Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kto pomoże tym szydłowskim bocianom?


Nie mają szczęścia bociany w Szydłowie. Już drugi rok próbują osiedlić się na stałe w tej miejscowości, ale jak dotąd bezskutecznie, choć wydawać by się mogło, że są ku temu sprzyjające warunki. Okazuje się jednak, że zbudowanie gniazda nie jest taką prostą sprawą.

Jak relacjonują mieszkańcy tej miejscowości, w ubiegłym roku nowa bociania rodzina próbowała zakładać gniazdo na jednym ze słupów energetycznych, ale bezskutecznie. Do końca nie wiadomo, czy młody bocian jest mało doświadczonym budowniczym, czy nie sprzyjały budowie warunki pogodowe, bo gniazda nie udało się wtedy zbudować.

W tym roku energetycy chcieli pomóc bocianom i na jednym ze słupów zainstalowali specjalną platformę. Jednak nawet to nie pomogło. Pracowicie znoszone przez ptaki kije osuwają się i wygląda to jakby gniazdo spadło z platformy i oparło się na wierzchołku słupa. W takich warunkach trudno, żeby bociany zadomowiły się i doczekały potomstwa. Może ktoś zwróci na ten problem uwagę – pisze jeden z czytelników.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

7
KOMENTARZE

avatar
1500
anonim
Gość
anonim

Mieszkam w Szydłowie i obserwuje sytuację od początku.
Bocian około 2 lat temu próbował zbudować gniazdo ale ktoś (nie wiem czy władze Szydłowa czy z energii) zrzuciły je. Po roku sytuacja się powtórzyła. W tym roku w końcu zrobili platformę i włożyli na spód trochę gałęzi ale bocianowi się one nie spodobały i wyrzucił je z niej. Przez następne tygodnie przynosił swoje gałęzie ale rezultat widzimy sami.

Mlawka
Gość
Mlawka

” Do kraju tego gdzie winą jest dużą popsowac gniazdo na gruszy bocianie……”Bo do wszystkiego należy podchodzić z rozumem i …. SERCEM !!!!

Rysiu
Gość
Rysiu

Kiedys widzialem zamontowane na slupie jedno przeslo starej brony. Bocki bez problemu sie tam zagniezdzily.

Wilk
Gość
Wilk

Platforma prawdopodobnie nie jest taka zła. Niezbędne jest natomiast ułożenie przez montujących chociaż niewielkiej ilości materiału gniazdowego na nowej platformie. Mimo monitów, nasi energetycy bardzo rzadko to robią po montażu. A wysiłek niewielki, wystarczy trochę materiału z gniazda, które energetycy zrzucą z drutów lub nawet jakichkolwiek gałęzi z okolicy i kilka kęp darni. Gałęzie najlepiej jak bardzo zleżałe, nawet cuchnące i zgniłe, nie świeże, boćki tak lubią.

Żaba
Gość
Żaba

powinni ją gęściej zabudować prętami i jeśli już to na płasko, a nie w formie „wklęsłej”. Masz rację – gałęzie muszą być. Inaczej bocian widzi tylko pręty i nic więcej.

Żaba
Gość
Żaba

Na tego typu „platformie” gniazda nie zbuduje żaden bocian. Warto skontaktować się z ornitologami oni podpowiedzą jak powinny wyglądać takie platformy. I sporo tu możemy się nauczyć od naszych prapradziadów ( oni poziomo montowali stare drewniane koła od wozów). To w ogóle bardzo dziwne, że bocian ( musiał być naprawdę młody i niedoświadczony) w ogóle zainteresował się tymi prętami jako czymś na czym da się zbudować gniazdo. Bocian, który ogląda świat z wysoka zazwyczaj wypatruje jakiejś w miarę płaskiej powierzchni i choć częściowo zabudowanej. Na tym czymś nawet inżynier budowlany nie usadowiłby gniazda. Pamiętajmy, ze bocian przenosi w dziobie patyki,… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Masz 100% racji. Co za firma energetyczna robiła tę konstrukcję, przecież firmy energetyczne robią bocianom konstrukcję pod gniazdo. Takie coś widzę po raz pierwszy.