W badaniu Santander Consumer Banku ponad 40 proc. rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym potwierdziło, że już w pierwszym tygodniu złożyli wniosek o środki z programu Rodzina 500 plus. Ponad 53 proc. ma to w swoich najbliższych planach. Najwięcej osób, które już złożyły wniosek, znajdziemy wśród mieszkańców średnich i dużych miast (odpowiednio 55 i 50 proc.). Z kolei największa liczba rodziców, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, ale mają taki zamiar, to mieszkańcy wsi (niemal 66 proc.).
Z początkiem lipca Polacy ruszyli składać wnioski o wypłatę świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus, po raz pierwszy na nowych zasadach. Zgodnie z ustawą, prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do skończenia 18 lat, również jedynacy, bez względu na wysokość dochodów rodziny.
Według informacji podchodzących z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do 9 lipca br. Polacy złożyli już 1,71 mln wniosków o przyznanie 500 plus na pierwsze dziecko.
Polacy chętnie sięgają po wsparcie
Z badania opinii przeprowadzonego w pierwszych dniach lipca przez Santander Consumer Bank, wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym wynika, że ponad 40 proc. z nich złożyło już wniosek o 500 plus, a ponad połowa (53 proc.) ma to w planach, choć jeszcze nie podjęli odpowiednich działań. Zaledwie niespełna 3 proc. rodziców nie ma zamiaru korzystać z tego programu.
– Badanie pokazuje wyraźnie, że Polacy, bez względu na liczbę dzieci, status majątkowy, czy miejsce zamieszkania, chętnie sięgają po wsparcie z rządowego programu, tym bardziej teraz, kiedy jego zakres został znacząco rozszerzony – mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku. – Mając na uwadze fakt, że termin wypłaty pieniędzy jest uzależniony od daty złożenia wniosku, tak duża ich liczba już po zaledwie kilku dniach nie powinna dziwić – komentuje.
Pomiędzy poszczególnymi regionami kraju różnice są niewielkie – największa liczba wniosków o dofinansowanie została złożona przez mieszkańców Polski północnej (tj. województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) i południowej (woj. śląskie i małopolskie) – odpowiednio 43 i 42 proc. Z kolei tych, którzy dopiero planują ten krok, najwięcej (59 proc.) jest we wschodniej części kraju (województwa: podlaskie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie).
źródło: Santander Consumer Bank
Najlepiej, aby przeznaczyli na rozwój dzieci, na żłobek lub przedszkole a sami wzięli się do roboty.