Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

GRH LC MŁAWA na rekonstrukcji w Ornecie


W sobotę 13 lipca  mławska grupa rekonstrukcyjna GRH LC MŁAWA uczestniczyła w bardzo ciekawym wydarzeniu w Ornecie. Tam wzięła udział w inscenizacji Obrony zrzutowiska Driel pod nazwą „Pierwszy Warmiński Wielobój Spadochronowy Driel — Oosterbeek”. To epizod bojowego lądowania polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod Arnhem w Holandii w 1944 r.


W rekonstrukcji wzięły udział elitarne spadochronowe grupy rekonstrukcyjne, a także stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej – w tym nasza mławska. Impreza została zaprezentowana widzom na terenie dawnego lotniska – obszaru dawnej strzelnicy lotniczej. Wydarzenie, którego celem było uczczenie 75 rocznicy polskiego czynu zbrojnego, poprzez ukazanie walk polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, kultywującej postać generała Stanisława Sosabowskiego biorącej udział w jednej z ważniejszych operacji II Wojny Światowej – operacji powietrzno – desantowej „Market Garden” na terenie okupowanej Holandii we wrześniu 1944 roku.

Członkowie naszej grupy wcielili się w ludność cywilną, która uciekała pod naporem niemieckiego okupanta, następnie po zaciętych  walkach „holenderskiego” ruchu oporu i zwycięstwie przy nieocenionemu wsparciu wojsk aliantów – w tym Polaków z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – nasza grupa „jako ludność holenderska” witała żołnierzy kwiatami, chorągiewkami, częstując przygotowanymi potrawami.

Miłym akcentem tego wydarzenia było spotkanie z burmistrzem Ornety –Ireneuszem Popielem, który był zachwycony mławskimi rekonstruktorami i podziękował za udział w widowisku.

GRH LC MŁAWA dziękuje Organizatorom za zaproszenie, a w szczególności zaprzyjaźnionej Grupie Rekonstrukcji Historycznej WP i AK przy GH Guttstadt.

źródło i fot. GHR LC

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
GnOm
GnOm
4 lata temu

Trzeba było odtworzyć modne wtedy golenie Holenderek na łyso

NN....
NN....
4 lata temu

Popatrzcie na zdiecia przygotowujcie sie bo kapeluszy u ,,dam” z epoki jak żywo nie widać a i stroje bardziej smukłe
Widac brak reki opiekunki

Alex
Alex
4 lata temu
Reply to  NN....

Same damy i Dziedzice. Niech popatrzą jak wyglądali holendrzy w tamtym czasie, a tu wszędzie te same stroje.

NN....
NN....
4 lata temu
Reply to  NN....

A kto mi tu minusa za prawdę dał

Anonimowo bór
Anonimowo bór
4 lata temu

Nie widze Pani Rzodkiewicz ?

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

A pani Ela Rzodkiewicz musiała zostac na miejscu i reprezentować grupę w miescie na obchodach dzni mlawy

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

A gdzie Pani Ela Rzodkiewicz tworca i opiekun grupy

Alex
Alex
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Tam wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie, pewnie już jej nie ma. Szkoda Pani Ela zawsze uśmiechnięta i wesoła.

Jolka
Jolka
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Grupę zapoczątkowała Pani Retkowska, lecz nie chciała płynąć z falą, więc podziękowali Jej za współpracę.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Ludność ktora uciekła piod naporem niemieckiego okupanta czyli kiedy w 1940
Bo jesli w 1944 to raczej uciekali przed alijantami bo to oni ,,napierali”
A tak na marginesie holenderski ruch oporu hm powstanie to rok 1943. a jego udział. A w zasadzie jednego z przywódców w Market Garden w1944 byl mniej wiecej dosadnie opisany w samej Holandii
„Lindemans miał przyczynić się do klęski aliantów pod Arnhem. Na dwa dni przed planowanym desantem, w piątek 15 września 1944 roku, dowiedział się o przygotowaniach aliantów i pilnie przekazał tę wiadomość majorowi Abwehry o nazwisku Kiesewetter.”
kurier-wojenny blogspot
Az ta elita grup hm

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x