Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie ma innej drogi niż pozew zbiorowy lub indywidualne


Dość nieoczekiwany przebieg miało spotkanie władz miasta z mieszkańcami, dotyczące niezgodnej z prawem uchwały w sprawie podwyżek taryf za wodę i ścieki. Burmistrz Sławomir Kowalewski i przewodniczący rady Lech Prejs, którzy zostali zaproszeni, opuścili zebranie po kilkunastu minutach, pomimo głosów z sali, że mieszkańcy chcą usłyszeć czy podwyżka jest zgodna z prawem czy nie.

– Moja obecność jest niepotrzebna, to nie ma sensu, pani (Alina Gulczyńska – red.) wie swoje – mówił burmistrz wychodząc ze spotkania.

Organizująca spotkanie Alina Gulczyńska rozpoczęła spotkanie apelem do władz miasta, aby zwrócili mieszkańcom nienależnie pobrane opłaty za wodę i ścieki ustalone uchwałą rady miasta z 2016 roku, którą zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny uznały za niezgodną z prawem.

Burmistrz Kowalewski odczytał opinię radcy prawnego obsługującego urząd miasta – Jacka Nieściora, z której wynika, że „nie ma podstaw do jakiejkolwiek odpowiedzialności odszkodowawczej Miasta Mława związanej z podjęciem skarżonej uchwały jak i stwierdzeniem jej niezgodności z prawem”. Burmistrz tłumaczył też, że sądy administracyjne nie orzekły nieważności uchwały, a jedynie jej niezgodność z prawem.

Z kolei Alina Gulczyńska oponowała, podnosząc, że WSA byłby zobowiązany do stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały, jednak w chwili orzekania przez Sąd upłynął ponad rok od jej podjęcia. Dodatkowo uchwała zatwierdzająca taryfy została podjęta z obejściem prawa i naruszała obowiązujące rozporządzenie Ministra Budownictwa.

Głos w dyskusji zabrał również przewodniczący rady Lech Prejs.

– Burmistrz nie może zwrócić pieniędzy na podstawie takiego wyroku jaki zapadł. Nie ma innej drogi niż pozwy zbiorowe lub indywidualne – mówił Prejs.

Bez odpowiedzi pozostało pytanie Aliny Gulczyńskiej i mieszkańców.

– Skoro według radcy te wyroki nie mają znaczenia, to dlaczego pan się od nich odwoływał i zapłacił 14,7 tys. najlepszej w Polsce kancelarii, z którą ja wygrałam?- pytała Alina Gulczyńska.

– Niech pan powie konkretnie, podwyżka jest prawna czy nie? – takie pytanie padło z sali. Co prawda, burmistrz tłumaczył, że odwoływał się, bo takie miał prawo, nie wytłumaczył jednak dlaczego zlecił to innej kancelarii prawnej i za to dodatkowo zapłacił. Nie padła też odpowiedź na pytanie o zgodność z prawem podwyżki, gdyż burmistrz i przewodniczący rady opuścili zebranie.

Prowadząca zebranie Alina Gulczyńska zachęcała mieszkańców do składania pozwów indywidualnych za pośrednictwem dwóch kancelarii prawych, które zajmą się tą sprawą.  Wyjaśniała, że takie wyroki zapadają w trybie nakazowym, bez konieczności stawiania się na sprawę. Jak informowała, zainteresowanych jest już około 40 osób, a na wnoszenie roszczeń mieszkańcy mają 3 lata.

Dodatkowo Alina Gulczyńska poinformowała, że  po skardze kierowanej do Prokuratora Generalnego, prokuratura w Sochaczewie prowadzić będzie postępowanie w sprawie „marnotrawienia naszych pieniędzy” i wyłudzenia korzyści”. Wcześniej sprawą nie chciała się zająć ani mławska prokuratura, ani sąd.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

41
KOMENTARZE

avatar
1500
Green
Gość
Green

Wielkie Wow, i co trochę kurzu i nic, p.Alino proszę powiedzieć jak to ugryźć, Burmistrz bazuje na Pani niemocy, wystarczy pokazać że ktoś złożył i dostał to co mu się należy i popłynie fala pozwów

Outsider
Gość
Outsider

Trochę kultury należałoby zachować. Ale jak tu zachować odrovinę kultury kiedy jej nie ma, bo i nigdy nie było.
Zatem należy jej nabyć od innych gdyż w przeciwnym razie okaże się, chamstwo w mieście wzięło górę, a przy okazji zniszczyło kulturę.

mławianka
Gość
mławianka

Dla pana Kowalewskiego szary Kowalski to nie partner do rozmów. Takim można pokazać tylko gdzie ich miejsce i ich olać.
Pan Kowalewski może rozmawiać z deweloperami oraz innymi dobrze sytuowanymi mieszkańcami czy też z panem z czarnego helikoptera, czyli prezesem Scotii.
Zamieszczone zdjęcie z tego spotkania jest bardzo wymowne – nic dodać, nic ująć.

dzidek
Gość
dzidek

Spotkanie. Zjawił się Burmistrz Kowalewski, w towarzystwie P.Prejsa, otczytal pismo tego wybitnego „prawnika” ktory wprowadzil w blad Radnych—no i sobie Panowie wyszli, po co mieli słuchać mieszkańców, skoro mieszkancy powinni ich sluchac a że nie chcieli, no to panowie sobie poszli, przy okazji pokazali mieszkańcom GEST KOZAKIEWICZA!!#

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

No Bunio oficjalnie pokazał mieszkańcom co o nich myśli (Fuc.. You), możecie mnie cmoknąć w cztery litery nie będę się przed „plebsem” tłumaczył.

Uczestnik spotkania
Gość
Uczestnik spotkania

Piastowanie publicznego stanowiska, już nie mówiąc przedstawcieli władz miasta, związane jest z nierozłączną krytyką i ocenami. Taka jest specyfika demokracji i socjologii. Godność i dobre zachowanie wynosi się z domu, czego widać tu zabrakło… Zamiast przyjąć na klatę po męsku krytykę, uciekamy z podkulonym ogonkiem. Zastanawiam się czy nie zapisać się na wydział Kultury i Sztuki, bo… JAK SIĘ MA PRZED SOBĄ TAKĄ SZTUKĘ, TO CIĘŻKO ZACHOWAĆ KULTURĘ !!!

Green
Gość
Green

ścieki, deweloperka,tajemniczy sponsor ratusza w zeszłym roku ??? = CBA i referendum

every
Gość
every

Tajemniczy sponsor ratusza czy tajemniczy sponsor Komitetu wyborczego S. Kowalewskiego???

Do chwili obecnej nie ma rozliczenia kampanii wyborczej komitetu wyborczego S. Kowalewskiego!!!

Czyż to nie dziwne.

Burmistrz myśli, że my mieszkańcy już zapomnieliśmy no jego bardzo bogatej kampanii?? o jego dronach, o jego filmikach, o wystąpieniach w radiu 7 i telewizji Mazury, o jego wielkich i nachalnych bilbordach, które były wszędzie i było ich więcej niż pozostałych kandydatów z innych komitetów wyborczych i innych partii razem wziętych.

dzidek
Gość
dzidek

Slusznie Pani pisze, ale tyle juz na ten temat napisano, że za te sprawy i ich wyjasnienie winni się zabrac miejscowi dziennikarze o ile tacy są. Czy to tak trudno, majac legitymację dziennikarską, zglosic sie do komisarza wyborczego, w Ciechanowie.

olka
Gość
olka

Nie wiem o co mam składać pozew, nie wiem ile płaciłam za wodę przed podwyżkami, po podwyżkach. Jestem mieszkanką w SM ZAWKRZE. Płacę za zimną i ciepłą wodę oraz ścieki do SM. Za ile metrów sześciennych nie pamiętam. Ile kosztował metr sześcienny wody o ścieków przed tymi drastycznymi podwyżkami, a ile po – nie wiem, były przez rok chyba jakieś niby dotacje od miasta (czyli z mojej kieszeni). Jak i z czym mam się zgłaszać do jakiejś kancelarii prawnej jak nie znam zużycia wody i cen, ani różnicy w cenach. Dla mnie prostej osoby temat jest nie do ogarnięcia. Teraz… Czytaj więcej »

podatnik
Gość
podatnik

podwyżka wody o 8 gr, ścieków o 1 gr a śmiecie wiecie o ile?
SEGREGOWANE Z 8 NA 19 ZŁ OD OSOBY
NIESEGREGOWANE Z 12 NA 39 ZŁ OD OSOBY
SZOK!!!!!!! gdzie ta ułomna władza zmierza???????

mławianka
Gość
mławianka

A to opłatę za śmieci można podnosić ponad 100%?
To jest zgodne z prawem?
Czy też taki sam bubel burmistrz wraz ze swoją Radą Miejską wypuszcza jak z opłatą za ścieki i wodę.

Druga sprawa:
czy do niezgodnych z prawem stawek za wodę i ścieki można było ZGODNIE Z PRAWEM wprowadzić następną podwyżkę tychże?
Moim zdaniem coś tu się zapętliło, nie sądzicie?

Oko prezesa
Gość
Oko prezesa

Zacznijmy od tego że czas na cywilizację. Śmieci się segreguje.

Anonim
Gość
Anonim

Ok, ale segregowane też ponad 100% – chyba coś tu nie tak

dzidek
Gość
dzidek

Czy może ktos, z Panstwa wie, jaka to jest globalna wartość tego sporu??, bo frekwencją na spotkaniu, mlawianie sie nie popisali. Apel do Pani Gulczynskiej, odnoosla Pani sukces, sle dalej to jest mitrenga, po spotkaniu i frekwencji, widac, ze mieszkańcy lacznie z Burmistrzem i Przew. Rady po prostu to olewaja, winna Pani wiedziec ze ci ktorzy PRZED wyborami pomagali, dziś juz nie pomogą, bo są w koalicji ,która rzadzi Burmistrz, Uwazam ze dalsza walka co by nie bylo w slusznej sprawie, po prostu nie ma sensu, na prawde, szkoda czasu i wysilku jak Pani wklada w tą sprawę, tym bardziej… Czytaj więcej »

Narcyz
Gość
Narcyz

Moim zdaniem powinno przybywać kanalizacji bo będą podtopienia jak przybędzie ścieżek rowerowych, już dziś widać w centrum bo coś się dzieje, miasto się rozwija. Liczny na to że kiedyś jeszcze mlawa popłynie czysta jak łza o ile jej całej nie zabetonuja

Mlawianka
Gość
Mlawianka

Przybędzie ścieżek rowerowych, szczególnie przy budowie ronda koło policji. Proszę się przejść. Budowa jezdni- węższe niż była. Chodnik szerszy ale bez pasa rowerowego. Kompletny brak wyobrazni.

dzidek
Gość
dzidek

Panie Burmistrzu, gdybu Pan wiedzial że zeobil Pan błąd, i dal się Pan wprowadzić w maliny, temu prawnikowi, ktory jest w Ratuszu, to z pewnością nie bylo by tej sprawy. Aby prawdzie stalo sie zadość, bo nie stety mieszkańcy ktorych reprezentuje, Pani Gulczynska maja rację. Po tak przygotowanych uchwała, na Sesję Rady, i wprowadzeniu w blad Radnych, Pan Panie Burmistrzu, przynajmniej, na oficjalnym spotkaniu, winien Pan powiedzieć, PRZEPRASZAM!!—a osoba przygotowujaca, ta uchwałę, i prawnik, ktory ją parafowal, winni, po tych wyrokach, stracić pracę, w trybie pilnym. Ale jak skoro juz po wyborach, to chulaj dusza piekla nie ma, i najlepiej,… Czytaj więcej »

Romek
Gość
Romek

Tak Panie Kowalewski, Pani Alina wie lepiej, a Pan potrzebuje kolejnego wyroku sądu aby to zrozumieć !

kibic
Gość
kibic

Ulubiony ukochany burmistrz na którego oddało głos ponad 6 tys. mieszkańców 🙂 a dzięki PiS kadencja teraz 5 latek ojoj …

Green
Gość
Green

Burmistrz wyznaje zasadę że kłamstwo wielokrotnie powtarzanie staje się prawdą.A gdzie jest ratuszowy prawnik

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Burmistrzowi do Morawieckiego, to jeszcze daleko, ale trzeba przyznac robi postępy. Na SPOTKANIU pokazal co potrafi, PANIE Prejs, Pan powinien byc z mieszkancami, a nie z Burmistrzem, czy nie jest panu wstyd ze jest Pan marionetka do uslug BURMISTRZA, dlaczego Panie Przewodniczacy, postawil Pan na sesji .rady ta wadliwa uchwałę, Pan tez ponosi za to odpowiedzialność

Ali
Gość
Ali

Czy Szanowna Redakcja może podać adresy tych kancelarii, które zajmują się tą sprawą?

dzidek
Gość
dzidek

Ali nie może bo to byla by reklama, a za reklamę się placi.

miki
Gość
miki

burmistrz się pokazuje tak gdzie mu wygodnie, ta wizyta nie była z jego elektoratem dlatego uciekł, tchórz na kolarzówce

Ewa N
Gość
Ewa N

Na kolarzówce…czy to nie ironia że nawet ścieżek rowerowych nie ma w Mławie??
Miasto betonu!!

c złonek PSL
Gość
c złonek PSL

Krytykujesz miasto z betonu a jęczysz, że nie ma scieżek rowerowych… głupota..

every
Gość
every

A co mają ścieżki rowerowe do betonu, który jest na każdym kroku. Przy handlowcu zabetonowano cały plac, posadzono kilka sztuk czegoś drzewo-podobnego i parę kęp trawy w betonowych korytkach. To coś drzewo-podobne nie da cienia ani za 10 lat, ani za 20. Przy ul. Kopernika chyba w latach 70-tych posadzono szczepione drzewka, ile one dają cienia? – tyle co kot napłakał. To miał być deptak? – to jest parking + plac dla rolkarzy, bo nie mają innego miejsca do jeżdżenia. Ile drzew, zdrowych drzew w tym mieście wycięto, to już trudno zliczyć. Na placu przy handlowcu też rosły piękne drzewa,… Czytaj więcej »

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Na kolarzowce, to juz dawno tego Pana nie widziałem, jedynie na poczatku jego panowania. A teraz po tylu latach, jeździ taką bryka zer HEJ widac ze wladza.mi służy, razem z P.P.P realizije swoje plany, a jak z planami miasta, to juz problem, nadal sie klania babciom, a ze ucieka z e spotkań, ktore mu nie odpowiadają to juz inna sprawa, a ze cis tam brak w zachowaniu WLODARZA, a to juz inna sprawa

pozew
Gość
pozew

Pozew zbiorowy popieram, przy takiej liczbie mieszkańców poszkodowanych, nawet koszty kancelarii dla każdego z osobna wyjdą parę groszy, a można sporo odzyskać. Poza tym to przegrany płaci za koszty sądowe. Mam nadzieje, ze będą to koszty potrącone z wynagrodzenia Kowalewskiego.

szczur
Gość
szczur

Uciekł jak szczur

c złonek PSL
Gość
c złonek PSL

Wyszli, bo ta [wymoderowano] nie dała się wypowiedzieć. Zadaje pytanie i nie oczekuje odpowiedzi.

Romek
Gość
Romek

Sąd też mu nie da sie wypowiedzieć jak będzie Kowal takie brednie gadał.

Mławianin
Gość
Mławianin

Ja myślę, że za parę gorszy składać jakieś wnioski to jest całkowicie bez sensu.
Płać teraz kancelarii za reprezentację…Całkowity bez sens.

ffff
Gość
ffff

I takich ludzi się w tym kraju dy.. bo im bez sensu po swoje sięganąć

dzidek
Gość
dzidek

Mlawianin. Jsk jesteś taki bogaty, to zwróć,mlawianom kasę, za te bledy władzy,i będzie OKY !!!

czopek
Gość
czopek

Jak śpiewa pewna pieśniarka „Nie ma takiej drogi, która nie prowadzi przez trudności…”

dzidek
Gość
dzidek

Ta piosenkarka co tak spiewa to chyba, z Mlawy, i występuje, na estradzie w parku.

mławianka
Gość
mławianka

pan burmistrz jak zwykle pokazał się ze złośliwej strony

czytnik
Gość
czytnik

to chyba Cie tam nie było, złośliwość kipiała od Guli.

dzidek
Gość
dzidek

Jsk kipi, to radzę się odsunąć, bo można sie poparzyc to dlatego Burmistrzu opuscil spotkanie aby sie nie poparzyc, od kipiacej, chyba tylkoo ze złości, Pani Gulczynskiej.