Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Są nowe policyjne statystyki. Czy w naszym powiecie jest bezpiecznie?


Liczba stwierdzonych przestępstw w powiecie mławskim w pierwszym półroczu 2019 roku wystrzeliła w górę! Ten wzrost zawdzięczamy właściwie jednej, prowadzonej przez ponad dwa lata sprawie korupcyjnej. Jak więc Mława wygląda w skali kraju i województwa?Nowy Sącz, powiat kołobrzeski oraz Wałbrzych – są na czele powiatów, w których stwierdzono najwięcej przestępstw w odniesieniu do liczby mieszkańców. Na drugim końcu skali znalazł się powiat kolbuszowski, w którym wskaźnik przestępczości jest najniższy.

GUS opublikował dane odnośnie przestępstw stwierdzonych przez policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych za I półrocze 2019 r. w 380 powiatach i miastach na prawach powiatu. Ogółem w Polsce w tym czasie doszło do 423 455 przestępstw, co daje 110 tego typu zdarzeń na 10 tys. mieszkańców.

Z danych GUS wynika, że wskaźnik przestępczości na 10 tys. mieszkańców waha się w Polsce od 30 w powiecie kolbuszowskim do 614 w Nowym Sączu..

W położonym w północnej części województwa podkarpackiego 62-tysiecznym powiecie kolbuszowskim policja stwierdziła zaledwie 193 przestępstwa. Natomiast w liczącym 84 tys. mieszkańców Nowym Sączu, który jest stolicą Sądecczyzny w południowej Małopolsce, odnotowano 5158 przypadków naruszenia prawa. Jak wynika z danych GUS, 3 930 popełnionych w tym mieście przestępstw miało charakter gospodarczy a 1 144 – kryminalny. Dla porównania w powiecie mławskim odnotowano 1850 przestępstw, z czego aż 1400 o charakterze gospodarczym, 339 o charakterze kryminalnym.

O to czy powiat mławski jest nadal jednym z najbezpieczniejszych na Mazowszu i skąd taka ilość przestępstw gospodarczych w statystyce zapytaliśmy zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Mławie podinsp. Krzysztofa Hincmana.

– Na tej statystyce zaważyła jedna spraw dotycząca przestępstwa korupcyjnego prowadzona od września 2016 roku a zakończona w marcu 2019. Dotyczyła ona dwóch lekarzy wystawiających recepty na tramal oraz pośrednika. Każda wystawiona recepta w tym postępowaniu to oddzielnie liczony do statystyki czyn. Stąd wzięła się ta duża liczba, ale ten typ przestępczości spotyka się z oczekiwaniem Państwa, by był ujawniany jak najczęściej – wyjaśnia podinsp. Hincman.

Według danych mławskiej policji, poza wspomnianą sprawą, statystyki w innych kategoriach są porównywalne z analogicznym okresem roku ubiegłego i plasują mławską komendę nadal w czołówce garnizonu mazowieckiego.

– Przez 3 lata nasze wyniki plasowały nas na pierwszej pozycji, teraz spadliśmy na drugą – dodaje zastępca komendanta.

Najbardziej wrażliwym obszarem jest stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dane wskazują, że na Mazowszu znacznie się pogorszył. Aż o 23 zwiększyła się liczba wypadków śmiertelnych, o 16 w których były osoby ranne. W naszym powiecie wyraźnie wzrosła liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. W pierwszym półroczu było ich 76, a więc o 18 więcej niż w ubiegłorocznych statystykach.

– Najczęściej zatrzymujemy nietrzeźwych kierowców nie wskutek rutynowych kontroli, ale po obywatelskim zgłoszeniu podejrzenia. Nie zawsze jest więc konieczny pościg za pijanym kierowcą i odbieranie kluczyków. Zawsze na takie zgłoszenia reagujemy – wyjaśnia podinsp. Hincman.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

20
KOMENTARZE

avatar
1500
pasażer
Gość
pasażer

Kupuję bilet na pociąg na WÓLCE który jest opóżniony i muszę jeszcze płacić za toaletę 1 zł.Czy to jest legalne .Co się dzieje z tymi pieniędzmi?Czy aby zasilają budżet kolejowy czy idą ……………..kto mi odpowie?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

przed kościołem na ul Kopernika na ławkach śpi 2 pijanych codziennie meneli.Czas by Straż Miejska ogarnęła patologię .

WÓLKA
Gość
WÓLKA

pogonić pijaków ze skwerku na Rynkowej na WÓlce .PATOLOGIA SIĘGA ZENITU.STRAŻ MIEJSKA POWINNA ZAJĄĆ SIĘ TYMI PANAMI ,KTÓRZY SIKAJĄ W SPODNIE PIJĄ DENATURAT. ŁAWKI ŚMIERDZĄ DLA KOGO W KOŃCU JEST TEN SKWER?

SIERŻANT
Gość
SIERŻANT

POLICJANCI NIE POWINNI BYĆ Z MŁAWY TYLKO Z INNYCH WOJEWODZTW,

ruch
Gość
ruch

wszyscy w MŁAWIE wiedzą gdzie są meliny i mimo kar dalej od lat handlują tylko dziuple zmieniają.Czas z tym skończyć raz na zawsze.

emeryt
Gość
emeryt

Dlaczego ludzie jeżdzą po chodnikach rowerami czas z tym skończyć a przeważnie koło stadionu.Proszę o interwencję.

DZIALKOWICZ.
Gość
DZIALKOWICZ.

ZA MAŁO PATROLI POLICJI NA MARSZAŁKOWSKIEJ.TAM SODOMIA I GOMORIA W PIĄTKI I W SOBOTY.

pijak
Gość
pijak

za dużo sklepów z gorzałą.

MŁAWIAK
Gość
MŁAWIAK

zlikwidować wyścigi samochodowe na ul KOPERNIKA.ZAINSTALOWAĆ RADAR I CZYŚCIĆ SZALEŃCÓW.PIJAŃSTWO NA PARKINGU NA MARSZAŁKOWSKIEJ KIEDY SIĘ SKOŃCZY.KARAĆ KARAĆ NIE LITOWAĆ SIĘ.PRAWO TRZEBA PRZESTRZEGAĆ.LIKWDOWAĆ MELINY Z PAPIEROSAMI I SPIRYTUSEM.

Darek
Gość
Darek

Wczoraj spod bloku na okm złodziej skradł w ciągu dnia rower męski Grand.
Za informację nagroda.

Bylekto
Gość
Bylekto

POlicja to 1 wielka POmyłka

Anonim
Gość
Anonim

Rzeczywiście jesteś byle kim – ot cała prawda o tobie, którą sam wyznajesz na forum publicznym.

AntyKo
Gość
AntyKo

Popieram dziadka. Statystyki swoje a rzeczywistość co innego. Namawiam w szczególności do zmiany podejścia do normalnych obywateli. Przestańcie budować statystyki na podstawie mandatów wlepionych za przejazd bez pasów kawałka ze sklepu do sklepu, albo karanie starszych ludzi, którzy w niedzielę, wychodząc z kościoła, przechodzą na drugą stronę ulicy do auta – bo ” nie po pasach przecież !”. I do tego wykorzystuje się nawet nieoznakowane radiowozy!!! Tak rosną statystyki. Ale gdy półmózgowcy w autach albo na motocyklach piłują całymi dniami po niektórych ulicach to policji brak ! A może weźmiecie się za TIRy, które nagminnie przekraczają dopuszczalną prędkość, i to… Czytaj więcej »

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Panie majorze Hincman!!! – w tym całym przekazie przedstawianiu statystyk, zabrakło mi jednego, a mianowicie, jakie działania podejmuje mławska Policja aby ten stan zagrożeń zmniejszyć, by nasze miasto było bezpieczniejsze, bo jak na razie statystyki swoje i życie swoje, trzeba zaznaczyć że nie reagujecie, w ogóle na sprawy zgłaszane na portalach, o nagminnym łamaniu przepisów, bo jeżdżenie radiowozami po mieście, i robienie akcji na pokaz to jeszcze nie świadczy, o dobrej pracy POLICJI. Czas najwyższy Panie majorze aby te statystyki poprawić.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

C.dalszy== PANIE MAJORZE!!==jeszcze jedna mam prosbe do Pana, oczym wielokrotnie pisalem na portalu moze teraz sie tym Pan zainteresuje, a chodzi mi o brak Policyjnej kontroli, nad zalewem Ruda, I tych kierowcach ktorzy wjezdzaja, pod zakaz nad brzeg Zalewu.Niech Pan wreszcie,spowoduje, aby to towarzystwo solidnie ukarac, I pokazac im gdzie jest parking. Niech wreszcie nad Zalewem zamiast samochodow, zaczna w tym miejscu wypoczywac ludzie, mieszkancy naszego miasta.

Krzysztof Hincman
Gość
Krzysztof Hincman

Z reguły nie odpowiadam na komentarze ale chyba zostałem wywołany do odpowiedzi. Ja nie oceniam stanu bezpieczeństwa tylko na podstawie statystyk. Może trudno w to uwierzyć ale bardziej cenię sobie odczucia społeczne i konstruktywną krytykę ludzi którzy mają coś mądrego w tej sprawie do powiedzenia. Zostałem poproszony przez Pana Redaktora poproszony o skomentowanie statystyk opublikowanych przez GUS więc się do nich odniosłem. Cała nasza rozmowa była o wiele dłuższa i starałem się w niej wytłumaczyć że liczby wszystkiego nie mówią a nawet mogą być mylące jak w tym przypadku. Bezpieczeństwo to proces i zdaję sobie sprawę że wiele jest jeszcze… Czytaj więcej »

Cdnmlawa
Gość
Cdnmlawa

Jesli bierze Pan pod uwage odczucia spoleczne, tym bardziej powinien Pan dzialac. Moze przetasowac ludzi- pracownikow i wyslac w koncu na patrole, geste patrole. Nie tylko z samochodu bo sa to pieniadze podatnika ale pieszo? Na ulicach patroli wogole nie widac. I nie tylko przy Ratuszu na pokaz, rowniez zaulki miasta. Dlaczego na dyżurze siedzi po trzech policjantów? Dlaczego nie potrafią zidentyfikować kierowców, ktorzy uprawiają pirackie jazdy autami i motorami? Czyżby nie wiedział Pan co dzieje się w mieście, nie słyszał nocnych hałasów? Nie widział nadmiaru policjantów w budynku? Kto pracuje to pracuje ale są i tacy, ktorzy malo z… Czytaj więcej »

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Panie majorze, kilka słów do Pańskiego postu, nie chcę go oceniać, bo nie jestem od tego, ale mimo wszystko mam kilka uwag—jeśli Pan pozwoli, to już z pierwszym zdaniem się nie zgadzam, uważam że to bardzo zle, że nie odpowiada Pan na komentarze, Pan nie musi ale są od tego ludzie także w POLICJI, którzy powinni na to reagować a nie tylko czekać na telefon. Odnośnie ZALEWU RUDA—jak to jest że do tej pory a minęły lata, Władze miasta Mławy, w osobie BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO, nie potrafili a może nie chcieli, aby dojść do porozumienia, z DZIAŁDOWEM, w kwestii korzystania z… Czytaj więcej »

Cdnmlawa
Gość
Cdnmlawa

Same sedno. Po prostu bingo. I tak w innych kwestiach także. Facet przede mną przejechał na czerwonym. Ledwo zmieniło się światło ruszyli policjanci autem służbowym. Jechali za kierowca , który złamał przepis i z pewnością to widzieli i zero reakcji. Skręcili w Słowackiego. To bzdet akurat, ale fakt jak reagują. Na zakazach stają- utrudniając ruch….. jesli chcą uczyć właściwej postawy mieszkańca, zgodnego z literą prawa czy przepisow, sami zobowiązani są świecić przykładem. Ad ZALEWU: Polak unosząc się tzw duma a nie jest to żadna duma, nie wchodzi w rozmowy kompromisu i uzgodnień oraz zagospodarowania terenu. A tak nie wiele trzeba.… Czytaj więcej »

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Cdnmlawa, nic sie nie mylisz w swych opiniach I wnioskach ani na jote. Ile juz razy na t y m portalu, pisano poruszajac, sprawy wazne dla mieszkancow===I co nic cisza, tym bardziej dziwne to jest ze w Urzedzie miasta Pan Burmistrz powolal specjalny wydzial, na ktorego czele usadowil byla rzecznik ratusza, Pania Grzywacz I powierzyl jej funkcje Naczelnika tego wydzialu, chyba tylko dlatego zeby, zwiekszyc tej Pani wynagrodzenie, dodajac jeszcze pracownika. Przecie rola naczelnika==rzecznika winno byc wlasnie, odwiedzanie, lokalnych portali, I odpowiadanie mieszkancom na ich poruszane problemy===tylko ze to sa nasze pobozne zyczenia, aby wreszcie Mlawie, bylo normalnie. Ale wydaje… Czytaj więcej »