Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Szkolenia – z rynkiem pracy bądź na bieżąco!


Obecnie, mówi się już głośno, że mamy rynek pracownika (to znaczy „praca czeka na człowieka”). Pracodawca jednak szukając kandydata do pracy, poszukuje osób o konkretnych umiejętnościach.


To czego uczyliśmy się w szkole nie zawsze jest przydatne i wykorzystane w pracy, szczególnie na tym rynku pracy, na którym akurat szukamy zatrudnienia. Ma na to wpływ specyfika lokalnych rynków pracy, rozwój i obszary branż oraz trendy i tendencje wymuszane najnowszymi technologiami. Dlatego też szukając pracy nie możemy poprzestać tylko na naszym wykształceniu zdobytym w drodze edukacji szkolnej. Jeżeli chcemy, by nasza wiedza, umiejętności i doświadczenie było dostosowane do zmieniającego się rynku pracy musimy ciągle się rozwijać. Nasz rozwój nie może być oparty tylko na wiadomościach ogólnie dostępnych. Potrzebujemy fachowej i specjalistycznej wiedzy.

Aby sprostać wymaganiom rynku pracy niezmiernie istotne jest nieustanne podnoszenie kompetencji. Osobom, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego, czyli wyuczonego zawodu, nie jest łatwo się odnaleźć. Szansą dla takich osób, zwłaszcza z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym są szkolenia zawodowe. Biorąc pod uwagę wysoki odsetek osób bezrobotnych bez zawodu bądź z niskimi, nieadekwatnymi do potrzeb lokalnego rynku pracy kwalifikacjami Powiatowy Urząd Pracy w Mławie daje możliwość zdobywania i podnoszenia kompetencji i umiejętności zawodowych. 

Szkolenia zawodowe to jedna z najpopularniejszych form aktywizacji zawodowej bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie. Przede wszystkim ze względu na ich wysoką skuteczność. Często efektywność naszych szkoleń wynosi 100 procent. To oznacza, że wszyscy absolwenci danego szkolenia znaleźli pracę. Tematyka kursów jest dostosowana do potrzeb pracodawców. Analizujemy oferty pracy, które zgłaszane są najczęściej i obejmują większą ilość kandydatów do pracy. Gdy odnotowujemy problem z ich realizacją jest to dla nas sygnał do działania.

Brak odpowiednich kandydatów na zgłaszane oferty pracy to sygnał, by organizować szkolenia, które pomogą pracodawcom utrzymać ciągłość zatrudnienia, a dzięki temu produkcji. Odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców w III kwartale tego roku planujemy szkolenia z umiejętności obsługi wózka jezdniowego z uprawnieniami UDT. Na naszych bezrobotnych czeka 20 miejsc. Obserwujemy również ciągłą potrzebę w zatrudnieniu magazynierów ze znajomością programów WF-MAG oraz uprawnieniami na wózki jezdniowe, dlatego w tym obszarze również przygotowaliśmy ofertę szkolenia dla 10 osób. W placówkach handlowych brakuje też doradców klienta oraz sprzedawców z uprawnieniami do obsługi kas fiskalnych. Dlatego też planujemy takie szkolenia dla 20 osób.

By dotrzeć do szerszej grupy osób bezrobotnych realizujemy różnorakie programy i projekty, pozwalające objąć wsparciem również osoby oddalone od rynku pracy.

W jednym z projektów, który realizujemy finansowanym w ramach Działania 9.1 „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu Poddziałania w ramach Osi Priorytetowej RPO WM 2014-2020pt. „Bezrobotni z III profilem pomocy aktywni na rynku pracy powiatu mławskiego”, poza szkoleniami zaplanowano działania obejmujące wsparcie indywidualne doradcy zawodowego i psychologa. Po indywidualnej diagnozie i dokonanej analizie mocnych i słabych stron w kontekście możliwości zatrudnienia, realizowane są Warsztaty Rozwoju Osobistego z doradcą zawodowym. Na zajęciach wyłania się obszar wsparcia, którym obejmowani są uczestnicy projektu. W roku 2019 w projekcie przewidziano 50 szkoleń. Oferta jest bogata i obejmuje następujące bloki tematyczne:

  1. Spawacz metodami TIG/MAG/MIG,
  2. Obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie CNC,
  3. Instalator systemów fotowoltaicznych
  4. Rachunkowość z certyfikatem „Samodzielny księgowy”

Osoby, którym zależy na inwestycji w siebie oraz na atrakcyjności w oczach potencjalnych pracodawców powinny dążyć do ciągłego kształtowania siebie i rozwoju własnych umiejętności, wiedzy i kwalifikacji.

Nie zaniedbujmy zatem swojej edukacji, choć to z pewnością wysiłek i nasze poświęcenie, jednak zdecydowanie warto poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Przyda nam się to nie tylko, jako źródło nowych narzędzi czy informacji, ale także dla siebie, – jako element pracy nad sobą.

Każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć nowe umiejętności, dostosować je do potrzeb pracodawców zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach.

Bliższych informacji można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie u Pani Beaty Jakubowskiej– Doradcy zawodowego ( pokój nr 208).

 

Materiał nadesłany PUP Mława  

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x