Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

A co tam panie w polityce?


fot. pixabay


Co prawda mamy wakacje i sezon urlopowy. Martwimy się raczej czy uda nam się podczas wyjazdu trafić na dobrą pogodę i po powrocie pochwalić się wakacyjną opalenizną. W polityce tych wakacji jednak nie ma, zbliżają się bowiem wielkimi krokami jesienne wybory parlamentarne. Na pewno wystartują w nich też kandydaci z powiatu mławskiego. Już „na giełdzie” pojawiły się pierwsze nazwiska. Może nam uda się już uchylić rąbka tajemnicy?

Wybory do Sejmu i Senatu muszą się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Obecna kadencja kończy się 12 listopada 2019 roku, a więc  wybory parlamentarne powinny odbyć się między 12 października a 12 listopada. W praktyce pierwsza możliwa niedziela to 13 października, a ostatnia 10 listopada. Z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć niedziele listopadowe, zwłaszcza 3 listopada. Także 10 listopada to część wydłużonego weekendu w związku ze świętem 11 listopada (poniedziałek). To mogłoby sugerować, że najbardziej prawdopodobny termin to 27 października.

W okręgu naszym wyborczym nr 16 do sejmu obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Płocka oraz powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego wybierzemy 10 posłów, wiadomo jednak, że na listy poważnych ugrupowań kandydatów potrzeba znacznie więcej.

Dziś na próżno jeszcze pytać o nich oficjalnie, tu odpowiedź jest jednakowa u wszystkich – „jesteśmy w trakcie tworzenia list”. Co więc ćwierkają uliczne wróbelki?

Najbardziej zaawansowana w budowie list jest zapewne formacja Prawo i Sprawiedliwość. Prezes Kaczyński ogłosił już nawet „jedynki” w poszczególnych okręgach. W naszym jest to minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z rozwieszonych już banerów – co prawda jeszcze nie wyborczych, wnioskować można, że o mandat ubiegać się będzie obecna poseł Anna Cicholska. Spośród mławskich kandydatów wymieniane są nazwiska szefa mławskich struktur PiS Marka Kiełbińskiego i radnej powiatowej Jolanty Karpińskiej. W kuluarach krąży też wiadomość, że z listy tej partii kandydować miałby Mirosław Koźlakiewicz. Sam jednak zainteresowany jeszcze miesiąc temu odżegnywał się od takich sugestii, twierdząc, że z polityką już skończył.

Nieco trudniej napisać coś o pozostałych formacjach. Choć nie wiadomo w jakiej ostatecznie konfiguracji i z kim do wyborów pójdzie PSL, to śmiało można założyć, że z naszego terenu kandydatem będzie radny sejmiku Konrad Wojnarowski. Drugą osobą, która pojawia się na giełdzie wyborczej jest radna powiatowa z listy PSL Barbara Gutowska.

Wiadomo też, że chęć kandydowania do parlamentu wyraża też były poseł Samoobrony Jerzy Pękała. Startować miałby z listy podobno tworzącej się nowej formacji politycznej, prawdopodobnie ma to być  Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów SOS.

Jak dotychczas na giełdzie nie pojawiły się żadne nazwiska ewentualnych kandydatów Platformy Obywatelskiej. Podobnie jest w przypadku formacji Kukiz`15, z której odszedł już poseł Marek Jakubiak, a która jak wiadomo z ogólnopolskich wiadomości rozmawia teraz o koalicji, m.in. z PSL. Oficjalnie a i nieoficjalnie nie wiadomo też nic o listach SLD bądź lewicy.

Do tematu więc będziemy wracać, w miarę jak zbliżać się będzie termin rejestracji list.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
XYZ
XYZ
4 lata temu

To, że się porozsadzali po stołkach to nic nowego. Tak jest na całym świecie, takie są realia polityki. Tak bylo i jest i pewnie będzie. Twojego zdziwienia wogole nie powinno być. Chyba, że chcesz pomarudzic jak to Polak:) Typowe: tak źle i tak niedobrze.

sorbet
sorbet
4 lata temu

Mławska polityka – porozsadzali się na stołkach i zbierają profity.

Polityka
Polityka
4 lata temu

Kiepskie informacje posiada Codziennik

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Polityka

Jak posiadasz lepsze to się podziel

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Polityka

Masz lepsze? – to je podaj, a jak nie chcesz tego zrobić, to zamilknij.

Mer
Mer
4 lata temu

„Chińcyki trzymają się mocno!”

Prawa
Prawa
4 lata temu

Znów Kielbinski ? Czy on nie ma wstydu?

Wyborca z pis
Wyborca z pis
4 lata temu
Reply to  Prawa

Temu panu już podziekujemy

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x