Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kobiety gospodarne i wyjątkowe


Hasło „Kobiety gospodarne i wyjątkowe” było motywem przewodnim spotkania wicemarszałek Senatu  RP Marii Koc oraz poseł Anny Cicholskiej z kołami gospodyń wiejskich z terenu naszego powiatu, które odbyło się wczoraj w mławskim starostwie. Parlamentarzystki zachęcały do tworzenia i rejestrowania kół gospodyń, a także do pielęgnowania lokalnych tradycji i zwyczajów.

jmj7 czyszczenie kostki brukowej i elewacji Mława i okolice
Reklama


– Teraz jest dobry czas dla kół gospodyń. W ubiegłym roku specjalna ustawa uprościła procedurę  rejestracji kół gospodyń wiejskich. Teraz będą miały osobowość prawną, będą mogły ubiegać się o dotacje i rozliczać się. To co jest istotne, będą otrzymywać dofinansowanie – mówiła m.in. wicemarszałek Koc.

Zgodnie z ustawą o kołach gospodyń wiejskich, która zaczęła obowiązywać od 29 listopada 2018 roku, na terenie jednej wsi może mieć siedzibę tylko jedno koło gospodyń wiejskich działające w oparciu o przepisy nowej ustawy. Należy więc nawet już istniejące i działające koło zarejestrować w rejestrze prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ta rejestracja istniejącego czy nowego koła jest warunkiem otrzymywania dofinansowania z budżetu państwa, które w zależności od liczby osób w kole wynosi od 3 do 5 tys. zł. Mogą powstawać w miastach do 5 tys. mieszkańców i mogą do nich również należeć mężczyźni.

Na spotkaniu w mławskim starostwie pojawiły się przedstawicielki istniejących już kół gospodyń – zarówno tych zarejestrowanych jak i mających taki zamiar, ale również były osoby chcące takie koło założyć.  Zjawiły się panie z kół gospodyń z Szumska, Dzierzgówka,  Dobrogostów, Wieczfni Kościelnej, Kluszewa, Starej Otoczni, Turzy Wielkiej, Sułkowa Polnego, Syberii, Miączyna a także Radzanowa. Okazuje się, że w powiecie mławskim jak dotychczas zarejestrowanych w ARiMR jest jak na razie 5 kół gospodyń wiejskich.

Procedurę rejestracji koła w ARiMR przedstawiła Ewa Szlagor, a o ewentualnych obowiązkach podatkowych mówił krótko i hasłowo naczelnik Urzędu Skarbowego w Mławie Przemysław Stolarski. Obydwie instytucje zachęcały do kontaktu w sprawach dotyczących kół oraz oferowały swoją pomoc i doradztwo.

Na zakończenie wicemarszałek Koc zaprosiła koła gospodyń do udziału w I Mazowieckim Kongresie KGW, który odbędzie się jeszcze w kwietniu w Siedlcach.

JK

Według danych ministerstwa rolnictwa obecnie jest ok. 21 tysięcy kół powstałych w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Z danych resortu wynika, że skupiają one ponad milion osób.Według ministerstwa rolnictwa, do końca 2018 r. wpisano 5043 koła, w tym 2944 są to organizacje utworzone na podstawie ustawy z listopada 2018 r. i 2099 kół, które działały przed wejściem w życie ustawy. Najwięcej kół powstało w woj. mazowieckim. W tym roku na działalność kół zaplanowane jest w budżecie państwa 40 mln zł.

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

5
KOMENTARZE

avatar
1500
kurka
Gość
kurka

koła gospodyń są super 🙂

Joanna
Gość
Joanna

Posłanka nie ma co robic

Kolo
Gość
Kolo

Czy to prawda, ze czarna wrona ze zdjęć ma być sekretarzem w powiecie?

Marek
Gość
Marek

A kto to jest czarna wrona ?????

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Panie Heniu do którego Koła Gospodyń Wiejskich Pan jest przypisany????