Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Są nowe policyjne statystyki. Czy w naszym powiecie jest bezpiecznie?


Liczba stwierdzonych przestępstw w powiecie mławskim w pierwszym półroczu 2019 roku wystrzeliła w górę! Ten wzrost zawdzięczamy właściwie jednej, prowadzonej przez ponad dwa lata sprawie korupcyjnej. Jak więc Mława wygląda w skali kraju i województwa?

Nowy Sącz, powiat kołobrzeski oraz Wałbrzych – są na czele powiatów, w których stwierdzono najwięcej przestępstw w odniesieniu do liczby mieszkańców. Na drugim końcu skali znalazł się powiat kolbuszowski, w którym wskaźnik przestępczości jest najniższy.

GUS opublikował dane odnośnie przestępstw stwierdzonych przez policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych za I półrocze 2019 r. w 380 powiatach i miastach na prawach powiatu. Ogółem w Polsce w tym czasie doszło do 423 455 przestępstw, co daje 110 tego typu zdarzeń na 10 tys. mieszkańców.

Z danych GUS wynika, że wskaźnik przestępczości na 10 tys. mieszkańców waha się w Polsce od 30 w powiecie kolbuszowskim do 614 w Nowym Sączu..

W położonym w północnej części województwa podkarpackiego 62-tysiecznym powiecie kolbuszowskim policja stwierdziła zaledwie 193 przestępstwa. Natomiast w liczącym 84 tys. mieszkańców Nowym Sączu, który jest stolicą Sądecczyzny w południowej Małopolsce, odnotowano 5158 przypadków naruszenia prawa. Jak wynika z danych GUS, 3 930 popełnionych w tym mieście przestępstw miało charakter gospodarczy a 1 144 – kryminalny. Dla porównania w powiecie mławskim odnotowano 1850 przestępstw, z czego aż 1400 o charakterze gospodarczym, 339 o charakterze kryminalnym.

O to czy powiat mławski jest nadal jednym z najbezpieczniejszych na Mazowszu i skąd taka ilość przestępstw gospodarczych w statystyce zapytaliśmy zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Mławie podinsp. Krzysztofa Hincmana.

– Na tej statystyce zaważyła jedna spraw dotycząca przestępstwa korupcyjnego prowadzona od września 2016 roku a zakończona w marcu 2019. Dotyczyła ona dwóch lekarzy wystawiających recepty na tramal oraz pośrednika. Każda wystawiona recepta w tym postępowaniu to oddzielnie liczony do statystyki czyn. Stąd wzięła się ta duża liczba, ale ten typ przestępczości spotyka się z oczekiwaniem Państwa, by był ujawniany jak najczęściej – wyjaśnia podinsp. Hincman.

Według danych mławskiej policji, poza wspomnianą sprawą, statystyki w innych kategoriach są porównywalne z analogicznym okresem roku ubiegłego i plasują mławską komendę nadal w czołówce garnizonu mazowieckiego.

– Przez 3 lata nasze wyniki plasowały nas na pierwszej pozycji, teraz spadliśmy na drugą – dodaje zastępca komendanta.

Najbardziej wrażliwym obszarem jest stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dane wskazują, że na Mazowszu znacznie się pogorszył. Aż o 23 zwiększyła się liczba wypadków śmiertelnych, o 16 w których były osoby ranne. W naszym powiecie wyraźnie wzrosła liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. W pierwszym półroczu było ich 76, a więc o 18 więcej niż w ubiegłorocznych statystykach.

– Najczęściej zatrzymujemy nietrzeźwych kierowców nie wskutek rutynowych kontroli, ale po obywatelskim zgłoszeniu podejrzenia. Nie zawsze jest więc konieczny pościg za pijanym kierowcą i odbieranie kluczyków. Zawsze na takie zgłoszenia reagujemy – wyjaśnia podinsp. Hincman.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
pasażer
pasażer
11 miesięcy temu

Kupuję bilet na pociąg na WÓLCE który jest opóżniony i muszę jeszcze płacić za toaletę 1 zł.Czy to jest legalne .Co się dzieje z tymi pieniędzmi?Czy aby zasilają budżet kolejowy czy idą ……………..kto mi odpowie?

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu

przed kościołem na ul Kopernika na ławkach śpi 2 pijanych codziennie meneli.Czas by Straż Miejska ogarnęła patologię .

WÓLKA
WÓLKA
11 miesięcy temu

pogonić pijaków ze skwerku na Rynkowej na WÓlce .PATOLOGIA SIĘGA ZENITU.STRAŻ MIEJSKA POWINNA ZAJĄĆ SIĘ TYMI PANAMI ,KTÓRZY SIKAJĄ W SPODNIE PIJĄ DENATURAT. ŁAWKI ŚMIERDZĄ DLA KOGO W KOŃCU JEST TEN SKWER?

SIERŻANT
SIERŻANT
11 miesięcy temu

POLICJANCI NIE POWINNI BYĆ Z MŁAWY TYLKO Z INNYCH WOJEWODZTW,

ruch
ruch
11 miesięcy temu

wszyscy w MŁAWIE wiedzą gdzie są meliny i mimo kar dalej od lat handlują tylko dziuple zmieniają.Czas z tym skończyć raz na zawsze.

emeryt
emeryt
11 miesięcy temu

Dlaczego ludzie jeżdzą po chodnikach rowerami czas z tym skończyć a przeważnie koło stadionu.Proszę o interwencję.

DZIALKOWICZ.
DZIALKOWICZ.
11 miesięcy temu

ZA MAŁO PATROLI POLICJI NA MARSZAŁKOWSKIEJ.TAM SODOMIA I GOMORIA W PIĄTKI I W SOBOTY.

pijak
pijak
11 miesięcy temu

za dużo sklepów z gorzałą.

MŁAWIAK
MŁAWIAK
11 miesięcy temu

zlikwidować wyścigi samochodowe na ul KOPERNIKA.ZAINSTALOWAĆ RADAR I CZYŚCIĆ SZALEŃCÓW.PIJAŃSTWO NA PARKINGU NA MARSZAŁKOWSKIEJ KIEDY SIĘ SKOŃCZY.KARAĆ KARAĆ NIE LITOWAĆ SIĘ.PRAWO TRZEBA PRZESTRZEGAĆ.LIKWDOWAĆ MELINY Z PAPIEROSAMI I SPIRYTUSEM.

Darek
Darek
11 miesięcy temu

Wczoraj spod bloku na okm złodziej skradł w ciągu dnia rower męski Grand.
Za informację nagroda.

Bylekto
Bylekto
11 miesięcy temu

POlicja to 1 wielka POmyłka

Anonim
Anonim
11 miesięcy temu
Reply to  Bylekto

Rzeczywiście jesteś byle kim – ot cała prawda o tobie, którą sam wyznajesz na forum publicznym.

AntyKo
AntyKo
11 miesięcy temu

Popieram dziadka. Statystyki swoje a rzeczywistość co innego. Namawiam w szczególności do zmiany podejścia do normalnych obywateli. Przestańcie budować statystyki na podstawie mandatów wlepionych za przejazd bez pasów kawałka ze sklepu do sklepu, albo karanie starszych ludzi, którzy w niedzielę, wychodząc z kościoła, przechodzą na drugą stronę ulicy do auta – bo ” nie po pasach przecież !”. I do tego wykorzystuje się nawet nieoznakowane radiowozy!!! Tak rosną statystyki.
Ale gdy półmózgowcy w autach albo na motocyklach piłują całymi dniami po niektórych ulicach to policji brak ! A może weźmiecie się za TIRy, które nagminnie przekraczają dopuszczalną prędkość, i to na ulicach z ograniczeniem tonażu ! Tak się dzieje w mieści ale także w powiecie. Jeśli policja o tym nie wie, pytajcie mieszkańców.
Miasto Bezprawia ze wzorową policją, no super !!!

dziadek z bliska
dziadek z bliska
11 miesięcy temu

Panie majorze Hincman!!! – w tym całym przekazie przedstawianiu statystyk, zabrakło mi jednego, a mianowicie, jakie działania podejmuje mławska Policja aby ten stan zagrożeń zmniejszyć, by nasze miasto było bezpieczniejsze, bo jak na razie statystyki swoje i życie swoje, trzeba zaznaczyć że nie reagujecie, w ogóle na sprawy zgłaszane na portalach, o nagminnym łamaniu przepisów, bo jeżdżenie radiowozami po mieście, i robienie akcji na pokaz to jeszcze nie świadczy, o dobrej pracy POLICJI. Czas najwyższy Panie majorze aby te statystyki poprawić.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu

C.dalszy== PANIE MAJORZE!!==jeszcze jedna mam prosbe do Pana, oczym wielokrotnie pisalem na portalu moze teraz sie tym Pan zainteresuje, a chodzi mi o brak Policyjnej kontroli, nad zalewem Ruda, I tych kierowcach ktorzy wjezdzaja, pod zakaz nad brzeg Zalewu.Niech Pan wreszcie,spowoduje, aby to towarzystwo solidnie ukarac, I pokazac im gdzie jest parking. Niech wreszcie nad Zalewem zamiast samochodow, zaczna w tym miejscu wypoczywac ludzie, mieszkancy naszego miasta.

Krzysztof Hincman
Krzysztof Hincman
11 miesięcy temu

Z reguły nie odpowiadam na komentarze ale chyba zostałem wywołany do odpowiedzi. Ja nie oceniam stanu bezpieczeństwa tylko na podstawie statystyk. Może trudno w to uwierzyć ale bardziej cenię sobie odczucia społeczne i konstruktywną krytykę ludzi którzy mają coś mądrego w tej sprawie do powiedzenia. Zostałem poproszony przez Pana Redaktora poproszony o skomentowanie statystyk opublikowanych przez GUS więc się do nich odniosłem. Cała nasza rozmowa była o wiele dłuższa i starałem się w niej wytłumaczyć że liczby wszystkiego nie mówią a nawet mogą być mylące jak w tym przypadku. Bezpieczeństwo to proces i zdaję sobie sprawę że wiele jest jeszcze w tej kwestii do zrobienia. Odnośnie Zalewu Ruda to jest on w naszym zainteresowaniu ale nie jesteśmy w stanie być tam ciągle. Proszę także pamiętać że sama plaża jest terenem działania KPP w Działdowie. Proszę w każdym przypadku gdy dzieje się coś niedobrego dzwonić na numer alarmowy. Na pewno przyjedziemy. Pozdrawiam.

Cdnmlawa
Cdnmlawa
11 miesięcy temu

Jesli bierze Pan pod uwage odczucia spoleczne, tym bardziej powinien Pan dzialac. Moze przetasowac ludzi- pracownikow i wyslac w koncu na patrole, geste patrole. Nie tylko z samochodu bo sa to pieniadze podatnika ale pieszo? Na ulicach patroli wogole nie widac. I nie tylko przy Ratuszu na pokaz, rowniez zaulki miasta. Dlaczego na dyżurze siedzi po trzech policjantów? Dlaczego nie potrafią zidentyfikować kierowców, ktorzy uprawiają pirackie jazdy autami i motorami? Czyżby nie wiedział Pan co dzieje się w mieście, nie słyszał nocnych hałasów? Nie widział nadmiaru policjantów w budynku? Kto pracuje to pracuje ale są i tacy, ktorzy malo z siebie dają a biorą pensji tyle co wykazujacy sie- jak prawie w każdym miejscu pracy.
Proponuje to wszystko zweryfikować i na prawdę zacząć działać bo wiele wskazuje na to, że chyba Pan nie panuje nad tym bądź nie chce. Trochę dobrej woli. Pozdrawiam.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu

Panie majorze, kilka słów do Pańskiego postu, nie chcę go oceniać, bo nie jestem od tego, ale mimo wszystko mam kilka uwag—jeśli Pan pozwoli, to już z pierwszym zdaniem się nie zgadzam, uważam że to bardzo zle, że nie odpowiada Pan na komentarze, Pan nie musi ale są od tego ludzie także w POLICJI, którzy powinni na to reagować a nie tylko czekać na telefon. Odnośnie ZALEWU RUDA—jak to jest że do tej pory a minęły lata, Władze miasta Mławy, w osobie BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO, nie potrafili a może nie chcieli, aby dojść do porozumienia, z DZIAŁDOWEM, w kwestii korzystania z terenu nad Zalewem / przypomnę że ma być budowane molo / dziwnie brzmią Pańskie słowa, chociaż to fakt, że plaża jest terenem działania KPP Z DZIAŁDOWA, a wypoczywają na niej tylko mławianie, tarasując swymi samochodami teren na którym powinni wypoczywać mławianie. Nie chodzi o to aby POLICJA była nad Zalewem stale, nie w tym rzecz chodzi o to aby była skuteczna, byłem świadkiem, jak nad Zalew, jechał radiowóz, specjalnie zawróciłem, by zobaczyć, czy zareagują na stojące i więżdżające samochody pod zakaz wjazdu—muszę Panu powiedzieć że zobaczyłem ZERO REAKCJI NA STOJĄCE TAM SAMOCHODY W ILOŚCI 16 POJAZDÓW, A MUNDUROWI DOKŁADNIE TO WIDZIELI, ale porozmawiali sobie ze znajomymi i odjechali, czy tak ma wyglądać WASZE zainteresowanie porządkiem nad Zalewem– CHYBA NIE!!!!

Cdnmlawa
Cdnmlawa
11 miesięcy temu

Same sedno. Po prostu bingo.
I tak w innych kwestiach także. Facet przede mną przejechał na czerwonym. Ledwo zmieniło się światło ruszyli policjanci autem służbowym. Jechali za kierowca , który złamał przepis i z pewnością to widzieli i zero reakcji. Skręcili w Słowackiego. To bzdet akurat, ale fakt jak reagują. Na zakazach stają- utrudniając ruch….. jesli chcą uczyć właściwej postawy mieszkańca, zgodnego z literą prawa czy przepisow, sami zobowiązani są świecić przykładem.

Ad ZALEWU: Polak unosząc się tzw duma a nie jest to żadna duma, nie wchodzi w rozmowy kompromisu i uzgodnień oraz zagospodarowania terenu. A tak nie wiele trzeba. ….wystarczy dobra wola dialogu a dalej działań. Ale ta kwestia dotyczy glownie wlodarzy. Ale porzadku- Policji.
Ta strona z wpisami została po to zrobiona, by nagłaśniać bolączki mieszkańców, ich spostrzeżenia i uwagi – przynajmniej taką mam nadzieję. Ci, ktorzy pełnią funkcję decydentów i obojętnie gdzie, czy to Policja właśnie, czy Ratusz, czy Starostwo e t.c., powinni czasem poczytać co mieszkańcy piszą i przyjąć pod rozwagę. Otworzyć się na mieszkańców bo taka jest Panowie WASZA rola. No chyba, że się mylę?

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Cdnmlawa

Cdnmlawa, nic sie nie mylisz w swych opiniach I wnioskach ani na jote. Ile juz razy na t y m portalu, pisano poruszajac, sprawy wazne dla mieszkancow===I co nic cisza, tym bardziej dziwne to jest ze w Urzedzie miasta Pan Burmistrz powolal specjalny wydzial, na ktorego czele usadowil byla rzecznik ratusza, Pania Grzywacz I powierzyl jej funkcje Naczelnika tego wydzialu, chyba tylko dlatego zeby, zwiekszyc tej Pani wynagrodzenie, dodajac jeszcze pracownika. Przecie rola naczelnika==rzecznika winno byc wlasnie, odwiedzanie, lokalnych portali, I odpowiadanie mieszkancom na ich poruszane problemy===tylko ze to sa nasze pobozne zyczenia, aby wreszcie Mlawie, bylo normalnie. Ale wydaje mi sie ze od dlurzszego, czasu pokazuja, ze ich tonie interesuje, poprostu nas mieszkancow OLEWAJA.