierodo

Wiemy doskonale, że RODO to kpina. Nie czepiajmy się szczegolow. Chodzi o odpady, ich segregacja itp A nie o nazwiska na tablicy na której tak na prawdę nic nie widać. A gdyby nawet, co z z tego. Kiedyś były, wisiały nazwiska i nikomu to nie przeszkadzalo. To prace plastyczne dzieci wywieszone imiennie, winny być ściągane z tablic. Nie dajmy się zwariować. Z tym RODO tj jeden cyrk.

mławianka
Gość
mławianka

Pan Kamil wyjątkowo dobrze był przygotowany do prowadzenia zebrania, mówił bardzo płynnie i rzeczowo, za to Pani Zembrzuska… no cóż… bez komentarza.
Dyskusja się zaogniła, ale nie ma co się dziwić. Broszury na temat segregacji w mieście Mława brak, ludziom pod płotem zostawiają worki ze śmieciami bo im segregacja nie odpowiada, Novago zarabia na śmieciach krocie, Zielone Miasto także, tylko mieszkańcy dostają po tyłku. – sodoma i gomora.

EWASZ
Gość
EWASZ

to pytanie do admina strony! Pan Kamil raczej ich nie robił, tych zdjęć

Cdnmlawa
Gość
Cdnmlawa

Przeanalizujcie Drodzy Państwo odpady w wykazie. Niektore sa absurdalne: tapeta- to nie- papier, nie mozna wrzucic jako papier. Szyby, lustra – to nie- szklo. Zatluszczony papier- to nie- papier. Zużyte ręczniki kuchenne- to nie jest papier. Porcelana, fajans- to nie jest szklo. Same absurdy. Do bio nie wolno wyrzucać zepsutej zywnosci- nawiasem pisząc, wogole żywności nie wyrzuca się no ale…., jeśli już to trzeba wg wykazu wyrzucać zjadliwa żywność. A problem gdzie wyrzucać pampersy , hm…., pozostał. Kierowcy; każdy oprozniony zbiornik plastikowy, obojętnie po czym, biegniecie na główne wysypisko śmieci żeby wyrzucić tam właśnie. Czyz ten wykaz, wytyczne nie są… Czytaj więcej »

mławianka
Gość
mławianka

Wiele rzeczy może jest i absurdalne, ale… fajans to niestety nie szkło, a zatłuszczony papier czy papier z klejem nie nadaje się do recyklingu. Zużyte ręczniki kuchenne też nie nadają się do recyklingu, tak samo jak zużyty papier toaletowy. Odpady biodegradowalne to te odpady, które wrzucałbyś do swojego kompostownika, a chyba resztek wędlin, mięsa czy kości tam nie wrzucasz? W Przasnyszu burmistrz rozdaje ludziom za darmo kompostowniki, a naszemu ciągle mało i mało na wszystko dla mieszkańców. Segregacja śmieci od kilku lat, a broszury na ten temat nie ma do dziś – no cóż… jest czas na kawki i na… Czytaj więcej »

czytnik
Gość
czytnik

W przasnyszu nie ze swojego daje. Wiec dobrze ze Kowal nie daje,

anonimek
Gość
anonimek

a z czyjego daje , bo nie znam sprawy?

mławianka
Gość
mławianka

Pewnie ten program z kompostownikami finansuje miasto , ze środków kasy miejskiej, ale czy to ważne?
Nasz burmistrz za to finansuje deweloperów, robi im ulice, chodniki do bloków, parkingi.
Który burmistrz byłby dla ciebie lepszy i którego byś wybrał dla siebie „czytniku”? bo ja dla siebie wybrałabym w tym momencie tego z Przasnysza, bo dba o mieszkańców, a nie tylko o deweloperów i innych burżujów tego miasta, czyli garstkę mieszkańców, tyle że garstkę, która potrafi się odwdzięczyć np. podczas wyborów.

Dzidek
Gość
Dzidek

P anonimek jak wchodzisz, tylko od swieta na portal to nigdy, nie poznasz sprawy.

dzidek
Gość
dzidek

czetnik—sługusie WŁADZY RATUSZOWEJ, zajmij,sie lepiej swą pracą bo zle przepisujesz z kartki teksty które ci podrzucają,