Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Konrad Wojnarowski nr na liście PSL Koalicja Wybory 2019
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie
Marek Kiełbiński PiS wybory 2019

Kto czyta książki, żyje podwójnie. Rusza nowa akcja promocji czytelnictwa


fot. ilustracyjne

Jolanta Karpińska pozycja 19 PiS Powiat Mławski zasługuje na posła wybory 2019


Już w najbliższy wtorek (23 lipca) rozpocznie się organizowana przez Urząd Miasta Mława akcja społeczna „Poczytajmy, posłuchajmy”. Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród mieszkańców i odwiedzających miasto gości.

Spadek czytelnictwa to tendencja obserwowana w Polsce (i nie tylko) już od lat. Statystyki mówią same za siebie – według danych zawartych w raporcie sporządzonym przez Bibliotekę Narodową, w 2018 r. przeczytanie przynajmniej (!) jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 % respondentów, co oznacza, że 63 % badanych nie przeczytało w ubiegłym roku nawet jednej książki. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w wielu czynnikach: niedostatku wolnego czasu (wszak wszystkich nas goni czas), szerokim wachlarzu innych rozrywek (dla znacznej liczby osób bardziej atrakcyjną formą rozrywki są gry komputerowe lub telewizja) czy braku odpowiednich wzorców – wielu rodziców przestało czytać swoim pociechom bajki „na dobranoc”, porzucając tę praktykę na rzecz kreskówek.

Przyczyn spadku czytelnictwa jest wiele i można by je jeszcze długo wymieniać, jednak zamiast rozwodzić się nad problemem, lepiej mu zaradzić. Z takiego założenia wyszedł Urząd Miasta Mława, który w przyszłym tygodniu zainauguruje wakacyjną akcję „Poczytajmy, posłuchajmy”. W jej trakcie w miejskim parku lub na placu przy domu handlowym organizowane będą spotkania, podczas których chętne osoby będą odczytywać na głos fragmenty książek, a inni uczestnicy będą mogli ich wysłuchać. Czytanie lektur odbywać się będzie w komfortowych warunkach – na ten cel zostały zakupione leżaki z logiem akcji, na których zarówno czytanie jak i słuchanie książek będzie prawdziwą przyjemnością.

Na wspólne czytanie zapraszamy we wtorki o godz. 17.00, do końca wakacji. Podczas inauguracyjnego spotkania we wtorek 23 lipca o godz. 17.00 w mławskim parku będą odczytywane przez samego autora utwory z książki „590 fraszek i… ciut, ciut” mławskiego aforysty Jacka Brydy. Na spotkaniu będzie można otrzymać kilka darmowych egzemplarzy wydawnictwa oraz uzyskać autograf autora.

O tym, jakie książki będą czytane na kolejnych spotkaniach, zadecydować mogą sami uczestnicy akcji. Swoje propozycje każdy może przesłać na adres mailowy:[email protected] z dopiskiem „Poczytajmy, posłuchajmy”. Dzięki temu wachlarz czytanych książek będzie szeroki i różnorodny.

Gorąco zachęcamy do włączenia się do naszej akcji. Niech wakacyjne wtorki staną się dniami, kiedy na ulicach naszego miasta będzie można spotkać człowieka z książką. A z nią zawsze każdemu jest do twarzy! W wielu artykułach publikowanych na portalach internetowych można przeczytać, że mężczyzna, który dużo czyta, zyskuje na atrakcyjności w oczach kobiet… i vice versa: kobieta z książką w ręku zdecydowanie bardziej pociąga mężczyzn. Czytajmy więc jak najwięcej, bo jak powiedział (lub raczej napisał) pisarz Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500