Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Upały dały się we znaki. Seracz wysechł


Deszczu jak nie było tak nie ma. Efekty suszy widać nie tylko w polnych uprawach, ale również  w mieście. Jak napisał jeden z naszych czytelników Seracz wysechł. Momentami widać zupełnie suche dno naszej mławskiej rzeczki. Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce cztery lata temu. Wówczas również miejscami widać było suche dno.


Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) susza rolnicza panuje już w 14 województwach, a dokładniej w 49 proc. gmin w kraju, na prawie 30 proc. gruntów ornych. Najgorzej suszę znoszą zboża jare, ale dotyka ona niemal wszystkie uprawy, od rzepaku przez kukurydzę po ziemniaki i warzywa gruntowe. Kukurydza, która powinna mieć do 2 metrów wysokości, ma nieco ponad pół metra. Trawy wyschły tak bardzo, że nie będą się nadawać jako pasza dla zwierząt na zimę. Niedostatek opadów sieje spustoszenie również w pszenicy. Nowalijki już są droższe, a mogą jeszcze zdrożeć.

Jednak nawet taka dramatyczna sytuacja może mieć dobre strony. Wyschnięte koryto rzeki można by teraz spokojnie i do czysta wysprzątać i oczyścić. Tylko czy ktoś z władz wpadnie na taki pomysł?

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu

Ale Seracz to nie jest żadna rzeczka, to jest ściek wodny, dawnymi czasy, kiedy był czynny stary basen, od czasu do czasu była z niego spuszczana woda, i płynęła sobie właśnie tym korytem Seracza, rzeczka winna mieć swe zródło, o ile dobrze pamiętam to takie zródełko biło, w okolicach i na przedłużeniu ul. Wójtostwo, obok ogrodów działkowych, a jak jest dziś trudno powiedzieć.

Czesiek
Czesiek
4 lata temu

Dobrze powiedziałeś Dziadzie. Ściek bo ciekiem to nazwać tego nie można. Niemniej jednak jak byś niewiedział to Cię oświecę – Seracz swoje źródło ma w okolicach Modły.

AntyKo
AntyKo
4 lata temu
Reply to  Czesiek

Tak… „Czesiek” i wszystko jasne. Seracz nigdy nie miał typowego źródliska podziemnego. Swój początek brał z wód powierzchniowych, z obniżenia/niecki na terenie tzw. Rozgardu pod lasem. Po osuszeniu tych terenów, obecnie też tylko zasilany wodami opadowymi – jest susza więc nie ma wody. Zasilany jest też ściekami przydomowymi gdzie nie gdzie, ale obecnie to za mało : )

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Czesiek

Czesiek–Dziadzie, piszesz bzdury, Oświec, siebie, bo naprawdę brak ci wiedzy, na temat seracza.

Romek
Romek
4 lata temu

Jesteś w błędzie. Seracz jest rzeką, czy to się komuś podoba czy nie. Stary basen był zasilany właśnie z tej rzeki poprzez śluzę (przy betonowym ogrodzeniu, obok hotelu Mława), a nie odwrotnie. W latach 60-70 były nawet w nim ryby i ludzie kąpali się. Dopiero po przepłynięciu przez miasto zbierał całe g.wno i stawał się ściekiem. Seracz dawał radę i wypłukiwał wszystko, bo był większy poziom wód gruntowych. Lata zaniedbań, braku czyszczenia i pogłębiania, obniżenie poziomu wód, doprowadziło do takiego efektu jaki dziś obserwujemy. Ma specyficzną nazwę i po prostu mieszkańcom kojarzy się jednoznacznie. Szkoda że ta, bądź co bądź, nasza miejska rzeka jest tak zaniedbana…

Kopek
Kopek
4 lata temu
Reply to  Romek

Pisząc dosłownie, przepraszam: że Seracza zrobił się sracz.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Romek

Romek to co piszesz to nie da sie czytac i ma sie to nijak do faktów.Basen nigdy nie byl zasilany, z Seracza, woda do basenu, naplywala, rurami betonowymi, ktore w niecce basenu byly zasilane ujeciem wody z miejskich wodociągów, luza o ktorej piszesz ofszem była, ikiedy zebralo się wiecej wody opadowej, to wtedy byl zasilany brodzik, ktory byl za niecka basenu. W poczatkach lat 60 tych nie bylo jeszcze żadnych ryb, ktore pojawily sie kiedy basen byl juz straszenie zaniedbany, a woda byla tylko pod skoczniami, ale to bylo juz TAKIE bajorko gdzie rósł tatarak i pałki wodne, do ktorego wpuszczono karaski i nie bylo juz zadnej kapieli. PRZEJMUJCIE DO WIADOMOŚCI ZE SERACZ NIE JEST ZADNA RZEKA, POWINNIŚCIE WIEDZIEC ZE RZEKA MA ZAWSZE SWOJE ŹRÓDŁO, A WODY OPADOWE NIE BYLY POCZATKIEM RZEKI SERACZA.

Do dziada
Do dziada
4 lata temu

Nie wiem skąd czerpiesz swoją wiedzę dziadzie i nie wnikam w to. Wolę wiedzę czerpać z bardziej wiarygodnych źródeł niż od Ciebie.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Do dziada

—odpowiadam Ci Czesiek nieuku: swoją wiedzę czerpię z obserwacji tego terenu już od 50 lat, bo mieszkam na ROZGARDZIE, OD CZSU KIEDY ABY DOJŚĆ DO WŁASNEGO DOMU BRODZIŁO SIĘ PO KOSTKI W BŁOCIE. Ja opisuję fakty a ty opisujesz bzdury zasłyszane od domorosłych specjalistów, którzy nie mają zielonego pojęcia, jak przebiegała ewolucja na tym terenie, bo wtedy jeszcze Was na świecie nie było !!!

Do dziada
Do dziada
4 lata temu

Typowy dziad który myśli że to co się przyśni to jest jawą.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Do dziada

Czesiek z swojga złego to juz wole być dzisdem niz takim IDIOTO jak ty BARANIE

Prezes Jarząbek
Prezes Jarząbek
4 lata temu

Zainwestuje w słownik nieuku.

Prezes Jarząbek
Prezes Jarząbek
4 lata temu

Pozdrów Babę Jagę na Łysej Górze.

zatroskana
zatroskana
4 lata temu

Dobry Gospodarz , wykorzystał by czas na pogłębienie i oczyszczenie rzeczki . Ale tak zrobił by mądry dobri i gospodarny .

Dzidek
Dzidek
4 lata temu
Reply to  zatroskana

Szkopuł w tym że my mieszkańcy Mławy nie mamy u nas DOBREGO GOSPODARZA.

every
every
4 lata temu
Reply to  zatroskana

Tak, dobry gospodarz tak by zrobił, ale Mława ma bardzo niefrasobliwego i niegospodarnego gospodarza, który nie dba ani o miasto, ani o jego mieszkańców.
Dziwna sprawa, bo ludzie go nadal wybierają chyba za ten krzywy uśmiech i lanie wody.
Wczoraj byłam w Ciechanowie – aż miło patrzeć na to miasto. Teren wokół dworca, hali targowej zmienił nie nie do poznania. Rzucają się w oczy zatoczki z rowerami miejskimi.
Piękne miasto.
W Mławie dopiero w tym tygodniu wzięli się za chwasty w parku, a Seracz? – zanim się wezmą za Seracz to zima przyjdzie.

mocny
mocny
4 lata temu

Ten beton powinni wybrać na wysokości ul. Smolarnia oraz ul. Piotra Skargi.

Adam
Adam
4 lata temu

Dokladnie i go pogłebić

Anonim
Anonim
4 lata temu

Należałoby w sumie wykorzystać okres suszy i dokładnie oczyścić dno Seracza.

Miki
Miki
4 lata temu
Reply to  Anonim

Odpowiednie służby powinny wykorzystać ten okres i posprzątać śmieci z dna

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x