Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie ma innej drogi niż pozew zbiorowy lub indywidualne


Dość nieoczekiwany przebieg miało spotkanie władz miasta z mieszkańcami, dotyczące niezgodnej z prawem uchwały w sprawie podwyżek taryf za wodę i ścieki. Burmistrz Sławomir Kowalewski i przewodniczący rady Lech Prejs, którzy zostali zaproszeni, opuścili zebranie po kilkunastu minutach, pomimo głosów z sali, że mieszkańcy chcą usłyszeć czy podwyżka jest zgodna z prawem czy nie.


– Moja obecność jest niepotrzebna, to nie ma sensu, pani (Alina Gulczyńska – red.) wie swoje – mówił burmistrz wychodząc ze spotkania.

Organizująca spotkanie Alina Gulczyńska rozpoczęła spotkanie apelem do władz miasta, aby zwrócili mieszkańcom nienależnie pobrane opłaty za wodę i ścieki ustalone uchwałą rady miasta z 2016 roku, którą zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny uznały za niezgodną z prawem.

Burmistrz Kowalewski odczytał opinię radcy prawnego obsługującego urząd miasta – Jacka Nieściora, z której wynika, że „nie ma podstaw do jakiejkolwiek odpowiedzialności odszkodowawczej Miasta Mława związanej z podjęciem skarżonej uchwały jak i stwierdzeniem jej niezgodności z prawem”. Burmistrz tłumaczył też, że sądy administracyjne nie orzekły nieważności uchwały, a jedynie jej niezgodność z prawem.

Z kolei Alina Gulczyńska oponowała, podnosząc, że WSA byłby zobowiązany do stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały, jednak w chwili orzekania przez Sąd upłynął ponad rok od jej podjęcia. Dodatkowo uchwała zatwierdzająca taryfy została podjęta z obejściem prawa i naruszała obowiązujące rozporządzenie Ministra Budownictwa.

Głos w dyskusji zabrał również przewodniczący rady Lech Prejs.

– Burmistrz nie może zwrócić pieniędzy na podstawie takiego wyroku jaki zapadł. Nie ma innej drogi niż pozwy zbiorowe lub indywidualne – mówił Prejs.

Bez odpowiedzi pozostało pytanie Aliny Gulczyńskiej i mieszkańców.

– Skoro według radcy te wyroki nie mają znaczenia, to dlaczego pan się od nich odwoływał i zapłacił 14,7 tys. najlepszej w Polsce kancelarii, z którą ja wygrałam?- pytała Alina Gulczyńska.

– Niech pan powie konkretnie, podwyżka jest prawna czy nie? – takie pytanie padło z sali. Co prawda, burmistrz tłumaczył, że odwoływał się, bo takie miał prawo, nie wytłumaczył jednak dlaczego zlecił to innej kancelarii prawnej i za to dodatkowo zapłacił. Nie padła też odpowiedź na pytanie o zgodność z prawem podwyżki, gdyż burmistrz i przewodniczący rady opuścili zebranie.

Prowadząca zebranie Alina Gulczyńska zachęcała mieszkańców do składania pozwów indywidualnych za pośrednictwem dwóch kancelarii prawych, które zajmą się tą sprawą.  Wyjaśniała, że takie wyroki zapadają w trybie nakazowym, bez konieczności stawiania się na sprawę. Jak informowała, zainteresowanych jest już około 40 osób, a na wnoszenie roszczeń mieszkańcy mają 3 lata.

Dodatkowo Alina Gulczyńska poinformowała, że  po skardze kierowanej do Prokuratora Generalnego, prokuratura w Sochaczewie prowadzić będzie postępowanie w sprawie „marnotrawienia naszych pieniędzy” i wyłudzenia korzyści”. Wcześniej sprawą nie chciała się zająć ani mławska prokuratura, ani sąd.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
41 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Green
Green
4 lata temu

Wielkie Wow, i co trochę kurzu i nic, p.Alino proszę powiedzieć jak to ugryźć, Burmistrz bazuje na Pani niemocy, wystarczy pokazać że ktoś złożył i dostał to co mu się należy i popłynie fala pozwów

Outsider
Outsider
4 lata temu

Trochę kultury należałoby zachować. Ale jak tu zachować odrovinę kultury kiedy jej nie ma, bo i nigdy nie było.
Zatem należy jej nabyć od innych gdyż w przeciwnym razie okaże się, chamstwo w mieście wzięło górę, a przy okazji zniszczyło kulturę.

mławianka
mławianka
4 lata temu

Dla pana Kowalewskiego szary Kowalski to nie partner do rozmów. Takim można pokazać tylko gdzie ich miejsce i ich olać.
Pan Kowalewski może rozmawiać z deweloperami oraz innymi dobrze sytuowanymi mieszkańcami czy też z panem z czarnego helikoptera, czyli prezesem Scotii.
Zamieszczone zdjęcie z tego spotkania jest bardzo wymowne – nic dodać, nic ująć.

dzidek
dzidek
4 lata temu

Spotkanie. Zjawił się Burmistrz Kowalewski, w towarzystwie P.Prejsa, otczytal pismo tego wybitnego „prawnika” ktory wprowadzil w blad Radnych—no i sobie Panowie wyszli, po co mieli słuchać mieszkańców, skoro mieszkancy powinni ich sluchac a że nie chcieli, no to panowie sobie poszli, przy okazji pokazali mieszkańcom GEST KOZAKIEWICZA!!#

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lata temu

No Bunio oficjalnie pokazał mieszkańcom co o nich myśli (Fuc.. You), możecie mnie cmoknąć w cztery litery nie będę się przed „plebsem” tłumaczył.

Uczestnik spotkania
Uczestnik spotkania
4 lata temu

Piastowanie publicznego stanowiska, już nie mówiąc przedstawcieli władz miasta, związane jest z nierozłączną krytyką i ocenami. Taka jest specyfika demokracji i socjologii. Godność i dobre zachowanie wynosi się z domu, czego widać tu zabrakło… Zamiast przyjąć na klatę po męsku krytykę, uciekamy z podkulonym ogonkiem. Zastanawiam się czy nie zapisać się na wydział Kultury i Sztuki, bo… JAK SIĘ MA PRZED SOBĄ TAKĄ SZTUKĘ, TO CIĘŻKO ZACHOWAĆ KULTURĘ !!!

Green
Green
4 lata temu

ścieki, deweloperka,tajemniczy sponsor ratusza w zeszłym roku ??? = CBA i referendum

every
every
4 lata temu
Reply to  Green

Tajemniczy sponsor ratusza czy tajemniczy sponsor Komitetu wyborczego S. Kowalewskiego???

Do chwili obecnej nie ma rozliczenia kampanii wyborczej komitetu wyborczego S. Kowalewskiego!!!

Czyż to nie dziwne.

Burmistrz myśli, że my mieszkańcy już zapomnieliśmy no jego bardzo bogatej kampanii?? o jego dronach, o jego filmikach, o wystąpieniach w radiu 7 i telewizji Mazury, o jego wielkich i nachalnych bilbordach, które były wszędzie i było ich więcej niż pozostałych kandydatów z innych komitetów wyborczych i innych partii razem wziętych.

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  every

Slusznie Pani pisze, ale tyle juz na ten temat napisano, że za te sprawy i ich wyjasnienie winni się zabrac miejscowi dziennikarze o ile tacy są. Czy to tak trudno, majac legitymację dziennikarską, zglosic sie do komisarza wyborczego, w Ciechanowie.

olka
olka
4 lata temu

Nie wiem o co mam składać pozew, nie wiem ile płaciłam za wodę przed podwyżkami, po podwyżkach.
Jestem mieszkanką w SM ZAWKRZE. Płacę za zimną i ciepłą wodę oraz ścieki do SM. Za ile metrów sześciennych nie pamiętam. Ile kosztował metr sześcienny wody o ścieków przed tymi drastycznymi podwyżkami, a ile po – nie wiem, były przez rok chyba jakieś niby dotacje od miasta (czyli z mojej kieszeni).
Jak i z czym mam się zgłaszać do jakiejś kancelarii prawnej jak nie znam zużycia wody i cen, ani różnicy w cenach. Dla mnie prostej osoby temat jest nie do ogarnięcia.
Teraz jak jest z tymi opłatami, przecież od 1 czerwca były kolejne podwyżki za wodę i ścieki.
Ktoś mi to wszystko wyjaśni?
Ktoś coś mi podpowie?
Podejrzewam, że takich osób jak ja, z podobnymi dylematami jest wiele.

Ponadto jest duża grupa mieszkańców, którzy nic na ten temat nie wiedzą, bo nie śledzą mławskich portali itp. Oni nigdy nie przejrzą na oczy i zawsze będą popierać tego człowieka, czyli burmistrza.

podatnik
podatnik
4 lata temu

podwyżka wody o 8 gr, ścieków o 1 gr a śmiecie wiecie o ile?
SEGREGOWANE Z 8 NA 19 ZŁ OD OSOBY
NIESEGREGOWANE Z 12 NA 39 ZŁ OD OSOBY
SZOK!!!!!!! gdzie ta ułomna władza zmierza???????

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  podatnik

A to opłatę za śmieci można podnosić ponad 100%?
To jest zgodne z prawem?
Czy też taki sam bubel burmistrz wraz ze swoją Radą Miejską wypuszcza jak z opłatą za ścieki i wodę.

Druga sprawa:
czy do niezgodnych z prawem stawek za wodę i ścieki można było ZGODNIE Z PRAWEM wprowadzić następną podwyżkę tychże?
Moim zdaniem coś tu się zapętliło, nie sądzicie?

Oko prezesa
Oko prezesa
4 lata temu
Reply to  podatnik

Zacznijmy od tego że czas na cywilizację. Śmieci się segreguje.

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Oko prezesa

Ok, ale segregowane też ponad 100% – chyba coś tu nie tak

dzidek
dzidek
4 lata temu

Czy może ktos, z Panstwa wie, jaka to jest globalna wartość tego sporu??, bo frekwencją na spotkaniu, mlawianie sie nie popisali. Apel do Pani Gulczynskiej, odnoosla Pani sukces, sle dalej to jest mitrenga, po spotkaniu i frekwencji, widac, ze mieszkańcy lacznie z Burmistrzem i Przew. Rady po prostu to olewaja, winna Pani wiedziec ze ci ktorzy PRZED wyborami pomagali, dziś juz nie pomogą, bo są w koalicji ,która rzadzi Burmistrz, Uwazam ze dalsza walka co by nie bylo w slusznej sprawie, po prostu nie ma sensu, na prawde, szkoda czasu i wysilku jak Pani wklada w tą sprawę, tym bardziej ze zainteresowanie jak sama Pani widzi JEST znikome. W calej tej sprawie, zachowanie Pana Kowalewskiego, jest ponizej jakiegokolwiek poziomu, krytyki i ignorancji. Tak nie powinien zachowywac się Burmistrz miasta, no ale cóż co żeście wybrali to macie.

Narcyz
Narcyz
4 lata temu

Moim zdaniem powinno przybywać kanalizacji bo będą podtopienia jak przybędzie ścieżek rowerowych, już dziś widać w centrum bo coś się dzieje, miasto się rozwija. Liczny na to że kiedyś jeszcze mlawa popłynie czysta jak łza o ile jej całej nie zabetonuja

Mlawianka
Mlawianka
4 lata temu
Reply to  Narcyz

Przybędzie ścieżek rowerowych, szczególnie przy budowie ronda koło policji. Proszę się przejść. Budowa jezdni- węższe niż była. Chodnik szerszy ale bez pasa rowerowego. Kompletny brak wyobrazni.

dzidek
dzidek
4 lata temu

Panie Burmistrzu, gdybu Pan wiedzial że zeobil Pan błąd, i dal się Pan wprowadzić w maliny, temu prawnikowi, ktory jest w Ratuszu, to z pewnością nie bylo by tej sprawy. Aby prawdzie stalo sie zadość, bo nie stety mieszkańcy ktorych reprezentuje, Pani Gulczynska maja rację. Po tak przygotowanych uchwała, na Sesję Rady, i wprowadzeniu w blad Radnych, Pan Panie Burmistrzu, przynajmniej, na oficjalnym spotkaniu, winien Pan powiedzieć, PRZEPRASZAM!!—a osoba przygotowujaca, ta uchwałę, i prawnik, ktory ją parafowal, winni, po tych wyrokach, stracić pracę, w trybie pilnym. Ale jak skoro juz po wyborach, to chulaj dusza piekla nie ma, i najlepiej, zamiast wytlumaczyc, to mieszkancom co dalej z tą sprawą, to jedynym Pana wyjsciem , bylo opuszczenie zebrania== Tym gestem pokazal Pan ze to stanowisko Pana przerosło, WSTYD, a na przyszlosc niech Pan trzyma nerwy na wodzy, bo to ze skumal sie PAN z mlawskim PIS, to nie świadczy, o tym aby Pan postępował, tak jak oni, ze ludzi którzy maja rację tak IGNOROWAC !!!

Romek
Romek
4 lata temu

Tak Panie Kowalewski, Pani Alina wie lepiej, a Pan potrzebuje kolejnego wyroku sądu aby to zrozumieć !

kibic
kibic
4 lata temu

Ulubiony ukochany burmistrz na którego oddało głos ponad 6 tys. mieszkańców 🙂 a dzięki PiS kadencja teraz 5 latek ojoj …

Green
Green
4 lata temu

Burmistrz wyznaje zasadę że kłamstwo wielokrotnie powtarzanie staje się prawdą.A gdzie jest ratuszowy prawnik

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  Green

Burmistrzowi do Morawieckiego, to jeszcze daleko, ale trzeba przyznac robi postępy. Na SPOTKANIU pokazal co potrafi, PANIE Prejs, Pan powinien byc z mieszkancami, a nie z Burmistrzem, czy nie jest panu wstyd ze jest Pan marionetka do uslug BURMISTRZA, dlaczego Panie Przewodniczacy, postawil Pan na sesji .rady ta wadliwa uchwałę, Pan tez ponosi za to odpowiedzialność

Ali
Ali
4 lata temu

Czy Szanowna Redakcja może podać adresy tych kancelarii, które zajmują się tą sprawą?

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  Ali

Ali nie może bo to byla by reklama, a za reklamę się placi.

miki
miki
4 lata temu

burmistrz się pokazuje tak gdzie mu wygodnie, ta wizyta nie była z jego elektoratem dlatego uciekł, tchórz na kolarzówce

Ewa N
Ewa N
4 lata temu
Reply to  miki

Na kolarzówce…czy to nie ironia że nawet ścieżek rowerowych nie ma w Mławie??
Miasto betonu!!

c złonek PSL
c złonek PSL
4 lata temu
Reply to  Ewa N

Krytykujesz miasto z betonu a jęczysz, że nie ma scieżek rowerowych… głupota..

every
every
4 lata temu
Reply to  c złonek PSL

A co mają ścieżki rowerowe do betonu, który jest na każdym kroku. Przy handlowcu zabetonowano cały plac, posadzono kilka sztuk czegoś drzewo-podobnego i parę kęp trawy w betonowych korytkach. To coś drzewo-podobne nie da cienia ani za 10 lat, ani za 20. Przy ul. Kopernika chyba w latach 70-tych posadzono szczepione drzewka, ile one dają cienia? – tyle co kot napłakał.
To miał być deptak? – to jest parking + plac dla rolkarzy, bo nie mają innego miejsca do jeżdżenia.
Ile drzew, zdrowych drzew w tym mieście wycięto, to już trudno zliczyć. Na placu przy handlowcu też rosły piękne drzewa, nie można było ich wkomponować w tę całą rewitalizację?

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
4 lata temu
Reply to  miki

Na kolarzowce, to juz dawno tego Pana nie widziałem, jedynie na poczatku jego panowania. A teraz po tylu latach, jeździ taką bryka zer HEJ widac ze wladza.mi służy, razem z P.P.P realizije swoje plany, a jak z planami miasta, to juz problem, nadal sie klania babciom, a ze ucieka z e spotkań, ktore mu nie odpowiadają to juz inna sprawa, a ze cis tam brak w zachowaniu WLODARZA, a to juz inna sprawa

pozew
pozew
4 lata temu

Pozew zbiorowy popieram, przy takiej liczbie mieszkańców poszkodowanych, nawet koszty kancelarii dla każdego z osobna wyjdą parę groszy, a można sporo odzyskać. Poza tym to przegrany płaci za koszty sądowe. Mam nadzieje, ze będą to koszty potrącone z wynagrodzenia Kowalewskiego.

szczur
szczur
4 lata temu

Uciekł jak szczur

c złonek PSL
c złonek PSL
4 lata temu
Reply to  szczur

Wyszli, bo ta [wymoderowano] nie dała się wypowiedzieć. Zadaje pytanie i nie oczekuje odpowiedzi.

Romek
Romek
4 lata temu
Reply to  c złonek PSL

Sąd też mu nie da sie wypowiedzieć jak będzie Kowal takie brednie gadał.

Mławianin
Mławianin
4 lata temu

Ja myślę, że za parę gorszy składać jakieś wnioski to jest całkowicie bez sensu.
Płać teraz kancelarii za reprezentację…Całkowity bez sens.

ffff
ffff
4 lata temu
Reply to  Mławianin

I takich ludzi się w tym kraju dy.. bo im bez sensu po swoje sięganąć

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  Mławianin

Mlawianin. Jsk jesteś taki bogaty, to zwróć,mlawianom kasę, za te bledy władzy,i będzie OKY !!!

czopek
czopek
4 lata temu

Jak śpiewa pewna pieśniarka „Nie ma takiej drogi, która nie prowadzi przez trudności…”

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  czopek

Ta piosenkarka co tak spiewa to chyba, z Mlawy, i występuje, na estradzie w parku.

mławianka
mławianka
4 lata temu

pan burmistrz jak zwykle pokazał się ze złośliwej strony

czytnik
czytnik
4 lata temu
Reply to  mławianka

to chyba Cie tam nie było, złośliwość kipiała od Guli.

dzidek
dzidek
4 lata temu
Reply to  czytnik

Jsk kipi, to radzę się odsunąć, bo można sie poparzyc to dlatego Burmistrzu opuscil spotkanie aby sie nie poparzyc, od kipiacej, chyba tylkoo ze złości, Pani Gulczynskiej.

41
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x