Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wkrótce czeka nas drastyczna podwyżka cen za odbiór śmieci?


Jeszcze do końca czerwca br. obowiązują dotychczasowe zasady i ceny jakie zapłacą mieszkańcy miasta za odbiór odpadów komunalnych. W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia dotychczas obowiązującej umowy z firmą Novago, urząd miasta ogłosił przetarg na odbieranie i zagospodarowywanie odpadów komunalnych.

W wymaganym terminie do przetarg stanęła tylko jedna firma i jest nią dotychczas realizująca to zadanie spółka Novago. Problem jednak w tym, że wyceniła roczny koszt odbioru odpadów na kwotę ponad 7,95 mln zł. Miasto zabezpieczyło jednak na to zadanie środki finansowe w wysokości 2,8 mln zł. W związku z sytuacją, że cena oferty jest znacząco wyższa, niż środki zaplanowane na to zadanie,  burmistrz unieważnił postępowanie przetargowe, uzasadniając tę decyzję brakiem możliwości zwiększenia w budżecie kwoty przeznaczonej na odbiór odpadów.

Wiemy, że wszystkie lokalne samorządy, które w tym roku szukały firmy, która zajmie się zadaniem odbioru śmieci, stanęły przed problemem wyższych kosztów.

Zapewne w Mławie będzie podobnie. Powtórny przetarg raczej niewiele zmieni w sytuacji, gdy jest tylko jeden oferent i nie na żadnej konkurencji. A ponieważ system gospodarowania odpadami powinien się samofinansować, tzn. wpłaty pobierane od mieszkańców powinny pokryć jego koszty jako pewnik można uznać, że w najbliższym czasie czeka nas niebagatelna podwyżka kosztów jakie zapłacą mieszkańcy.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

31
KOMENTARZE

avatar
1500
buhahaha
Gość
buhahaha

a złotousty się śmieje bo wyprowadził się z MŁAWY na wieś-nas doi tylko z pieniędzy-teraz sprzedaje ujęcia wodne aby za chwilę przejęli je jego przydu…y-brawo wyborcy-ale was zrobił w bambauko-plujcie se w brody

Adam
Gość
Adam

Chcielimy wladzy pis oni z jednej kieszeni daja a do drugiej wkladaja dwa razy wiecej i co rencistom z 13 jak pojdzie na smieci

WML
Gość
WML

Tak to jest jak się nie chce segregowac śmieci. Przy segregacji koszty są niższe. W innych miastach używają rozumu A nie wielkich kontenerow na wszystko.

Były
Gość
Były

A może wszyscy mławscy znawcy i pseudo eksperci zasięgną trochę wiedzy w tym temacie zanim zaczną wypisywać głupoty! Podwyżki cen wywozu odpadów komunalnych w przeważającej mierze wynikają z nowych ustanowionych przez Parlament PIS przepisów w tym zakresie ( m.in. nowe horendalnie wysokie obowiązkowe opłaty środowiskowe ustalane centralnie itp.). Generuje to ogromne koszty. Samorządy we wszystkich gminach w Polsce z tym problemem się spotykają, a nie tylko miasto Mława! Pretensje kierujcie do obecnie rządzoncych na tym szczeblu! To oni są autorami tej drastycznej podwyżki. No, ale macie „pincet+” i trzynastą emeryturę! To w pełni pokryje te podwyżki! Wybierajcie tak dalej !… Czytaj więcej »

Mieszkaniec sztuk 1
Gość
Mieszkaniec sztuk 1

A. Konkrety jaki to wzrost jakie to przepisy ?

ktoś
Gość
ktoś

Poczytaj trochę w necie, pooglądaj telewizję to się dowiesz jakie to przepisy. Wszędzie rosną koszty za śmieci, nawet w sąsiednich miastach tj Działdowo, Nidzica. Polecam poczytać http://dzialdowo.wm.pl/559295,Za-wywoz-smieci-zaplacimy-wiecej.html
A i dzisiaj pojawiły się wiadomości że woda również może mocno zdrożeć przez kolejne centralne przepisy

do mieszkaniec sztuk 1
Gość
do mieszkaniec sztuk 1

np. Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 3 października 2018 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2019

Jan
Gość
Jan

Oplaty środowiskowe, o jakiej kwocie mówimy, proszę o link do ustawy

Tom
Gość
Tom

Se poszukaj

Marco polo
Gość
Marco polo

Tragedia
Nie można podnosić kosztów odpadów aż tak znacznie skoro wywóz odpadów jest na siłę od osoby narzucony przez prawo. TO JEST KRADZIEŻ W IMIĘ PRAWA. Umowy adhezyjne owszem narzucają warunki ale ich zawarcie nie jest obowiązkiem koniecznym, tu natomiast mamy sytuację odwrotną. W przypadku duzych rodzin koszty wzrosną drastycznie. Powinien naród Mławy wyjść na ulice i zacząć protest. Skoro za wodę i ścieki pobrano pieniądze niewłaściwe i są na to wyroki sądu to proszę w imieniu mieszkańców tego miasta o umorzenie kosztów odpadów na rzecz pobranych nadto kosztów wody i kanalizacji.

Pinki
Gość
Pinki

W gminie Wiśniewo już są nowe stawki, 15 zł od osoby za sortowane i 40 zł za niesortowane.

Olka
Gość
Olka

300% drożej, do tej pory za 4 osobową rodzinę płaciło się 15 a teraz 60, przecież to czyste złodziejstwo. Koszt roczny ze 180 zł wzrośnie do 720 zł, nic tylko rozwiązać umowę, sortować i wywozić samemu na Uniszki, do Kosin i do Zielonego Miasta i to za free.

Obserwatorka
Gość
Obserwatorka

Nigdzie już nie przyjmują śmieci od osób prywatnych. Na żadnym z wymienionych wysypisk.

Szary
Gość
Szary

W Wiśniewie nie 15 zł a 18 zł za sortowane. Nie zastanawia to nikogo, że za posortowane odpady płacimy tak drogo? Zostaną one potem przemielone czy tez pogniecione i sprzedane za bardzo ładne pieniądze jako surowce wtórne. Czy to uczciwe Waszym zdaniem doić ludzi tak? Mało tego wyobraźmy sobie rodzinę wielodzietną i dajmy na to 150-200 zł za śmieci, więcej niż prąd, woda i jedzenie. Przecież to chore wszystko jest

cyga
Gość
cyga

nie 15 a 18 zl

Jożin z bażin
Gość
Jożin z bażin

Dzisiaj Novago, jutro Suez i podwyżka za ścieki. Nie wyrzucajcie poprzedniej władzy, obecna robi to samo tylko na większą skalę. Sprzedaje miejski majatek deweloperom, oczyszczalnie „oddaje” Suezowi. Za 5 lat nie będzie kandydował, bo stawki za wodę, ścieki i odpady będą horrendalnie wysokie i dopiero wtedy lud się przebudzi. Dziś wystarczy darmowa komunikacja miejska za pieniądze podatnikow i plac zabaw ze żwirem dla dzieci za milion złotych. Ale co tu winić obecną władze, skoro opozycji nie ma. PSL się zblaźnił, a PiS sprzedał. Takie są realia w Mławie.

Prowincja
Gość
Prowincja

W samo sedno nic dodać nić ująć, ale ten motłoch jest głupi

dzidek
Gość
dzidek

Ci wszyscy z Pis ktorzy tak przed wyborami gardlowali, zasiedli na wygodnuch stolkach, i po co im zajmowac sie tym „ciemnym ludem” ktory przed wyborami ich obietnice, lykal jako prawde objawiono.Tylko teraz juz o tych wyborcach zapomieli.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Podziękować panu Antczakowi który sprzedał uskom. A teraz ładnie pan Arent sprzedał novago a my teraz będziemy tylko płacić spore sumy za wywóz śmieci do Ciechanowa

And
Gość
And

To raczej obecny starosta pan Rakowski sprzedał USKOM, choć Antczak też miał swój udział

Inny.
Gość
Inny.

Mieszkaniec bądź uczciwy w swoich opiniach, jeżeli czegoś nie wiesz to zamilcz. Ustal kiedy i kto sprzedał USKOM a następnie wypowiadaj się.

dzidek
Gość
dzidek

Mieszkaniec pisze bo cos tam cos tam slyszal, inny udaje ze wie wszystko, obydwaj macie zero prawdy, i dlatego winniscie milczec, a moze pamietacie, jak to sie stalo ze po Kurancie otwarto Salon Samochodowy, no slucham, Waszych wiadomosci.

WML
Gość
WML

Otóż to. Niektórzy mają szczególną tendencję to niewiedzy. Za to chętnie opiniuja.

every
Gość
every

Interes śmieciowy to doskonały interes.
Od mieszkańców ściąga się grubą kasę. Wysypiska nagminnie stają co jakiś czas w ogniu.
Żyć nie umierać.
We Włoszech mafia kontroluje śmieci, dlaczego nie u nas?…

Mławiak
Gość
Mławiak

No cóż, właściciel firmy musi synkowi rezydencję pobudować, co się będzie chłopak gnieździł na jakiś marnych 100 metrach?

h13
Gość
h13

Mławiak, on juz nie jest włascicielem tej firmy.
Masz stare wiadomości..

dzidek
Gość
dzidek

Ale jest wlascicielem poterznej kasy, i stsc jegomoscia aby synowi stawual wille, czy findowal apartamenty, z tego wynika jeden moral, Ze w naszej Mlawie bardzo oplavalna jest dzialalnosc w ramach PPP.

Piotr
Gość
Piotr

Dowiedz sie kyo jest wlascicielem a potem pisz te pierdoly.Wlascicielem sa chinczycy nie ten pan o ktorym myslisz.

Obiektywny
Gość
Obiektywny

Tak jest, czemu mieszkańcy mają mało płacić skoro ktoś może na tym dużą kasę zrobić…Podobnie będzie ze ściekami, tylko czekać na łądne, okrągłe stawki. Bo jest za trudno kontrolować spółki komunalne, bo po co. Mamy jeszcze wodę na którą również nie brakuje amatorów, oddać do fajnego PPP.

Mieszkaniec sztuk 1
Gość
Mieszkaniec sztuk 1

Brawo brawo tak wychodzi sprzedawanie wszystkiego
A czyje bylo novago na poczatku?
Gratuluje wam wyboru …..

dzidek
Gość
dzidek

Co jestes taki tajemniczy, jak wiesz to pisz, a nie dobrze zaczynasz, ale zakonczenie FATALNE.