Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Prawie codziennie płoną trawy, sucho jest w lesie


Wiosenna susza daje się we znaki. Mławscy strażacy w ostatnich dniach już kilkukrotnie wyjeżdżali do pożarów suchych traw. Do takich zdarzeń dochodziło m.in. na Cegielni w Mławie, w Załężu, Szydłowie, Starej otoczni czy Wyszynach. Sucho jest również w lasach.


W prawie 87%  polskich lasów prognozowany jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o wzmożoną ostrożność podczas wizyt w lesie, bo przy panującej obecnie pogodzie jedna iskra może wywołać ogromny pożar.

Mapa zagrożenia pożarowego lasów aktualizowana jest dwa razy dziennie. W najnowszej prognozie, przygotowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa w aż 52 na 60 stref przewidywane jest duże zagrożenie pożarowe. To najwyższy stopień zagrożenia w czterostopniowej skali (brak zagrożenia, zagrożenie małe, zagrożenie średnie, zagrożenie duże).

Leśnicy przypominają, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, a także palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Na razie w żadnym nadleśnictwie w kraju nie wprowadzono jeszcze zakazu wstępu do lasów, ale takie ograniczenie może się pojawić. Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy przy dużym zagrożeniu pożarowym jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 proc.

red.

(Fot. Instytut Badawczy Leśnictwa)

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x