Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

6 pożarów lasu w okolicy Podbornej. To podpalenia, policja apeluje do świadków


Mławscy strażacy już po raz szósty od początku roku gaszą pożary poszycia leśnego w okolicy ulicy Podbornej. To ewidentne podpalenia – uważają strażacy, a sprawcy już szukają policjanci.


– O tym, że to ewidentne podpalenia świadczą zlokalizowane w niewielkiej odległości od siebie ogniska pożaru – informuje oficer prasowy PSP w Mławie kpt. Jacek Dryll.

Jak podaje mławska policja, do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Mławie dwukrotnie wpłynęło zgłoszenie dotyczące podpalenia ściółki leśnej na terenie kilku działek, w rejonie ul. Podbornej w Mławie. Na miejscu zdarzenia dowódca akcji gaśniczej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie poinformował, iż doszło do celowego zapalenia ściółki. Ponadto pod jednym drzewem ujawniono zebraną ściółkę przygotowaną do podpalenia. Mławska policja prosi o kontakt osoby, które posiadają informacje dotyczące sprawcy lub sprawców powyższych zdarzeń pod numerem 23 654 72 00 lub 112.

Pogoda, nieostrożność oraz celowe umyślne podpalenia powodują ogromne straty materialne i wiele osobistych tragedii, a także nieodwracalne procesy dla środowiska naturalnego, gdzie w ogniu  giną rośliny i zwierzęta. Dlatego zwracamy się do wszystkich o jak największą ostrożność w obchodzeniu się z ogniem, szczególnie w lasach czy łąkach. Ściółka leśna jest tak sucha, że wystarczy tylko iskra, aby doszło do pożaru. Jednocześnie przypominamy, że używanie otwartego ognia w lesie i w odległości do 100 m od lasu jest zabronione.

USTAWA z dnia 28 września 1991 r. o lasach:

– art. 30 „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

KODEKS WYKROCZEŃ:

– art. 82 § 3 „kto na terenie lasu, na terenie śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

KODEKS KARNY:

– art. 163 § 1 „kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10″;

– art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego  w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8″.

Jeśli zauważysz ogień w lesie dzwoń pod 998 lub 112.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x