Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miasto przegrało sprawę, powinno wrócić do starych taryf i zwrócić ludziom nadpłatę


– Miasto przegrało sprawę, powinno wrócić do starych taryf i zwrócić ludziom nadpłatę. Będziemy się domagać jej zwrotu wraz z odsetkami. Ja na miejscu władz miasta ugodowo bym to wypłaciła – uważa Alina Gulczyńska, która przed NSA wygrała sprawę dotyczącą zatwierdzenia przez radę miasta znacznie podwyższonych taryf za wodę i ścieki w roku 2016.


Właśnie ukazało się pisemne uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 15 lutego 2019 r. oddalające skargę kasacyjną złożoną w imieniu miasta przez wynajętą specjalnie do tej sprawy kancelarię prawną  Baker McKenzie. Uzasadnienie liczy 21 stron i przytaczamy je w całości poniżej.

Sprawa przez NSA jest skutkiem wniesienia przez miasto kasacji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził niezgodność z prawem podjętej w maju 2016 roku uchwały Rady Miasta Mława w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. NSA w pełni podtrzymał rozstrzygniecie WSA uznające uchwałę za niezgodną z prawem i oddalił wszystkie podnoszone w skardze kasacyjnej przez miasto zarzuty.

NSA przypomniał, że ustawowe przepisy mają prawnie chronić interesy odbiorców usług świadczonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne. Ochrona ta ma zapobiec nadmiernemu i nieuzasadnionemu wzrostowi cen. Obowiązkiem organu wykonawczego (burmistrza) jest kontrola czy taryfy zostały opracowane zgodnie z przepisami a także weryfikuje przyjęte przez przedsiębiorstwo koszty pod względem ich celowości ich ponoszenia. Rada podejmując uchwałę rozstrzyga o prawidłowości opracowanej taryfy, zachowując również prawo do kontroli ustaleń organu wykonawczego.

NSA podtrzymał linię przyjętą przez rozpatrujący skargę WSA, że wniosek o zatwierdzenie taryf nie zawierał właściwego uzasadnienia.

Jak na razie burmistrz Sławomir Kowalewski nie odnosił się do kwestii oddalenia skargi kasacyjnej, a tym samym uznania uchwały rady miasta za nieważną. Odpowiadając wcześniej na zapytanie w tej kwestii, stwierdził jedynie, że czeka na pisemne uzasadnienie wyroku.

Na propozycję burmistrza kierowaną w tej sprawie do mieszkańców czeka Alina Gulczyńska.

– Teraz gdy miasto przegrało sprawę i zna uzasadnienie, czekamy na propozycję zwrotu dla mieszkańców. Według moich szacunków dla gospodarstwa domowego może to być kwota nawet 1000 zł.  Jeżeli takiej nie będzie, będę pomagać mieszkańcom w składaniu wniosków o zwrot nieprawnie pobranych opłat. Są już trzy kancelarie prawne, które się tym zajmą – mówi Alina Gulczyńska.

Jakie będzie stanowisko miasta w tej sprawie pozostaje na razie pytaniem otwartym.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
jaa
jaa
2 lata temu

Przy okazji poboru wysokich opłat – proszę wszystkich zainteresowanych o zwrócenie uwagi co do opłat od nieruchomości (też ustalonych przez naszych włodarzy) ,bardziej podwyższyć się już nie da..

Green
Green
2 lata temu

Jaka szkoda że wyszło to dopiero po wyborach, ale nic straconego, żadna kadencja nie jest wieczna, radę można odwołać, a nowa zawnioskuje o wotum nieufności dla obecnego, no i będziemy mieli nowe wybory burmistrza, proste

Mat eusz
Mat eusz
2 lata temu

„Miasto” nigdy nie przegrywa, chyba że tylko na papierze.

Ktoś
Ktoś
2 lata temu

Rozbój w biały dzień. Oddajcie moje pieniądze!!

bobek
bobek
2 lata temu

już widzę jak oddadzą mieszkańcom kasę

zmęczona
zmęczona
2 lata temu

Dziwne, bardzo dziwne, decyzję zawsze pan burmistrz szybko podejmuje, a tu czeeeeeka, czeeeeeka, aż odsetki przekroczą wartość podwyżek, a może czeka na zmęczenie p. Gulczyńskiej / brawo dzielna kobieto tak 3mać/.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  zmęczona

Tak samo czeka jak czekał ze zwolnieniem dyrektorki od coca coli. mimo że fakty świadczyły przeciwko tej pani, to ją trzymał na stołeczku, no summa summarum nie zwolnił, a pozwolił na to żeby sama się zwolniła. Kobieta nie miała za grosz honoru.

Mławianka
Mławianka
2 lata temu

Wielki szacun Pani Alino!!! Brawo!!!
Tylko pewnie na zwrot nienależnie wpłaconych pieniędzy będzie trzeba czekać o wiele dłużej niż na wprowadzenie tych podwyżek.

Anonim
Anonim
2 lata temu

No to czekamy razem z Panią Gulczyńską (cierpliwie) z niecierpliwością na reakcję JE.
Chyba już najwyższy czas na podjęcie stosownych decyzji.

Potman
Potman
2 lata temu

Brawo Pani Alino !!!
Pokazała Pani ich niekompetencje…Brawo.

Dorian
Dorian
2 lata temu

Niech sie biorą im.za dupę,burmistrz tylko z żołtymi trzyma.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x