Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Firma kwestionuje segregację odpadów. Mieszkańcy mają problemy


Nie dość, że drogo, to jeszcze mieszkańcy maja problemy, by firma odbierająca odpady zabrała je spod posesji. Chodzi zarówno o te gromadzone na bieżąco, ale i te wielkogabarytowe odbierane sporadycznie.


Do redakcji napływa coraz więcej sygnałów od mieszkańców dotyczących problemów z odbiorem odpadów z ich posesji. Obecnie trwa akcja odbioru odpadów wielkogabarytowych. Wydawałoby się, że te zbierane tak rzadko, nie sprawią żadnych problemów. Wystawiamy fotel, lodówkę telewizor i po kłopocie. Tymczasem niezupełnie.

Jeden z mieszkańców otrzymał pocztą zawiadomienie o terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych. Na dzień przed terminem, wieczorem wystawił m.in. starą lodówkę przed bramę. Rankiem w dniu odbioru, zauważył, że w nocy ktoś wyciął z urządzenia sprężarkę. Z niepokojem przypomniał sobie zastrzeżenie w powiadomieniu od burmistrza Mławy, że sprzęt AGD i RTV będzie zabrany wtedy, gdy będzie kompletny. Zaniepokojony, postanowił zawiadomić policję. Gdy zadzwonił na alarmowy 112, dostał jeszcze burę, że z taką sprawą dzwoni na alarmowy numer, a na końcu usłyszał, że grozi za to grzywna w wysokości 1500 zł. Jego rozterki na szczęście przeciął przyjazd śmieciarki, której pracownicy co prawda kręcili nosem, ale lodówkę zabrali.

Inną historię przeżyli z kolei mieszkańcy Wólki. Na jednej z posesji pracownik Novago rozerwał worek z plastikami do sprawdzenia, zakwestionował poprawność segregacji, zostawił pisemne upomnienie i rozerwany worek przed posesją.  Nieprawidłowość segregacji miała polegać na włożeniu do worka z plastikami baseniku wykonanego z winylu i paska do spinania paczek z polipropylenu. W dodatku pracownik – według relacji mieszkańca zachowywał się niegrzecznie. Nie obyło się bez interwencji straży miejskiej i zgłoszenia sprawy do urzędu miasta. Dopiero wtedy firma na drugi dzień zabrała pozostawiony worek. W innym wólczańskim przypadku również kwestionowana była poprawność segregacji – tym razem chodziło o plastikową doniczkę po kwiatach i również niegrzeczne zachowanie.

Rzeczywiście w kontekście opisanych przypadków rodzą się pytania, zwłaszcza wtedy, gdy rodzi się problem.  Przy odbiorze wielkich  gabarytów co to znaczy komplet „sprzęt kompletny”?. A co z niekompletnym, np. lodówka bez sprężarki, telewizor bez przewodu zasilającego, magnetofon bez pokrywy?

Czy firma odbierająca odpady może dowolnie interpretować co jest tworzywem sztucznym, a co nie?

Jaka konkluzja płynie z autentycznych, opisanych tu przypadków?

Na pewno kłania się tu wieloletnie zaniedbania w polityce edukacyjnej i informacyjnej urzędu miasta, które jest za to odpowiedzialny. Jak się również okazuje nawet w bieżącej sytuacji nie ma wydanej broszury informacyjnej, którą mogliby również przeczytać pracownicy firm odbierających odpady. Może wtedy mniej byłoby nerwowych sytuacji dla obu stron.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bogusław.
Bogusław.
2 lata temu

We wszystkich informatorach jest że do segregowanych śmieci mogą być worki lub pojemniki / odpowiednie kolory/ Zakupiłem cztery kolory pojemników po zebraniu do pełna wystawiłem w wyznaczonym terminie przed posesję. Zbierający odpady niesegregowane zebrali wszystkie segregowane wystawione w workach pozostawili moje które były w pojemnikach. Po dwukrotnej interwencji telefonicznej z opóźnieniem dwu dniowym przyjechała śmieciarka do odpadow niesegregowanych i i segregowane zsypała do ogólnych. Moje zdziwienie było duże a na pytania dlaczego segregowane zabrano do nie segregowanych, otrzymałem odpowiedź że Nawago nie posiada takich pojazdów by zbierać odpady segregowane lokowane bezpośrednio w pojemniki. Pytam się na jaką cholerę informuje się że że migą być worki lub pojemniki. I po co poniosłem ten wydatek skoro chętnie zabierają tylko w workach.. Niedomowienia są bardzo duże lub Nawago nie spełnia wymogów jako przedsiębiorstwo związane umowa o dokonywanie tych czynności.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Bogusław.

No to w takim układzie władzy należy dobrać się do d…, bo to jest skandal żeby tak zachowywała się firma, która wygrała przetarg na odbiór śmieci.
Następnym razem proszę wszystko sfilmować, zawiadomić media ogólnopolskie o tym jak w Mławie podchodzi się do śmieci segregowanych, a tym samym do ochrony środowiska.

every
every
2 lata temu

Ludzie macie internet, piszecie komentarze, a poszukać sobie odpowiedzi na temat segregacji śmieci nie potraficie znaleźć?
Trzeba włączyć myślenie, logikę.
Przecież worek po cemencie nie nadaje się do recyklingu, to samo jest chyba z plastikową doniczką, ale jak ktoś ma problem z zaliczeniem danego odpadu do jakiejś grupy, to wystarczy poszukać w necie wiadomości na ten temat.

Iwona
Iwona
2 lata temu
Reply to  every

Jak babcia ktora ma 89 lat moze o tym wiedziec?

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Iwona

Babcia 89 lat pisze tu komentarz?
Chyba pisze wnuczka, to niech ta wnuczka uświadomi swoją babcię. Umie pisać komentarze, to chyba i umie szukać potrzebnych jej czy też potrzebnych babci informacji.

Mieszkanka gminy
Mieszkanka gminy
2 lata temu

W mojej gminie jest to samo. Płacimy ogromne pieniądze, segregujemy i przy odbiorze śmieci worki nie są zabierane. To co mamy z nimi zrobić? Do lasu mają trafiać? Okropny bałagan

Adam
Adam
2 lata temu

Powie mi ktos do jakich smieci zaliczyć worki po cemencie

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Adam

Normalne, że do zmieszanych.
Każdy brudny papier do zmieszanych.

AntyKo
AntyKo
2 lata temu

Ludzie, czytajcie umowy. Czy tam jest zapisane, że odbierany będzie wyłącznie kompletny sprzęt AGDRTV? A jeśli nawet, takiej umowy można po prostu nie podpisać, tylko trzeba to zrobić gremialnie, pojedynczo nikt nie wygra.

Inny.
Inny.
2 lata temu

Fakt, że nigdzie nie znajdziemy szczegółowego wykazu co jest plastikiem a co nie. Trudno wymagać od mieszkańca aby znał rodzaje plastików ich skład chemiczny, że odpowiednio zakwalifikować daną rzecz do odpowiedniego worka ( czy to pkastik czy nie ). Pamiętam dawniej oddawało się makulaturę i szkło do skupu surowców wtórnych i otrzymywało się zapłatę. Obecnie masz posegregować i jeszcze za to zapłacić i to niemałą kwotę. Coś się pomieszało ?

dziadek z bliska
dziadek z bliska
2 lata temu
Reply to  Inny.

Tak pomieszało się i to bardzo w głowach mławskich urzędasów, których w tym bałaganie wspierają nasi przedstawiciele w Radzie Miasta czyli RADNI, którzy wszystkie uchwały klepią jak leci, no i mamy to co mamy.

Cdnmlawa
Cdnmlawa
2 lata temu

Nie można narzekać na ludzi, których wcześniej się wybrano. Dawna ekipa Ratusza jaką była taka jest. Widziały galy co wybieraly. Trudno. A będzie jeszcze gorzej. W końcu rozdawnictwo ktos- czyli my, będziemy musieli zwrócić. Podwyżki, podwyżki…..

every
every
2 lata temu
Reply to  Cdnmlawa

„Nie można narzekać na ludzi, których wcześniej się wybrano”? – tyle, że ja tych biernych ale wiernych nie wybierałam!
Nikt mi nie zabroni narzekać i krytykować.
To Twoje zdanie rozśmieszyło mnie do łez.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x