Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Odwołanie od decyzji administracyjnejOrgany administracyjne (wójt, burmistrz, starosta, naczelnik urzędu skarbowego, ZUS itp.) zasadniczo załatwiają sprawy poprzez wydanie decyzji. Od większości decyzji administracyjnych można się odwołać. Każda decyzja powinna zawierać pouczenie czy i w jakim trybie przysługuje odwołanie, dlatego po otrzymaniu i zapoznaniu się z niekorzystną dla nas decyzją warto zapoznać się druczkiem na końcu.

Zasadą jest że odwołanie wnosimy do organu wyższego stopnia, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji. Dla przykładu, od niekorzystnej dla nas decyzji starosty o pozwolenie na budowę przysługuje nam odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, ale samo odwołanie wniesiemy do starostwa.

W odwołaniu powinno się znaleźć co najmniej nasze imię i nazwisko, adres, oznaczenie decyzji którą skarżymy oraz treść naszego żądania. W przeciwieństwie do np. pozwu w sprawie cywilnej, odwołanie nie wymaga uzasadnienia (choć oczywiście dobrze byłoby podać argumentację na poparcie swojego stanowiska). Niemniej, jeśli z odwołania będzie tylko wynikało, że po prostu nie jesteśmy zadowoleni z wydanej decyzji, organ wyższego stopnia, jeśli dostrzeże uchybienie w wydanej decyzji, sam podejmie odpowiednie działania poprzez np. uchylenie decyzji organu I instancji, aby decyzja ta była zgodna z prawem.

Zwykle odwołanie od decyzji wnosi się w terminie 14 dni od jej otrzymania, a gdy była wydana ustnie, od dnia jej ogłoszenia. Należy pamiętać, że można spotkać decyzje w których termin ten może być inny (patrz pouczenie).

Jeśli pomimo wniesienia przez nas odwołania, organ odwoławczy utrzyma w mocy zaskarżoną decyzję, przysługuje nam jeszcze możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeśli i w tym wypadku orzeczenie będzie dla nas niekorzystne, ostatecznie przysługuje nam skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak taką skargę musi już sporządzić profesjonalny pełnomocnik taki jak adwokat czy radca prawny.

Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki – Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x