Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Urząd miasta jak z czasów PRL-u? Tej nocy wszystko możliwe – Noc Muzeów 2019. Co, gdzie i kiedy w Mławie i okolicy


Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Mława i okoliceJuż 18 maja, w sobotę, kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów – wyjątkowy czas, w którym muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo lub za symboliczną opłatą. Przyjrzyjmy się, jakie atrakcje czekają na nas w Mławie, a także w sąsiednich miejscowościach.


ksp Mława
Reklama

Mława

Na Europejską Noc Muzeów 2019 i niecodzienne zwiedzanie zaprasza mławski ratusz –  Serdecznie zapraszamy na kolejną nocną odsłonę ratusza. Tym razem pokażemy jak wyglądał mławski magistrat w okresie PRL. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przypomnieć sobie realia życia w tym czasie oraz dowiedzieć się, jakie sprawy można było wówczas załatwić w ratuszu. Zapraszamy 18 maja 2019 r. od godziny 20:00. Bądźcie z nami!

W zeszłym roku liczba chętnych do nietypowego zwiedzania niedostępnych na co dzień zakamarków ratusza przerosła oczekiwania i do wycieczki ustawiały się długie kolejki. Jak będzie w tym roku?

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Mława

Noc Muzeów 2019 zagości również w Miejskim Domu Kultury.

W najbliższą sobotę, 18 maja 2019 r. w Miejskim Domu Kultury, o godz. 19.30 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Czar PRL-u”:

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w MDK wraz z Grupą Nieformalną „Mława – miasto zabytkowe” zaprezentujemy zdjęcia ukazujące życie codzienne, architekturę, edukację, kulturę, rozrywkę i rekreację oraz uroczystości naszego miasta w latach powojennych. We foyer kina zostaną wyświetlone również krótkie filmy ukazujące Mławę w tym okresie historycznym.

„Czar PRL-u” to wystawa, która przeniesie widzów do lat 50. 60. 70. i 80. ubiegłego stulecia. Chcemy pokazać Mławę taką, jaką była w rzeczywistości, czyli przypomnieć o blaskach i cieniach tych minionych lat. Osoby przybywające na wernisaż zobaczą, jak wyglądała infrastruktura, przebudowa i rozbudowa Mławy, „zajrzą” do miejskich lokali gastronomicznych, odkryją, jakie skarby skrywały sklepowe witryny, oraz jaki entuzjazm wzbudzała prezentacja pierwszego Fiata 126p przed mławskim Domem Handlowym. Dodatkowo zaprezentujemy niepokazywane dotąd archiwalne kroniki Miejskiego Domu Kultury – fotografie z przedstawień, konkursów, zajęć artystycznych oraz materiały prasowe o wiejskich klubokawiarniach. W tym dniu przypomnimy sobie również słodkie smaki PRL-u. – zapraszają organizatorzy.

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Mława i okolice

W sobotę będziemy mogli również skorzystać z oferty Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

W programie:

18:00 – 20:30 pokaz sokolnictwa (park miejski)
18:00 – 20:00 czarodziejki są wśród nas (warsztaty dla dzieci)
19:00 – 20:00 zwierzęta nocy
20:00 – 21:00 Wojciech Piechowski w anegdocie
21:00 – 22:00 wierzenia plemion mazowieckich
22:00 – 23:00 kary i tortury średniowiecza

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów goście będą mogli zwiedzać wystawę stałą i czasową, na której będzie prezentowana rzeźba Rafała Szulca.

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Mława i okolice

Przasnysz

Na Noc Muzeów 2019 zaprasza Muzeum Historyczne w Przasnyszu. W programie między innymi:  koncert Piotra Grzyba, MULTI QUIZ z Burmistrzem Przasnysza, a dla dzieci – przewidziane są warsztaty witrażu „Zaczarowane szkiełka”, oraz oczywiście zwiedzanie wystaw (Kozioł&Kozioł. Witraże i malarstwo Władysława i Wojciecha Koziołów, Przyroda w filatelistyce Janusza Dębskiego, Złoty wiek Przasnysza, Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej, Projekcje filmów „Ze starej wideoteki”)

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Przasnysz

Ciechanów / Gołotczyzna

W nadchodzącą sobotę do swoich wszystkich placówek serdecznie zaprasza Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

W godzinach 18.00 – 23.00 udostępnione zostaną zwiedzającym wszystkie ekspozycje bezpłatnie, zarówno w Ciechanowie, przy ul. Warszawskiej 61, Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, jak i w oddziale w Gołotczyźnie – Dworek Aleksandry Bąkowskiej, „Krzewnia” Aleksandra Świętochowskiego, Dworek Drobnoszlachecki.

W tegorocznym programie: koncerty, warsztaty kulinarne, zajęcia edukacyjne, i scenki rodzajowe.

Tradycyjnie pomiędzy oddziałami muzeum będzie kursował darmowy autobus.

Szczegóły na plakatach poniżej:

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Ciechanów Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Ciechanów

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Ciechanów

Przypominamy, na zamkowych błoniach od piątku do niedzieli na miłośników ulicznej kuchni czeka również Inwazja Food Trucków (w sobotę w godz. 12.00 – 22.00). Czytaj więcej…

Opinogóra

Tu jak co roku możemy wybrać się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej.

Tego wyjątkowego dnia wszystkie ekspozycje muzealne dostępne są dla Gości Muzeum bezpłatnie. Dodatkowo opinogórska placówka przygotowała inne atrakcje, m.in. koncert Mistrzowie Fortepianu: Jan Przepałkowski, oraz warsztaty dla dzieci (Werkowanie końskich kopyt, Malowanie na deskach z wiatrołomów z muzealnego parku).

Zwiedzanie ekspozycji w godzinach 17:00 – 22:00.

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Opinogóra

Działdowo

Na Noc Muzeów 2019 zaprasza Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Wystawa w Zamku w tym dniu czynna będzie od godziny 10.00 do 22.00, a w Ratuszu od godziny 18.00 do 22.00.

W programie (ul. Zamkowa 12):
18.00-18.30 – otwarcie wystawy „Mikołaj Kopernik 1473-1543”
18.30-19.00 – „Niebo wiosenne i letnie 2019” – prelekcja Robert Szaj
19.00-21.00 – gry i zabawy plebejskie – Działdowskie Bractwo Rycerskie
20.00 – nocne zwiedzanie Zamku z przewodnikiem
21.00 – Fireshow
21.15 – zamkowe oglądanie nieba – Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach
22.00 – zakończenie wydarzenia

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Działdowo

Nidzica

Nidzicki Ośrodek Kultury zaprasza na Noc Muzeów z duchami…

Jak zapowiadają organizatorzy – na gości czeka moc nocnych atrakcji: nocne zwiedzanie zamku, nocne zwiedzanie miasta szlakiem nidzickiego gotyku (z pochodniami!), będą też duchy… W programie również Quest Nidzicki: Nidzicka Gra Miejska, Testy gry „Wehikuł czasu”, Multimedialny spacer po średniowiecznej Nidzicy, ognisko i fire show.

Szczegóły na plakacie:

Noc Muzeów 2019 program atrakcje muzea Nidzica

 

Sierpc / Bieżuń

Na Europejską Noc Muzeów 2019 zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Z okazji do późnych godzin bezpłatnie zwiedzać będzie można wystawy prezentowane w skansenie oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących. Ratusz i skansen czynne są w godzinach 10.00 – 21.00, natomiast Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu w godz.10.00 – 22.00.

W skansenie w 10 zagrodach chłopskich i dwóch dworach szlacheckich z końca XIX i początku XX w. prezentowana jest wystawa “Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Niepowtarzalną atmosferę skansenu tworzą chałupy otoczone ogródkami warzywnymi, sadami, lasem i polami uprawnymi. Na podwórzach spotkać można zwierzęta hodowlane i obejrzeć narzędzia rolnicze używane niegdyś na wsi. W izbach pokazywane są codzienne prace ludności wiejskiej zamieszkującej Mazowsze na początku XX wieku związane z domem i gospodarstwem, m.in.: wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowywanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. W warsztatach rzemieślniczych przyjrzeć się można jak tworzono narzędzia potrzebne na co dzień. Zwiedzający poznają twórczość rzeźbiarzy działających w Sierpcu i okalających go miejscowościach oraz inspirujących się pięknem przyrody mazowieckiej. W muzealnej powozowni przygotowana jest dla nich wystawa „Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

W sierpeckim ratuszu zwiedzający obejrzą wystawę „Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego”. Pocztówki zdumiewają bogactwem kolorystyki, różnorodnością tematyczną i obfitością motywów. Ich projektowaniem zajmowali się powszechnie znani rysownicy i ilustratorzy. Wśród nich znajdą się pocztówki – fotografie z portretami czy scenkami, pocztówki nawiązujące do folkloru regionalnego, ukazujące pejzaże i zwierzęta, bądź dzieci, a także widokówki świąteczne z tradycyjnymi motywami religijnymi.

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zaprasza do poznawania kultury materialnej małego miasteczka z II poł. XIX w. Zwiedzający obejrzą wnętrza mieszkania i gabinetu lekarza z małego miasteczka żyjącego XIX wieku. Wystawa pozwala poznać warunki życia mieszczan przed stu laty i zrozumieć jak przebiegało wtedy leczenie. W Muzeum zwiedzać można wystawę czasową „Inti Raymi – Inkaskie święto słońca”. Ekspozycje w Muzeum Małego Miasta można będzie zwiedzać w godz. 10.00 – 22.00.

 

źródło: UM Mława, MZZ Mława, mdkmlawa.com, www.muzeumprzasnysz.pl, muzeumciechanow.pl, www.muzeumromantyzmu.pl, muzeum.dzialdowo.pl, nok.nidzica.pl, mwmskansen.pl

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławiok
mławiok
3 lata temu

Chętnie pójdę zobaczyć nasz ratusz w odsłonie z PRLu

PrezesZwiązkuUbogich
PrezesZwiązkuUbogich
3 lata temu
Reply to  mławiok

trzeba przyznać, że genialne 😀

mławianka
mławianka
3 lata temu

Tak… dla ubogich… idealne.

Magda
Magda
3 lata temu
Reply to  mławianka

PRL jest teraz modny

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x