Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Na rzece Orzyc powstanie mała elektrownia wodna


Kolejne programy wsparcia samorządu Mazowsza zostały rozstrzygnięte. Dzięki dofinansowaniu możliwa będzie budowa małej elektrowni wodnej na rzece Orzyc.


Budowa małej elektrowni wodnej na istniejącym progu piętrzącym wraz z niezbędną infrastrukturą na rzece Orzyc to projekt, który zrealizuje miasto Maków Mazowiecki. Inwestycja będzie opierała się na układzie hybrydowym, wykorzystującym źródła odnawialne, w tym instalacje fotowoltaiczną i wiatrową. Układ ten wraz z zastosowaniem systemu zdalnego zbierania i wizualizacji danych pomiarowych poza zapewnieniem efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii, będzie miał także charakter pokazowy i edukacyjny. Projekt ma charakter prosumencki, co oznacza, że miasto będzie jednocześnie producentem oraz konsumentem uzyskanej dzięki instalacjom energii elektrycznej.

Projekt obejmuje także:

– odbudowę jazu piętrzącego,

– wykonanie odwodnienia terenu Parku Sapera,

– budowę przepławki dla ryb,

– pogłębienie czaszy i stałe zasilenie zbiornika wodnego w Makowie Mazowieckim,

– turystyczne zagospodarowanie terenu (budowa: ścieżki pieszo-rowerowej wokół zalewu, pomostów drewnianych, mariny, infrastruktury dla wędkarzy, infrastruktury sportowej, strefy wypoczynkowej, placu zabaw dla dzieci, fontanny na środku zalewu, parkingu oraz modernizacja plaży).

Inwestycja opiewa na ponad 6,7 mln zł, czego 4 mln zł przeznaczył na ten cel samorząd Mazowsza. Miasto Maków Mazowiecki otrzymało dofinansowanie w ramach Instrumentu zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. W ramach tego programu gminy i powiaty otrzymały wsparcie na realizację zadań wieloletnich, na drogi powiatowe i gminne, na edukację oraz kulturę. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ze swojego budżetu w sumie ponad 57 mln zł, z czego w tym roku przekazanych zostanie blisko 30 mln zł.

źródło: UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x