Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

75. Rocznica Powstania Warszawskiego. Chwała bohaterom!


1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie i trwało 63 dni.  W trakcie walk poległo około 16.000 powstańców i około 150.000 ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych.


Około 650.000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie a stamtąd 150.000 do przymusowej pracy w Niemczech a 50.000 do obozów koncentracyjnych.

Mimo ogromnej przewagi militarnej, wojska niemieckie poniosły ogromne straty: 10.000 poległych, 7.000 zaginionych, 9.000 rannych. Powstanie było przez nich porównywane z bitwą o Stalingrad.

W  75. rocznicę powstania Mława upamiętni jego bohaterów, włączając 1 sierpnia o godz. 17.00 sygnał dźwiękowy systemu alarmowego. Zatrzymajmy się wówczas na chwilę i oddajmy hołd tym, którzy oddawali życie za Ojczyznę.

Na terenie Mazowsza sygnały alarmowe będą włączane na mocy Zarządzenia nr 162 Wojewody Mazowieckiego z 23 lipca 2019 r. w sprawie przeprowadzenia treningu systemu wykrywania i alarmowania na terenie województwa mazowieckiego.

red.

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x