Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przybędą ułani pod mławskie okienko


Podczas tegorocznych obchodów 590-lecia nadania Mławie praw miejskich, do zabytkowego Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie zawitają prawdziwi kawalerzyści!


Stowarzyszenie Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich „Krechowiacy” wraz z rotmistrzem Adamem Sujeckim zaprezentują prelekcję połączoną z pokazami musztry i wyszkolenia kawaleryjskiego pod tytułem „Szlak Bitwy Warszawskiej 1920. Dziedzictwo kulturowe Mazowsza”, podczas której przypominane będą również dokonania 2-go Szwadronu Mławskiego.

W bieżącym roku mija setna rocznica utworzenia w Mławie formacji kawaleryjskiej – 2 Szwadronu Mławskiego 4-go Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się we wrześniu, jednak kawalerzyści zawitają do naszego miasta już w tym miesiącu, aby uświetnić sobą obchody 590 lecia Mławy.

Stowarzyszenie Krychowiacy zostało zarejestrowane w 2016 roku. Siedzibą stowarzyszenia jest Ratowo. Skupia miłośników tradycji kawaleryjskich z powiatu mławskiego, płockiego a także Warszawy i okolic. Nazwa Krechowiacy pochodzi od nazwy 1 Pułku Ułanów, którzy 24 lipca 1917 roku, na Ukrainie, w miejscowości Krechowce, wypowiedzieli posłuszeństwo armii carskiej i obronili polską ludność przed napaścią ze strony trzech armii zaborczych. Bitwę tę symbolicznie uznaje się za pierwszą bitwę stoczoną przez polską kawalerię, jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.

Celem stowarzyszenia jest kultywowanie tradycji 1 Pułku ale też propagowanie wiedzy o innych formacjach kawaleryjskich II Rzeczypospolitej, pielęgnowanie etosu jazdy polskiej, szeroko pojęta działalność edukacyjna i kulturalna związana z propagowaniem dziedzictwa polskiej kawalerii a także etosu rycerskiego, który został w kolejnych wiekach przejmowany i pielęgnowany przez formacje jazdy polskiej aż po kawalerię- a w obecnym wojsku – kawalerię powietrzną, która symbolicznie przejęła spuściznę ułańską.

Stowarzyszenie ma piękną i bogatą tradycję w którą wpisuje się również mławski wątek. Porucznik Antoni Witkowski, dowódca 2-goSzwadronu Mławskiego 4-go Pułku Ułanów Zaniemeńskich był organizatorem i animatorem życia społecznego w Mławie i powiecie w latach 1919-1920.W czasie wojny polsko-bolszewickiej przyczynił się wielokrotnie ze swoim szwadronem do obrony ludności cywilnej przed oddziałami bolszewickimi.

Prelekcja oraz pokaz musztry kawaleryjskiej odbędzie się 12 lipca o godz. 18:45 w Parku Miejskim w Mławie. Obecność obowiązkowa!

źródło: Urząd Miasta Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x