Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
LOK Mława
Logo
Upominki Handmade Lucky&Berry

Nowi terytorialsi z Mławy. Jest nauczycielka z dwoma uczniami


W minioną niedzielę szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o 12 nowych żołnierzy pochodzących z powiatu mławskiego. Są to głównie ludzie młodzi, w większości uczniowie, absolwenci i studenci, którzy realizowali szkolenie w ramach projektu Wakacje w WOT. Wśród przysięgających znalazł się również kolejny nauczyciel jednej z mławskich szkół – Pani Joanna Zadrożna, która wstąpiła w szeregi 5.MBOT wraz ze swoimi 2 uczniami. 


Żołnierze, którzy wczoraj wypowiedzieli słowa roty przysięgi wstąpili do służby 22 czerwca, wtedy to w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej wystartował projekt „Wakacje w WOT”. Przyciągnął on ponad 170 ochotników w tym 25 kobiet. Wśród 135 przysięgających, ponad 63% to ludzie młodzi, uczniowie, absolwenci szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. Terytorialsi, bardzo często zachęcani są do służby przez swoich krewnych czy znajomych, którzy już służą w Wojskach Obrony Terytorialnej, tak było i tym razem. Wśród przysięgających pojawiło się kilku żołnierzy, którzy w naszych szeregach mają rodzeństwo czy nawet jednego z rodziców. Przysięgę złożyło też 7 uczennic klasy o profilu pożarniczym, które po ukończeniu szkoły, postanowiły w niecodzienny sposób, wspólnie rozpocząć wakacje.

Miniona niedziela to nie tylko przysięga, ale przede wszystkim Święto 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przypomnę, że w marcu 2018 r. Minister Obrony Narodowej podpisał Decyzję nadającą 5 Brygadzie nazwę wyróżniającą „Mazowiecka”, imię patrona st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza oraz datę Święta, które zostało ustanowione na dzień 7 lipca. To właśnie 7 lipca’ 44 roku miała miejsce jedna z największych operacji z udziałem naszych poprzedników, czyli żołnierzy AK czyli operacja Ostra Brama.

Połączenie tych dwóch uroczystości było doskonałym momentem do wręczenia pierwszych awansów żołnierzom pełniącym Terytorialną Służbę Wojskową, wyróżnień i odznaczeń. Podczas uroczystości został również odczytany list Premiera RP oraz Ministra Obrony Narodowej, w których oboje podkreślili, rolę żołnierzy WOT w systemie bezpieczeństwa państwa.

Motto Terytorialsów „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, doskonale wyraża Wasze zadania. Od dziś będziecie stać na straży bezpieczeństwa mieszkańców Waszej najbliższej okolicy, ich zdrowia, życia i mienia, gotowido działania w każdejchwili. Podejmujecie to zobowiązanie dobrowolnie, alby realizować swoją pasjęi potrzebę działania na rzecz innych.- pisał Mariusz Błaszczak w swoim liście.  

Uroczystość zaprzysiężenia nowych żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończył koncert orkiestry wojskowej, który jednocześnie dał początek Piknikowi z okazji Święta 5.MBOT. To pierwsza tak duża i hucznie obchodzona uroczystość w ciechanowskich koszarach. Święto Brygady, po raz pierwszy, uczczono w zeszłym roku, uroczystą zbiórką. Tegoroczne obchody natomiast to liczne koncerty, pokazy oraz warsztaty i atrakcje o charakterze wojskowym dla dzieci jak i dorosłych.

źródło i fot. Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

27
KOMENTARZE

avatar
1500
gość
Gość
gość

Super!! 🙂

Żołnierz zawodowy
Gość
Żołnierz zawodowy

Ciemnota i tyle w temacie. Piszą głupoty, nie mając pojęcia o czym mówią (bo nie myślą) . W innych krajach już od dawna są formacje typu gwardii narodowych takich jak terytorialsi w Polsce.
Czysto po ludzku ŻAL D.PĘ ŚCISKA.

Majka
Gość
Majka

Innego nicka nie mogłeś sobie wymyślić?
Z Ciebie żołnierz zawodowy jak z koziej d.py tr.ba

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

To powiedzenie to bardziej pasuje do CIEBIE MAJKA , nie czytaj rylko Nick ów, czytaj ze zrozumieniem posty.

Majka
Gość
Majka

Dziadek to Ty czy taj komentarze ze zrozumieniem,
Nie widzisz tego, że niby „żołnierz zawodowy” a popiera terytorialsów Maciarewicza?
Żaden żołnierz zawodowy ich nie popiera, bo żołnierz to jest żołnierz z przeszkoleniem, a nie dorosły niedzielny harcerzyk latający po lecie z kijkiem.
Oni uważają tylko, że dobrze im w mundurze, bo za mundurem przecież panny sznurem.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Tak słuszna uwaga, PRZEPRASZAM CIĘ MAJKA, za swój post był błędny w ocenie, fakty są po Twojej stronie..Masz rację to żołnierz MACIEREWICZA.

Darek
Gość
Darek

No niestety to tylko mięso armatnie toczące za 570 zł na miesiąc wojnę z kleszczami.
Szkoda kasy lepiej wyposażyć armię zawodową

eryk
Gość
eryk

*”Żołnierze”

Anonim
Gość
Anonim

„żołnierzyki”…ołowiane generała Maciarewicza.

mławianka2
Gość
mławianka2

!!!!!Gratulacje!!!!!

Miechu
Gość
Miechu

Gratulacje! Nie przejmujcie się barachłem co ma siano w głowie zamiast mózgu. Jak będą potrzebowali pomocy, to wtedy powiecie im że to „tylko atrapa”.

dzidek
Gość
dzidek

Miechu. Przestań gratulowac ,tylko szybko zglos się do jednostki, zarobisz parę zlotych, no i spotkasz tsm cale to barachlo, które, dla rych paru groszy, robi z siebie BLAZNOW, tak hak Ty tym swoim postem, naprawdę masz siano w głowie.

Takie tam przemyślenia
Gość
Takie tam przemyślenia

Znowu reklama żołnierzyków MACIORY. Żadnego z nich pożytku. Nie da się tego wyszkolić w krutkim okresie czasu, a trzeba to ubrać i jeszcze im zapłacić. Łatwa kasa od państwa – nasza kasa wyrzucona w błoto.

AntyKo
Gość
AntyKo

Tak, za to niektórzy, w długim czasie, nie potrafią opanować ortografii.

Takie tam przemyślenia
Gość
Takie tam przemyślenia

AntyKo – dlaczego jeszcze nie pracujesz jako recenzent u Kaczora?

AntyKo
Gość
AntyKo

Ałaaa! aleeee!!! cóż za błyskotliwy wpis ! Jesteś przykładem, że państwowa kasa (czyli nasza) na Twoją edukację też w błoto. Nie wstyd Ci ? Ech, zapomniałem, to wszystko przez tego Kaczora.

dzidek
Gość
dzidek

Bardzo TRAFNE przemyslenia, no ale Maciora to specjalista, od wszystkiego, zastąpił Gowina, na funkcji ministra obrony,

mławianka
Gość
mławianka

Ta broń to atrapy? – strach takich spotkać na ulicy. Testów nie przechodzą, a broń dostają.
Pobawić się w żołnierzyków zachciało – niedzielne wojsko tak samo dobre jak niedzielni kierowcy.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Zazdrościsz mławianko ?

mławianka
Gość
mławianka

…ale żeś wymyślił 😀 😀 😀
Siano w głowie? – oni się przydadzą w razie czego? do czego?
Aha, ćwiczą w lasach, a więc będą wiedzieli w jakich krzaczorach się chować.

tik tak
Gość
tik tak

gdyby głupota potrafiła fruwać to mławianka fruwałaby jak gołębica

mławianka
Gość
mławianka

Tik tak zastanów się raczej nad sobą i najpierw oceń swoje własne IQ, które zapewne nie jest wyższe niż 70.
Terytorialsi to zabawa dla dużych chłopców, a że część facetów nigdy nie wyrasta z krótkich spodenek, to mamy chętnych do niedzielnego wojska.
Tylko, że ci „dorośli” faceci bawią się w wojsko za moje i twoje pieniądze. Dostają umundurowanie, wyżywienie i jeszcze jakąś kasę na swoje hobby, bo oni nigdy nie będą takimi żołnierzami jak ci co odbywają normalną zasadniczą służbę wojskową. Ich ćwiczenia to jest tylko wyrzucanie naszych pieniędzy w błoto.

tik tak
Gość
tik tak

hahahaha mławianka naoglądała się chyba TVN-u . No ale nie wszyscy mogą myśleć samodzielnie. Są mławianki które musza powtarzać bzdury. Podejrzewam też że na naukę u mławianki jest już za późno.

Wiesiek
Gość
Wiesiek

tik tak – A Ty przesiąkłeś tvpis-em. i sianem z 500-MiSieNalezy. Łatwo Tobą manipulować do tego stopnia, że treści które piszesz uważasz za swoje przemyślenia. Po prostu wypali Ci mózg. Uprzedzę Twoją odpowiedź – nie popieram żadnej partii co nie wyklucza, że nie lubię komunistów z pis.

mławianka
Gość
mławianka

W ogóle nie oglądam telewizji, słuchałam radia „Trójki”, ale tego też się już nie da słuchać oprócz piątkowych poranków z Wojciechem Mannem.
Umiem myśleć samodzielnie i nie jestem przekupna ani podatna na hipnozę PIS. Ciebie jak widzę zmanipulowali i uważasz ich zdanie za swoje własne.
Tylko nawiasem mówiąc, nie wiem po co to piszę, bo przecież Ty tik tak i Tobie podobni jesteście już ich i nic do Was nie dotrze. Dotrze może wtedy jak obudzicie z ręką w nocniku, a raczej z ręką w szambie.

hehe
Gość
hehe

mławianka mławianka… ciekawe czy mławianka to kobieta? bo pisze jak facet

Gość
Gość
Gość

Bo to pewnie ten konfident. On usrywa się na te dwa tematy. Ekspert od siedmiu boleści. Ale ludzie mali tak mają. Wieczny ból (wymoderowano)