Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Inwestycja Wipaszu zablokowana przez ekologów


fot. pixabay


Doskonale znana w Mławie firma Wipasz chce zainwestować 24 mln zł i pobudować pod Kętrzynem Instytut szczęśliwego prosiaka. Tymczasem już na początku procedury okoniem stanęła znana również i na naszym terenie ekologiczna organizacja Otwarte Klatki.

Taką informację podał „Puls Biznesu”. Wipasz z pomocą naukowców do przyszłego roku ma zbudować pod Kętrzynem nowoczesny zakład hodowli prosiąt. Budowa miała kosztować 24 mln zł, z czego 8 mln zł pochodzi z unijnego grantu.

Według cytowanego w dzienniku założyciela firmy Józefa Wiśniewskiego powstanie inwestycji zablokowali ekolodzy z organizacji Otwarte Klatki. „Ekoterroryzm i blokowanie inwestycji, o którym mówi branża, ma namacalne skutki” – powiedział Wiśniewski.

– Zamierzaliśmy stosować między innymi kontrolowane żywienie zwierząt, uwzględniające indywidualne potrzeby, między innymi stan zdrowia. Prosięta miałyby przestrzeń i nie byłyby przewożone na większe odległości, żeby oszczędzić im stresu. Dzięki temu mniej by chorowały i nie byłoby konieczności podawania im antybiotyków. Dokładnie tego chcą konsumenci – mówi o inwestycji Przemysław Sawoński, wiceprezes firmy, również cytowany przez „Puls Biznesu”.

Jak podaje gazeta, obecnie prosięta do polskich hodowli przyjeżdżają z Danii, specjalizującej się w ich produkcji.

Po 24-godzinnym transporcie prosięta są zmęczone, zdarza się, że z połamanymi nogami. Później muszą zaaklimatyzować się do nowych warunków. „W efekcie chorują i podaje się im antybiotyki” – dodał Sawoński.

– Dlatego chcemy stworzyć w Polsce wzorcową hodowlę prosiaków, które będą trafiać do odchowu na polskie fermy – mówił o zamiarach firmy Wiśniewski.

Inne spojrzenie na sprawę ma Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

– To inwestycja w potężną chlewnię na 10 tysięcy świń, a z informacji pozyskanych od inwestora wcale nie wynika, żeby miały żyć w szczególnym dobrostanie. Mamy zgłoszenia od mieszkańców różnych części Polski, że chlewnie na 2 tysięcy zwierząt już powodują uciążliwości – powiedziała Ilona Rabdzio z Otwartych Klatek.

Stowarzyszenie zakwestionowało raport środowiskowy złożony przez inwestora, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze odesłało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

red.

źródło: Puls Biznesu

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

13
KOMENTARZE

avatar
1500
Konsument
Gość
Konsument

Swiniaki beda extra szczęśliwe, szczególnie po dawkach hormonów i innych świństwach na przyrost masy. A może Belgia nam je dostarczy? Wtedy będziemy mieli extra chemie. Wystarczy doczytać sobie jak polskich rolników, naszych- rodzimych się blokuje by belgijskie były wprowadzane na nasz rynek. Cud, że nie swiecimy jak neony.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Kilkanascie razy juz pisalem ma temat ZALEWU RUDA, pisze po raz enty, zadajac pytanie odpowiedzialnym, za ten BURDEL===balagan nad ZALEWEM. PANIE KOMENDANCIE MLAWSKIEJ POLICJI, SWIETO POLICJI JUZ ZA NAMI, MOZE WRESZCIE ZAINTERESUJE SIE PAN LAMANIEM PRZEPISOW, I WYSLE PAN PATROL ABY TYCH WSZYSTKICH, KTORZY ABY ZAPARKOWAC WIERZDZAJA, NAD BRZEG ZALEWU, NIE PATRZAC ZE JEST ZAKAZ WJAZDU, a tylko dzis stoi tam 17 samochodow miedzy drzewami, I zamiast w rym miejscu powinni wypoczywac ludzie, to xastawione jest samochodami, sa tacy mieszkancy ktorzy przesyrzegaja przepisy, I samochody zostawiaja na parkingu / dzis stalo 10 /, a reszta tego chamstwa nie zwazajac na… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Policje to nie intetesuje. On8 nawet nie potrafia zlapac piratow drogowych, ktorzy bawia sie po nocach w wyscigi. Trzeba wszystko samemu robic, a najlepiej na tacy podac.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Mieszkaniec== to w takim razie ci ich interesuje, to POLICJA winna zabezpieczyc, porzadek, I stworzyc, to miejsce przyjazne mieszkancom, a z tego co piszesz, to z pewnoscia w nocy SPI. Ten stan rzeczy nie interesuje takze MOSIR, STRAZ MIEJSKA, STAROSTWA, / teren powiatu / no I oczywiste BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO, ktory przez tyle lat bycia Burmistrzem, nie potrafil, rozwiazac problemu zwiazanego z ZALEWEM RUDA, no I kolko SIE zamyka, a mieszkancy niech sobie radza, no to sobie radza, utrudniajac jedni drugim, I zaklucajac, spokoj I przyjemnosc wypoczynku, przypomne tylko ze kiedys, nad zalew, kursowal PKS, a dzisiaj,.maszeruj sobie mieszkancu, na piechotke.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Zgadzam się. Napisalem jakich leniwych panów mamy.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Ano tak mamy takich leni, ktorych interesuje, tylko P.P.P, a reszta, reszta niech sobie radzi, no I radzi,jak im sie pozwla, to robia co chca. Tylko ze tak jest to wina wielu z nas, a co do MOSIR, ktory jest gospodarzem tego terenu===Panie Dyr.Jankowski, czy to naprawde tak trudno jest polecic pracownikom, aby, zabespieczyli ten teren przed wjazdem samochodow, I zagrodzili przynajmniej tasma, moze ci nowobogaccy, swymi maszynami za 500+ orzestana tam wjezdzac I pozwola, mieszkancom wypoczywac w tym miejscu. Mieszkaniec, zauwaz, ze na te posty ktore piszemy, nikt, nawet pies z kulawa noga nie reaguje—to jest typowa znieczulica, mlawskiej… Czytaj więcej »

Tomek
Gość
Tomek

Niech się też wezmą za kurniki. Serce pęka jesli sie widziało w jakich warunkach egzystują zwierzęta. Ale czy polskie społeczeństwo jest na tyle świadome żeby podjąć jakiekolwiek działania ?

dzidek
Gość
dzidek

Jesli ci serce ma peknac,TOMEK, to zaimnij,sie lepiej tym jak zyja I w jakich warunkach ludzie, bo niejednokrotnie
W gorszych niz zwierzeta.

Nick
Gość
Nick

A czemu Tomek ma sie tym zajmować?

dzidek
Gość
dzidek

Pomoz, Tomkowi Nick, bo dwoch takich nawiedzonych na pewno, dasobie rade, doprowadzcie do likwidacji, kurnikow,I bedzie spokuj.

zorientowany
Gość
zorientowany

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Być może duńscy producenci są bardziej przyjaźni dla stowarzyszenia Otwarte Klatki? Może Otwarte Klatki wolą aby polscy konsumenci jedli duńską wieprzowinę ? Prosiak zdrowy, bez antybiotyków, nie zestresowany może nie jest zdrowy dla Otwartych Klatek? To nie pierwszy raz kiedy blokuje się polskie inwestycje dla wsparcia zachodnich a wystarczyłoby przecież mieć nadzór nad hodowlą i kontrolować proces produkcji.

xyz
Gość
xyz

Nie uważasz, że nazwa Instytut Szczęśliwego Prosiaka to jednak zaklinanie rzeczywistości? Nawet, jeśli warunki dla zwierząt będą tam lepsze, niż w standardowych chlewniach (co się chwali).

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Uważam że troska o duńskie firmy i duńskie pieniądze jest aż nazbyt widoczna.