Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Emeryci w maju otrzymają „trzynastkę”. Nie trzeba składać wniosku


Majowe świadczenia, które otrzymają emeryci i renciści, będą wyższe. Wszystko za sprawą jednorazowego świadczenia pieniężnego, czyli tzw. 13. emerytury. Płocki ZUS szacuje, że wypłaci je ok. 176 tys. osób z terenu północnej części województwa.


Wraz z majowym świadczeniem emeryci i renciści otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne. Jego wysokość to 1100 zł brutto, przy czy wartość netto najczęściej wyniesie 888 zł. Inaczej będzie tylko w przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko). Przysługuje wtedy jedno świadczenie pieniężne podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.

Przyznanie„13. emerytury”jest automatyczne, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj. W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za maj będą wypłacone w czerwcu, więc jednorazowe świadczenia pieniężne towarzyszące tym świadczeniom także zostaną przekazane w czerwcu.

W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne.Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy „trzynastkę” wypłaci ZUS.

Jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby uprawnione do:

– emerytury – w tym emerytury pomostowe, okresowe emerytury kapitałowe i emerytury częściowe,

– renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,

– renty szkoleniowej,

– renty socjalnej,

– renty rodzinnej,

– rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

– świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,

– nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

– świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

„13. emeryturę” otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do wymienionych świadczeńna dzień 30 kwietnia 2019 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe. ZUS wypłaci je także tym osobom, w sprawie których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować 30 kwietnia 2019 r.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
5 lata temu

Dzidek piszesz o partii PIS, a ja piszę o elektoracie POPIS. Elektorat POPIS nic nie dostał od PO, ale od PIS dostał – taki jest odbiór.

dzidek
dzidek
5 lata temu

Szanowna mławianko!!!!–uważasz że za dużo piszę, ale jak można w 2 zdaniach pokazać błędy i wynaturzenia tej WŁADZY PIS, no i nie chce ci się czytać postów , no i dlatego piszesz za przeproszeniem bzdury gdzieś zasłyszane, a mogla byś choć podać parę przykładów, tych swoich przemyśleń / brak/. Jak nie wiesz co spadło ze stołu Tuska —to ci powiem, przez 8 lat rządów, uchronił Polaków przed kryzysem i wyprowadził POLSKĘ z kryzysu, na czym skorzystał PIS. To lepiej już nie chodz na wybory, po cóż jeszcze masz robić sobie problemy. Po rządach PIS po roku 2015 zadawano Polakom pytanie,” jak wam się udało”, A ZA RZĄDÓW PIS to pytanie zastapiło ” Co wam się stało”—bo w roku 2016, aż 6 krotnie parlament UNII zajmował się nadużyciem władzy w POLSCE—i to są właśnie ci pisowscy wyżeracze, którzy przynoszą nam tylko wstyd / Rysiu Czarnecki/–no ale dzieci nie mogą być w POLITYCE, bo kosztowało by to o wiele drożej. Pisze dlategoże nie odpowiadają mni standarty PIS, zastraszyć,przekupić, zniszczyć, okraśc opluć—-i pojść się pomodlić, i dlatego PIS ma kasę, a ich wyborcy gówno. Każdy ma prawo być kretnem, ale po co się z tym obnosić. Profesor Belka powiedzial cyt dzisiaj w polityce trzeba kłamać. nie to że kłamstwo ma krótkie nogi,ale ma szybkie nogi..jedno kłamstwotrzeba przykryć kolejnym, żeby o tamtym ludzie zapomnieli. Itaka jest władza PIS. Posel Piotrowicz mówi, że przekaz Pis może razić, ale PIS chce trafić do swoich wyborców, i to jest cały PIS. PRZEPRASZAM , że za długo

mławianka
mławianka
5 lata temu

Dzidek – za dużo piszesz, nie chce mi się czytać.
Ja nie pójdę na wybory, a jeśli pójdę, to skreślę wszystkich z tych list.
Tyle, że nic to nie da, tak jak nic nie dało głosowanie przeciwko wyborowi JE na burmistrza.
Ludzie mają dość POPISu – tych starych wyżeraczy, ale innej ciekawej opozycji, która ma swój program nie ma i ludzie będą głosować na tych przy których cokolwiek uszczknęli, na tych przy których cokolwiek spadło im z pańskiego stołu.
Powiedz co spadło z pańskiego stołu pod rządami Tuska i jego partii??? – nawet okruchy chleba nie spadły, czyż nie tak? ale za to wielu ludzi straciło swoje domy, mieszkania z których wyrzucono ich na bruk.

dzidek
dzidek
5 lata temu

–c.d.n—jeśli nie jest Pani zwolenniczką tych prowadzących ze sobą spor PARTII, TO PO PROSTU LEPIEJ NIE GŁOSOWAĆ ABY NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDU, KTÓRY MOŻE PONOWNIE DOPROWADZIĆ pis JEDYNIE SŁUSZNĄ PARTIĘ doprowadzić ponownie do Władzy, a to by już było tragedią dla POLSKI, BO NIE MOŻNA obchodzić uroczyście świeta KONSTYTUCJI, a codziennie nagminnie ją łamać. A ten cwany szczawny lis KACZYŃSKI chowa się do szafy, tylko dlatego ŻE JEGO POLECENIA WYKONUJĄ SŁUGUSY typu BIELAN, CZARNECKI MORAWIECKI, NOTORYCZNI KŁAMCY I OSZUŚCI, to z jego polecenia kupują takich naiwnych polaków, rzucając miliardami, bo chcą dalej być przy korycie i okradać KRAJ, a te brudy i te kłamstwa którymi nas karmią to czysta obłuda, którą popiera, co stwierdzam z ubolewaniem KOŚCIÓŁ, KTÓRY WINIEN nie tolerować błędów tej władzy a ze swoich przed wiernymi się rozliczyć. Jak sama Pani widzi, ja nie zaklinam rzeczywistości, , a wręcz przeciwnie swymi postami ją pokazuje, zdając sobie sprawę że nie wszystkim ona odpowiada, ale cóż każdy z nas do wyrażania swych myśli ma prawo, a ja tylko skrzętnie z twej WOLNOŚCI, w wyrażaniu swych myśli korzystam, a jakie one wywołają zrozumienie wśród jej odbiorców to juz należy do Państwa, oglądających portal codziennik, który swe łamy udostępnia wszystkim. NAPRAWDĘ WARTO SIĘ ZASTANOWIĆ NAD DZISIEJSZĄ SYTUACJĄ W KRAJU, ABY PÓZNIEJ NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDU TAK JAK KILKA LAT TEMU, KIEDY SKAZALIŚMY SIE SAMI NA RZĄDY, TEJ JEDYNIE SŁUSZNEJ PARTII PIS ” DOJNEJ ZMIANY”

dzidek
dzidek
5 lata temu

SZANOWNA PANI MŁAWIANKO !!!!—-Twój post skierowany bezpośrednio do mnie , więc odpowiadam. Proszę mi uwierzyć ja naprawdę już nic nie muszę, ale znając Życie, staram się o ile jest możliwe, przestrzegać i ostrzegać, przed władzą która uzurpuje sobie prawo jedynie do swej mądrości, i jej wodza KACZYŃSKIEGO, a reszta społeczeństwa się nie liczy, ten stan rzeczy trwa już dosyć długo, abyśmy wreszcie zrozumieli, że CI ludzie szykują nam KRAJ na swą modłę, a to nie wszytkim odpowaida. Czy chce Pani dalej oglądać TVP, i obrazki przyrównujące byłego Premiera TUSKA obecnie Przewodniczącego Rady EUROPEJSKIEJ, DO HITLERA I STALINA. ALBO obrazki propagandy które przedstawiają dziś DUDA MORAWIECKI, CZY BRUDZIŃSKI z okazji DNIA STRAŻAKA, TO JEST CZYSTY POPULIZM POD PUBLICZKĘ , bo tu sąw tym przypadku realizowane słowa szefa TVP Kurskiego cyt „ciemny lud wszystko kupi” czyżby tym swoim postem reprezentowała Pani ten LUD,, to dla mnie nie jest droga, ja nie żyję mrzonkami, patrzę realnie na wszystko, i twardo stąpam po ziemi, staram się pisać o faktach z życia, a że piszę twardo i może nie raz za osr\tro o obecnej Władzy Prosze wybaczyć ONI na to swym postępowaniem na to zasługują, tak jak Suski, którego jedyną wiedzą było robienie peruk w teatrach, albo Brudziński, w młodości, okradał swym kolegów ze szkoły z adidasów, albo Marszalek Sejmu, który w młodości wąchał sobie klej budapren, i te przykłady można mnożyć. PO nie wszyscy mają dość–ale mają dość JAKIEGO, ZIOBRY, CZARNECKI

mławianka
mławianka
5 lata temu

„dzidek” dlaczego w PO nie umieją usunąć się w cień starzy wyżeracze, albo tak jak Kaczyński schować się do szafy? – dlatego właśnie nie zwyciężą ani w wyborach do europarlamentu, ani w jesiennych wyborach. Zwycięży PIS.
Patrz realnie na wszystko, stawiaj twardo nogi na ziemi, nie żyj mrzonkami.
Mów co chcesz, myśl co chcesz i pisz co chcesz, ale rzeczywistości nie zaklniesz.
Nie ma opozycji w Polsce dla PIS.
PO wszyscy już mają dość.
Nie jestem zwolenniczką ani PIS, ani PO – nie mam na kogo głosować.

dzidek
dzidek
5 lata temu

Szanowna Pani—every—nie mogę zgodzić się z treścią Pani postu, dlatego bo nie wszyscy, mam nadzieje że łącznie z PANIĄ, jesteśmy takimi tak zaślepieni rządami jedynie słusznej partii PIS- bo sama Pani wie że tak nie jest, a już tak stanowcze przewidywanie że PIS wygra najbliższe wybory w ostrogach, jest błędem. tak wezmę te 880 zł, ale to nie znaczy że będę głosował na PIS, i wierze w to że wielu emerytów tak uczyni. Pisze Pani że nie ma opozycji, opozycja jest, tylko że nie przekazuje takich pieniędzy i takich obietnic, bo nie ma możliwości, mamić tak wyborców jak PIS, który w osobie Kaczyńskiego i Morawieckiego—zarządzają Państwem jak by to była ich własność, nie dostrzegają że kupowanie głosów, za nasze pieniądze jest błędem i może dać jakiś wynik ale na krótką metę—tylko że takie decyzję mogą pózniej bardzo boleć wszystkich Polaków kiedy przyjdzie kryzys. A jeśli uważa Pani, że nie ma Partii, NA KTÓRĄ MOŻNA GŁOSOWAĆ TO PROSZĘ ZAŁOŻYĆ SWOJĄ —-A WTEDY SIĘ PANI PRZEKONA JAK BARDZO JEST TO TRUDNE, I JAK TRUDNO JEST ZWYCIĘŻAĆ. Myślę że jednak będzie Pani głosować z czystym sumieniem, polecam Pani posłuchać prof, IRENEUSZA KRZEMIŃSKIEGO—MŁAWIANINA, KTÓREGO W TEJ CHWILI SŁUCHAM /3.05 2019/ , jak trawne wydaje oceny rzeczywistego stanu naszej demokracji, i jednocześnie ze zdumieniem odkrywam fakt że jego rodzinne miast nie potrafiło, do tej pory skorzystać z jego mądrych rad, co do stosowania demokratycznych zachowań JEGO ZIOMKÓW MŁAWIAN.

every
every
5 lata temu

Niektórzy są tak zaślepieni rządami PIS, jak mławianie rządami obecnego burmistrza, w związku z czym nawet bez tych 800zł zagłosują na ich przedstawicieli.
Doliczając tych od 500+ i trzynastej emerytury PIS wygra wybory do europarlamentu i te jesienne w ostrogach.
Smutne to, ale prawdę mówiąc prawdziwej, zdrowej opozycji PIS nie ma.
Opozycja, która POprzednio rządziła zbłaźniła się. Nie ma w Polsce partii na którą można by było głosować z czystym sumieniem.

Wyborczyni
Wyborczyni
5 lata temu

I co, za te marne 800 złotych uwierzycie PiS? Tajemnicą poliszynela jest to, że w ustawie napisali, że to świadczenie jednorazowe. Taka jednorazowa łapóweczka przed wyborami.

Premier Szydło przyznała sobie 65000 złotych premii a reszta ministrów nawet po 30000 zł.
Zalewska po przetrąceniu kręgosłupów polskiej oświacie ucieka do Brukseli na emeryturkę.

Wojciech Jasiński, poseł z naszego okręgu w spółkach skarbu państwa zarobił w 2016 roku ponad 1,7 mln złotych, 1,6 mln złotych premii, a dzięki zasiadaniu w radzie nadzorczej PKO BP miał otrzymać jeszcze 100 tys. zł ekstra.

Tego chcecie? Za marne 800 złotych? Zastanówcie się jakie państwo zafundujecie swoim dzieciom!

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x