Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Będą zaostrzone kary dla pedofilów, zmieni się też rejestr


Film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”  wstrząsnął opinią publiczną. Zaraz po nim pojawiła się zapowiedź zmian w kodeksie karnym zaostrzających kary za pedofilię, rozszerzony zostanie zakres danych w rejestrze pedofilów, choć nadal będzie on zawierał część niejawną.


Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat,  najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nie będą się przedawniać. Orzekane mają być kary bezwzględnego pozbawienia wolności, ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15. W „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych – to najważniejsze rozwiązania dotyczące przestępstw pedofilskich zawarte w przyjętym przez rząd projekcie reformy kodeksu karnego.

Podwyższenie granicy wieku, z którą związana jest ochrona dzieci

Obecna granica odpowiedzialności karnej za czyny pedofilskie jest w Polsce, jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana zbyt nisko – do 15 roku życia. Konieczne jest podwyższenie tej granicy do lat 16.  Tym samym poszerzony zostanie krąg dzieci, które będą korzystać z ochrony przed czynami pedofilskimi. Jednocześnie wprowadzony zostanie przepis, na mocy którego sąd będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary lub nadzwyczajnie ją złagodzić, w przypadkach, gdy wiek sprawcy i ofiary będzie bardzo zbliżony, a okoliczności nie będą wskazywać na zaistnienie przemocy i wykorzystywania seksualnego, lecz wspólne relacje.

Zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu

W obecnym stanie prawnym zbrodnia zgwałcenia dziecka poniżej lat 15 przedawnia się na ogólnych zasadach, czyli po upływie 20 lat od czasu jej popełnienia, a jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie – po upływie lat 30. Jak wskazuje praktyka wymiaru sprawiedliwości, w wielu przypadkach, zwłaszcza tam, gdzie do pokrzywdzenia małoletniego doszło w bardzo młodym wieku, czas ten i tak okazuje się niewystarczający do pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej. Najczęściej związane jest to z długotrwałą traumą ofiar tego rodzaju przestępczości, które decyzję o ujawnieniu przestępstwa organom procesowym podejmują po wielu latach od popełnienia przestępstwa.

Zaostrzenie kar za pedofilię

Dziś za zgwałcenie dziecka grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 15 lat.  Projekt radykalnie podwyższa tę karę. Gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia. A jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka – kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Zostają też podwyższone kary za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektem – od 2 do 15 lat.

Projekt zmian dodatkowo wprowadza szczególną podstawę do zaostrzenia odpowiedzialności wobec sprawcy za przestępstwo seksualnego wykorzystania dziecka w sytuacji, gdy pozostaje ono pod pieczą sprawcy. W takiej sytuacji sąd będzie miał obowiązek orzec karę pozbawienia wolności, przewidzianą za dany rodzaj przestępstwa, w wysokości nie mniejszej niż dolna granica kary zwiększona o połowę.

Kary bez „zawiasów”

Sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie będą mogli wyjść z więzienia na przedterminowe zwolnienie. Wobec sprawcy, który zgwałci i zabije dziecko, sąd, wymierzając karę pozbawienia wolności, będzie mógł wyłączyć w ogóle możliwość uzyskania przez skazanego warunkowego zwolnienia z więzienia.

Bezwzględnie dożywocie

Kara dożywotniego więzienia dla najbardziej zaburzonych i niebezpiecznych sprawców nie może być jedynie sankcją na papierze, bo sprawcy wychodzą na przedterminowe zwolnienia. Projekt wprowadza możliwość orzeczenia realnego dożywocie dla zwyrodnialców, którzy na skutek gwałtu doprowadzili do śmierci dziecka. Sąd będzie uprawniony do orzeczenia, że w żadnym wypadku nie będą oni mogli skorzystać z warunkowego zwolnienia z więzienia.

Zawód sprawcy w „rejestrze pedofilów”

Poszerzony zostanie zakres informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów. Projekt przewiduje uzupełnienie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa. Usprawni to pracę organów ścigania,  wzbogacając zakres danych służących do profilowania (typowania) sprawców przestępstw na tle seksualnym.  Zwiększy to również skuteczność działań mających na celu zapobieganie i wykrywanie tej kategorii przestępstw. Uzupełnienie rejestru o zawód, w powiązaniu z dostępem do policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym, przyczyni się również do tego, by wszyscy rodzice mogli z większym spokojem myśleć o bezpieczeństwie swoich dzieci.

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik
czytelnik
2 lata temu
Nie lubię PiS-u
Nie lubię PiS-u
3 lata temu

Pytanie jakie będą wydawać wyroki sądy? Mydlenie oczu o podwyzszonych karach. Zmianie kodeksu karnego. Obecny kodeks jest wystarczajacy. Wyroki zapadaja zbyt niskie nie wspominajac, ze ksieza jak widac sa pod szczegolna ochrona. Tak więc odpowiednie zastosowanie kary, jej nieuchronnosc. Oczywiście bezwzględnie duchowni powinni odpowiadac przed sadem powszechnym. Jak dotąd lekcewazaco podchodzi kosciol w szerokim pojeciu – do tematu pedofilii, zbyt lekcewazaco. Pycha przepelnia ksiezy. Jak to ktoś mówi:” pycha kroczy przed upadkiem” …., myślę, że nie tylko pycha ale pozostańmy przy tym.
Pozostaje kwestia zadośćuczynienia. Pytanie jak przeprowadzić egzekucję przy uchylaniu się np od zapłaty. Z majątku kościoła? Nie da się…
Czekam na film o SKOK ach.
Wielki szacunek dla braci Sekielskich za odwage. Niestety malo kto ja ma by mówić głośno prawdę czyli inaczej niż inni. Obłuda, zakłamanie i tzw waflowanie- tj mile widziane.

Nie lubię pisu
Nie lubię pisu
3 lata temu

I jeszcze jedno: pytanie dlaczego policja o 5- 6 rano do chwili obecnej nie zrobiła ” nalotu” i nie zatrzymała każdego pedofilia? Oczywiście pytanie retoryczne;/

Czytelniczka
Czytelniczka
3 lata temu

Problemem nie są zbyt niskie kary a to, że kler ukrywa przestępców w swoich szeregach.

Teraz to parodia, bo jak się licealiści pocałują to już będą mogli czekać na nalot policji za pedofilię o 6 rano i z automatu brud w papierach.

PiS umie tylko takie akcje na pokaz, ale żeby problem rozwiązać to już nie…
Na szczęście społeczeństwo powoli przestaje im wierzyć.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x