Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nowa oczyszczalnia ścieków otwarta, choć bez pozwolenia na użytkowanie


Zakończyła się budowa nowej oczyszczalni ścieków na miejskim terenie przy ulicy Płockiej. 2 lipca przedstawiciele inwestora spółki Suez, władze miasta, zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym otwarciu obiektu. Był program artystyczny, poświęcenie, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, statuetki i wycieczka po nowym obiekcie.


Co prawda 14 czerwca 2017 roku, podczas wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję, Manuel Nivet prezes Ondeo Polska deklarował, że oczyszczalnia powstanie w półtora roku.  Jak widać, nie udało się ukończyć inwestycji z deklarowanym terminie, ale dopiero pół roku później.

Nowa oczyszczalnia ścieków wybudowana została w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Po stronie spółki Suez było zaprojektowanie i sfinansowanie budowy nowego obiektu usytuowanego na dzierżawionym od miasta gruncie, a także eksploatacja oczyszczalni przez kolejne 30 lat. Podpisana z inwestorem umowa przewiduje określoną w przetargu stawkę za oczyszczanie każdego 1 m3  ścieków. Stawka podlega indeksacji według ustalonego w umowie o PPP wzoru.  W tym roku płacić będziemy za 1 m3 ścieków 6,09 zł.

Według danych firmy Suez, instalacja obliczona jest dla średniego przepływu ścieków 5 200 m3/dobę oraz równoważnego zanieczyszczenia generowanego przez około 40 000 mieszkańców. Nowy obiekt jest wyposażony w dwa niezależne ciągi technologiczne oraz system dezodoryzacji. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 47 mln złotych netto i został poniesiony przez SUEZ przy wsparciu pożyczki otrzymanej przez firmę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak deklaruje inwestor – miejska oczyszczalnia ścieków objęta jest programem wsparcia technicznego SUEZ – w ramach tego programu Grupa SUEZ co roku inwestuje 120 milionów euro w badania oraz rozwój nowych technologii.

Pewną ciekawostką jest, że do dziś inwestor nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu oczyszczalni, nawet jeszcze nie zwrócił się w tej sprawie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Mławie. Wiadomo jedynie, że  straż pożarna dwukrotnie odmówiła wydania pozytywnej opinii o inwestycji.

Z inwestycji zadowoleni są obydwaj partnerzy: władze miasta i spółka SUEZ.

– Model partnerstwa publiczno-prywatnego to wielka szansa dla samorządów. Dzięki tej formule można realizować poważne inwestycje bez angażowania własnych środków budżetowych. Budowa oczyszczalni w Mławie w ramach PPP pozwoliła rozwiązać problem gospodarki ściekowej w mieście na kolejne 30 lat – mówił Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława.

Natomiast Stephane Heddesheimer – prezes SUEZ Polska i Członek Zarządu SUEZ Woda podkreślił: – SUEZ jest niezwykle dumny z uruchomienia tego nowoczesnego obiektu, który przyczyni się do ochrony środowiska Mławy. W Polsce jest to drugi duży projekt dotyczący infrastruktury publicznej, a pierwszy dotyczył instalacji termicznego przekształcenia odpadów  komunalnych w Poznaniu, który SUEZ realizuje również w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
31 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wólczyniak
Wólczyniak
4 lata temu

Ma latania księżulo z tym chlapaniem i poświęcaniem. A o ile pamiętam publiczny mławski wychodek nie był poświęcany, a to przecież tak ważny punkt dlamławian.

Green
Green
4 lata temu

Nowa oczyczczalnia w Mławie już działa ! – tak jest na srtonie UM, a tu takie fajerwerki, no i kto ma rację

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Green

Gdyby codziennik sam sobie wymyślił to co pisze, to już by była awantura i sprawa w sądzie.
Czytając artykuły na stronie UM mam wrażenie jakbym znalazła się pewnym państwie, w którym największym priorytetem jest wychwalanie wodza pod niebiosa i wpajanie wszystkim od najmłodszych lat jakiż to on jest bohaterski i wspaniały.

Green
Green
4 lata temu
Reply to  mławianka

Masz rację, taki cukier puder, nie mówię tego o codzienniku który jest ok

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  mławianka

Zgadzam się -mlawianko, po to tylko zostala przyjęta na funkcję rzecznika, Pani Grzywacz, aby wychwalac pod niebiosa Burmistrza Kowalewskiego, ni i za to lanie wody, dostala awans, nanaczelnika wydzialu prasowego, dodatkowo Burmistrz dołożył pracownika do pomocy Pani rzecznik, aby tylko za mocni się nie przepracowala, zwróćcie uwagę ze na otwarciu oczyszczalni,na portalu ktory ma pod SWOJĄ kontrola, kogo jak kogo ale Pani rzecznik i jej fotki sa na kilkunastu zdjęciach, no ale coz po to jest od propagandy, aby promowac takze SIEBIE, co nawet niezle jej wychodzi. A Wodza wychwala, przecie za to i tylko za to jej placi.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Green

Nie wiesz kto ma rację—-w obecnym CZASIE tylko Burmistrz , jaki przekaz dostala rzecznik, tak poszlo, w świat, i kto by tam się przejmował, ze ta stronę odwiedzi niejaki Green, i bedzie pisal na innym portalu, ze wszystko jest OKY !!!

Mławianin
Mławianin
4 lata temu

Oni zawsze wyprzedzają otwarcia przed oddaniem do użytkowania . Ciekawe kiedyś będzie to jak Nadzór nie odbierze czegoś co oni otworzyli 🙁

every
every
4 lata temu
Reply to  Mławianin

Najważniejsze, że wszystko pokropiono wodą święcona i nie tylko, a kompaniia bawiła się wesoło.
Wszyscy tam obecni bardzo zadowoleni, roześmiani i wniebowzięci, fotek se nastrzelali jakby to co najmniej spotkanie z królową angielską było.
Czemu codziennik dodał tak mało zdjęć tego zgranego, szczęśliwego i rozbawionego towarzystwa, na sąsiednim portalu po prostu się rozpływają nad tą inwestycją, a codziennik tak ich mrozi.
Otwarcie inwestycji nie oddanej do użytkowania – zawsze myślałam, że otwarcie jest jednoznaczne z oddaniem do użytkowania, a tu proszę… może być inaczej, no ale przynajmniej będą jeszcze jedna okazja do hucznego świętowania (z naszych podatków):
– jedna to szampańskie otwarcie
– druga to oddanie do użytkowania, bez wielkiej pompy zapewne, ale również zakrapiane.

Emy
Emy
4 lata temu

Mozna nic nie robić i też żyć, ale w smrodzie. W Wadowicach na przykład nie podpisali umowy na odbior odpadów i teraz toną w śmieciach. Można nic nie robić ze starą i zuzytą oczyszczalnią i też utonąć w przykrych zapachach. Gratuluję burmistrzowi i radzie odważnej i, jak widać, niepopularnej decyzji.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Emy

No tsk odezwal się jeden z sympatyków Burmistrza, bedzie nagroda za ten post. Mozna nic nie robic, bo faktycznie tak trudno ci EMY,zrozumiec że w MŁAWIE, wlasnie nicnie robino, w temacie gospodarki smieciamy i oczyszczalni, ale to jest zwykle lenistwo, i nieudacznictwo, Wladzy, ba przestrzeni paru lat, a to dlatego ze ta Mlawska wladza, wymyslila sobie Partnerstwo Publiczno Prywatne i aby nie zaptzatac sobie glowy staraniami, i wnioskami o dotację funduszy, i realizację tycj inwestycji, to postanowili po prostu, tych zyskownych galezi gospodarki się pozbyc, i sprzedać , ueazajac ze to najprostszy sposób pizbycia się kłopotów. To nie jest zadna odwaga, kiedy sprzedaje sie mienie komunalne, ktore do tej pory bylo utrzymywane przez pokolenia, ale jesli wladze, nie potrafily sie za to zabrac aby te dziedziny dalej przynosily dochód dla miasta TO TYLKO ZLE SWIADCZY O TEJ WLADZY KTORA MAMY OBECNIE. Ale taka władzę, wybrali co niektorzy mieszkancy, a wiec cierp cialo cos chcialo. A te pochwaly Emy schowaj dla siebie, ale one nijak się mają do rzeczywistosci, na ktora obydwaj patrzymy z calkiem innych kierunków.

every
every
4 lata temu
Reply to  Emy

Można nie oddawać za friko na ponad 30 lat oczyszczalni w bardzo odważnej, niepopularnej decyzji świadczącej raczej o niegospodarności i braku chęci pracy dla dobra miasta i jego mieszkańców, a zmodernizować oczyszczalnię we własnym zakresie przy pomocy dotacji z funduszy zewnętrznych i samemu czerpać profity, ale druga opcja to za dużo zachodu i za dużo pracy dla niektórych. Lepiej oddać w obce ręce i i zrobić zarządcy infrastrukturę (przy pomocy również naszych kieszeni (kanalizacja jest robiona po części z funduszy zewnętrznych, a po części ze środków ratusza czyli naszych), żeby miał jeszcze większe zyski.
Tak, bardzo odważna decyzja i jakże intratna…

dziadek z bliska
dziadek z bliska
4 lata temu

No to teraz Pan Burmistrz Kowslewski, poczeka na pozwolenie uzytkowania oczyszcalni,.od Powiatowego Inspektora, Nadzoru Budowlanego, a za ten afront, ktory uczynil wobec Starosty Rakowskiego, to teraz niech sobie poczeka.

Mławiak
Mławiak
4 lata temu

może wreszcie ludzie z Mławy przejrzą na oczy co tu się od……., odpady w górę, ścieki w górę, brak inwestycji, brak jakiegokolwiek dofinansowania ze środków zewnętrznych, czy ktoś mógłby mi tu podać przykład że burmistrz starał się o jakieś dofinansowanie na dużą inwestycję i ją dostał, bo ja nie kojarzę. Płońsk w tamtym roku dostał 50 mln zł !!!, na budowę obwodnicy, Ciechanów jaki widać już ją wybudował. A nasza ukochana Mława, chwali się że mamy śmieci na podobnym poziomie cenowym jak np. Łomianki czy Otwock, może od razu porównujmy się do Londynu albo Paryża. Chciałbym jeszcze zapytać tych wyborców co głosowali na Pana od roweru czy jesteście zadowoleni z wyboru……….

dziadek z bliska
dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Mławiak

Mlawianin. Myślę ze co nie ktorym jest wstyd, ze glosowali na KOWALA–Cykliste, no ale teraz sie nie przyznaja, bo coz to da. Pan Burmistrz, jedno co potrafi, to DOBRZE, wspolpracowac w ramach trzy razy P.P.P, a o pozyskaniu środków, z innych źródel, niema pojecia, tym bardziej że zatrudnia taka kadrę fachowców, w Ratuszu, ktorzy w ogóle nie wiedzą, z czym to się JE. A jednym z najlepszych jest ten PRAWNIK, ktory uważa, ze wyroki Sadu, odnosnie nadplaty za wodę, nie dotyczą Ratusza.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu

Artykuł sam w SOBIE ciekawy tylko dlaczego piszący, zapomniał, wymienic,takiej osobistosci jak Senator PIS Jan Maria Jackowski, „WIKIPEDIA” na zdjeciu w tych bialych rurkach.no ina uroczystości zabrakło Pani Poseł, ale juz blad organizatorów, jak mozna było Starostę Powiatu P Rakowskiego, tak potraktowac który stał sobie cichutko w kaciku. OJ NIE ŁADNIE PANIE BURMISTRZU KOWALEWSKI.

Wiesiek
Wiesiek
4 lata temu

O dziwo na otwarcie nie oddanego do użytku obiektu był strażnik filaru sejmowego. A ścieki poświęcił osobnik w koloratce.

every
every
4 lata temu
Reply to  Wiesiek

Muszą klechów dorabiać. Za małe mają oponki, bo państwo za skąpo ich dotuje, a ludziska na tacę nie chcą dawać.
Takiego dobrobytu jak w Polsce za rządów PIS to klechy nigdy nie miały i nie będą miały. Im się normalnie w d.pach przewraca.
W normalnym państwie powinno być tak, ze świeckie to świeckie i wara klechom od tego, a u nas czarne sukienki wszędzie się panoszą: w szkołach, w urzędach, na policji. Niedługo to o każdym pierdnięciu Kowalskiego będą wiedzieli, bo teraz to tylko co drugie odnotowują.

Bogusław
Bogusław
4 lata temu
Reply to  every

Dołącz do dyskusjiEvery bardzo mądrze to uzależnienie opisał. Oj schodzi ten kraj szybkimi krokami do nisz średniowiecza. Brak jeszcze w centrum mławy dybów i pręgerza iraz wykonawcy osądów inkwizycyjnych….

Miki
Miki
4 lata temu

Czekamy teraz na podwyżki

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  Miki

Miki—chwileczkę, tak na wejściu, nie mozna tego robic, podwyzki, będą ale na drugi rok, bądź cierpliwy!!

mławianka
mławianka
4 lata temu

Wczoraj na sąsiednim portalu pisałam komentarze, jednak części w ogóle nie puszczono, jeden po kilku godzinach usunięto. Usunięto nie tylko moje komentarze.
Ktoś tam również podawał przykład Garwolina, który nie wydzierżawił i nie sprzedał oczyszczalni, a zmodernizował ją własnymi środkami. Artykuł z 2018 roku. Podobno była to w 2018 roku najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków na Polskę.
Teraz to pewnie my mamy najnowocześniejszą oczyszczalnie, której nie chce odebrać nawet Straż Pożarna, a do starosty boją się zwrócić o pozwolenie na użytkowanie.
Podam link do tej garwolińskiej oczyszczalni, która notabene ma trochę większą moc przerobową, a koszty były bardzo podobne:
https://egarwolin.pl/artykul/oczyszczalnia-sciekow/556343
Wiem, że tu ten link nie zniknie.

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  mławianka

Czyżby Pani nie wiedziała, ze tsmrym portalem zawiaduje, wybitna Pani Rzecznik/Naczelnik, GRZYWACZ, a nie moze pozwolić,na burzenie, radości BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO, bo tylko po to ta Pani tak funkcjonuje w Ratuszu, chcialbym zonaczyc jej zakres obowiązków.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  mławianka

Niestety Pani, Redaktor/mlawianko/, trzeba wiedzieć jak się w tej naszej Mławie Kochanej poruszac, akurat ten portal na ktory Pani narzeka, jest pod kontrolą Burmistrzowskich wyslannikow,, w tym drugim sa dziennikarze, amatorzy, ktorym najlepiej wychodza, spotkania w przedszkolach, jedynie codziennik.pl trzyma fason i jest odpornyi jakos się nie poddaje.

Green
Green
4 lata temu
Reply to  mławianka

Dzięki „mławianka” za ten link który mi „zniknął” z sąsiedniego portalu, szczerze to nie naruszyłem żadnego regulaminu, nikogo nie znieważyłem i nie sponiewierałem, chodziło mi tylko o przedstawienie alternatywy, ten sam czas ta sama inwestycja, i tak to zabolało że wbrew regulaminowi robi się czystki, co to jest , nie rozumię, od tej chwili tamten portal dla mnie nie istnieje, jest bardzo obcy i intendecyjny

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  Green

Już nieraz mnie to spotkało na tamtym portalu. Dodawałam takie same komentarze po kilka razy (zmieniając w nich jedno lub dwa słowa), a oni nie dodali żadnego, albo dodali i potem usunęli po godzinie czy po dwóch.
Także nie naruszyłam żadnego regulaminu, nie używałam wulgaryzmów.
Nie rozumiem tylko po co jest ta klauzula, że za komentarz biorę sama za siebie odpowiedzialność, przecież jak widzę oni decydują o wszystkim za mnie.
Po artykule o oczyszczalni i niemożności dodania pod nim krytycznych komentarzy, które jak widać były strzałami w dziesiątkę zastanawiam się po co tam w ogóle jest opcja dodawania komentarzy, a jeśli już jest to powinna być uwaga, że poczynania ratusza można tylko wychwalać i oklaskiwać.

mławianka
mławianka
4 lata temu

Czy przypadkiem my, mieszkańcy nie wyjdziemy na tej dzierżawie oczyszczalni jak na sprzedaży USKOM i wysypiska?
PPP to dobry interes dla burmistrza i jemu podległych, umyli rączki i mają temat z głowy.
Mniej pracy, mniej obowiązków, a wynagrodzenie takie samo. Nie będę się zagłębiać zbytnio w temat korzyści które przyniosła ta inwestycja w formie PPP, tyle że nie mieszkańcom.
Można było tę inwestycję zrobić z dotacji czyli ze środków zewnętrznych. Dobry projekt mógłby zostać sfinansowany z tychże środków wys. 85% i oczyszczalnia w dalszym ciągu należałaby do miasta.
A tak?
– sprzedany został USKOM
– wydzierżawiona została na ponad 30 lat oczyszczalnia
Nasz niegospodarny włodarz wyzbywa się miejskiego majątku jak upadający szlachcic swoich rodowych sreber.

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  mławianka

Szanowna MLAWIANKO. PODZIWIAM odwagę i wiedzę, jaka Pani prezentuje, w swym poście, NIC DODAC NIC UJĄĆ. Sama prawda, niestety, ta sytuacja ciągnie się juz od czasów, Bylego Burmistrza Antczaka, to byl OJCIEC zalozyciel P.P.P, a obecny Burmistrz dostal dobre nauki i ciagnie to dalej, z wiadomym skutkiem, a swymi decyzjami, iszczesliwia mieszkańców, przyklad ŚMIECI, jest tu bardzo wymowny, i aby te wszystkie uchwaly przechodzily na posiedzeniach RADY, to postanowiono, Radnym zafundowac, naszym kosztem diety w wysokości 2,000 tys, aby nie dyskutowali nie potrzebnie na niektore tematy, a jesli co niektorzy się wychyla, no to na druga kadencję, dostają intratne staniwiska I TAKA TO JEST TA MŁAWSKA WŁADZA. ktora od czasu, do czasu, dla swych wwyborców, zorganizuje jakas impreze, i wszystko OKY !!!

Dzidek
Dzidek
4 lata temu
Reply to  mławianka

Szanowna mlawianko, wszystko można zrobić ale do tego trzeba mieć ludzi ktorzy potrafią, to zrobić, a nie animatorów imitujacych swe działania, i dbajacych tylko o swoje EGO. Wspomniala Pani o firmie USKOM, jako mieszkaniec miasta, w ogole się nie dziwie, Arentowi, ze skorzystal mając kasę z okazji tych niedouczonych mlawskich Wladz, / a byly Burmistrz Rakowski obecnie Starosta byl zadowolony z wycieczki do CHIN / ktore z taką ochotą wyprzedaja majatek miasta, bo ci Włodarze, ktorzy do tej pory rządzili Mlawa nic innego nie potrafią,.nie mieli pojęcia, o prawidlowym zarzadzaniu zasobami miejskiej gospodarki,.i dbalosci o jej stan z pożytkiem dla.mieszkańców, i tak to wszystko w naszej Mławie wygląda, od otwarcia do otwarcia, ksiądz dokona święcenia, i życie toczy się dalej do nastepnej imprezy.

Miko68
Miko68
4 lata temu
Reply to  mławianka

Mlawianka nic do dac nic ująć oczyszczalnia wyglada jak odnowiona kamienica na przyjazd cesarza nowe jest piękne ale czy praktyczne???mi też na nasze Mławie nie puścili komentarzy 2 popieram cię nasz gospodarz woli obcym nabijać kasę niż zbierać do swojego worka A z unii wziął dodacje tylko na kanalizację bo przecież trzeba ludzi podlaczac aby płacili wiem jedno referendum i zmiany bo nie długo nic już nie będzie nasze spójrzcie na deweloperka jak kwitnie A że strefy ekonomicznej nici jak nowych firm nie było tak nie ma czy skazani jesteśmy na LG???

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Miko68

Miko68, to nie do końca tak z tym nabijaniem kasy. Coś takiego na literkę „k” kwitnie i nie bierze tego ani susza, ani mrozy. Pewnie nazywa się to…kwiatek 🙂

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Anonim

Anonim===a co ty jestes taki tajemniczy, ze nie nazywasz rzeczy po imieniu, ofszem kwiatki, kwitną, jak na portalach i na FEJSIE mlawianie, ostro krytykowali, zaniedbania w tej dziedzinie, no i jak wiesz to slowo na K, tak to kwiatek, ale na K jest także slowo nam wszystkim znane to slowo to KORUPCJA.

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x