
fot. pixabay
Co prawda mamy wakacje i sezon urlopowy. Martwimy się raczej czy uda nam się podczas wyjazdu trafić na dobrą pogodę i po powrocie pochwalić się wakacyjną opalenizną. W polityce tych wakacji jednak nie ma, zbliżają się bowiem wielkimi krokami jesienne wybory parlamentarne. Na pewno wystartują w nich też kandydaci z powiatu mławskiego. Już „na giełdzie” pojawiły się pierwsze nazwiska. Może nam uda się już uchylić rąbka tajemnicy?
Wybory do Sejmu i Senatu muszą się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Obecna kadencja kończy się 12 listopada 2019 roku, a więc wybory parlamentarne powinny odbyć się między 12 października a 12 listopada. W praktyce pierwsza możliwa niedziela to 13 października, a ostatnia 10 listopada. Z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć niedziele listopadowe, zwłaszcza 3 listopada. Także 10 listopada to część wydłużonego weekendu w związku ze świętem 11 listopada (poniedziałek). To mogłoby sugerować, że najbardziej prawdopodobny termin to 27 października.
W okręgu naszym wyborczym nr 16 do sejmu obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Płocka oraz powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego wybierzemy 10 posłów, wiadomo jednak, że na listy poważnych ugrupowań kandydatów potrzeba znacznie więcej.
Dziś na próżno jeszcze pytać o nich oficjalnie, tu odpowiedź jest jednakowa u wszystkich – „jesteśmy w trakcie tworzenia list”. Co więc ćwierkają uliczne wróbelki?
Najbardziej zaawansowana w budowie list jest zapewne formacja Prawo i Sprawiedliwość. Prezes Kaczyński ogłosił już nawet „jedynki” w poszczególnych okręgach. W naszym jest to minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z rozwieszonych już banerów – co prawda jeszcze nie wyborczych, wnioskować można, że o mandat ubiegać się będzie obecna poseł Anna Cicholska. Spośród mławskich kandydatów wymieniane są nazwiska szefa mławskich struktur PiS Marka Kiełbińskiego i radnej powiatowej Jolanty Karpińskiej. W kuluarach krąży też wiadomość, że z listy tej partii kandydować miałby Mirosław Koźlakiewicz. Sam jednak zainteresowany jeszcze miesiąc temu odżegnywał się od takich sugestii, twierdząc, że z polityką już skończył.
Nieco trudniej napisać coś o pozostałych formacjach. Choć nie wiadomo w jakiej ostatecznie konfiguracji i z kim do wyborów pójdzie PSL, to śmiało można założyć, że z naszego terenu kandydatem będzie radny sejmiku Konrad Wojnarowski. Drugą osobą, która pojawia się na giełdzie wyborczej jest radna powiatowa z listy PSL Barbara Gutowska.
Wiadomo też, że chęć kandydowania do parlamentu wyraża też były poseł Samoobrony Jerzy Pękała. Startować miałby z listy podobno tworzącej się nowej formacji politycznej, prawdopodobnie ma to być Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów SOS.
Jak dotychczas na giełdzie nie pojawiły się żadne nazwiska ewentualnych kandydatów Platformy Obywatelskiej. Podobnie jest w przypadku formacji Kukiz`15, z której odszedł już poseł Marek Jakubiak, a która jak wiadomo z ogólnopolskich wiadomości rozmawia teraz o koalicji, m.in. z PSL. Oficjalnie a i nieoficjalnie nie wiadomo też nic o listach SLD bądź lewicy.
Do tematu więc będziemy wracać, w miarę jak zbliżać się będzie termin rejestracji list.
JK
To, że się porozsadzali po stołkach to nic nowego. Tak jest na całym świecie, takie są realia polityki. Tak bylo i jest i pewnie będzie. Twojego zdziwienia wogole nie powinno być. Chyba, że chcesz pomarudzic jak to Polak:) Typowe: tak źle i tak niedobrze.
Mławska polityka – porozsadzali się na stołkach i zbierają profity.
Kiepskie informacje posiada Codziennik
Jak posiadasz lepsze to się podziel
Masz lepsze? – to je podaj, a jak nie chcesz tego zrobić, to zamilknij.
„Chińcyki trzymają się mocno!”
Znów Kielbinski ? Czy on nie ma wstydu?
Temu panu już podziekujemy