Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

To co się dzieje to jakiś cyrk


Choć żyjemy już w czasach poczty elektronicznej, komunikatorów i smartfonów, dobrze jest czasem otrzymać taki zwykły, tradycyjny list. Nie wszyscy jednak z listu się ucieszą, zwłaszcza wtedy, gdy okazuje się, że zamiast jakieś sympatycznej osoby, takimi niechcianymi przesyłkami zalewa nas urząd.

– Chciałbym aby został poruszony temat Ukraińców. To co się tu dzieje to jest jakiś cyrk. przychodzą mi ciągle listy z ZUS-u na mój adres z danymi jakichś ukraińskich uchodźców. Bardzo proszę opisać ten problem, bo tego już za wiele – pisze jeden z naszych czytelników.

Jak się okazuje, opisany powyżej przypadek wcale nie jest rzadkością, podobne przygody ma wielu mieszkańców naszego (a zapewne nie tylko naszego) miasta.

Logicznie rzecz biorąc, taka absurdalna sytuacja, że na nasz adres przychodzą przesyłki do osób, które u nas nie mieszkają  nie powinna się zdarzyć. Wykluczamy tu na razie oczywiste przypadki, kiedy wynajmowaliśmy lokum dla pracowników tymczasowych i nasz adres pojawił się już w urzędach. A jeśli tak się już zdarzyło, to raczej przypadkowo i incydentalnie, ale nie systemowo i uporczywie.

Ustalenie jednak tego skąd nasz adres pojawia się w urzędzie oraz dlaczego tego nie można skorygować okazuje się, że nie jest już takie proste.

Na pewno podczas zgłoszenia każdego pracownika, również obcokrajowca a do ZUS pracodawca podaje adres jego zamieszkania. Nikt w ZUS, a również i u pracodawcy nie wymaga potwierdzenia od właściciela mieszkania, czy rzeczywiście ktoś u niego mieszka. Zapewne właśnie w tym momencie pojawia się nasz adres. Czy jest on przypadkowy, powstał na skutek przekręcenia, pomyłki w nazwie ulicy czy numerze, tego z całą pewnością nie wiadomo.

Według Piotra Olewińskiego, rzecznika prasowego ZUS, adresy zamieszkania podają sami pracodawcy obcokrajowcy, być może wybierając przypadkowy adres. Jeżeli nie zweryfikuje go pracodawca, to ZUS nie ma podstaw do jego kwestionowania, jest to oświadczenie pracodawcy.

-Do pracowników zwykłymi listami wysyłamy mniej ważne dokumenty, najczęściej jest to zaświadczenie A1. Wrażliwe informacje rozsyłamy pismami z potwierdzeniem odbioru. Dopiero przy takich listach mamy możliwość korekty adresu – dodaje Piotr Olewiński.

Chyba więc nie ma dobrego sposobu na niechcianą korespondencję. Możemy ją oczywiście zwracać na poczcie ewentualnie w ZUS, ale to nie gwarantuje nam, że przesyłki przestaną do nas dalej napływać.

A swoją drogą tak na marginesie sprawy, gdyby udało się ten system uszczelnić, miasto nie miałoby kłopotu z ustaleniem, kto wynajmuje mieszkania znacznej ilości lokatorów i ile płaci za odbiór odpadów.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments