Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jest projekt. Za śmieci zapłacimy nawet ponad 220% drożej


Pod obrady najbliższej sesji rady miasta trafi projekt zakładający drastyczną podwyżkę cen odbioru śmieci. Według tego projektu odpady zmieszane kosztować będą mieszkańca miesięcznie 39 zł – drożeją więc o 225%,  a zbierane selektywnie 19 zł, co stanowi wzrost o 137%. Przypomnijmy, obecnie za odpady zmieszane płacimy jeszcze 12 zł, a za segregowane – 8 zł miesięcznie od osoby. Po uchwaleniu przez radę miasta, podwyżki wejdą w życie z dniem 1 sierpnia br.

Taki wzrost ceny to efekt złożonej  w nawet dwukrotnie ogłaszanym przetargu oferty, jedynej jaka wpłynęła, tej od dotychczas obsługującej miasto firmy Novago. Oferta opiewa na niebagatelną kwotę prawie 8 mln zł, podczas gdy miasto zaplanowało na ten cel (bardzo  optymistycznie) 2,8 mln zł. Tu na marginesie warto tylko wspomnieć, że miasto jest mniejszościowym udziałowcem firmy Novago.

Ponieważ ustawodawca zaplanował, że system odbioru odpadów ma być samofinansujący, tzn. nie dopłaca do niego gmina ze swojego budżetu, te koszty muszą ponieść mieszkańcy.Podwyżki cen odbioru śmieci to problem ogólnopolski. Wynika on ze wzrostu opłat środowiskowych, ale też wzrostu cen energii i innych kosztów, które ponoszą firmy zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów. Na pewno można też do tego dodać swoiste monopole firm, które działają w tej branży. W Mławie dodatkowo składowisko odpadów w Uniszkach-Cegielni, zapełniane sukcesywnie odpadami zwożonymi również spoza powiatu, nie zostało ujęte w projekcie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).

Dla wielu mławian, do których informacja o planowanej skali podwyżki już dotarła, to szok. Tym bardziej, że jeszcze w marcu br. burmistrz Sławomir Kowalewski przewidywał, że kwota za zmieszane wyniosłaby co najmniej 20 złotych od osoby i kilkanaście złotych za niezmieszane.

W tej obecnie przedłożonej radnym propozycji, zwraca uwagę wyższy wzrost kosztów odbioru odpadów zmieszanych. To problem przede wszystkim dla budynków wielorodzinnych, gdzie najczęściej odpadów się nie segreguje. Innym problemem, często zresztą sygnalizowanym podczas zebrań osiedlowych jest brak kontroli miasta nad deklarowaną a rzeczywistą ilością osób zamieszkujących, jak to się dzieje np. w przypadku wynajmowania domów czy mieszkań pracownikom z Ukrainy.

Już za kilka dni projektem uchwały w sprawie nowych opłat za śmieci zajmą się radni w komisjach, ale raczej nie należy się spodziewać, że zmienią w jakiś zasadniczy sposób projekt przygotowany przez burmistrza Kowalewskiego.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

28
KOMENTARZE

avatar
1500
A nie mówiłem
Gość
A nie mówiłem

Widać gospodarską rękę w mieście ,ale na pokaz niestety .

Luki
Gość
Luki

Będzie jak w Neapolu….. Brawo

Miro
Gość
Miro

Jak zwykle d.py przyrosły do krzeseł. Przez tyle lat wiadomo było że będzie problem. Nie zrobili NIC !!! Wręcz przciwnie, dali prywaciarzowi zarobić i ostatecznie Chiński Brat łapę położył. Dobrze że nie krzykneli 12-15 baniek, bo miasto jest pod ścianą i pewnie rekord Polski by był 80 zł. od osoby. Pięknie jest i pachnąco… Już nie mogę się doczekać cen odbioru ścieków…

Ogr
Gość
Ogr

Teraz wystarczy tylko wszystko przyklepać.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

To normalne, przeciesz ta Rada Miasta, jest od tego, aby klepac wszystko co podsunie, jej Burmistrz, a Pan Prejs przedstawi w postaci uchwaly, radni wychodzą z założenia, ze lepiej przyklepac , i spokojnie co m-c brac kasę niz mnieć problemy.

Agent Bolek
Gość
Agent Bolek

Gmina wisniewo płaci niższe stawki i nie jest udziałowcem. Trzeba zablokować wysipisko!!!

wiesiek
Gość
wiesiek

teraz będą się wymeldowywać aby w danym domu\bloku w którym mieszka po 5-6 osób będzie mieszkała jedna haha. a śmieci i tak będa musieli zabrać

Swietnie
Gość
Swietnie

Bardzo dobrze. Te 19zl to nie tragedia w porównaniu z obecnymi 12zl. Ale brudasom i ekologicznym ignorantom którzy mają gdzieś los środowiska i uparcie nie sortują niech idzie te 39zl w pięty. Świetna informacja. Albo sortuj albo płać i płacz!

gościu
Gość
gościu

Niby tak, ale nie wszędzie w Mławie dotarła jeszcze segregacja. W moim bloku póki co nie ma takiej możliwości :/ Mam nadzieję, że to się zmieni. Przydałoby się też w Mławie więcej pojemników na plastikowe butelki.

mławianka
Gość
mławianka

…oraz na szkło.
Pojemniki na szkło, na osiedlach SM Zawkrze, to prawdziwa rzadkość. Pojemniki na papier też często zapchane, tak samo jak pojemniki na opakowania PET.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Po 1 brudasow to szukaj w swym otoczeniu, a na.pewno ich znajdziesz ochrona srodowiska to nie tylko problem naszego miasta, ale takze calego kraju. Czy myslisz, ze podniesieniem cen zmieni się na lepsze, śmiem wątpić. Na przykładzie tego smieciowego biznesu, mozna się zorientować, jak wyglada sytuacja, w zarzadzaniu, i gospodarowaniu, mienuem komunalnym,.i nie tylko. No ale, KTOS !!! Z Mlawian niezly intetes zrobil, kupil firmę za grosze, a zarobil miliony. Ay mieszkancy ponosimy koszty, tego rządzenia==przykre to, ale niestety prawdziwe.

mławiak
Gość
mławiak

kretyńska odpowiedź – KRETYŃSKA !!
w przypadku wspólnot będzie obowiązywała odpowiedzialność zbiorowa – 8/10 będzie sortowało – 2 wrzuci nie sortowane i wszyscy zapłacą po 39 zł
rozumiem że te 8 osób to brudasy?

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Drodzy mieszkańcy tak wybraliście wiec teraz płakać i płacić a niedługo woda i ścieki głosujcie tak dalej a łysy dalej wam będzie raczki całował i się do was uśmiechał a teraz po wyborach to mu możecie …..

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Mieszkaniec===na przyszłość, nie pisz do nas w p czbie mnogiej, bo ten swiad tych rzadzacych nieudacznikow, wybrała nam starsza grupa mieszkańców, i po przez swe decyzję, uszczesliwila resztę, ktora nie glosowala na Kowalewskiego, czy Prejsa, a płacić, i płakać beda Ci którzy dali mandat Burmistrzowi.

Mławiak
Gość
Mławiak

Dziękujemy Panu burmistrzowi i radzie za sprzedaż wysypiska w Uniszk ach. Przyjęliśmy śmieci z całej Polski jeśli nie Europy a teraz za swoje mamy płacić 1000% wiecej bo musimy swoje wysyłać gdzieś w Polskę.
Jakby nie patrzeć zaczynamy oddawać miastu pieniądze które zarobił naszym kosztem Pan A. A być może przy nim i inni zainteresowani….
Dziękujemy wszystkim mądrym ludziom za wybór takiej wyrafinowanej władzy…. Przejrzyjcie na oczy….. Albo już nie bo i tak za późno…..

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Mlawiak==/cos taki tajemniczy, przeciesz to wszyscy wiedzą, ze najlepiej na tym smieciowym interesie wyszedł Pan ARENT,===tylko nadal pozostaje PYTANIE, jak to się stało, i kto ten interes smieciowy, sprzedał,.wszak w tym CZASIE, rzafy w MŁAWIE sprawowali: ANTCZAK, OBECNY STAROSTA RAKOWSKI, NO I OCZYWISTA SPRAWA KOWALEWSKI. NO i w takim przypadku, przydała by się miejska komisja sledcza, moze by cos wyjaśniła??? A JESZCZE ciekawiej, moglo by byc, gdyby zapytac?? ktory z Burmistrzów, a może Skarbnik, byl autorem tego programu współpracy, w ramach PARTNERSTWA PUBLICZNO PRYWATNEGO, program ten ma się wyśmienicie, czego dowodem jest aktywna praca DEWELOPEROW, bo bloki rosna jak grzyby… Czytaj więcej »

Były
Gość
Były

Panie Burmistrzu ! Najważniejsza rzecz to znalezienie sposobu na weryfikację deklaracji o ilości zamieszkałych osób w poszczególnych mieszkaniach. Oszustwa w tym zakresie są ogromne ! Płacą uczciwi! Prawidłowa weryfikacja oświadczeń może przynieść spadek opłat nawet o kilkadziesiąt procent ! Ale tu trzeba trochę wysiłku ze strony urzędników ! Mają możliwości sprawdzenia i kontroli ! Trzeba tylko chęci, pracy, konsekwencji i wysiłku ! Pomocna może też być informacja sąsiedzka, dane z Urzędu Skarbowego. Oszustów trzeba tępić, a nie żerować na uczciwych mieszkańcach i od nich wyciągać coraz to większe kwoty za odpady !

januszek
Gość
januszek

za śmieci z posesji czy domostwa odpowiada właściciel i nie ma żadnego znaczenia ilu jest mieszkańców – jest na to naklejki z QR kodem na swoim worku śmieci i będzie uczciwie możliwość rozliczeń każdego gospodarstwa domowego – liczba mieszkańców domostwa NIE MA ZNACZENIA skoro śmieć będzie posegregowany i ja se sprowadzę Wietnamczyków i mam prawo jako właściciel 100 osobową rodzinkę se ugościć jak bym potrzebował kiedy…

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Byly- – kto? ten apel do Burmistrza, mija się z celem, przeciesz Pan Burmistrz ma wazniejsze, sprawy jak wyjść z tego balaganu, i jak spłacić zadluzenie miasta. A najbardziej pomocna,może byc w tym o czym piszesz Straż Miejska: ktors nie wiadomo po co w ogóle istnieja. A juz o pomste do nieba wola fakt, o tych ktorzy w budżecie, zaplanowali tak niską kwote,nawydatki smieciowe.

aktywny
Gość
aktywny

Koalicja Rady Miasta klepnie te stawki a ludzie nic nie będą mieli do powiedzenia. Płakać i płacić!

Green
Gość
Green

co zrobił UM jako współudziałowiec NOVAGO (mniejszościowy ale udziałowiec) w sprawie niedopuszczenia do zamknięcia wysypiska w Uniszkach-Cegielni

Łysemu
Gość
Łysemu

Podziekował

Kokolino
Gość
Kokolino

Nie ma się co dziwić, jak się przejdzie ulicami dzień przed odbiorem śmieci to można dojść do wniosku, że większość mieszkańców otworzyła fabrykę odpadów. Jeszcze kilka lat temu jeden pojemnik był standardem, a dzisiaj wystawiane są po 2-3-4 pojemniki i kilka dużych worków na dokładkę.

mwa
Gość
mwa

był wystawiany jeden bo resztę palili a jak teraz odbierają wszystko to ludzie wystawiają wszystko

Kokolino
Gość
Kokolino

Skoro wszystko wystawiają to ciekawe skąd zimą krzyk, że w Mławie palą śmieci. Po prostu teraz kupują żarcie w plastikowych opakowaniach, a kiedyś tego nie było na taką skalę.

Mer
Gość
Mer

„Usta milczą, dusza ….” krzyczy.

genek
Gość
genek

konsument !!! ma żreć pardon kupować bez jakiegokolwiek ograniczenia aby prezes miał na nowe projekty społeczne kiełbasa wyborcza a ŚMIECI TO SUROWIEC ( aluminium, miedź, węglowodory surowiec energetyczny oraz na nowe ubrania wg reklamy sponsorowanej przez burmistrza „z 20 butli PET jedna bluza polarowa !!! ” więc sprzedał był chińczykom NOVAGO a umowa była celowo ? z jakimi dziurami wyjątkami znaczy się skoro po kilku miesiącach mający przecież jakąś rewolucyjną technologię China miały ZARABIAĆ na śmieciach jako surowcach !!!

every
Gość
every

Nie ma co liczyć na zmiany przecież radni miejscy są od przyklepywania wszystkich pomysłów bunia i od brania kasy, no może od czasu do czasu ten i ów opierniczy ciacho.
Ja rozumiem wysoki wzrost śmieci niesegregowanych, ale wysoki wzrost segregowanych…. Ponadto… mieszkam w bloku i co z tego że segreguję śmieci?