Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Piknik militarny, „Nalot bombowy na Mławę” i Manifest Pokoju


W piątek 23 sierpnia 2019 r. Mława po raz kolejny odda hołd bohaterom broniącym miasta we wrześniu 1939 r. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą będą miały wyjątkowy, międzynarodowy charakter. Jak wiadomo, nie będzie w tym roku rekonstrukcji bitwy pod Uniszkami, przedstawiciele kilku europejskich miast zaprzyjaźnionych z Mławą podpiszą dla obecnych i kolejnych pokoleń Manifest Pokoju, apelując o budowanie dobrych, przyjacielskich relacji między narodami oraz w swoim najbliższym sąsiedztwie.


Uroczystości na Starym Rynku rozpoczną się o godz. 17.00. Międzynarodowy Manifest Pokoju podpiszą wówczas Burmistrz Miasta Mława oraz przedstawiciele europejskich miast partnerskich Mławy oraz z nią zaprzyjaźnionych. Swoją obecność potwierdziły już delegacje Krivej Palanki (Macedonia), Moscufo (Włochy), Raseiniai (Litwa) i Viernheim (Niemcy). To historyczne wydarzenie w dziejach Mławy, stanowiące kolejny etap międzynarodowego dialogu na rzecz pielęgnowania takich wartości jak przyjaźń, tolerancja i wzajemny szacunek.

Podobnie jak w ubiegłych latach, możemy się w Mławie spodziewać wielu żołnierzy Wojska Polskiego, w tym przedstawicieli zaprzyjaźnionej z Mławą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kontynuującej tradycje walczącej tutaj w 1939 r. 20 Dywizji Piechoty. Usłyszymy Apel Pamięci i salwę honorową, a następnie obejrzymy defiladę kompanii honorowej i pododdziałów 20 BBZ. Uroczystości zwieńczy widowisko historyczne „Nalot bombowy na Mławę”, w którym mieszkańcy naszego miasta wcielą się w role swoich przodków żyjących tutaj w przededniu wojny (w zeszłorocznym wystąpiło ok. 130 rekonstruktorów cywilnych i 20 wojskowych). Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się do parku miejskiego, gdzie zapalą symboliczne znicze i wysłuchają koncertu Kapeli z Targówka.

Mławskie uroczystości to prawdziwa uczta dla miłośników militariów. W piątek od godz. 10.00 na ul. 3 Maja będzie trwał piknik militarny, na którym zostanie zaprezentowany współczesny sprzęt wojskowy. Dwie godziny później ulicami miasta wystartuje II Międzynarodowy Drużynowy Bieg Żołnierski na 3000 metrów o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Burmistrza Miasta Mława. Dzień później natomiast, o godz. 17.00, na estradzie w miejskim parku koncert da Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

źródło: Urząd Miasta Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x