Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
LOK Mława
Logo
Upominki Handmade Lucky&Berry

Emeryci w maju otrzymają „trzynastkę”. Nie trzeba składać wniosku


Majowe świadczenia, które otrzymają emeryci i renciści, będą wyższe. Wszystko za sprawą jednorazowego świadczenia pieniężnego, czyli tzw. 13. emerytury. Płocki ZUS szacuje, że wypłaci je ok. 176 tys. osób z terenu północnej części województwa.


Wraz z majowym świadczeniem emeryci i renciści otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne. Jego wysokość to 1100 zł brutto, przy czy wartość netto najczęściej wyniesie 888 zł. Inaczej będzie tylko w przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko). Przysługuje wtedy jedno świadczenie pieniężne podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.

Przyznanie„13. emerytury”jest automatyczne, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj. W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za maj będą wypłacone w czerwcu, więc jednorazowe świadczenia pieniężne towarzyszące tym świadczeniom także zostaną przekazane w czerwcu.

W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne.Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy „trzynastkę” wypłaci ZUS.

Jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby uprawnione do:

– emerytury – w tym emerytury pomostowe, okresowe emerytury kapitałowe i emerytury częściowe,

– renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,

– renty szkoleniowej,

– renty socjalnej,

– renty rodzinnej,

– rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

– świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,

– nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

– świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

„13. emeryturę” otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do wymienionych świadczeńna dzień 30 kwietnia 2019 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe. ZUS wypłaci je także tym osobom, w sprawie których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować 30 kwietnia 2019 r.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

9
KOMENTARZE

avatar
1500
mławianka
Gość
mławianka

Dzidek piszesz o partii PIS, a ja piszę o elektoracie POPIS. Elektorat POPIS nic nie dostał od PO, ale od PIS dostał – taki jest odbiór.

dzidek
Gość
dzidek

Szanowna mławianko!!!!–uważasz że za dużo piszę, ale jak można w 2 zdaniach pokazać błędy i wynaturzenia tej WŁADZY PIS, no i nie chce ci się czytać postów , no i dlatego piszesz za przeproszeniem bzdury gdzieś zasłyszane, a mogla byś choć podać parę przykładów, tych swoich przemyśleń / brak/. Jak nie wiesz co spadło ze stołu Tuska —to ci powiem, przez 8 lat rządów, uchronił Polaków przed kryzysem i wyprowadził POLSKĘ z kryzysu, na czym skorzystał PIS. To lepiej już nie chodz na wybory, po cóż jeszcze masz robić sobie problemy. Po rządach PIS po roku 2015 zadawano Polakom pytanie,”… Czytaj więcej »

mławianka
Gość
mławianka

Dzidek – za dużo piszesz, nie chce mi się czytać. Ja nie pójdę na wybory, a jeśli pójdę, to skreślę wszystkich z tych list. Tyle, że nic to nie da, tak jak nic nie dało głosowanie przeciwko wyborowi JE na burmistrza. Ludzie mają dość POPISu – tych starych wyżeraczy, ale innej ciekawej opozycji, która ma swój program nie ma i ludzie będą głosować na tych przy których cokolwiek uszczknęli, na tych przy których cokolwiek spadło im z pańskiego stołu. Powiedz co spadło z pańskiego stołu pod rządami Tuska i jego partii??? – nawet okruchy chleba nie spadły, czyż nie tak?… Czytaj więcej »

dzidek
Gość
dzidek

–c.d.n—jeśli nie jest Pani zwolenniczką tych prowadzących ze sobą spor PARTII, TO PO PROSTU LEPIEJ NIE GŁOSOWAĆ ABY NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDU, KTÓRY MOŻE PONOWNIE DOPROWADZIĆ pis JEDYNIE SŁUSZNĄ PARTIĘ doprowadzić ponownie do Władzy, a to by już było tragedią dla POLSKI, BO NIE MOŻNA obchodzić uroczyście świeta KONSTYTUCJI, a codziennie nagminnie ją łamać. A ten cwany szczawny lis KACZYŃSKI chowa się do szafy, tylko dlatego ŻE JEGO POLECENIA WYKONUJĄ SŁUGUSY typu BIELAN, CZARNECKI MORAWIECKI, NOTORYCZNI KŁAMCY I OSZUŚCI, to z jego polecenia kupują takich naiwnych polaków, rzucając miliardami, bo chcą dalej być przy korycie i okradać KRAJ, a te brudy… Czytaj więcej »

dzidek
Gość
dzidek

SZANOWNA PANI MŁAWIANKO !!!!—-Twój post skierowany bezpośrednio do mnie , więc odpowiadam. Proszę mi uwierzyć ja naprawdę już nic nie muszę, ale znając Życie, staram się o ile jest możliwe, przestrzegać i ostrzegać, przed władzą która uzurpuje sobie prawo jedynie do swej mądrości, i jej wodza KACZYŃSKIEGO, a reszta społeczeństwa się nie liczy, ten stan rzeczy trwa już dosyć długo, abyśmy wreszcie zrozumieli, że CI ludzie szykują nam KRAJ na swą modłę, a to nie wszytkim odpowaida. Czy chce Pani dalej oglądać TVP, i obrazki przyrównujące byłego Premiera TUSKA obecnie Przewodniczącego Rady EUROPEJSKIEJ, DO HITLERA I STALINA. ALBO obrazki propagandy… Czytaj więcej »

mławianka
Gość
mławianka

„dzidek” dlaczego w PO nie umieją usunąć się w cień starzy wyżeracze, albo tak jak Kaczyński schować się do szafy? – dlatego właśnie nie zwyciężą ani w wyborach do europarlamentu, ani w jesiennych wyborach. Zwycięży PIS.
Patrz realnie na wszystko, stawiaj twardo nogi na ziemi, nie żyj mrzonkami.
Mów co chcesz, myśl co chcesz i pisz co chcesz, ale rzeczywistości nie zaklniesz.
Nie ma opozycji w Polsce dla PIS.
PO wszyscy już mają dość.
Nie jestem zwolenniczką ani PIS, ani PO – nie mam na kogo głosować.

dzidek
Gość
dzidek

Szanowna Pani—every—nie mogę zgodzić się z treścią Pani postu, dlatego bo nie wszyscy, mam nadzieje że łącznie z PANIĄ, jesteśmy takimi tak zaślepieni rządami jedynie słusznej partii PIS- bo sama Pani wie że tak nie jest, a już tak stanowcze przewidywanie że PIS wygra najbliższe wybory w ostrogach, jest błędem. tak wezmę te 880 zł, ale to nie znaczy że będę głosował na PIS, i wierze w to że wielu emerytów tak uczyni. Pisze Pani że nie ma opozycji, opozycja jest, tylko że nie przekazuje takich pieniędzy i takich obietnic, bo nie ma możliwości, mamić tak wyborców jak PIS, który… Czytaj więcej »

every
Gość
every

Niektórzy są tak zaślepieni rządami PIS, jak mławianie rządami obecnego burmistrza, w związku z czym nawet bez tych 800zł zagłosują na ich przedstawicieli.
Doliczając tych od 500+ i trzynastej emerytury PIS wygra wybory do europarlamentu i te jesienne w ostrogach.
Smutne to, ale prawdę mówiąc prawdziwej, zdrowej opozycji PIS nie ma.
Opozycja, która POprzednio rządziła zbłaźniła się. Nie ma w Polsce partii na którą można by było głosować z czystym sumieniem.

Wyborczyni
Gość
Wyborczyni

I co, za te marne 800 złotych uwierzycie PiS? Tajemnicą poliszynela jest to, że w ustawie napisali, że to świadczenie jednorazowe. Taka jednorazowa łapóweczka przed wyborami.

Premier Szydło przyznała sobie 65000 złotych premii a reszta ministrów nawet po 30000 zł.
Zalewska po przetrąceniu kręgosłupów polskiej oświacie ucieka do Brukseli na emeryturkę.

Wojciech Jasiński, poseł z naszego okręgu w spółkach skarbu państwa zarobił w 2016 roku ponad 1,7 mln złotych, 1,6 mln złotych premii, a dzięki zasiadaniu w radzie nadzorczej PKO BP miał otrzymać jeszcze 100 tys. zł ekstra.

Tego chcecie? Za marne 800 złotych? Zastanówcie się jakie państwo zafundujecie swoim dzieciom!