Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

9,2 mln wystawionych zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 102,9 mln dni absencji


fot. ilustracyjne


9,2 mln wystawionych zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 102,9 mln dni absencji – to statystyki z okresu od stycznia do kwietnia 2019 r. Przeciętna długość pojedynczego zwolnienia osób ubezpieczonych w ZUS to 11 dni.

W okresie od stycznia do kwietnia 2019 r. wystawiono w Polsce aż 9,2 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Zwolnienia obejmowały łącznie 102,9 mln dni absencji chorobowej, które wynikały z choroby własnej lub konieczności sprawowania opieki nad dziećmi oraz innymi członkami rodziny.Zwolnień jest jednak mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Liczba zaświadczeń spadła o 1,1%, a liczba dni absencji o 2,8%.

Najwyższy odsetek w Polsce- 28,6 proc. dni absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej między 30. a 39. rokiem życia. Według statystyk ZUS na zwolnieniach lekarskich związanych z chorobą własną (a więc nie licząc opieki nad innym członkiem rodziny) częściej przebywały kobiety – 56 proc. Absencja chorobowa kobiet była też statystycznie dłuższa, ponieważ przeciętna długość zwolnienia w tym okresie (skumulowana od początku roku) to 20,52 dnia dla mężczyzny i 24,25 dnia dla kobiety.

Struktura dni absencji chorobowej w okresie styczeń-kwiecień 2019 r. z tytułu choroby własnej osób ubezpieczonych w ZUS według wieku i płci:

Najczęściej występującymi grupami chorobowymi powodującymi absencję były ciąża, poród i połóg – 18,7 proc. (16,1 mln dni), choroby układu oddechowego – 16,9 proc. (14,5 mln dni), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 14,8 proc. (12,7 mln dni) oraz urazy, zatrucia –  12,9 proc. (11, 1 mln dni). Wśród kobiet najdłuższą absencję chorobową z tytułu choroby własnej powodowały opieka położnicza z powodu stanów związanych głównie z ciążą – 25,4 proc.U mężczyzn najczęściej pojawiały się zwolnienia lekarskie w związku z ostrym zakażeniem górnych dróg oddechowych – 6,5 proc.

Struktura dni absencji chorobowej w okresie styczeń-kwiecień 2019 r. z tytułu choroby własnej osób ubezpieczonych w ZUS według grup chorobowych:

Przeciętna długość pojedynczego zwolnienia lekarskiego, wystawionego od stycznia do kwietnia tego roku, to ok. 11 dni. Najczęściej jednak, bo w 35,8 proc. przypadków, korzystano ze zwolnienia do 5 dni, z czego 3,5 proc. stanowiły zwolnienia jednodniowe. 26,8 proc. zaświadczeń lekarze wystawili na okres 6-10 dni, a 32,7 proc. – 11-30 dni. Dane te wskazują, że w bieżącym roku zwiększył się odsetek (o 1,9 proc.) krótszych zaświadczeń lekarskich (tj. do 5 dni). Wzrósł również udział zaświadczeń lekarskich jednodniowych.

Miliardowe kwoty

Wydatki na absencję chorobową ogółem w okresie styczeń – marzec 2019 r. wyniosły 5,1 mld zł (wzrost o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku), z tego na zasiłki chorobowe finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ponad 3 mld zł (wzrost o 2,7 proc.). Natomiast ze środków pracodawcy i FGŚP na wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wydano ponad 2 mld zł (wzrost o ponad 14 proc.).

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
3 lata temu

Nie dziwi mnie fakt że jest tak duża absencja chorobowa jest za mało kontroli ze strony ZUS polegają tylko dokumentacji chorobowej wystawionej przez lekarza nie sprawdzą pracownika czy wykorzystuje zwolnienie lekarskie prawidłowo najczęściej bywa tak, że pracownika zatrudnia pracodawca na umowę o pracę przepracuje miesiąc lub dwa i idzie na zwolnienie lekarskie do końca zatrudnienia i zatrudnia się u innego pracodawcy bez umowy. Nie przeczę faktu że są pracownicy którzy są naprawdę nie zdolni do pracy i muszą korzystać ze zwolnienia lekarskiego ale najczęściej lekarz nie wystawi L 4 bo jest zdolny do pracy. Jaki stąd wniosek?.

Typ
Typ
3 lata temu

Pracownicy ZUS to cyborgi i nie chorują…. No w biurze jak zachorowac

Ygrek
Ygrek
3 lata temu

90% to L4 kobiet w ciąży a ciąża to przecież nie choroba.

iks
iks
3 lata temu
Reply to  Ygrek

W dzisiejszych czasach okazuje się że ciąża to też choroba.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x