Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W Ciechanowie stu kolejnych terytorialsów złoży przysięgę


W najbliższą niedzielę 14 kwietnia, koszary jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego 54 ponownie otworzą się dla sympatyków militariów a także rodzin żołnierzy, składających tego dnia przysięgę, O godz. 11:00 rozpocznie się Dzień Otwartych Koszar, natomiast o 13:00, 100 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowie słowa roty przysięgi.


Przysięgający żołnierze, wstąpili do służby 30 marca. Obecnie odbywają szkolenie podstawowe – ogólnowojskowe, poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty, uczą się udzielania pierwszej pomocy a także bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. „Pętla taktyczna”, której celem jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, stopnia przygotowania do wykonywania zadań bojowych, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej, żołnierzy, a także sprawdzenie przygotowania każdego żołnierza do samodzielnej realizacji zadań zabezpieczenia bojowego w terenie.

Po przysiędze, w zależności od miejsca zamieszkania, żołnierze zasilą szeregi naszych czterech batalionów. Terytorialsi pochodzący powiatu ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, żuromińskiego oraz płońskiego, będą służyli w 51 batalionie lub w samodzielnych pododdziałach w Ciechanowie.

Złożenie przysięgi to także przepustka do dalszych etapów szkolenia żołnierza WOT, które potrwa 3 lata.

Wojska Obrony Terytorialnej przyciągają coraz więcej ochotników. Terytorialna służba wojskowa kusi młodych ludzi możliwością dofinansowania studiów, poszerzenia swoich kwalifikacji poprzez korzystanie z darmowych kursów i szkoleń, nie tylko typowo wojskowych ale także takich, które przydadzą się w życiu cywilnym, jak np. kursy płetwonurków, operatorów silników poza burtowych czy pił spalinowych a także wielu kursów specjalistycznych przeznaczonych dla personelu medycznego. Kolejnym atutem jest możliwość połączenia dotychczasowego życia, pracy czy nauki z służbą Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej przyciągają nie tylko amatorów militariów i patriotów, wielu postanawia wstąpić w szeregi WOT z czystej ciekawości, chcą sprawdzić swoją kondycję, wytrzymałość psychiczną i fizyczną.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 18,5 tysiąca żołnierzy z czego ponad 1600 stanowią żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x