Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wpłynęła skarga na uchwałę wprowadzającą podwyżkę opłat za odbiór odpadów


Wczoraj Alina Gulczyńska i Kamil Przybyszewski w imieniu mieszkańców Mławy złożyli kierowaną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem urzędu miasta skargę na uchwałę rady miasta z 25 czerwca br. w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów.


Wnioskodawcy domagają się jej uchylenia i uznania za nieważną, a także wnioskują o zawieszenie jej wykonania do chwili prawomocnego orzeczenia sądu. Do skargi dołączone jest, zebrane w ciągu kilku dni 365 podpisów mieszkańców, którzy nie wyrażają zgody na rażącą podwyżkę opłat.

Wnioskodawcy w skardze podnoszą m.in., że uchwała podjęta została bez konsultacji społecznych, przy braku opinii radców prawnych urzędu, a także braku kalkulacji kosztów i informacji co tak rażąco uległo podwyżkom i miało wpływ na wyrządzenie szkody finansowej mieszkańcom. Zarzucają również całkowite lekceważenie i ignorowanie mieszkańców miasta w tak istotnej sprawie.

Przypomnijmy, na czerwcowej sesji rady miasta radni podjęli uchwałę wprowadzającą nowe stawki opłat za odbiór odpadów. Mława z cenami 19 zł miesięcznie od mieszkańca za śmieci segregowane i 39 zł za odpady zmieszane jest jednym z najdroższych miast w okolicy. W Płońsku mieszkańcy płacą 13 zł za segregowane i 18 zł za zmieszane, w Ciechanowie odpowiednio 13 i 25 zł, w Sierpcu 11 i 17 zł, w Przasnyszu 12 i 23 zł, w Żurominie 12 i 24 zł.  Drożej jest tylko w miastach podwarszawskich.

Sprawa tak drastycznej podwyżki opłat zbulwersowała mieszkańców. W urzędzie masowo składane są deklaracje, zmieniające sposób gromadzenia odpadów na selektywny, a więc tańszy dla mieszkańca. Taki proces, choć pożądany,  jednak według zapowiedzi władz miasta spowoduje kolejną podwyżkę, ponieważ w takim przypadku od mieszkańców wpływać będą niższe opłaty, a niezmienną cenę odbioru odpadów od miasta już określiła w swojej ofercie firma Novago.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
48 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Eko
Eko
4 lata temu

Produkujemy tyle śmieci że powinniśmy płacić po min 100 zł od osoby. Kupujecie pomidora i foloweczka, byle będziew, który można wrzucić do siatki i folioweczka… wszędzie folioweczki, plastikowe butelki, jednorazowki, jednorazowki… proszę zgłębić temat zanieczyszczenia globalnego! Co robicie waszym dzieciom! Zacznijcie martwić się o to czy wasze dzieci za 20 lat odkreca kran i poleci woda i czy będzie jedzenie na półkach w sklepie?! Dobrze posegregowane śmieci to nie śmieci!

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Eko

„Eko” – wy, wy i jeszcze raz wy, a Ty??? jesteś takie eko???
Mówiąc „wy” mówisz i o mnie, a ja segreguję śmieci, a więc nie mów o mnie.
Uważasz, że dobrze posegregowane śmieci śmieci, to nie śmieci? Śmieci zawsze będą śmieciami., tylko te dobrze posegregowane można powtórnie wykorzystać.
Torebki foliowe masz rację do zapakowania pomidora, ogórka czy też 5 marchewek… Powinniśmy nosić ze sobą własne pojemniki, tylko idąc na zakupy mam brać ze sobą wyładowaną torbę pojemnikami na kupowane produkty?
Butelki PET – to moja wina, że wszystkie produkty płynne począwszy od wody sprzedawane są w butelkach PET? Jeżeli coś jest w szklanej butelce, to na ogół w bezzwrotnej i drogie.
Wszystkie plastikowe butelki, czyli butelki PET oraz szklane butelki powinny być skupowane. Na zachodzie są skupomaty do butelek PET, a u nas? – dopiero gdzie nie gdzie się pojawiają, a powinno być normą, że w każdym supermarkecie powinien stać taki skupomat. Rząd powinien zobligować wszystkie supermarkety do takich inwestycji.

Matka ziemia
Matka ziemia
4 lata temu
Reply to  mławianka

Zero waste – to takie proste. Nie wyolbrzymiaj zasciankowa mlawianko… zawsze jest alternatywa. Wystarczy chcieć zrozumieć… jedz dalej plastik. Smacznego!!! I produkuj nowe wyspy śmieci.

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Matka ziemia

Ty wyolbrzymiasz zdaje się, zaściankowo – plastikowa eko matko ziemio, bo mnie nie znasz. Nawet trudno cię zrozumieć o co ci w końcu chodzi. Napisz co robisz, żeby nie produkować śmieci: nie jesz? nie ubierasz się? W domu pewnie nawet nie wynosisz śmieci do pojemnika, bo masz matkę od tego.
Pouczać i obrażać innych to każdy może, tylko ciekawe jak samemu się postępuje i zachowuje. Swoje uświadamianie zacznij od siebie i swojej rodziny, a będziesz krok do przodu, ciekawe czy cię ktoś w twojej rodzinie będzie chciał słuchać, ale jak ich przekonasz i nauczysz, to wtedy możesz zacząć innych uświadamiać zaściankowa matko ziemio. Tak w ogóle to skończyłaś podstawówkę edukatorko?

He he
He he
4 lata temu
Reply to  mławianka

mlawianka z mlawsi sie odezwała 😀

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Matka ziemia

Z zaściankowa Mławianka, dobre 🙂 sądzę że Mława świata że śmieci nie oczyści zmiany są potrzebne globalnie
Chodzę na spacery z psem mogę porobić zdjęcia domów w których mieszkają ukraińscy i pokazać jak wyglądają ich podwórka. Toną w śmieciach.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Zrób to i podeślij je codziennikowi, Z pewnością Straż Miejska z tego skorzysta, bo oni mają za duże brzuszki piwne, żeby to robić. Chociaż ostatnio chodzili dorabiać sobie i sprawdzali jak to jest z noszeniem maseczek, teraz pewnie będą się czaili w marketach za regałami żeby wlepiać swoje mandaty.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Eko

Dobrze posegregowane śmieci to niestety też są śmieci, proszę poczytać ile szkodliwego co 2 wytwarza się przy recyklingu. Mława i nasze ceny świata nie zmieni? Zachęcam do zwiedzenia chociażby Indii. Tu potrzeba zmiany globalnej a nie Mlawskiej 🙂

Green
Green
4 lata temu
Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Green

Przeczytałem Green i Warto aby większość mieszkańców zapoznała się z tą informacją, z której jasno wynika, kto był przeciwnikiem modernizacji wysypiska / nie tylko okoliczni mieszkańcy/ i kto swoimi kategorycznymi stwierdzeniami, bez żadnych konsultacji, jednoosobowo, zapewnił, że rozbudowy tego wysypiska nie będzie. Z treści tej informacji, jasno wynika, że odpowiedzialnym za ten stan rzeczy i droższy wywóz śmieci, jest OBECNY BURMISTRZ SŁAWOMIR KOWALEWSKI.!!!—-To jest dowód na to że jednak REFERENDUM, ABY ODWOŁAĆ RADĘ MIASTA Z BURMISTRZEM NA CZELE JEST NIEZBĘDNE.!!!!!!!

Kolo2
Kolo2
4 lata temu
Reply to  Green

Proponuje aby redakcja w kolejnym artykule dotyczącym ogromnych cen za odpady odniosła się do roku 2010, z wielkim nagłówkiem aby każdy wiedział komu podziękować. Green brawo!

student
student
4 lata temu

Brawo Pani ALICJO !!! Wygrała Pani jedną sprawę z burmistrze, wygra Pani i drugą.

Klara
Klara
4 lata temu

Czemu z wysypisk koło Mławy mogą korzystać obce miasta ( Mława nie) a Mławianom pozostanie jedynie smród i bicie po kieszeni? Włodarze miasta i okolic – okażcie się odpowiedzialnymi urzędnikami… mimo wszystko….

Grzegorz
Grzegorz
4 lata temu

Zrobmy referendum i odwolajmy ta zgraje nierobow. Tylko ze na takie dzialania kohones ma tylko Pani Alina bo reszta potrafi tylko narzekac….

Adam
Adam
4 lata temu

Powiem jedno caly czas wszyscy narzekają przychodzą wybory i wszyscy glosują na sławomira więc czegos tu nie rozumiem

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Adam

Adasiu zeby zrozumieć ten układ, P.P.P.=/=Burmistrz Kowalewski, to trzeba by worek soli zjeść, i TEŻ nie wiadomo, czy dało by się to zrozumiec, wszak przez te kilkanaście lat TEN UKLAD RÓSŁ W SIŁĘ!!, a dzis zeby to zmienić, to naprawdę trzeba mocnych ludzi i fachowców, ktorzy nie sa w tym układzie, bo Ci ktorzy byli za mocni w tym układzie, to musieli odejść /vide Antczak/

układ
układ
4 lata temu

Kowalewskie zawsze traktował Mławę jak dojną krowę. Z prywatnymi firmami ma takie układ, że w ostatnich wyborach z jego list kandydowała właściciela firmy która budowała w Mławie ulice. A my mieszkańcy musimy płacić za jego prywatne układzkiki.

Z Gminy
Z Gminy
4 lata temu

Z segregacją i tymi stawkami opłat za wywóz śmieci to jedna wielka ŚCIEMA. Jeden samochód zbiera segregowane i zmieszane na kupę. Wszystko zwalają, i tak muszą być sortowane. W Polsce są nieliczne wysypiska z prawdziwego zdarzenia. UE wymusza segregację na Nas, no jest… tylko że na papierze. Spowodowało to patologię i spekulacje cenowe. Zobaczcie ile kilogram złomu już teraz kosztuje. Zobaczycie co będzie dalej. Odbiór będzie kosztował krocie, na wysypisku i tak na tą samą kupę.

qwerty
qwerty
4 lata temu

Witam, jak to jest, że u Nas na nic nie ma pieniędzy w mieście a w takim Ciechanowie odkąd maja młodego Prezydenta z zapałem co chwila coś się dzieje?Może dlatego ,że tam ktoś wykazuje się inicjatywą i pomysłem? Za to jedyne atrakcje jakie Nam serwuje obecny Burmistrz to podwyżki. Wielka niegospodarność wg. mnie; klepanie ofert które się podsunie pod nos zamiast próbować negocjować warunki.

babuszka
babuszka
4 lata temu
Reply to  qwerty

W Mławie rządzą układy a na stołkach siedzą odgrzewane kotlety – kuchnia coraz mniej strawna.

Xyz
Xyz
4 lata temu

Kto jest za referendum?

Z bliska
Z bliska
4 lata temu
Reply to  Xyz

Xyz===Ja jestem za REFERENDUM,najwyzszy czas skonczyc tą prywate, która teraz juz kwitnie w Ratuszu na calego, gdzie nie ma fachowców, są za to usluzni i spolegliwi, pracownicy, ktorzy klepia i przygotowują, wszystkie projekty uchwal na sesję Rady, tylko i wylacznie pod wskazanis Kowalewskiego. TAK TYLKO REFERENDUM MOZE PRZERWAC TĄ RATUSZOWO PRYWATE, czas konczyc tą dyskusję, bierzmy sie za przygotowanie, i zbieranie, podpisów, mamy mueszkancy mocne argumenty aby wymienic to towarzystwo.

Ewa N
Ewa N
4 lata temu

Najwyższy czas żeby Mlawianie obudzili się.
Wystarczy popatrzeć na sąsiednie miasta .
A u nas tylko podwyżki …
Mam nadzieję że to ostatnia kadencja obecnego Burmistrza.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Ewa N

A może wcześniejsze referendum ?

Mławianin
Mławianin
4 lata temu

Super!!!! Bardzo dziękuję w imieniu własnym jak i normalnie myślących Mławiaków, Pani Gulczyńskiej i Panu Przybyszewskiemu za podjęcie działania dla dobra naszej wsparwy. Popieram Państwa działania w 100%-ach. Potrzeba naszemu miastu ludzi takich jak Państwo.
Jeszcze raz dziękuję i trzymam kciuki żeby w końcu złodziejskie praktyki dojenia kasy z mieszkańców się skończyły.

Grzegorz
Grzegorz
4 lata temu

Dziwie się mieszkańcom Mławy że na radnych wybierają ludzi, którzy nie dbają o interesy mieszkańców a ludzi którzy ich bronią mają w nosie. Pani Alino czy warto dla takich mieszkańców narażać swoją osobę na szykany ze trony ratusza?

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Grzegorz

A może wcześniejsze referendum w Mławie ?

referendum
referendum
4 lata temu

Proponuje referendum za odwołaniem Kowalewskiego i rady jego przydupasów ! Mam dojść tych szkodników. Koniec z robienie z Mławy własnego folwarku a od ludzi zbierania haraczu.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  referendum

No i cóż z tego że proponujesz, od 2miesięcy, czytam na tym portalu o REFERENDUM, i co ano nic, nie ma żadnej reakcji i chętnego, aby zabrac się za ta sprawę, bo to co robi, z mieszkancami, BURMISTRZ KOWALEWSKI, TO PRZEKRACZA WSZELKIE GRANICE, ROZSADKU. MLAWA NUE MUSI BYĆ RZADZONA, PRZEZ TAK MALO OPERATYWNYCH LUDZI, I PARTNERSTWO PUBLICZNO PRYWATNE. Myślę ze gdyby za to sprawę organizacji wzięła się P Gulczynska, i P Przybyszewski, to z pewnością by sie to udalo—chociarz???

Kolo2
Kolo2
4 lata temu

Pani Alino, Panie Kamilu w Was nadzieja jeśli wy zabierzecie się do zorganizowania takiego przedsięwzięcia jakim jest referendum to jest realna szansa na doprowadzenie tej sprawy do końca.

Tom
Tom
4 lata temu
Reply to  referendum

Jestem za!

Były
Były
4 lata temu

Na podstawie jakiego upoważnienia Pani Gulczyńska i Pan Przybyszewski twierdzą, że wypowiadają się w imieniu mieszkańców miasta Mławy ! Bez odpowiednich dokumentów mogą wypowiadać się wyłącznie w swoim imieniu ! Proszę nie nadużywać dumnego określenia „Mieszkańcy Miasta Mława”! Nie życzę, żeby ta „para” mnie reprezentowała!

Mlawa stan umysłu
Mlawa stan umysłu
4 lata temu
Reply to  Były

Były nie jesteś jedynym mieszkańcem miasta. Oni np. reprezentują mnie.

Nick
Nick
4 lata temu

I mnie!

Niko
Niko
4 lata temu
Reply to  Były

Kłania się czytanie ze zrozumieniem. W artykule jest wyraźnie napisane, że Cii państwo zebrali odpowiednią ilość podpisów, aby wypowiadać się w imieniu mieszkańców Mławy.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Były

A ja nie życzę, sobie aby wypowiadal się w tym temacie, KLAKIER BURMISTRZA===ZROZUMIALES. Zebrali podpisy, i maja wsparcie aby reprezentowac tskze i mnie, a CIEBIE nie muszą, bo jestes na garnisxku Burmistrza, a tym incjatorom, i ich incjatywie nalezy tylko przyklasnac

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  Były

Jest takie przyslowie, BYLY JA==Ja kobyly, powinienes wiedziec TLUKU że do tego nie potrzeba, żadnego upoważnienia, a moze jeszcze tym spolecznikom, doradzisz czy nie powinni się spytac Burmistrza??? Bardzo dobra incjatywa, a.na efekty poczekaj KLAKIERZE.

Anton
Anton
4 lata temu
Reply to  Były

Ja również nie życzę sobie, aby takie oszolomy mnie reprezentowały. Para krzykacze…

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Anton

To się wyprowadź 😀 – przecież, wy poplecznicy bunia zawsze tak doradzacie niezadowolonym mieszkańcom, a więc „Anton”, „Były” i wam podobni wyprowadźcie się. To tak moja rada jak wam wszystko pasuje. Pasuje wam dlatego, że takich interesów jakie ubijacie z JE, z innym burmistrzem zapewne nie ubijecie. Nawet jego KW sfinansowaliście ochoczo.
Nadal nie ma rozliczenia tego czystego i przejrzystego Komitetu Wyborczego, a minęło już prawie 9 m-cy od wyborów

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  mławianka

Już kilka krotnie pisalem, na portalu, ze rozliczenie to jest u Komisarza Woj. Tylko trzeba wiecej odwagi u naszych dziennikarxy aby zdecydowali, sie po nie zgłosić i ujawnic wszystkim wyborcom,mają do tego prawo.

Mieszkanka
Mieszkanka
4 lata temu

A czemu wysypisko w Kosinach i uniszkach nie dostało RIPOK od sejmiku mazowieckiego? Bo w powiecie nie rządzi PSL ? I Mława musi wozić śmieci pod Ciechanów.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Mieszkanka

Ale za to mamy w MŁAWIE, ekipę, dobrej pisowskiej zmiany, ktora robi, co tylko CHCE, i nie potrzebne sa jej konsultację z mieszkancami, a jesli się komus nie podoba, taki stan rządów, to mamy przyklad bylego, z tego wszystkiego ma bol głowy.

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Mieszkanka

Być może dlatego, że wysypiska należą do prywatnej firmy.
Ponadto z związku z tym że nie należą do Samorządu, mogą nie spełniać norm.
Tylko tego władze miasta nie mówią. Najlepiej takie sprawy przemilczeć.

Obserwuje
Obserwuje
4 lata temu
Reply to  Mieszkanka

A czy wiecie Państwo, że na wysypisko w Kosinach przyworzone są odpady np. z Warszawy. I proszę aby nie pisać że to nie prawda…. Bo widzę to na codzień

Iwo
Iwo
4 lata temu

Zastanawiam się czemu na wioskach są mniejsze opłaty, a ta sama firma odbiera śmieci

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Iwo

Iwo—to normalne bo w Urzędach Gmin, są urzędnicy którzy potrafią myśleć, dla dobra mieszkańców, a u nas w Mławie władza myśli jak dobrze się układać, w ramach współpracy PARTNERSTWA PUBLICZNO PRYWATNEGO, no i w ramach tego partnerstwa mamy to co mamy . Pani Gulczyńskiej, i Panu Przybyszewskiemu, życzę aby odnieśli kolejny SUKCES, w walce, o obronę i dobro mieszkańców NIC O NAS BEZ NAS!!!!!

Mieszkanka
Mieszkanka
4 lata temu
Reply to  Iwo

No nie wiem. W gminie Wiśniewo mają wysypisko na terenie gminy a muszą wywozić do Ciechanowa i na dodatek opłaty 18 za segregowane i 40 zł za niesegregowane.

Zofia
Zofia
4 lata temu

Ciekawa jestem, jak sprawa wywozu śmieci będzie załatwiona w zasobach spółdzielni mieszkaniowej ZAWKRZE ?! Bloki gdzie jest wspólnota, mogą dogadać się, ale pozostałe? Nawet jak wszyscy mieszkańcy zadeklarują segregację, to jak będą odbierane odpady, skoro np. dla trzech bloków jest jeden śmietnik ??? Powstaną nowe ?! Jak te piękne wiaty po kilka tyś sztuka, które i tak są otwarte i każdy może wyrzucać tam śmieci. Oj, wydaje mi się że będą niezłe jaja… Jak zwykle obudzili się z ręką w nocniku.

48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x