Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Płyta „Po śladach” Janusz Prusinowski Kompania z I nagrodą w konkursie Polskiego Radia


Najnowsza płyta „Po śladach” zespołu Janusz Prusinowski Kompania otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram roku za 2018 r. Gratulujemy!


Na wydanym w ubiegłym roku krążku znalazły się zarówno starożytne obery, wykrzykiwane wyrywasy i improwizowane mazurki jak i utwory powstałe z poetyckiej refleksji.

Janusz Prusinowski Kompania (wcześniej Trio) to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Mety, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Stanisława Stępniaka, Marii Siwiec, Marii Pęzik i innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu. Członkowie Kompanii muzykę dopełniają tańcem, trasy koncertowe łączą z prowadzeniem warsztatów, a znajomość dawnego muzykanckiego rzemiosła – ze współczesną wrażliwością.

Płytę nagrali w składzie:

Janusz Prusinowski (skrzypce, śpiew, harmonia, cymbały, kontrabas, basy),

Michał Żak (flet drewniany, szałamaja, klarnet, saksofon, basy, śpiew),
Piotr Piszczatowski (bębenek, baraban, śpiew)

Szczepan Pospieszalski (trąbka, basy, śpiew)

oraz gościnnie Wojciech Pulcyna (kontrabas).

Piosenek z wyróżnionego prestiżową nagrodą Polskiego Radia albumu można posłuchać tutaj: https://soundcloud.com/janusz-prusinowski-kompania/sets/po-sladach.

Janusz Prusinowski Kompania wystąpiła 16 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego podczas koncertu laureatów konkursu. Retransmisję wydarzenia można obejrzeć pod adresem https://www.facebook.com/festiwalnowatradycja/videos/440795426671516/UzpfSTE3OTc1NTM0MjA0NTMwMzoyMzM5MjY0MzQ2MDk0Mzgx/.

Janusz Prusinowski – lider zespołu – jest dyrektorem artystycznym festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, współzałożycielem Domu Tańca, pomysłodawcą cyklu filmów dokumentalnych Telewizji Polskiej Dzika muzyka, inicjatorem wielu działań związanych z odrodzeniem muzyki wiejskiej w Polsce. W 2014 roku został uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, a w 2015 roku doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Kultura ludowa.

red.

źródło: Polskie Radio/UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x