Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Chemikalia w samym środku miejscowości. Czy są powody do obaw?


Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowa Straż Pożarna i policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją kontrolowali wczoraj magazyny, w których znajdują się chemikalia, być może również typu niebezpieczne. Te magazyny to dwa stare budynki na terenie byłego GS-u w samym centrum Lipowca Kościelnego. Interwencja służb, to wynik sygnału od mieszkańców, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.


Już od wczesnego rana wymienione służby stały pod zamkniętą bramą obiektu. Czekały na przyjazd właścicieli firm prowadzących tam swoją działalność. Jak się okazuje dwa budynki stojące na ogrodzonym terenie dzierżawią trzy firmy, których właściciele swoją siedzibę mają w okolicach Rypina. Firmy te posiadają zezwolenie wydane w 2011 roku przez starostę mławskiego na zbiórkę odpadów niebezpiecznych i innych.  

Według jednak nieoficjalnych informacji od mieszkańców, ta działalność uzewnętrzniła się dopiero w ubiegłym roku, gdy głównie w godzinach wieczornych przyjeżdżały tu transporty z paletokontenerami typu Muzer 1000.

Na oficjalne ustalenia służb kontrolnych trzeba poczekać, tuż po kontroli zarówno WIOŚ jak i policja nie chcieli komentować jej efektów, wiadomo jednak, że drzwi do jednego z magazynów, którego dzierżawca nie stawił się wczoraj na wezwanie służb kontrolujących były otwarte i zalecono właścicielowi terenu ich zabezpieczenie. Dodatkowo ten obiekt zabezpieczyła również policja. Prawdopodobnie sprawą zajmie się również mławska prokuratura.

– Odpady zawsze budziły strach. Ja się wcale nie dziwię. Jak ktoś tym nie zajmuje, to tak naprawdę nie wie jak to jest. Ja się zajmuję tym od 15 lat i wszystko jest w porządku i oby tak dalej. Niedawno miałam tu kontrolę WIOŚ z Ciechanowa. Żeby jednak uspokoić, to ja się wynoszę stąd do końca września, bo wiem, że mnie tu po prostu nie lubią – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem naszego portalu właścicielka firm dzierżawiących ten teren obecna na miejscu.

O dalszym przebiegu tej sprawy, będziemy informować czytelników.

Nie dziwiąc się obawom mieszkańców Lipowca Kościelnego i władz gminy, warto tu przypomnieć, że już od dłuższego czasu mamy w Polsce do czynienia z wieloma przypadkami prób nielegalnego składowania odpadów na terenie m.in. nieczynnych żwirowisk, kopalni odkrywkowych a także składowania odpadów niebezpiecznych na terenie opuszczonych hal magazynowych i pustostanów.

Mechanizm jest prosty i opisywany już przez media. W praktyce umowę podpisuje powołana doraźnie firma, współpracująca nieoficjalnie z nieuczciwym podmiotem, zajmującym się gospodarką odpadami. W krótkim czasie na teren nieświadomego właściciela posesji przywożone bywa często kilkaset ton niebezpiecznych odpadów, których prawidłowa utylizacja kosztuje setki tysięcy złotych. Po zapełnieniu terenu lub hali magazynowej firma, która była wynajmującym, znika, a odpady zostają.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ehhhhh
Ehhhhh
4 lata temu

Niech nam jeszcze tą gminę za..Sra…ją

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x