Maksymalny okres trwania umowy na czas określony i jego konsekwencje
— 08/09/2019Zgodnie z obecnie obowiązującym Kodeksem Pracy zasadniczo umowę o pracę można zawrzeć na okres próbny, na czas nieokreślony albo na…
W najbliższą niedzielę 14 kwietnia, koszary jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego 54 ponownie otworzą się dla sympatyków militariów a także rodzin żołnierzy, składających tego dnia przysięgę, O godz. 11:00 rozpocznie się Dzień Otwartych Koszar, natomiast o 13:00, 100 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowie słowa roty przysięgi.
Przysięgający żołnierze, wstąpili do służby 30 marca. Obecnie odbywają szkolenie podstawowe – ogólnowojskowe, poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty, uczą się udzielania pierwszej pomocy a także bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. „Pętla taktyczna”, której celem jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, stopnia przygotowania do wykonywania zadań bojowych, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej, żołnierzy, a także sprawdzenie przygotowania każdego żołnierza do samodzielnej realizacji zadań zabezpieczenia bojowego w terenie.
Po przysiędze, w zależności od miejsca zamieszkania, żołnierze zasilą szeregi naszych czterech batalionów. Terytorialsi pochodzący powiatu ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, żuromińskiego oraz płońskiego, będą służyli w 51 batalionie lub w samodzielnych pododdziałach w Ciechanowie.
Złożenie przysięgi to także przepustka do dalszych etapów szkolenia żołnierza WOT, które potrwa 3 lata.
Wojska Obrony Terytorialnej przyciągają coraz więcej ochotników. Terytorialna służba wojskowa kusi młodych ludzi możliwością dofinansowania studiów, poszerzenia swoich kwalifikacji poprzez korzystanie z darmowych kursów i szkoleń, nie tylko typowo wojskowych ale także takich, które przydadzą się w życiu cywilnym, jak np. kursy płetwonurków, operatorów silników poza burtowych czy pił spalinowych a także wielu kursów specjalistycznych przeznaczonych dla personelu medycznego. Kolejnym atutem jest możliwość połączenia dotychczasowego życia, pracy czy nauki z służbą Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej przyciągają nie tylko amatorów militariów i patriotów, wielu postanawia wstąpić w szeregi WOT z czystej ciekawości, chcą sprawdzić swoją kondycję, wytrzymałość psychiczną i fizyczną.
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 18,5 tysiąca żołnierzy z czego ponad 1600 stanowią żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.
źródło: 5 MBOT
KOMENTARZE