Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rowery miejskie w Ciechanowie już na stałe


Od 27 czerwca w Ciechnowie można korzystać z samoobsługowego systemu rowerów publicznych. Po udanym zeszłorocznym pilotażu system został rozbudowany – obejmuje 9 stacji i 90 jednośladów, w tym rowery z fotelikami dla dzieci, rowery dla dzieci oraz tandemy. 


System Ciechanowski Rower Miejski już działa i jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym roku. Do funkcjonujących w ramach ubiegłorocznego pilotażu stacji, zlokalizowanych na placu Jana Pawła II (Ratusz), przy dworcu PKP, przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz przy ul. Armii Krajowej, dodano stacje: Kąpielisko Krubin, MOSiR Kryta Pływalnia, Placu Kościuszki, PKP Ciechanów Przemysłowy. Ponadto dodatkową, dziewiątą stację, która znajduje się przy ul. Gostkowskiej, przy skrzyżowaniu z pętlą miejską, zorganizowało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.
Zwiększyła się także liczba rowerów. Do dyspozycji jest ich obecnie 90 – 82 standardowe, 2 tandemy, 4 rowery z siedziskiem dla dziecka i 2 dziecięce.

– Pilotaż systemu spotkał się w naszym mieście z bardzo pozytywnym przyjęciem przez mieszkańców, stąd też mieliśmy mnóstwo pytań o termin wprowadzenia Ciechanowskiego Roweru Miejskiego na stałe. Po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych procedur udostępniamy rower publiczny, który z uwagi na większy zasięg, jak i liczbę oraz rodzaj rowerów jest bardziej funkcjonalny. O nowych lokalizacjach zdecydowali mieszkańcy podczas przeprowadzonej przez nas ankiety internetowej, na każdym etapie konsultowaliśmy kwestie CRM z Ciechanowską Grupą Rowerową, dlatego jestem przekonany, że system w tym wydaniu spełni oczekiwania mieszkańców i wpisze się na dobre w krajobraz naszego miasta. Warto podkreślić, że nasz system jest kompatybilny z systemami w wielu miastach w Polsce – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zasady korzystania z systemu pozostają bez zmian. System Ciechanowski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę – we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca października. Rowery  można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin. Aby móc wypożyczyć rower, należy zarejestrować się na stronie www.ciechanowskirower.pl i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 złotych. Opłata ta podlega zwrotowi z chwilą wyrejestrowania użytkownika z systemu, o ile wcześniej nie została wykorzystana na przejazdy. Po zaksięgowaniu wpłaty możliwe jest już dokonywanie wypożyczeń. Ważne: konto użytkownika jest aktywne (umożliwia wynajmy) tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł.
Od 21 do 60 minut opłata wynosi 1 zł, od 61 do 120 minut – 2 zł, od 121 do 180 minut – 3 zł, od 181 do 240 minut i za każdą kolejną godzinę – 4 zł za godzinę. Opłaty sumują się. Wypożyczony rower można będzie zwrócić na dowolnej stacji.
Aby wypożyczyć rower, należy podejść do terminala stacji wypożyczeń i postępować zgodnie z instrukcjami – wpisać numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru, po czym wypiąć rower z elektrozamka. Dostępna jest również bezpłatna aplikacja Nextbike na telefony komórkowe, która umożliwia m.in. wypożyczenie poprzez skanowanie kodu QR.

Część jednośladów został wyposażona w specjalne foteliki, służące do przewozu dzieci. Takie rozwiązanie posiada pięć procent rowerów, czyli 4 sztuki. Względem rowerów z fotelikami obowiązują takie same zasady wypożyczenia i zwrotu oraz identyczny taryfikator, jak w przypadku pozostałych – standardowych CRM. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i podstawowych zasadach ich użytkowania, dlatego przed skorzystaniem należy zapoznać się z regulaminem, dostępnym na stronie internetowej Ciechanowskiego Roweru Miejskiego. W razie pytań, warto skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta – pod nr tel.: 23 680 43 43 (koszt połączenia zgodny z taryfami operatorów). Zapytania można także wysyłać pocztą elektroniczną pod adres: bok@ciechanowskirower.pl. Przed wypożyczeniem użytkownik powinien sprawdzić, czy fotelik jest prawidłowo zamontowany. Przede wszystkim musi korzystać z takiego roweru ostrożnie i w sposób odpowiedzialny, pamiętając, że rower z przewożonym w foteliku dzieckiem ma inaczej umiejscowiony środek ciężkości i może zachowywać się inaczej, niż standardowy.
Użytkowanie rowerów typu dziecięcego, zgodnie z zapisami regulaminu, jest możliwe tylko pod nadzorem prawnego opiekuna, posiadającego konto w systemie CRM. Opiekun prawny jest zobowiązany do nadzorowania jazdy dziecka przez cały czas wypożyczenia, aż do zwrotu roweru w stacji dokującej.

Ciechanowski Rower Miejski pilotażowo działał od 13 sierpnia do 31 października 2018 roku. W tym czasie w systemie zarejestrowało się blisko 1 700 użytkowników, którzy dokonali łącznie 6 865 wypożyczeń, trwających średnio 26 minut.

Z wyłonionym w przetargu wykonawcą, firmą Nextbike Polska, umowę podpisano na 3 lata. Zgodnie z nią w 2020 i 2021 roku system wystartuje 1 kwietnia. Każdego roku będzie działał do końca października.

źródło: UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mława 100lat za ciechanowem
Mława 100lat za ciechanowem
5 lata temu

Ale a to jaki mamy skwer przy brudnym smierdzacym handlowcu brawo panowie takie insestucje to ja popieram oczywiście żartuję.. Porażka ta Mława porażka!

Mlawaik
Mlawaik
5 lata temu

Mława 100lay za murzynami a 200za ciechanowem nowoczesne miasto a Mława jak jakiś bronks

Anonim
Anonim
5 lata temu

Musicie psuć nam, mławianom, nastrój tymi wszystkimi informacjami na temat tętniącego życiem Ciechanowa?
Mławę trzeba odgrodzić od reszty świata, bo jak się czyta te wszystkie informacje, to żal d.pę ściska, ze np. w Ciechanowie mają tak operatywnego prezydenta, a naszemu burmistrzowi tylko oponka rośnie.

Ktoś
Ktoś
5 lata temu
Reply to  Anonim

W Mławie jak 13 dzielnica

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x