Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Upominki Handmade Lucky&Berry

Uratowali poturbowanego bobra


15 maja leśniczy z Leśnictwa Zielona wraz z policją i pracownikami Urzędu Gminy w Kuczborku-Osadzie zadbali o bezpieczeństwo poturbowanego bobra.

jmj7 czyszczenie kostki brukowej i elewacji Mława i okolice
Reklama


W środę rano leśniczy Leśnictwa Zielona, Nadleśnictwo Dwukoły został poinformowany przez policję o bobrze znajdującym się we wjeździe na jedną z posesji w miejscowości Zielona. Po wstępnych oględzinach stwierdzono, że prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone przez pojazd jadący drogą wojewódzką nr. 563 relacji Mława – Żuromin.

Obrażenia jakich doznał bóbr były powierzchowne i nie zagrażały życiu zwierzęcia. Wobec faktu, że bóbr wędrowiec znajdował się z dala od swojego naturalnego środowiska podjęto decyzję o przetransportowaniu go do rzeki Przylepnicy w miejscowości Kuczbork-Osada.

Z pomocą przybyli pracownicy Urzędu Gminy w Kuczborku-Osadzie dysponujący klatką w której zwierzę bezpiecznie przewieziono do rzeki. Bóbr trafił do swojej ostoi.

W Polsce ochrona gatunkowa zwierząt jest realizowana na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2004 Nr 92 poz.880, z późn. zm.), dalej u.o.p., oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183). Bóbr europejski Castor fiber podlega częściowej ochronie gatunkowej.Zgodnie z art. 52 ust. 1 u.o.p. oraz § 7 rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w stosunku do dziko występujących zwierząt, gatunków objętych ochroną gatunkową zostały wprowadzone zakazy m.in. chwytania, przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca. Również umyślne wprowadzanie do środowiska przyrodniczego zwierząt należących do gatunków objętych ochroną jest co do zasady zabronione.Od wyżej wymienionych zakazów wprowadzono odstępstwa w przypadku chwytania na terenach zabudowanych zabłąkanych zwierząt i przemieszczania ich do miejsc regularnego przebywania – czynności te wykonują podmioty upoważnione np. policja czy straż miejska.

źródło: Nadleśnictwo Dwukoły

fot. Piotr Wnuk

 

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

avatar
1500
Czytelnik
Gość
Czytelnik

Jest wspanialym Nadlesniczym i bardzo dobrym czlowiekiem

Czytelnik
Gość
Czytelnik

Fajna akcja serdeczne wyrazy uznania dla Pana Piotra .serdecznie pozdrawiamy