Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W lesie staną nowe tablice zachęcające by nie śmiecić


Urząd Miasta Mława we współpracy z Nadleśnictwem Dwukoły przygotował tablice informacyjne zachęcające osoby spacerujące po mławskim lesie i mające w zwyczaju zostawianie w nim śmieci, do zabierania ich ze sobą. Problem, na który w ten sposób uczulamy, jest niestety wciąż aktualny.


Zaśmiecanie przyrody to poważne zagrożenie, któremu od lat stawiają czoła ekolodzy. Najnowsze raporty o stanie naszej planety są bardzo pesymistyczne i rysują nam przed oczami smutną wizję przyszłości. Wciąż jednak mamy szansę wszystko zatrzymać, musimy jednak natychmiast zacząć podejmować działania w celu ochrony i poprawy stanu naszego środowiska.

Na tablicach, które wkrótce staną w mławskim lesie, widnieje hasło: „Las prosi – swoje śmieci zabierz ze sobą”. Zostało ono zapisane w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim, aby było zrozumiałe dla jak najszerszego grona odbiorców. Tablice mają na celu uczulenie mieszkańców i osób przyjezdnych na problem zaśmiecenia lasów – ale nie tylko, bo podobną sytuację spotkać można również na łąkach i w przydrożnych rowach, gdzie pełno jest porozrzucanych, plastikowych i szklanych butelek, foliowych torebek, opakowań po chipsach czy innych produktach żywnościowych. Nie brak również odpadów w ilościach „hurtowych”, zapakowanych w foliowe worki.

Działania Urzędu Miasta Mława i Nadleśnictwa Dwukoły wpisują się w założenia rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącej działań na rzecz zrównoważonego rozwoju na rzecz środowiska, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne 25 września 2015 r. Autorzy dokumentu podkreślają konieczność m.in. zapewnienia ochrony, odtworzenia i zrównoważonego użytkowania lądowych i śródlądowych ekosystemów słodkiej wody oraz pozostałych ekosystemów, w szczególności lasów, terenów podmokłych i suchych oraz gór; promowania i wdrażania zrównoważonego zarządzania wszystkimi typami lasów, zahamowania procesu wylesiania, odtworzenia zniszczonych lasów, znaczącego zwiększenia globalnego stopnia zalesienia i ponownego zalesienia; podjęcia pilnych i znaczących działań zmniejszających degradację naturalnych siedlisk, powstrzymania utraty bioróżnorodności, chronienia zagrożonych gatunków i zapobiegania ich wyginięciu.

Jak już wspomnieliśmy, tablice przygotowano m.in. z myślą o obcokrajowców zamieszkałych na terenie naszego miasta. Do tej grupy docelowej skierowane są także inne działania Urzędu Miasta Mława, który w IV kwartale bieżącego roku zainicjuje darmowe kursy języka polskiego, prowadzone przez wolontariuszy. Urząd miasta zaprasza do współpracy wszystkie chętne osoby, które mogą przekazać swoją wiedzę i pomóc obcojęzycznym mieszkańcom w nauce naszej mowy. Ochotników prosimy  o zgłaszanie się do urzędu.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Piki
Piki
4 lata temu

Żeby dotrzeć do „jak najszerszego grona odbiorców” to napiszcie to jeszcze w hiszpańskim, mandaryńskim, hindi i arabskim. Miasto powinno robić napisy z języku mieszkańców i przyjezdnych, a chyba narodowość ukraińska nas zalewa. Rosyjski nie jest językiem urzędowym na Ukrainie…

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  Piki

Piki najlepiej jak by to zrobili===w twoim jezyku. Bo dla CIEBIE najbardziej proste rzeczy sa trudne do zrozumienia, tobie żaden, jezyk nie pomoże, chyba że migowy.

Serio
Serio
4 lata temu
Reply to  Piki

Jak nie było „przyjezdnych” to las był czysty?

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  Serio

Niestety, nie masz racji, byl tak samo zasmiecony, a moze nawet wiecej niz teraz. Piki a morze zglosisz się na ochotnika, do urzedu, Nasztyle języków, ze na pewno byl byś pomocny!!

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  dzidek

Dzidek, to było pytanie, a nie stwierdzenie – nie zauważyłeś

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  mławianka

Mlawianka. Jak nie zrozumialas mego postu, to Ci powiem że w nim odpowiedzislem na to PYTANIE.

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Serio

Właśnie w tym rzecz, że las też był zaśmiecony tak samo jak jest teraz, tyle że teraz co niektórzy zwalają zaśmiecanie lasu na Ukraińców i jak widać Ratusz też tak uważa.
Żeby nie było, to pro forma pisze się jeszcze w języku angielskim, a co tam.
Za niskie kary są za zaśmiecanie lasu i to wszystko.

Rzucasz peta na albo papier na ulicy czy gdziekolwiek indziej powinieneś liczyć się z otrzymaniem mandatu – tak powinno być. Ludzie przestaliby szybciutko rzucać śmieci gdzie popadnie jakby dostali mandacik.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x