Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

79. rocznica zbrodni katyńskiej


W piątek (12 kwietnia) przedstawiciele Urzędu Miasta Mława z Burmistrzem Sławomirem Kowalewskim na czele, oraz obecni na uroczystości mieszkańcy Mławy, uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej.


Pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Wawrzyńca zapalono znicze oraz złożono kwiaty. Rys historyczny tragicznych wydarzeń sprzed 79 lat przedstawiła Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska. Jak przypomniała, 2 marca 1940 r. ówczesny szef NKWD, Ławrientij Beria, skierował do Józefa Stalina pismo w którym uznał za zasadne rozstrzelanie 14 736 polskich oficerów i żołnierzy, którzy „stanowią zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej”. Wraz z nimi rozstrzelano również około 11 tysięcy więźniów. Podkreślić należy fakt, że wszyscy zamordowani byli jeńcami wojennymi. Przetransportowano ich ciężarówkami NKWD do miejsc kaźni, m.in. do lasu pod Katyniem, pod wioską Miednoje i do siedzib NKWD w Charkowie oraz wielu innych miejsc. Tam związanych zabijano strzałem w tył głowy, a następnie grzebano w masowych grobach. Zbrodnia została odkryta przypadkiem. Winni starali się zaprzeczyć faktom. Fałszowano dowody, mylono tropy i odpierano wszelkie próby wyjaśnień masowego mordu. Słowo „Katyń” stało się tematem zakazanym na ponad pół wieku.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x