Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Polska pachnie bzami…” — rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Szkoła Podstawowa w Windykach pamietała o 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji 6 maja odbył się uroczysty apel.


Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Sobotki, przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie pt.  „Polska pachnie bzami…”.

Uczniowie nie zapomnieli o odpowiednim stroju i godnej postawie, dającej wyraz rodzącemu się w nich patriotyzmowi. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie wybrani uczniowie klas czwartych i piątych zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki.

Przedstawiono sceny z obrad „Sejmu Wielkiego”. Chłopcy ubrani w stroje stylizowane odpowiednio do epoki oświecenia odegrali rolę Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, szlachcica oraz chłopa. Przybliżono postanowienia Konstytucji 3 Maja, prawa uzyskane przez wszystkie stany.

Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie).

autor i fot.: SP Windyki

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x