Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Jak prawidłowo segregować odpady, by nie mieć kłopotu z ich odbiorem i dlaczego w Mławie są takie drogie? Kiedy będą zakończone prace z budową sieci kanalizacyjnej na Wólce i kiedy można będzie się podłączać? Między innymi takie pytania padały za zebraniu Osiedla nr 8 Obrońców Mławy, które odbyło się w miniony piątek.
Urząd miasta reprezentowała dwójka naczelników wydziałów: Elżbieta Zembrzuska i Przemysław Więckiewicz. Pomimo zaproszenia wystosowanego przez przewodniczącego zarządu osiedla Kamila Przybyszewskiego na zebraniu nie pojawił się żaden przedstawiciel firmy Novago ani Zielonego Miasta a więc firm bezpośrednio odbierających odpady.
Najgorętsza dyskusja wywiązała się przy omawianiu spraw związanych z segregacją odpadów.
– Po 25 czerwca, kiedy zostały podniesione stawki za odbiór odpadów, firmy, które tym się zajmują, z wielką mocą i zaangażowanie sprawdzają, co mieszkańcy wrzucają. I okazuje się, że to co do tej pory znajdowało się w tych workach nie przystaje do tego jak to firma widzi – zapowiedział temat Kamil Przybyszewski.
Wyjaśniająca tę kwestię naczelnik wydziału środowiska Elżbieta Zembrzuska zapowiedziała, że urząd miasta dopiero przygotowuje specjalną broszurę, w której znajdą się szczegółowe wskazówki związane z odpadami. Podkreśliła, że firma ma prawo kontrolować i w pewnych przypadkach nie odbierać odpadów. Takie przypadki niewłaściwej segregacji mogą być podstawą do późniejszej decyzji administracyjnej burmistrza, który może zmienić wtedy deklarację mieszkańca i naliczać opłaty za odbiór odpadów zmieszanych. – Póki co, nie są wdrażane takie procedury, ale nie może być tak, że mieszkaniec tylko deklaruje. Wszystkie odpady, co do których rodzą się wątpliwości, odkładamy do zmieszanych – podkreśliła naczelnik Zembrzuska. Pani naczelnik zapowiedziała również, że urząd miasta analizuje dostępne dane również z jednostek miejskich i w budzących podejrzenia przypadkach, mieszkańcy będą wzywani do złożenia wyjaśnień odnośnie zadeklarowanej liczby osób zamieszkujących w budynku.
Powrócił również temat nowych, wysokich cen za odbiór odpadów.
– Skąd takie wysokie ceny? Łódź, Żuromin, Przasnysz mają niższe. Chcemy płacić, chcemy się wywiązywać, ale dlaczego u nas tak drogo? – pytała Alina Gulczyńska, która przypomniała też o przegranej przez miasto przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawie podwyżki cen za ścieki i wodę.
– Dlaczego w Szreńsku śmieci są po 11 złotych, a odbiera je ta sama co w Mławie firma Novago?
Naczelnik Zembrzuska odpowiadając na pytania zarzuciła, że wybrane ceny przywołane są tendencyjnie tylko te najniższe. Co do Szreńska zastrzegła, że nie zna danych, ale przypuszcza, że przyczyna jest mała ilość w stosunku do Mławy wytwarzanych tam odpadów. Wyjaśnienia właściwie na tym się zakończyły, bo pani naczelnik zapowiedziała, że ma inne obowiązki i nusio opuścić zebranie. Przez mieszkańców zostało to skwitowane „ I tak nic się nie dowiedzieliśmy”!.
Co do kanalizacji naczelnik Więckiewicz poinformował, że prace powinny zakończyć się zgodnie z terminem umowy, a więc do listopada. Mieszkańcy podłączać będą się mogli dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, a więc zapewne na przełomie roku.
JK
Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Mława nie była miastem, które licznie odwiedzały znane osobistości: politycy, wybitni wodzowie, czy królowie. W 1646 r. jeden dzień przebywała…
Wśród wielkich zbrojnych konfliktów na świecie mamy również mniejsze konflikty wewnętrzne. Toczona od niepamiętnych czasów wojna polsko-polska wciąż ma się…
Redakcja portalu Codziennik Mławski zastrzega sobie wszelkie prawa do publikowanych treści. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego //codziennikmlawski.pl wyłącznie do niekomercyjnego użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie lub sprzedaż zawartości portalu Codziennik Mławski są zabronione bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji i będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

A Śmieci w Wojnówce ?????? po dawnej sortowni odpadów????????????????
ja się pytam Pani G. co z śmieciami w Wojnówce ?????!!!!!!
Po 15 ukraincow mieszka w wynajmowanych domach czy ktos z nich placi 600zl za smieci? Czy może nalezaloby jednak wrocic do płatności za metr sześcienny ? To juz chyba nie czasy komuny, zeby jeden płacił za drugiego.
za odpady powinni płacić ludzie zameldowani a te dane posiada UM-ILE płacą wynajmujący całe piętrówki dla UKRAINY-CZY TO TAK TRUDNO KONTROLOWAĆ-PANIE BURMISTRZU WYSŁAĆ PRACOWNIKÓW DO ROBOTY W TEREN-ZAROBIĄ NA SIEBIE
Nawet zameldowanych nie umieją policzyć i dodać, a Ty chcesz żeby Ukrainę dodawali.
5 osób zameldowanych, a śmieci liczone od jednej osoby, bo ileś lat temu ta osoba mieszkała sama i tak zgłosiła – ot mławska rzeczywistość. Dzieci się rodzą w rodzinach, ale rodzina nie dolicza nowych członków rodziny, bo oświadczenie sprzed 5 lat nadal ważne. Urzędnicy w UM nic nie robią w tym zakresie, tylko wyliczają, że w Mławie bardzo dużo śmieci wywozi się w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nikogo to nie dziwi, nikogo to nie interesuje, byle interes się kręcił.
Urzędnicy powinni ruszyć d.py zza swoich biurek i sprawdzić ilość osób zgłoszonych do śmieci z faktycznym zameldowaniem w wydziale meldunkowym i już by była dużo większa ilość osób i mniej śmieci na jednego mieszkańca.
Oświadczenia na temat osób zgłaszanych do śmieci winny być na bieżąco sprawdzane, a przynajmniej raz w roku na nowo składane.
Zachowanie p. Zembrzuskiej w stosunku do zebranych to przejaw złego wychowania, braku kultury osobistej i złamanie zasad współżycia społecznego. Czy gdyby odniosła się w taki sposób do pracodawcy jak do zebranych, to naraziłaby się na konsekwencje, czy na tumiwisizm ?. Kodeks pracy nakazuje pracownikowi wykonywać pracę na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w sposób staranny i sumienny. Ta pani reprezentowała Urząd i odniosła się w grubiański sposób do zebranych, dlatego powinna ponieść konsekwencje, chyba że zrobiła to z premedytacją, za jego przyzwoleniem.
Ta pani po prostu zapomniała kto jest jej pracodawcą. Pracodawcą tej pani są w sumie mieszkańcy, bo to oni finansują jej płace. To samo jest z burmistrzem.
W UM prawie wszyscy nastawieni są negatywnie na szarego Kowalskiego, a w szczególności tego z Wólki.
Napisałam „prawie” – proszę dokładnie czytać.
Czy wzięli się już za realizację dwóch projektów obywatelskich na Wólce (park i jedna tężnia)????
Szanowna–mławianko!!!! masz rację że w UM są negatywnie nastawieni, w szczególności, do mieszkańców Wólki, może nie tyle do mieszkańców ile do waszych przedstawicieli, P. PRZYBYSZEWSKIEGO I P, NOWOTCZYŃSKIEJ, KTÓRZY SWYMI DZIAŁANIAMI i incjatywami nie tylko na rzecz mieszkańców Wólki, ale całego miasta, według mławskiej władzy zatruwają im spokojne życie, i nic nie robienie, a swoją arogancją, i zachowaniem na zebraniu tak jak,wykazała P. LUŚKA, dała tylko dowód, że P. Zembrzuska, winna ponieść konsekwencję—I CO PAN NA TO PANIE BURMISTRZU KOWALEWSKI, czy nie jest Panu wstyd że ma Pan takich urzędników.???? CZAS NA TO ABY PAN ZREALIZOWAŁ TE PROJEKTY OBYWATELSKIE, ile Panu jeszcze potrzeba kadencji aby te projekty obywatelskie, zrealizować.????
Dzidek, nie pisz w odpowiedzi na mój komentarz: „waszych”, bo ja mieszkam daleko od Wólki i z Wólki nie pochodzę. Dla mnie Mława jest jedna, dla władz niestety nie. Jestem tylko obserwatorką poczynań władz i widzę jak władzę bodą wszelkie inicjatywy wólczan, bo to widać gołym okiem. Nie potrzebne jest tu ani oko, ani szkiełko mędrca.
/=mlawianka, przeciesz JA jestem tego samego zdania co TY, wiec nie wiem o co CI chodzi. DLA MNIE TEZ MLAWA JEST JEDNA, tylko ze z twego postu wynika, ze mimo ze popierasx jncjatywy WOLCZAN, to znciskiem piszesx ze mieszkasz w Mlawie I jestes daleko od WOLKI. TO NAPISZE CI TAK MLAWA JEST JEDNA , A WOLKA TO TAKZE MLAWA, I WOLCZANIE SA hRODIWITYMI MLAWIAKAMI,
To czemu piszesz „waszych”?
Bo napisalem, to w kontekscie I w polaczeniu z Wolczanami, ze Przybyszewski I P.Nowotczynska, sa Waszymi przedstawicielami t.z.Wolczan, nie spodziewalem sie, ze odezwie sie ktos z centrum miasta, ktoremu tsk trudno zrozumiec sens mego postu, itrzrba mu wkladac lopata sp glowy a y zrozumial.WYSTARCZY!! mlawianko
W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako „in house”. Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie – są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach… Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt – że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców…
Mieszkaniec gminy zyskuje, ale gospodarz gminy, miasta nic na tym nie zyskuje, a u nas liczy się co innego – niestety.
Taka prawda.
Dba się o to skąd są realne pieniądze… ale nie dla mieszkańców.
Łapka, łapkę myje.
A u nas w Mlawie, a kogoz obchodza, mieszkancy, asza wladza wychodzi z zalozenia, ze niech placza, a placic, musza,aby bogacil sie naszym kosztem prywaciarz. Bo w Mlawie, obowiazuj, program PARTNERSTWA PUBLICZNO PRYWATNEGO ale dotyczy tylko mlawskich deweloperow, ktorzy w imponujacym tempie buduja bloki,a jednoczesnie swoja pozycje, w mlawskim biznesie, n.p deweloper ktory na miejscu bylej lecznicy wybudowal, co prawda piekny blok, I zadbal wokol, o jego zagospodarowanie, ale zostawil potworny balagan, pomiedzy. Hodnikiem a ogrodzeniem, trj posesji=== CZAS NA UPORZADKOWANIE, TEGO PASA, KTORY SZPECI CALY WIDOK TEGO TERENU.
A wybraliście do rządzenia człowieczka interesownego a nie działającego pro publico bono.
Oto cala prawda o tym wyborze, wybrano czlowieka ktory przesiadl sie z roweru, na fotel Burmistrza, a ze jest intetesowny, to wiadomo od dawna, tylko ze nie wszyscy mieszkancy chca to zauwazyc, I w ramach P.P.P ==interes sie kreci, tylko zysk dla miasta, jest kiepski????
Dobrze, że nie wybrano organisty, bo by przy takich cenach za śmieci cienko piał… 🙂
Do Kontrola. Podziwiam twój sokoli wzrok. Ja nawet w okularach nie jestem w stanie ze zdjęcia nic odczytać co na tablicy. Ale, ale, czy nie jest to przypadkiem zaniedbanie dyrekcji szkoły, że wpuszcza do takiej sali obce osoby, a tam jak wół wiszą dane osobowe? To chyba jest właściwy adresat twoich uwag. Ale widzę że poniedziałeczek w ratuszu i jednostkach zaczynamy od codziennika 🙂 Czytajcie, może coś trafi, choć wątpię
Podniesli ceny,rada miasta je zaakceptowala a teraz dopiero beda broszury przygotowywac.Smiechu warte,od czego wy tam jestescie od picia kawy i jedzenia paczkow.
Niestety. Jak sie ma takiego Przew.Rady, jak PREJS, to leps,ych efektow nie mozna sie spodziewac, pytasz Piotr od czego oni tam sa, ano od tego aby co m=c, pobierac kase, a do tego kawe I paczki maja gratis. Tak I to z nasxych pieniedzy. Radni ktorzy by naprawde, cos kolwiek mysleli, to tak przygotowano uchwale powinni odrzucic, I zarzadac, dokladnych wyliczen.
No i macie mławianie swój „jasny wybór”. Jest on tak jasny jak segregacja odpadów w Mławie.
Masz racje GOSCIU, a zgodnie z przyslowiem, CIERP CIALO COS CHCIALO==sami zgotowalismy sobie ten los, no ale na przyszly rok Pan Kowalewski,znowu wystapi na estradzie, rozda, setki usmiechow, dla gawiedzi, dyskopolowej,I bedzie OKY.
„urząd miasta dopiero przygotowuje specjalną broszurę, w której znajdą się szczegółowe wskazówki związane z odpadami” SERIO?? Od czego wy tam w ratuszu jesteście? Od układów z developerami?
Poza żenujacym poziomem wypowiedzi pana prowadzącego spotkanie trzeba tu zwrócić uwagę na spore zaniedbanie w postaci przedstawienia na zdjęciu danych osobowych 4 uczniów klasy w której odbywa się zebranie. Te zdjęcia idą w Polskę, dlaczego zamazuje się rejestracje aut na zdjęciach wypadków a dane w postaci imion i nazwisk wiszą jak wół na ścianie i o to już osoba odpowiedzialna za artykuł nie zadbała?
Sama jesteś żenująca z tymi wypocinami.
Bardzo słabe prowadzenie zebrania. Jakieś krzyki. Kto to prowadził?
Powiem tak: nie raz miałam okazję rozmawiać z P. Kamilem. Nie sądzę by nie posiadał umiejętności wypowiadania się czy też prowadzenia zebrania. Ten młody człowiek jest bardzo aktywnym mieszkańcem. Niestety, kto mówi głośno rzeczy niewygodne innym, czy nie mówi jak reszta, innymi słowy ” nie kracze jak reszta stada” poddany jest zwykle krytyce choć nie u każdego. Szanuje ludzi, ktorzy potrafią wyartykulowac własne zdanie a jeśli jeszcze użyć przy tym argumentow- tym bardziej. Większość tj ta część, która mówi ” nie bo nie”. Bo boi się być prawdziwym, po prostu sobą i mieć własne zdanie na konkretny temat a to już jest ubogi człowiek. Bez tzw charakteru.
Na marginesie; od D…..strony zwykle wprowadza się nowości. Najpierw winny pójść broszury do społeczności, spotkania a dopiero fizycznecwprowadzanie.
Powiem Pani tak—bo taka jest prawda. KAMIL JEST SOLĄ W OKU TYCH RATUSZOWYCH KLAKIERÓW KOWALEWSKIEGO. przeraża ich jego aktywność w działaniach na rzecz mieszkańców, czemu przedstawiciele Ratusza dali wyraz swej arogancji i buty na zebraniu, a P. ZEMBRZUSKA winna, sie za takie zachowanie pożegnać z pracą, natomiast Pan Przemysław Więckiewicz przybył chyba jako kwiatek do kożucha i do pomocy tej niby P. NACZELNIK I JAKO kontroler, szukał dziury w calym i na portalu pisze bzdury, by to spotkanie przedstawić w złym świetle–no i takich mamy przedstawicieli tej mławskiej Władzy, gdybym był na miejscu P.KAMILA TO ZA TĄ BUTĘ I AROGANCJĘ WYPROSIŁ BYM ICH ZE SPOTKANIA,a to dlatego, że przedstawiciele władzy powinni być dla mieszkańców a nie zachowywać sie, jak przekupy na targu.
A najwięcej krzyczała P Naczelnik ZEMBRZUSKA, próbował jej wtórować asystent WIĘCKIEWICZ, a ze nie mógł się przebić prze P. Zembrzuską to dał wyraz na portalu pisząc posty pod nickiem KONTROLER. I TO SĄ PRZEDSTAWICIELE MŁAWSKIEJ WŁADZY—-WSTYD!!! a tym bardziej wstyd że takie zachowania toleruje BURMISTRZ.
KAMIL nie przejmuj sie tymi postami slgusow,KOWALA, rob swoje.
Wiemy doskonale, że RODO to kpina. Nie czepiajmy się szczegolow. Chodzi o odpady, ich segregacja itp A nie o nazwiska na tablicy na której tak na prawdę nic nie widać. A gdyby nawet, co z z tego. Kiedyś były, wisiały nazwiska i nikomu to nie przeszkadzalo. To prace plastyczne dzieci wywieszone imiennie, winny być ściągane z tablic. Nie dajmy się zwariować. Z tym RODO tj jeden cyrk.
Pan Kamil wyjątkowo dobrze był przygotowany do prowadzenia zebrania, mówił bardzo płynnie i rzeczowo, za to Pani Zembrzuska… no cóż… bez komentarza.
Dyskusja się zaogniła, ale nie ma co się dziwić. Broszury na temat segregacji w mieście Mława brak, ludziom pod płotem zostawiają worki ze śmieciami bo im segregacja nie odpowiada, Novago zarabia na śmieciach krocie, Zielone Miasto także, tylko mieszkańcy dostają po tyłku. – sodoma i gomora.
to pytanie do admina strony! Pan Kamil raczej ich nie robił, tych zdjęć
Przeanalizujcie Drodzy Państwo odpady w wykazie. Niektore sa absurdalne: tapeta- to nie- papier, nie mozna wrzucic jako papier. Szyby, lustra – to nie- szklo. Zatluszczony papier- to nie- papier. Zużyte ręczniki kuchenne- to nie jest papier. Porcelana, fajans- to nie jest szklo. Same absurdy. Do bio nie wolno wyrzucać zepsutej zywnosci- nawiasem pisząc, wogole żywności nie wyrzuca się no ale…., jeśli już to trzeba wg wykazu wyrzucać zjadliwa żywność. A problem gdzie wyrzucać pampersy , hm…., pozostał. Kierowcy; każdy oprozniony zbiornik plastikowy, obojętnie po czym, biegniecie na główne wysypisko śmieci żeby wyrzucić tam właśnie. Czyz ten wykaz, wytyczne nie są ABSURDALNE? Trochę logiki.
Wiele rzeczy może jest i absurdalne, ale… fajans to niestety nie szkło, a zatłuszczony papier czy papier z klejem nie nadaje się do recyklingu. Zużyte ręczniki kuchenne też nie nadają się do recyklingu, tak samo jak zużyty papier toaletowy.
Odpady biodegradowalne to te odpady, które wrzucałbyś do swojego kompostownika, a chyba resztek wędlin, mięsa czy kości tam nie wrzucasz? W Przasnyszu burmistrz rozdaje ludziom za darmo kompostowniki, a naszemu ciągle mało i mało na wszystko dla mieszkańców.
Segregacja śmieci od kilku lat, a broszury na ten temat nie ma do dziś – no cóż… jest czas na kawki i na ciasteczka, ale czasu na rzetelną pracę brakuje. Oponki rosną… pieniążki na konta regularnie wpływają, a ludzie w UM się regularnie obijają.
W przasnyszu nie ze swojego daje. Wiec dobrze ze Kowal nie daje,
a z czyjego daje , bo nie znam sprawy?
Pewnie ten program z kompostownikami finansuje miasto , ze środków kasy miejskiej, ale czy to ważne?
Nasz burmistrz za to finansuje deweloperów, robi im ulice, chodniki do bloków, parkingi.
Który burmistrz byłby dla ciebie lepszy i którego byś wybrał dla siebie „czytniku”? bo ja dla siebie wybrałabym w tym momencie tego z Przasnysza, bo dba o mieszkańców, a nie tylko o deweloperów i innych burżujów tego miasta, czyli garstkę mieszkańców, tyle że garstkę, która potrafi się odwdzięczyć np. podczas wyborów.
P anonimek jak wchodzisz, tylko od swieta na portal to nigdy, nie poznasz sprawy.
czetnik—sługusie WŁADZY RATUSZOWEJ, zajmij,sie lepiej swą pracą bo zle przepisujesz z kartki teksty które ci podrzucają,